Witam, chciałbym zapytać w jaki najprostszy sposób można zaprogramować szybkość migania diod.
Dajmy taki przykład, mam 8 diod na portach np. pd p1.0 do p1.7, zapalam je rozkazem clr p1.0 itd. Czas świecenia będę regulował lcall opoznienie1 itd, teraz tak ma wyglądać program:
Przyciskiem p2.0 jeśli będzie na nim 1 mam przełączać tryby prędkości w górę (szybciej), a przyciskiem p2.1 ma spowalniać, czyli w dół. Trybów prędkości niech będzie np 7 od opoznienie1 do opoznienie7. Diody mają się zaświecać jedna po drugiej. przyciskiem p2.2 chciałbym by zatrzymać całkowicie program, jeśli np będzie się świecić dioda p1.3, a wcisne p2.2 to powinna zostać w tym etapie i cały czas się świecić nie przeskakując dalej. p2.3 powinno regulować kierunek świecenia diod, czy przełączają się od p1.0 do p1.7 czy od p1.7 do p1.0.
Myślałem już sporo nad tym programem lecz jestem początkujący.
Chciałbym byście mi udzielili wskazówek w jaki sposób mogę coś takiego napisać, bądź choć zaproponowali jakiś pomysł jeśli nie chce się wam takiego programu pisać. Pomocne też będą przykładowe programy które działają podobnie jak na tej zasadzie. Język: asembler program jakiego używam: mcu8051 ide Mikrokontroler oparty na at89s52. Dziękuję i proszę o pomoc.
Dajmy taki przykład, mam 8 diod na portach np. pd p1.0 do p1.7, zapalam je rozkazem clr p1.0 itd. Czas świecenia będę regulował lcall opoznienie1 itd, teraz tak ma wyglądać program:
Przyciskiem p2.0 jeśli będzie na nim 1 mam przełączać tryby prędkości w górę (szybciej), a przyciskiem p2.1 ma spowalniać, czyli w dół. Trybów prędkości niech będzie np 7 od opoznienie1 do opoznienie7. Diody mają się zaświecać jedna po drugiej. przyciskiem p2.2 chciałbym by zatrzymać całkowicie program, jeśli np będzie się świecić dioda p1.3, a wcisne p2.2 to powinna zostać w tym etapie i cały czas się świecić nie przeskakując dalej. p2.3 powinno regulować kierunek świecenia diod, czy przełączają się od p1.0 do p1.7 czy od p1.7 do p1.0.
Myślałem już sporo nad tym programem lecz jestem początkujący.
Chciałbym byście mi udzielili wskazówek w jaki sposób mogę coś takiego napisać, bądź choć zaproponowali jakiś pomysł jeśli nie chce się wam takiego programu pisać. Pomocne też będą przykładowe programy które działają podobnie jak na tej zasadzie. Język: asembler program jakiego używam: mcu8051 ide Mikrokontroler oparty na at89s52. Dziękuję i proszę o pomoc.