Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak impulsowo sterować przekaźnikiem bistabilnym

26 Maj 2014 13:37 2424 5
  • Poziom 14  
    Witam
    Chcę zrobić wyłącznik zmierzchowy z wzmacniacza 741 w roli komparatora
    juz nie rysowałem lewej strony z napieciem porównującym i fotorezystorem, tylko samą stronę wyjścia.
    Wcześniej poprostu wyjście załączało tranzystor pod który podłączony był zwykły przekaźnik, załączający zewnętrzne oświetlenie, zasilanie układu było z zasilacza wiec nie było problemu.

Ale chciałbym zastosowac zasilanie bateryjne 9V, także kupiłem przekaźnik bistabilny, zasilanie na dół załącza obwód 230V, zasilanie na górze wyłącza obwód 230V. Aby przez tą cewkę cały czas nie płynął prąd jako impuls wykorzystałem kondensator, podłączając wszystko jak na rysunku, ale po chwili zrozumiałem, że takie coś nie ma sensu, bo jak na wyjściu wzmacniacza będzie napięcie to górny tranzystor tez po chwili się otworzy no i nie wiem jak to zrobić, żeby jak wzmacniacz da napięcie to zasilany impulsem był dół przekaźnika, a jak na wyjściu wzmacniacza będzie 0V to żeby zasilana impulsem była góra przekaźnika
  • Computer Controls
  • Computer Controls
  • Poziom 14  
    Wydawało mi się, że już temat załatwiony, ale przeglądam jednak te przerzutniki, symulacja w multisimie tych bramek logicznych i niestety nie mogę znaleźć nic co by jako czwórnik z dwoma wejściami
    w zależności od stanu wejścia z wzmacniacza dawało na wyjściu na jednym 0 na drugim 1, a jak stan wejścia z wzmacniacza się zmieni to wyjścia sie zamienią tam gdzie było 0 będzie 1 a tam gdzie 1 to będzie 0. Odnośnie linku to właśnie nie chciałbym używać mikrokontrolera. Na Atmedze paru linijkach bym to napisał, ale chodzi mi bez użycia Atmegi.
  • Poziom 14  
    Wczoraj wieczorem posiedziałem trochę na necie, żeby poczytać o bramkach logicznych, głównie NOR, bo mam w garażu z 10 scalaków cmos4001, które mają w sobie jak sie dowiedziałem 4 takie bramki i patrząc na tabelę prawdy:
    i połączyłbym to w taki sposób:
    to uzyskam na wyjściu takie stany jakie potrzebuję.
    A jeszcze mam pytanie, bo zastanawia mnie, żeby zrobić to najprościej jak się da, jeżeli w układzie 4001b mam 4 bramki NOR, do przekaźnika potrzebuje dwóch, to czy te pozostałe dwie mógłbym też użyć jako komparator zamiast wzmacniacza?
    Czytałem, że CMOS-y prawie nie pobierają prądu, ale chodzi mi też o to, że wzmacniacz jako przerzutnik smitcha ma możliwość ustawienia histerezy, ja miałem ustawioną na 0,15V, bo bez niej przekaźnik wpadał mi w rezonans jakby. Przez moment w momencie przełączenia co chwilę zmieniał stan. Czy na bramkach też można uzyskać histerezę?

Dodano po 3 [godziny] 49 [minuty]:

Dalej poczytałem na temat 4001b (że niewykorzystane wejścia do masy) i na szybko zmontowałem na płytce stykowej taki układzik
    i działa super, słyszę pojedyńcze kliknięcia przekaźnika a nie zgrzytanie przy powolnym zasłanianiu fototranzystora. Pierwszy raz zmontowałem jakiegos logicznego scalaka i wiem na jakiej zasadzie on działa, ale bez podpowiedzi na temat przerzutników nie doszedłbym do tego. Dzięki.

Dodano po 45 [sekundy]:

Poprosze o zamkniecie tematu
  • Poziom 38  
    Jak ktoś chce i wie co chce, to potrzebuje właśnie bardzo małej pomocy, woli sam dośpiewać i tym samym się czegoś nauczyć.
    Gratulacje.
    Proponuję wykonać czujnik na układzie scalonym, będziesz miał możliwość ustawień progu, czułości i histerezy.
    Wyjście tego wzmacniacza podaj dopiero na przerzutnik, który ma stałą histerezę.
    Poeksperymentuj, potem podglądnij, jak są projektowane takie urządzenia.
    Schematów nie brakuje, a temat sam zamknij.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Myślę że to dobre miejsce na zadanie pytania.
    Mam przekaźnik bistabilny który załącza cewkę przy ciągniku i sterowany jest impulsem z czujnika. Przed nim wykonane jest małe zabezpieczenie aby cewka nie została przełączona gdy jest zbyt niskie ciśnienie w układzie hydraulicznym. Czujnik ten działa następująco: przy niskim ciśnieniu czujnik nie zwiera przez co napięcie nie przechodzi. Gdy ciśnienie układu jest optymalne to przewodzi on napięcie, kontrolka wtedy mi się wyłącza, a cewka może zostać załączona. Problem jest natomiast kiedy ciągnik jest już rozgrzany i na niskich obrotach czasem spadnie ciśnienie a wtedy napięcie zaczyna wariować (przewodzi / nie przewodzi). Wariują też wtedy kontrolki i przekaźniki. Jak mógłbym to napięcie uczynić bardziej selektywnym żeby dopiero większe zmiany wpływały na działanie przekaźników. Czy pomoże tutaj dioda ?