Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praska dla elektroinstalatora

elektronikq 31 Maj 2014 23:01 17238 71
    elektronikq
    Poziom 24  
    Czyli kolega proponuje wurtha? Bo sam nie wiem czy dopłacać czy nie. To jednak kasa spora ale chciałbym raz a dobrze. I się waham knipex a wurth. Cena przemawia na wurtha z wyglądu są identyczne. Instalatorzy dzielcie się opiniami ludziom się to przyda.
    Cytat:
    2x4mm2 to 6mm2, sposób działa do 2x16mm2

Fakt sprawdzałem troszkę większe jak 6mm2.
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Opinie o użytkownikach ... prasek są ... straszne, że aż okropne :

jann111
    Poziom 31  
    elpapiotr napisał:
    Opinie o użytkownikach ... prasek są ... straszne, że aż okropne :

...w myśl zasady:Więcej sprzętu, mniej talentu. :D

Dodano po 3 [minuty]:

elektronikq napisał:
    To jednak kasa spora ale chciałbym raz a dobrze. I się waham knipex a wurth

Widziałem kiedyś klona tej praski firmy Neo,linia profesjonalna.Cena nie powalała a gwarancję dawali na 25 lat.
    Adam_Bandit
    Poziom 20  
    O proszę nowość! 3 fazowy system ochronny:) I jak świetnie dobrane tulejki do podwójnych przewodów, profesjonalizm przez duże P. Niestety takie przypadki to już praktycznie codzienność w elektryce, tanio, tanio i jeszcze raz tanio ma być.
    tripp85
    Poziom 10  
    elektronikq śmiało możesz brać Wurth-a
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika
    Wurth nie jest producentem, sprzedaje wyroby innych robione dla niego.
    elektronikq
    Poziom 24  
    Czyli knipex robi dla wurtha i jest pod inna marką a jakość ta sama?
    emigrant
    Poziom 28  
    Jeżeli to jest narzędzie pracy, na dodatek na siebie zarobi, więc cena praski się zwróci to w grę wchodzi moim zdaniem tylko Knipex. Cena z dupy się nie bierze. Jak jest coś tańsze to zawsze diabeł tkwi w szczegółach, jak nie pominięty jakiś proces technologiczny przy obróbce cieplnej metalu to coś innego wsadzone słabszego/gorszego.
    Darom
    Specjalista elektryk
    A jaka jest różnica cenowa między Knippex a Wurth?

Miałem obcinaczki boczne Knippex'a ale gdzieś mi zginęły na instalacji :-(.
    Były niesamowite, przewody cięły jak masło. Bardzo się temu dziwiłem, bo ostrza nie wyglądały na ostre, miały też normalny kąt cięcia. A mimo to niesamowicie cięły.

Decyzję, jakiej firmy narzędzie kupić i ile wydać pieniędzy należy podjąć o oparciu o ta jak intensywnie będziemy korzystać z narzędzia i na ile cecha jakaś cecha jest istotna.

Kolega, który prowadzi sklep rowerowy i ma też mały warsztacik pokazał mi "zwykły" klucz sztorcowy. Kupił go za 90zł. Mówie mu - tyle kasy za pojedyńczy klucz? A on - miałem tańsze, ale często kończyło się tym, że nie mogłem odkręcić, albo niszczyłem nakrętkę.

pzdr
    -DAREK-
    elektronikq
    Poziom 24  
    Różnica 50 zł.
    Darom
    Specjalista elektryk
    elektronikq napisał:
    Różnica 50 zł.

Hmm... To może inaczej zapytam - ilekosztuje jedno i drugie.

pzdr
    -DAREK-
    elektronikq
    Poziom 24  
    Na portalach aukcyjnych znalazłem z 2 ręki. Wurt 240 zł przesyłka a knipex 300 zł.
    elektronikq
    Poziom 24  
    Ah kupiłem knipexa 97 53 09. Jak dojdzie podzielę się jak dziala wrzucę fotki :)
    emigrant
    Poziom 28  
    Dobry zakup, tylko skąd cena 300pln za 09? Koszt tej praski 600-700pln. Chyba, że chodziło Ci w poprzednim poście o inny model.
    elektronikq
    Poziom 24  
    Jak dojdzie sprzęt opisze co i jak. Na razie nie chce chwalić. Ale chodzi o model 97 53 09.
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    ZACISKARKA TULEJEK WURTH 0714 107 102 PRASKA na allegro za 239 widzę w tej chwili nową.
    Mam właśnie taką, zaciska do 10mm2 a po przestawieniu przełącznika do 16mm2.
    polecam ten typ zarówno w wersji Wurtha jak i Knippexa.
    Piotr
    elektronikq
    Poziom 24  
    Ten przełącznik taki w kształcie trójkąta? a ten walec do czego służy?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Tak, przełącznik przestawia tryb zaciskania na 16mm2, napis mówi że wtedy można zaciskać tylko 16mm2, nie próbowałem inaczej bo jak zaciskałem 16mm2 to szło seriami i nie miałem potrzeby zaciskania innych tulejek.
    Ten walec mnie zawsze intrygował :) podejrzewam że jest tam jakaś sprężyna która determinuje siłę zaciskania, problem nie jest banalny bo praska pracuje w bardzo szerokim zakresie średnic i radzi sobie z tym znakomicie.
    Piotr
    Darom
    Specjalista elektryk
    Witam

Kolego Piotrze - czy mógłby kolega zaprezentować fotografię zaciśniętej końcówki np. na przewodzie 10 lub 16 [mm2]?
    Jestem ciekawy jak to zaciśnięcie wygląda w przypadku tej praski.

pzdr
    -DAREK-
    elektronikq
    Poziom 24  
    Praska przyszła. Dziwne ze p. ekonomiczna idzie 2 dni:O Pierwsze dotkniecie i uśmiech na twarzy. W piątek nakrecę filmik z pracy zaciskarką. Pozdrawiam.

Filmik:
    Wszelkie prawa zastrzeżone elektronikq :!:

Link
    elektronikq
    Poziom 24  
    Chciałbym teraz kupić praskę do zaciskania końcówek oczkowych izolowanych. Zauważyłem, że wszystkie praski poręczne mają zacisk do 6mm2. W haupie znalazłem 10-16mm2 ale jest ona za duża. Możecie coś polecić?
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Taka Ci nie wystarczy -

elektronikq
    Poziom 24  
    elpapiotr napisał:
    Taka Ci nie wystarczy -

No raczej nie wystarczy. Ta kolega co podał służy do tulejek a ja potrzebuje do konektorów izolowanych oczkowych.
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    No to muszę jechać na warsztat, porobić zdjęcia sprzętu.

Wyszukaj sobie zaciskarkę , i po kłopocie.
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    elektronikq napisał:
    Chciałbym teraz kupić praskę do zaciskania końcówek oczkowych izolowanych. Zauważyłem, że wszystkie praski poręczne mają zacisk do 6mm2. W haupie znalazłem 10-16mm2 ale jest ona za duża. Możecie coś polecić?

To jaką chcesz tą praskę? Podstawowo to zakresy są trzy czerwony niebieski żółty.
    Są czasem ja akurat nie mam z tym styku końcówki izolowane ale większe na inny typ praski ale by nie inwestować bez końca dałem se z tym spokój.
    Ale zakładam że nie skończy się na tej do izolowanych a jeszcze dojdzie do nieizolowanych sam o niej myślę ale na razie się wstrzymuję.
    Do izolowanych wedle siebie to proponuje haupę. Ale warto się zastanowić nad szerokością szczęk bo w mojej są podwójne i naraz dokonuje dwóch zaciśnięć zaś końcówka oczkowa potrzebuje jedno zaprasowanie drugie wychodzi na kielichu i tylko go przygniata z przewodem, ale zaprasowanie jest OK. Już gdzieś chyba pokazywałem o co chodzi w tym co piszę.
    elektronikq
    Poziom 24  
    Mam zaciskarkę od 6mm2 do chyba do 50mm2 ale do nieizolowanych. Więc może od 10 w górę będę sobie tą zaciskał. Bo chciałem do 10mm2 na izolowanych ale standardowo jest do 6mm2.
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Już nie rozumiem o co ci chodzi.
    Może pokarzesz o jakie końcówki ci chodzi bo autentycznie już nie wiem co chcesz.
    Dodam tylko że prasek i metod zaciskania i różnych końcówek jest od ho...ry.

Taka się nie nadaje. Kiedyś próbowałem zacisnąć praską izolowaną końcówkę właśnie z tych większych i efekt był taki że osłonka się zmiażdżyła i końcówka wyglądała nieciekawie. Dlatego nie stosuję tego bo nie mam narzędzia. Nie ryzykuję upalenia czy tym czego podobnego. Wolę zwykłą końcówkę zacisnąć i termo kurcz.
    elektronikq
    Poziom 24  
    Chciałbym taką praskę aby takie końcówki:
    zaciskać od 0,5-1,5mm2 do 10mm2.
    Jeśli jednak nie znajdę takiej praski to wole dobrą od 0,5-1,5mm2 do 6mm2 a końcówki większe niż 6mm2 zaciskać na takie:
    i będę zaciskał je praską:
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Mam kilka jeszcze ale nie mam właśnie czym zaciskać i nie chce inwestować.
    Przekroje większe to większe prądy a w tym przypadku wole pewniejsze końcówki miedź lub cynowane resztę termo kurcz załatwi. Próbowałem kiedyś je zaciskać ta praską co na dole pokazałeś ale jak pisałem nijak to wyglądało.
    Nie będę specjalnie ci robił prób bo nie mam praski pod ręką i szkoda marnować końcówkę może się przyda kiedy. Dla każdego typu końcówki producent przewidział pewne właściwości zaciśnięcia i ten typ powinien być zaciskany chyba na owal jak te małe izolowane.
    Szczerze jedyne zastosowanie dla tego widzę w układach napędów lub tym podobnych ze względu na wymiary jej w długości ale jak kupować i użyć jak na lekarstwo to nie warto. To takie moje zdanie.