Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

białoru¶ka, jumz, koparka - praca obrotnicy koparki

26 Maj 2014 22:03 10017 40
  • Poziom 10  
    Mam białoru¶kę i mam też problemy z obrotnic± wieży od łyżki.
    -Jak powinien wygl±dać zamontowany łańcuch na kole zębatym obrotnicy??
    -U mnie jest łańcuch 10 ogniw i dwa półogniwa poł±czone z płaskownikami a te z siłownikami.
    Podczas obracania jeden siłownik ci±gnie za łańcuch a drugi włazi pod koło zębate i zawija łańcuch na zębatce od wewn±trz.
    Jak powinno być to podł±czone??
    Czy siłowniki powinny być jako¶ skonfigurowane??
    Czy jest jaka¶ regulacja siłowników od wieży??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemy¶le dzi¶ i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    Witam.
    Jeden siłownik wysuwa się, a drugi chowa. Jak masz inaczej to przejrzyj instalację, może tam kto¶ już był. :D
  • Poziom 10  
    Tylko ten co się wysuwa zawija łańcuch pod zębatkę, jak Ľle podejdzie, to łańcuch spada z zębatki, dzi¶ zrobię zdjęcie.
  • Poziom 18  
    Witaj.
    Czy to znaczy, że chodzi tylko jeden? W jakim stanie jest ten łańcuch, może ogniwa lataj± na sworzniach? Jak wygl±da koło, ma wystarczaj±cy zarys zębów?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Witaj.
    SprawdĽ czy siłowniki s± suche i tłoczyska proste bo zgięte będzie chowało się z oporami przez to dłużej co pozwoli na szybszy wysuw drugiego siłownika możliwa jest też wewnętrzna nieszczelno¶ć siłowników.
    W tym układzie zawsze pracuj± dwa siłowniki jeden się chowa ci±gn±c łańcuch, a drugi wysuwa luzuj±c go. Inaczej doszło by do jakiej¶ awarii np. zerwanie łańcucha itp.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Może te płaskowniki s± za długie?
    Może powinny by¶ krótsze?
    Je¶li by je skrócić to by łańcuch był cały czas naci±gnięty.
    Siłowniki s± proste, nie widać by olej z nich leciał.
    Wracaj±c-jak obracam w lewo, to siłownik lewy się chowa, zaci±ga ramię kop.na lewo a w tym czasie prawy siłownik się wysuwa i zawija łańcuch pod koło - widać to na zdjęci wyżej, dlatego się zastanawiam czy nie obci±ć płaskowników maj±c ramię kop. na ¶rodku, wtedy łańcuch jest ustawiony na ¶rodku.
    W taki sposób mogę naci±gn±ć łańcuch.
  • Poziom 10  
    Aby odpi±ć płaskowniki musze zdj±ć koło, tak naprawiałem prawy siłownik - staj±c tyłem do łyżki.
    Spadł mi jeden płaskownik ze sworznia.
    Siłowniki powinny być schowane do połowy je¶li mamy ramię łychy na ¶rodku.
    W milm przypadku płaskownik się chowa za koło jak na zdjęciu,
    Czy masz może zdjęcie lub schemat jak powinno wygl±dać od spodu: siłowniki i płaskowniki i łańcuch?
    Siłownik jeden się cały chowa a drugi w tym czasie cały wysuwa, więc chyba poprawnie się zachowuj±.
    Je¶li odepnę płaskowniki to chce wiedzieć czy ma je skrócić?
    Czy siłowniki s± poł±czone różnicowo, na zasadzie że jeden wsuwaj±c się wypycha olej do drugiego i ten się wysuwa? Czy inaczej?
    Może masz schemat hydrauliki tych siłowników?
  • Poziom 18  
    Witaj.
    Trzeba było zacz±ć temat od stwierdzenia że po naprawie...
    Jeżeli przed rozbieraniem siłownika było ok, to pozostało tylko odpowietrzyć siłowniki. Wykonuj ruchy w lewo do końca potem w prawo do końca i tak kilka razy powinno pomóc. :D
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    W tym modelu Białoru¶ki często zrywa się łańcuch. Aby spi±ć go-trzeba na jednym z siłowników spu¶cić trochę oleju - cofn±ć ręcznie siłownik - spi±ć łańcuch.Uruchomić koparkę i wysun±ć do końca siłownik RAMIENIA a obrotem poruszyć w prawo lub w lewo. Łańcuch się napręży
  • Poziom 10  
    siłownik buł nie ruszany
    Tylko płaskownik został zdjęty celem wyprostowania i załażenia drugio płaskownika co spadł.
    Ale od pocz±tku podczas przekręcania wieży był luz,-ramię latało
    Dlatego chcę zobaczyć jak powinno wygl±dać od spodu:
    -łńcuch
    -płaskowniki
    -ułożenie siłowników zależnie od ułożenia obrotnicy ramienia

Dodano po 2 [minuty]:

u mnie jest cały czas luĽny łańcuch - podazałem na zdjęciach
    dlatego pytanie moje było - czy płaskowniki s± poprawne czy za długie??
    czy jest jaka¶ regulacja itd...
  • Poziom 15  
    Jeden siłownik schowany - drugi całkowicie wysunięty - to skrajna pozycja łyżki /lewa lub prawa/ Cały wysięgnik koparki można ręcznie obracać je¶li łańcuch jest odpięty.Łańcuch założyć na zębatkę tak aby jego koniec był na wprost siłownika a odległo¶ć pomiędzy główk± siłownika a ostatnim otworem w ogniwie łańcucha to jest długo¶ć płaskowników / dwa płaskowniki na każdy siłownik / Nie wiem ile ogniw ma oryginalny łańcuch ale wystarczy aby jedna osoba obracała ręcznie wysięgnikiem a druga pod podwoziem liczyła ile obrotów wykonuje zębatka . Orginalny łańcuch ma tak± długo¶ć /razem z płaskownikami / aby przy skrajnych pozycjach łyżki nie uszkadzać kierunkowskazów.Mechanizm obrotu jest prosty jak budowa cepa. :D Tak na marginesie ;przed kliknięciem -wy¶lij- skoryguj to co napisałe¶.
  • Poziom 10  
    super
    takiej odpowiedzi się domy¶lałem, lecz chciałem to zobaczyć, ewentualnie wymiary itd...mój łańcuch ma 10 oczek i 2 półoczka, a płaskowniki maj± gdzie¶ po 50cm.
    przed zim± ruchy wieży były lużne ale nie tłukły kierunkowskazów, dlatego pytałem też o regulację siłowników.
    troszeczkę będzie problem wej¶ć pod koparkę i odpi±ć płaskowniki
    czy siłowniki posiadaj± jak±¶ regulację by jeden się wsun±ł a drugi wysun±ł??
    sk±d będę wiedział że ten co się chowa jest do końca schowany??
    to samo z tym wychodz±cym??
    czy istnieje możliwo¶ć, że jak się po zimie zablokowało ramię(łańcuch dordzewiał i ruda go złapała) to w siłownikach się po przestawiały krańcowe parametry wysuwu??
    teraz je¶li się zatrzyma siłownik co się chowa (np w połowie obrotu ramienia)to i tak ten drugi wyłazi cały i włazi pod koło jak na obrazku (ramię znajduje się na godz 14 - przestawione w prawo)
    czyli gdyby udało się ustawić jak było przed zim± to by wystarczyło - nie tłukło kierunków i obracała się troszeczk± dalej na lewo.
    --- czy jest regulacja siłowników--- to podstawowe pytanie?
  • Poziom 15  
    Je¶li ten drugi jak piszesz - wyłazi cały -to ¶wiadczy że przepuszcza wewn±trz olej hydrauliczny, Nawet bez łańcucha siłowniki powinny pracować naprzemian .Jeden siłownik wysuwa się a drugi jednocze¶nie się wsuwa,Co do wej¶cia pod koparkę to nieraz tam leżałem nawet gdy było mokro.Na opuszczonym pługu i podporach opuszczonych koparka stoi do¶ć wysoko by tam wej¶ć.Siłowniki maj± się wysuwać i wsuwać całkowicie.
  • Poziom 10  
    dlatego cały czas piszę, jak wyregulować siłowniki??
    https://obrazki.elektroda.pl/2687901500_1401484550.jpg
    na tym obrazku jest co¶ na siłowniku

Dodano po 5 [minuty]:

tu też co¶ widać na siłowniku prawym
    https://obrazki.elektroda.pl/1306867300_1401484834.jpg

Dodano po 4 [minuty]:

czy ustawiałe¶ siłowniki??
    czy jest co¶ do ustawiania??
    jaki¶ reduktor itd...

Dodano po 2 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/6596521200_1401485258.jpg
    zajrzałem na ten schemat lecz nic nie widzę do regulacji, może co¶ poradzisz??
  • Poziom 43  
    Zygmunt Cwikla napisał:
    Je¶li ten drugi jak piszesz - wyłazi cały -to ¶wiadczy że przepuszcza wewn±trz olej hydrauliczny

Kolego dosyć pieprz....

Tam s± 2 dwustronnego działania siłowniki, je¶li nie pracuj± na przemian bez łańcucha to i z łańcuchem dobrze nie będzie.
    Sprawdz poł±czenia, siłowniki i rozdzielacz.
  • Poziom 15  
    Siłowników się nie reguluje.Maj± pracować do całkowitego wysunięcia i całkowitego wsunięcia.Pełny obrót łyżki zależy od długo¶ci łańcucha wraz z płaskownikami.Za długi łańcuch - rozbite kierunkowskazy , za krótki - niepełny obrót wieży.Może w tym przypadku awarii - rozdzielacz który steruje siłownikami -po wł±czeniu obrotu np. w prawo i wył±czeniu w pozycję neutraln± jeden siłownik się zatrzymuje , a drugi siłownik nadal pracuje gdyż ta sekcja jest uszkodzona /np.uszkodzony oring/ Porada w stylu :sprawdz wszystko - nic nie doradzi.Pracowałem na tym ustrojstwie i staram się pomóc. :D
  • Poziom 43  
    Zygmunt Cwikla napisał:
    Porada w stylu :sprawdz wszystko - nic nie doradzi.Pracowałem na tym ustrojstwie i staram się pomóc.

Przecież to prosta sprawa , odpina łańcuch , steruje prawo lewo łyżk± i patrzy kto¶ inny pod spodem czy siłowniki naprzemiennie pracuj±.
    A tego nikt nie wykonał, a bez tego to forumowe gdybanie.
  • Poziom 10  
    siłowniki się nie chowaj± do końca, natomiast się wysuwaj± na max.
    kopara skopała się po staniu ze 2 mc od marca
    jeszcze w tym roku przesadzałem drzewka i było ok
    po deszczach chwyciła ruda łańcuch i jako¶ chciał spa¶ć, co¶ go przyblokowało
    od tego momentu jest kulawo.
    więc co teraz??
    czy kto¶ konkretnie napisze że trzeba zrobić:
    -
    -
    -
    bez gdybania ale konkret!
    to że Ľle chodzi wieża to sam wiem
    to że wysuwa się za mocno płaskownik lewy w czasie gdy prawy nie ci±gnie to też wiem
    ale co dalej???
    gdzie trzeba odkręcić itd...
    jak wyrównać siłowniki by chowały się więcej??(jakie¶ 4 cm potrzeba do chowania)
    jak działaj± te siłowniki??
    co ci±gnie a co pcha??
    może wreszcie konkrety!

... i co jak odepnę łańcuch??
    będzie odpięty i nic sie nie zmieni, dalej będ± się nie dokońca chowały i na max wysuwały.
    koledzy konkret.

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/4921781200_1401576754.gis
    chemat powyżej
    siłowniki 12 i 13 s± pokazane
    jak mam je ustawić?? - widzę że muszę dodać oleju do zaworu zwrotnego wtedy naci±gnie łańcuch
    jak to się robi??
    do czego służy zawór zwrotny??
    no fachury?? co teraz??

Dodano po 46 [sekundy]:

https://obrazki.elektroda.pl/4921781200_1401576754.gif

Dodano po 19 [sekundy]:

ten chodzi
  • Poziom 10  
    i co?? takie mondrale a teraz nic??
    widzę że sam muszę pokombinować!
    miłego tygodnia
  • Poziom 15  
    Nooo nareszcie sam co¶ zrobisz. A nie zapomnij założyć białe rękawiczki :D
  • Poziom 10  
    zawór zwrotny naci±ga siłowniki przez podniesienie tyżki do góry.
    to tyle.
  • Poziom 10  
    Cze¶ć, mam podobny problem w swojej białorusce, możesz zdradzić co wymy¶liłe¶ w swojej?
    Z góry dzięki za podpowiedĽ.
  • Poziom 10  
    je¶li masz to co ja napisałem na pocz±tku,to #26 04 Mar 2015 22:41 wszystko wyja¶nia
  • Poziom 10  
    https://obrazki.elektroda.pl/4921781200_1401576754.gif
    Z powyższego schematu wynika, że zawór zwrotny (nr 11) poł±czony jest z ramieniem koparki (nr 8) i to nim trzeba poruszać, by naci±gn±ć siłowniki (nr 12 i 13) i łańcuch. Ja u siebie poruszałem wszystkim, czym się tylko dało i siłowniki się odpowietrzyły.

Mam jeszcze jedno pytanie: ile łańcuch POWINIEN mieć oczek? Ja mam 11 pełnych i dwie połówki poł±czone z płaskownikami. Ale przy skręcie, gdy jeden siłownik ci±gnie łańcuch, to drugi tak jakby za bardzo go nadrzuca. Czy to jest normalne? Czy mam za długi łańcuch?
  • Poziom 28  
    Cytat:
    ile łańcuch POWINIEN mieć oczek? Ja mam 11 pełnych i dwie połówki poł±czone z płaskownikami.

Zobacz post #1
  • Poziom 11  
    Dzień Dobry
    Odkopuję temat
    Posiadam koparkę białoru¶ budowlan± 79r.
    Kupiłem j± w tym tygodniu czę¶ciowo niesprawn±.
    Usterk± był brak obrotu podobno spowodowany ,,wyciekiem z siłownika obrotu,, co okazało się prawd± ponieważ olej lał się ciurkiem z jednego z siłowników. Zdemontowałem je zregenerowałem założyłem s powrotem, próba uruchomienia obrotu problem. Obrót działa tylko w 1 stronę siedz±c na fotelu operatora przodem do ramienia poruszam praw± dĽwigni± w lewo, wieża skręca się w lewo, po czym t± sam± dĽwigni± poruszam w prawo wieża stoi. W momencie gdy ramie pchnie się rękoma w prawo i trzyma dĽwignie w prawo to istnieje możliwo¶ć skrętu w prawo ale ręcznie, gdy dĽwigni się nie trzyma w prawo a pcha się nie ma możliwo¶ci przestawienia wieży. Rozdzielacze z tyłu górny i dolny zostały rozebrane przeczyszczone lecz problem nadal pozostał. Podejrzewam że ci¶nienie nie jest podawane na siłownik który powinien ci±gn±ć łańcuch przy obrocie wieży w praw± stronę. Może macie Koledzy jaki¶ pomysł czego się łapać ?? Łańcuch jest napięty. Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Szukaj przyczyny w rozdzielaczu skoro nie podaje oleju na siłownik. Problem masz z zasilaniem skoro po wysterowaniu rozdzielacza możesz ręcznie ruszać ramieniem co wskazuje na to że rozdzielacz umożliwia przepływ oleju.