Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewody w instalacji drewnianego domku jednorodzinnego

27 Maj 2014 08:43 1737 10
  • Poziom 8  
    Witam,
    Mam do was pytanie do tej pory wszystkie instalacje elektryczne w domkach drewnianych wykonywałem w korytkach plastikowych w nich przewody OWY teraz H05VV-F oczywiście o odpowiednim przekroju. Natomiast ostatnio spotkałem się z nietypowym jak dla mnie rozwiązaniem otóż cała instalacja w domku drewnianym była ułożona przewodem HDGs umocowanym bezpośrednio do ścian i stropów. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie jak do tego mają się przepisy i normy :?:
  • Specjalista elektryk
    Gierson napisał:
    wykonywałem w korytkach plastikowych w nich przewody OWY
    Czy OWY służy do układania na stałe?
  • Poziom 8  
    Symbol: HO5VV-F Przewód okrągły
    Norma zharmonizowana:
    PN-E-90500-5
    IDT HD 21.5 S3:1994+A1:1999+A2:2001
    PN-HD 21.3 S3:2004, PN-HD 21.5 S3:2004
    Norma:
    Specyfikacja techniczna: ZW-001:2005
    Napięcie znamionowe: 300/500 V
    Temperatura pracy:
    instalacja na stałe:-30°C do + 70°C
    instalacja do odbiorników ruchomych: -10°C do +70°C

Zastosowanie:
    Wg PN-HD 516 S2:2003
    W pomieszczeniach domowych, kuchniach, biurach, do urządzeń gospodarstwa domowego również w pomieszczeniach wilgotnych, w średnich warunkach pracy (np. pralki, lodówki). Może być stosowany do urządzeń kuchennych i grzewczych.
  • Specjalista elektryk
    Wg katalogu TFKable: "Może być ułożony na stałe np. w meblach, zabudowach
    dekoracyjnych, ściankach przestawnych." - osobiście nie stosowałbym go jako podstawowego przewodu w instalacji. Czemu nie zastosować zamiast niego YDYp?
  • Poziom 8  
    Panowie nie o OWY chodzi w tym temacie. Zresztą obciążalność prądową ma taką samą napięcie izolacji w zupełności wystarcza a dużo lepiej się układa.
  • Poziom 17  
    Albo mi się wydaje albo widzę tu amatorkę przecież korytka się pala a w domach z drewna instalacja winna być prowadzona w peszlach samo gaszących .
  • Poziom 17  
    Mam uzasadnienie od mojego majstra z dużym stażem, że w razie uszkodzenia przewodu w ścianie np poprzez przepięcie w instalacji aby nie nastąpił zapłon wysuszonego drewna, o myszach nie wspomnę. Nie pamiętam aby było coś w przepisach na ten temat lecz ja takie rozwiązanie stosuje również puszki znajomy przywozi mi z Niemiec samo gaszące. Stosuje jak mam dostęp same przewody bez peszli z izolacją samo gaszącą lecz też jak uda mi się załatwić z Niemiec.
  • Poziom 42  
    Uzasadnienie majstra (nawet z dużym stażem) nie jest żadnym uzasadnieniem jeśli nie stoją za nim konkretne zapisy.
    To tylko przekonanie którego słuszności teraz oceniał nie będę.
    Więc skoro nie potrafi kolega tych zapisów przytoczyć to proszę nie używać słowa powinien, które w standardach (normach) znaczy tyle co musi.

I nie samogaszący, lecz samogasnący.
  • Poziom 17  
    Masz rację lecz używam niemieckich i z tłumaczenia jest samogasząca i tak z przyzwyczajenia. Co do słuszności stosowania ja wolę dmuchać na zimne za dużo się naoglądałem spalonych budynków szkieletowych z gdzie wina orzeknięta na instalację elektryczną.
  • Poziom 42  
    Instalacja a raczej "zwarcie instalacji elektrycznej" jest najczęstszym powodem (według strażaków) powstania pożaru.
    Oczywiście najczęściej jest to wierutna bzdura.

Są środki po użyciu których drewno jest traktowane jako niepalne i raczej w tym kierunku należy dmuchać a nie głosić teorie których nie potrafisz uzasadnić.

Proszę nie rozwijać tego wątku.