Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa urządzenia przez 1 wejście Line-In (RCA) w wieży

wredzin 26 Maj 2014 22:24 2649 6
  • #1 26 Maj 2014 22:24
    wredzin
    Poziom 5  

Mam wieżę z pojedynczym wejściem audio Line-In (dwa gniazda RCA biały/czerwony). Do każdego gniazda dołączony jest rozgałęźnik na podwójne RCA, do dyspozycji są więc 4 końcówki RCA.

Do tej pory:
    - jedna para złącz była wykorzystana na podłączenie dźwięku z PS3 (Sony ma ten specjalny kabel umożliwiający rozdzielenie video po HDMI i dźwięku po analogowym RCA)
    - druga para złącz była wykorzystana do podłączenia dźwięku z laptopa (z wyjścia słuchawkowego do dwóch złącz RCA).
    Wszystko działało jak trzeba.

Problem zaczął się po zakupie i podłączenia boxa androidowego zamiast laptopa.
    Okazuje się że dźwięk z boxa jest OK tylko jeżeli kable od PS są odłączone ALBO PS jest włączone. Po wyłączeniu PS dźwięk z boxa znika całkowicie, jeden kanał wraca po odłączeniu jednego kable od PS a oba po odłączeniu drugiego kabla od PS.

Dlaczego rozgałęźniki przestały działać poprawnie?
    Jak temu zaradzić?

0 6
  • Mitronik
  • #2 27 Maj 2014 05:49
    Polon_us
    Poziom 41  

wredzin napisał:
    Dlaczego rozgałęźniki przestały działać poprawnie?

One nie przestały działać. Objawy opisane jasno wskazują, że wciąż działają, choć nie tak, jak kolega by sobie życzył.
    wredzin napisał:
    Jak temu zaradzić?

Cóż, trzeba zacząć od tego, że kolega połączył urządzenia w sposób bardzo nie wskazany i odradzany wręcz. Wyjścia audio tych urządzeń połączone są równolegle do jednego wejścia. Czasami to działa, czasami nie. Kolega sam tego doświadcza. Tego rodzaju połączenie, jego działanie zależy od impedancji wyjściowej obu wyjść. Jeżeli są one duże, ma to szanse zadziałania.

W opisywanym problemie widać wyraźnie, że układ -> wyjście audio w "box android" (cokolwiek to jest) + wyjście audio konsoli nie dają rady razem pracować.

W takim przypadku - tylko jedno wejście do wieży - poprawnym połączeniem obu (lub więcej) urządzeń jest selektor (przełącznik) sygnałów wejściowych audio. Przykład takiego przełącznika podaję poniżej.

Dwa urządzenia przez 1 wejście Line-In (RCA) w wieży

Zdjęcie zapożyczyłem z tej strony -> adres

Również na znanym portalu aukcyjnym można znaleźć szereg temu podobnych urządzeń.

0
  • Mitronik
  • #3 27 Maj 2014 09:32
    kamij
    Poziom 13  

Bardzo ciekawy temat, owy "box android" to pewnie Dongle taki mini komputer podłączany do tv. Owe działanie bądź niedziałanie takiego połączenia ma związek tylko i wyłącznie z impedancją? Jeżeli zależy od czegoś jeszcze to proszę o rozwinięcie tematu, to bardzo cenne informacje.
    Pozdrawiam

0
  • #4 27 Maj 2014 12:23
    Polon_us
    Poziom 41  

kamij napisał:
    Owe działanie bądź niedziałanie takiego połączenia ma związek tylko i wyłącznie z impedancją?

Można powiedzieć, że w zasadzie tylko impedancja. Chociaż wyjątkowo kiepska jakość kabli połączeniowych też ma swój wpływ.

Ale jak wspomniałem uprzednio, takie połączenie jest nie wskazane. Jest ono nie zgodnie z zasadami sztuki i każdy rozsądny użytkownik sprzętu audio/video powinien unikać tego rodzaju połączeń.

Przy tego rodzaju połączeniu trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie ono wnosi na przenoszony dźwięk.

Chociaż w dobie wszech-panującego mp3 niewiele osób zwraca uwagę na jakość dźwięku. Poprzez jakość rozumiem coś więcej niż typowa sieczka z mp3.

0
  • #5 27 Maj 2014 15:09
    kamij
    Poziom 13  

Rozumiem, a czy istnieją selektory, które automatycznie wykrywają aktywność źródła i się przełączają, bądź takie na mały pilot? A jeszcze jakby miały wbudowane coś na kształt konwertera DAC z wejściami Toslink i HDMI to wogule bajka :)

0
  • #6 27 Maj 2014 21:14
    wredzin
    Poziom 5  

OK, dzięki za wyjaśnienia i skreślenie z listy audiofilów ;)
    Chciałbym jednak zauważyć że liczba dostępnych rozgałęźników RCA wskazuje na sporą popularność takiego rozwiązania, nie jestem więc takim znowu oryginałem.

Przechodząc do rzeczy:
    - przełącznik AV rozważałem ale jest to dodatkowe pudełko/czynność na checkliście przygotowania do oglądania/słuchania więc rozwiązanie nieoptymalne z punktu widzenia użytkownika
    - android box to faktycznie VenBOX iTV21 (zdaje się kopia Xenic Smart Media Box DVB-t2), ma jeszcze wyjście audio coaxial cyfrowe - może to jest następny trop? Da się to podłączyć skoro wieża nie ma cyfrowego wejścia audio? Konwerter?

Szukam możliwie bezobsługowego rozwiązania, stąd drążę temat dalej.

0
  • #7 28 Maj 2014 05:55
    Polon_us
    Poziom 41  

wredzin napisał:
    ... ma jeszcze wyjście audio coaxial cyfrowe - może to jest następny trop? Da się to podłączyć skoro wieża nie ma cyfrowego wejścia audio? ...

Cóż, źródłem tych problemów jest tylko JEDNO wejście w tej wieży. Już to pisałem. Konwerter nie uzdrowi tu sytuacji.

Jeżeli kolega nie chce zmienić wieży, to będzie musiał znaleźć jakieś najbardziej odpowiednie rozwiązanie.
    Może to być to przełącznik wejść audio sterowany pilotem. Fakt, jedno naciśnięcie guzika pilota więcej.

Kolega nie podał żadnych szczegółów tej wieży :(

Jeżeli wieża ma radioodbiornik, to można by zastosować nadajnik FM - tak jak to często robi się w starszych samochodach, aby słuchać odtwarzacza mp3.
    Jeżeli wieża ma magnetofon kasetowy, to można zastosować adapter kaseta -> minijack.
    Tu małe ostrzeżenie - w tych dwóch ostatnich przypadkach spadek jakości dźwięku będzie bardzo zauważalny, nawet dla wielbiciela mp3 :)

Wszystkie te urządzenia bez kłopotu znalazłem na Internecie, co prawda na stronach anglojęzycznych. Sądzę, że koledzy bez kłopotu poradzą sobie z wyszukaniem tych urządzeń na polskich stronach. A jeśli by były jakieś wątpliwości to proszę zamieścić wpis w tym temacie.

"I to by było na tyle " ...

0