Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samoczynne wyłączanie się komputera, bez żadnych info o błedzie

konrade2 26 Maj 2014 21:05 2553 34
  • #1 26 Maj 2014 21:05
    konrade2
    Poziom 6  

Witam,

Od pewnego czasu mam problem z komputerem(od jakiegoś miesiąca). Często w trakcie uruchamiania sam się wyłącza bez żadnych informacji na ekranie. Czasami się uruchomi i w trakcie logowania dostaje bluescreena, a czasami po prostu padnie i muszę go uruchamiać od nowa. Również przy normalnym użytkowaniu przychodzi moment w którym wszystko zaczyna się zacinać(w task manager wszystkie 8 wątków na 100%(przez chwile) nawet przy włączonym tylko jednym filmiku na yt), a przy próbach włączenia w tym stanie jakiegoś programu lub zrobieniu czegokolwiek bluescreen lub wyłączenie się komputera.
    Dodam również, że często dzieje się sytuacja, w której wszystko zaczyna się zacinać, wtedy wystarczy poczekać i na jakiś czas problem ustaje(chociaż nie zawsze, czasami kończy się to wyłączeniem komputera).

Pomyślałem, że to wina zasilacza, więc sprawdzałem na kolegi zasilaczu i problem również wystąpił.

Bluescreen:
    numer błędu: 0x00000124

Sprzęt:
    01 - MOBO: ASRock B75 Pro 3 Bios:UEFI
    02 - CPU : Intel Xeon E3-1230V2 3.30GHz
    03 - RAM: Kingstone HyperX DDR3 2x4GB
    04 - GPU: Sapphire hd 7850
    05 - Zasilacz: SILENTIUMPC Deus G1 600W

09 - System operacyjny z którego korzystam to windows 8.1 64bit(na windows 7/8 problem również występuje)

10 - Antywirus aktualnie brak, lecz wcześniej sprawdzane przez AVAST.

Z góry dziekuję za pomoc
    Pozdrawiam,
    Konrade2

0 29
  • Pomocny post
    #2 26 Maj 2014 21:14
    Kasek21
    Poziom 43  

Uruchom program OCCT -> PowerSupply:OCCT test i wklej uzyskane po teście wykresy. 10 minut testu.
    Daj także screen z programu HWMonitor podczas wykonywania testu.

0
  • #3 26 Maj 2014 21:24
    dawid.ursus
    Poziom 6  

Przeskanuj komputer adwcleaner, usuń wszystko co on znajdzie. Następnie OTL i wklej rejestr.

0
  • #4 26 Maj 2014 21:34
    konrade2
    Poziom 6  

Uruchomiłem komputer na którym występuje problem i od razu OCCT pokazał mi, że nie może wykonać testu ponieważ temperatura na CPU wynosi 105 stopi(odrazu po włączeniu?) poczekałem chwile dosłownie minute i temperatura spadła na 4 rdzeniach do 60 stopni. Test wykonuje się do 1m 17s (chociaż przez minutę nic nie robi) wiec pytanie czy jest sens dawać wyniki po 17s ?
    Co w takim wypadku zrobić?

Jest sens wysyłać i robić jakiekolwiek skany przez OTL, jeżeli po formatach problem występuje dalej? Wydaje mi się, że problem nie leży od strony software, lecz jeżeli się mylę to proszę powiedzieć i zaraz wrzucę.

0
  • Pomocny post
    #5 26 Maj 2014 21:37
    Kasek21
    Poziom 43  

konrade2 napisał:
    Co w takim wypadku zrobić?

Zamontować poprawnie chłodzenie CPU, wymienić pastę termoprzewodzącą.

konrade2 napisał:
    Jest sens wysyłać i robić jakiekolwiek skany

Nie bo to nie w tym problem.

0
  • #6 26 Maj 2014 21:40
    konrade2
    Poziom 6  

Mam pastę ARCTIC MX-2 więc zaraz zmienię.
    Mogłoby być źle zamontowane chłodzenie, jeżeli komputer przez prawie dwa lata chodził bez żadnego problemu?

0
  • #7 26 Maj 2014 21:42
    Kasek21
    Poziom 43  

konrade2 napisał:
    Mogłoby być źle zamontowane chłodzenie, jeżeli komputer przez prawie dwa lata chodził bez żadnego problemu?

Może wypięły się kołki mocujące, może przez dwa lata nie czyściłeś układu chłodzenia, może uszkodzona MOBO/CPU, może...

Najpierw wykonaj to co napisałem.

0
  • #8 26 Maj 2014 22:23
    konrade2
    Poziom 6  

Pasta wymieniona, teraz komputer się uruchamia i nie wyłącza od razu. Na razie działa stabilnie i widzę poprawę lecz po 2 m 40 sek w OCCT osiąga 85 stopni i kończy swoje działanie. Teraz mi się przypomniało, że w po kupieniu sprzętu i uruchomieniu OCCT procesor zawsze zbyt szybko osiągał wysokie temperatury i zawsze po max. kilku minutach OCCT przestawał wykonywać testy. Mam stockowe chłodzenie od Intela.

Co robić w takim razie?

0
  • #9 26 Maj 2014 22:34
    Kasek21
    Poziom 43  

konrade2 napisał:
    Co robić w takim razie?

Chłodzenie jest na 100% poprawnie zamontowane?
    To chłodzenie jest od tego modelu CPU?
    Procesor pracuje na nominalnym taktowaniu i napięciu?

0
  • #10 26 Maj 2014 22:45
    konrade2
    Poziom 6  

Chłodzenie to zostało dołączone do procesora i jest zamontowane poprawnie. Wydaje mi się, że te blokady nie dociskają zbyt mocno(lecz nic nie drga jak próbuje poruszyć je) chłodzenia do procesora więc ustawiłem komputer w pozycji leżącej dla pewności.
    Po uruchomieniu OCCT CPU działa na 3300 - 3500 GHz więc wszystko wydaje się dobrze.
    A napięcie:
    według OCCT 1.24-1.25V min: 1.13V max: 1.3V
    według HWMonitor: min: 1.076V max: 1.301V

Testy ponownie max: 3m

0
  • #11 26 Maj 2014 22:52
    Kasek21
    Poziom 43  

konrade2 napisał:
    Wydaje mi się, że te blokady nie dociskają zbyt mocno

Powinny mocna (powinny zaskoczyć po przekręceniu).

Wysokie to napięcie Vcore.

Z jakimi obrotami pracuje chłodzenie?

0
  • #12 26 Maj 2014 23:00
    konrade2
    Poziom 6  

Zaskakuje, ale nie przekonuje mnie to całe rozwiązanie ponieważ mogę z jednej strony mocniej nacisnąć żeby podeszło minimalnie do góry z drugiej strony.

To co w takim razie zrobić? Nie zmieniałem nigdzie napięcia.

HWMonitor: min 2039 RPM, max: 2139 RPM.

0
  • #13 26 Maj 2014 23:02
    Kasek21
    Poziom 43  

konrade2 napisał:
    mogę z jednej strony mocniej nacisnąć żeby podeszło minimalnie do góry z drugiej strony.

Więc coś nie jest tak z montażem - po poprawnym montażu nie ma możliwości by cooler ruszał się na boki.

0
  • #14 26 Maj 2014 23:07
    konrade2
    Poziom 6  

Nie da się inaczej zamontować tego chłodzenia. Są takie bolce, które trafiają w dziury, a potem się je przekręca. Dzieje się tak jak mocno się naciśnie ale jak się poprawi to wydaje się, że wszystko jest okay. Aktualnie wszystko jest w pozycji leżącej i chłodzenie wydaje się dobrze przylegać.

0
  • #15 26 Maj 2014 23:52
    luk526
    Poziom 13  

Nie zawsze skutkiem przegrzewania procesora jest złe chłodzenie. Jaka jest temperatura mostka?

0
  • #16 26 Maj 2014 23:57
    Kasek21
    Poziom 43  

Na tej płycie to chipset na pewni nie osiąga takich temperatur ;P

Poza tym po zmianie pasty na CPU i ponownym montażu chłodzenia - tu będę się upierał przy złym montażu to temp. spadła.

0
  • #17 27 Maj 2014 00:05
    konrade2
    Poziom 6  

Może najlepiej będzie jak wstawię zdjęcie po 3 min testu w OCCT.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie da się inaczej zamontować tego chłodzenia. Poza tym mam tutaj podobny komputer z procesorem i5 z dokładnie takim samych chłodzeniem i taką samą płytą główną i tam wszystko jest w porządku. Tak samo jest wszystko zamontowane.

0
  • #18 27 Maj 2014 00:24
    luk526
    Poziom 13  

Nie ma tutaj temperatury mostka. Spróbuj w Everescie. w HWMonitorze powinien byc opisany jako TMPIN2 a nie widzę go tutaj.

Dodano po 9 [minuty]:

+ dodatkowo sprawdź napięcia przy włączonym komputerze, szczególnie na 3,3V. Ale zmierz od razu wszystkie:)

0
  • #19 27 Maj 2014 00:41
    konrade2
    Poziom 6  

Mam problem ze sprawdzeniem temperatury mostka, ściągnąłem Easy Tune 6, everest, everest ultimate i w każdym z nich brakuje .dll(nie ma żadnych informacji na temat płyty), wydaje mi się że mogą one nie współpracować z windows 8.1 ;/

Jest problem, bo nie mam miernika :(

0
  • #20 27 Maj 2014 09:12
    luk526
    Poziom 13  

Niestety będziesz musiał załatwić sobie miernik od jakiegoś kolegi, byłoby fajnie. Sprawdź w speedfanie, możliwe, że tam będą te temperatury. Jeżeli dalej nie będzie to na 90% nie masz sterów Chipsetu.

Zobacz czy ten mostek widzi Ci wogóle Everest.

0
  • #21 27 Maj 2014 11:39
    konrade2
    Poziom 6  

W speedfanie również sprawdzałem i nie ma tam wg TMPINx(chyba, że jest inne oznaczenie). Dla pewności wrzucam screena. Sterowniki również sprawdziłem i mam zainstalowane prawie wszystkie, które się znajdują na stronie producenta(za wyjątkiem sterowników do dźwięku oraz dodatkowych sterowników do dysku od intela)

W everest nie ma żadnych informacji o płycie głównej.

0
  • #22 27 Maj 2014 16:35
    luk526
    Poziom 13  

Zainstaluj sterowniki płyty głównej skoro Ci jej nie widzi w Everescie ! Nazwę płyty weź z jej opisu na płycie.

0
  • #23 27 Maj 2014 17:09
    safbot1st
    Poziom 43  

konrade2 napisał:
    Często w trakcie uruchamiania sam się wyłącza bez żadnych informacji na ekranie. Czasami się uruchomi i w trakcie logowania dostaje bluescreena, a czasami po prostu padnie i muszę go uruchamiać od nowa. Również przy normalnym użytkowaniu przychodzi moment w którym wszystko zaczyna się zacinać(w task manager wszystkie 8 wątków na 100%(przez chwile) nawet przy włączonym tylko jednym filmiku na yt), a przy próbach włączenia w tym stanie jakiegoś programu lub zrobieniu czegokolwiek bluescreen lub wyłączenie się komputera.

Prosimy o screena z programu Crystal Disk Info.
    Wykonaj bootowalny memtest.

0
  • #24 27 Maj 2014 17:30
    konrade2
    Poziom 6  

Crystal Disk Info: (mam nadzieje, ze to o to chodziło)

Zaraz wykonam memtest.

@luk526
    Tutaj są wszystkie sterowniki do mojej płyty, o których konkretnie piszesz?
    Nie instalowalem Realtek Audio, ponieważ mam kartę dźwiękową i uważam to za zbędne. Tak samo z Intel Management Engine, Intel Smart Connect oraz Intel Rapid Storage Technology. Pozostałe rzeczy są zainstalowane.

0
  • #25 27 Maj 2014 17:33
    Pete_O
    Poziom 31  

konrade2 napisał:
    10 - Antywirus aktualnie brak, lecz wcześniej sprawdzane przez AVAST
    A to dobre! Nie ma to jak dbałość o system i właściwa profilaktyka. Nie dość, że nie masz niczego na stałe, to sprawdzałeś dziurawym Avastem. Gratuluję bezstresowego podejścia, niezależnie od tego, że problem tym razem wygląda na sprzętowy. ;)
    konrade2 napisał:
    Teraz mi się przypomniało, że w po kupieniu sprzętu i uruchomieniu OCCT procesor zawsze zbyt szybko osiągał wysokie temperatury i zawsze po max. kilku minutach OCCT przestawał wykonywać testy
    Ponownie: podziwiam taką beztroskę. Czemu nie reklamował Kolega komputera u sprzedawcy wobec tego? Niezaliczanie testu OCCT na nominalnych ustawieniach sprzętu oznaczało ni mniej ni więcej, tylko to, że komputer od początku był "niepełnosprawny".
    A może jednak zestaw jest jeszcze na gwarancji/rękojmi i warto rozważyć taką opcję jak reklamacja?
    Ewentualnie spróbuj aktualizacji BIOS:
    http://www.asrock.com/mb/Intel/B75%20Pro3/index.pl.asp?cat=Download&os=BIOS
    - najnowsza wersja (1.90) jest z grudnia 2013,
    oraz zainstaluj (/reinstaluj) wszystkie niezbędne sterowniki - od INF i Intel Management Engine poczynając:
    http://www.asrock.com/mb/Intel/B75%20Pro3/index.pl.asp?cat=Download&os=Win8a64

Dodano po 49 [sekundy]:

konrade2 napisał:
    Tak samo z Intel Management Engine
    Zainstaluj w takim razie.
    I sprawdź wersję BIOSu (zakładka Mainboard progtramu CPU-Z powinna zawierać stosowną informację).
    konrade2 napisał:
    Nie instalowalem Realtek Audio, ponieważ mam kartę dźwiękową i uważam to za zbędne.
    OK, ale wyłącz w takim razie dźwięk na płycie - w BIOSie.

0
  • #26 27 Maj 2014 17:35
    Irek.B
    Poziom 10  

Wymień dysk twardy, jeżeli to nie pomoże to prawdopodobnie siadła płyta główna.

0
  • #27 27 Maj 2014 17:38
    Pete_O
    Poziom 31  

Irek.B napisał:
    Wymień dysk twardy, (...)
    ??? Dlatego, że wygląda na całkiem zdrowy? Też się uśmiałem, ale to nie dział Hyde Park, Kolego. :lol:

0
  • #28 27 Maj 2014 18:33
    konrade2
    Poziom 6  

Gwarancja jest i rozważam taka opcję jeżeli zajdzie potrzeba.
    Memtest nie wykazał żadnych błędów.

Co do mojego problemu to zacinanie się komputera oraz bluescreeny były spowodowane chłodzeniem procesora, po wymianie pasty wszystko powróciło do normy, jednak nadal został problem temperatury w trakcie OCCT testu.

Wszystkie sterowniki(najnowsze ze strony producenta) były instalowane max. 3tyg temu wiec ponowna instalacja nie wydaje mi się potrzebna. Doinstalowałem tylko Intel Management Engine.

Wersja biosu: 1.50, a najnowsza 1.90. Aktualizowac?

Osobiście nie używam antyvirusów i nie widzę takowej potrzeby dlatego nigdy ich nie instaluje. A problemów z tego powodu nie mam.

0
  • #29 27 Maj 2014 19:58
    luk526
    Poziom 13  

No tak tylko dlaczego nie widzi Ci mostka? Moze płyta uwalona a może nie te stery. Poszukaj sterownikow pod ten mostek :

Intel B75 Express Chipset
    (Intel BD82B75 PCH)

jak nie znajdziesz to ja Ci pomogę ale nie mam zbytnio czasu, naprawdę!

0
  • #30 27 Maj 2014 20:04
    konrade2
    Poziom 6  

Okay, zaraz poszukam i dam znać.

Dodam tylko, że na kolegi komputerze(z tą samą płytą główną i win7), też programy nie widzą mostka.

--EDIT--
    Na stronie producenta jest to oznaczone jako INF driver, a to mam zainstalowane. Znalazłem również inne lecz i one nic nie zmieniają:/

0