Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Bosch KIM 30470/01 - lodówka nie rozmraża się

pjt77 27 May 2014 20:02 7545 9
 • #1
  pjt77
  Level 8  
  Witam.
  Mam taki problem - lodówka zabudowana, ma już ok 10 lat, ostatnio przestała się rozmrażać. Od 2 miesięcy ciągle zarasta gruba warstwą szronu / lodu na tylnej ścianie lodówki górna połowa. Zamarza już przy termostacie ustawionym na 3.
  odpływ sprawdzałem, nie jest zapchany. Co mogło się popsuć no i drugie pytanie jakie mogą być koszty części? Serwis to pewnie zakrzyczy w stówkach już za samo przyjście :(
 • #2
  dariuszm65
  Level 16  
  Witam. Czy lodówka się wyłącza, czy pracuje bez przerw?
 • #3
  pjt77
  Level 8  
  Dzisiaj zacząłem zwracać na to uwagę i chyba faktycznie pracuje non stop.
 • #4
  dariuszm65
  Level 16  
  Jaka jest temperatura w chłodziarce i w zamrażarce.
 • #5
  pjt77
  Level 8  
  Termometr wskazuje różnie, ale w przedziale między 5°C, a 10°C i, przez parę dni zmieniałem też regulator na 2, 3 lub 1. Przy 2 lód na tylnej ściance rozmroził się, temperatura była ok 9-10°C, ale później przy tym samy ustawieniu temperatura spadła do ok. 5-6°C i znowu ścianka zaczęła obrastać lodem.

  Jednak w zamrażarce nie zmierzyłem temperatury, termometr był elektroniczny i słowo 'był' okazałoby się dobrym określeniem. Sam termometr ocalał, ale temperatury już nie mierzyłem. Temperatura w zamrażalniku to mocny minus, prawie końcówka skali na tym termometrze wbudowanym w drzwiczki.

  Cały czas sprawdzam temperaturę w lodówce i zastanawiam się od jakiej części zacząć / albo raczej jak zabrać się za naprawę, a jako laik zastanawiam się coraz mocniej.
 • Helpful post
  #6
  dariuszm65
  Level 16  
  Witam. W chłodziarce minimalna temperatura plus 2 stopnie a maksymalna plus 5. Narastanie lodu to praca chłodziarki non stop i nie uzyskanie temperatury dla sterownika. Jednym z powodów nie uzyskania temperatury to ubytek czynnika.
 • #7
  pjt77
  Level 8  
  Dzięki za podpowiedź, wczoraj zadzwoniłem z tym do człowieka serwisującego lodówki. Opis też odebrał jako ubytek płynu, ale zaznaczył, że bez gwarancji. Napełnienie w zależności od przyczyny ubytku albo zachowa się na dłużej albo nie. Jednak to zależy czy przyczyną było poważniejsze rozszczelnienie. Zatem zdecydowałem się na uzupełnianie, i już jest uzupełnione. Lodówka pracuje od 4 godzin, zobaczymy, a połowa tylnej ścianki zaczyna się równomiernie pokrywać lekkim szronem, tylko niepokoi mnie temperatura. Jak na razie w środku było 9°C, krótkie otworzenie drzwi i temperatura skoczyła do 10°C, ale zobaczymy rano.
 • #8
  pjt77
  Level 8  
  raczej jest ok, agregat wyłączył się, ścianka z tyłu musiała dotrzeć do plusowej temperatury ponieważ przed załączeniem skropliła się. zobaczę jak będą przebiegały następne cykle (czyli ścianka z tyłu do minus chyba 10, wyłączenie agregatu, ścianka z tyłu docierając do plusa rozmraża się i agregat załącza się przy ściance na plus 4 stopniach).

  temperatura w lodówce rano to było 6 stopni.
 • #9
  dariuszm65
  Level 16  
  Dokładny pomiar to kwestia jaki termometr użyjemy tanie mają różną rozbieżność w skali. Najlepiej wykazuje stan komory chłodziarki.
 • #10
  trzebor
  Level 2  
  Temat stary ale może odświeżymy, a miałem podobny problem. Temperatura w zamrażarce i w chłodziarce skakała od minusowej do plusowej, a wcześniej zamrażała chłodziarkę.

  Serwisant założył termostat Ranco K59H1312/001 z kapilarą metrową. Problem niby zniknął, ale nie całkiem. W chłodziarce jest za wysoka temperatura. Na "3" jest 9°C. Na oryginalnym DK 077B6697 (kapilara 480 mm) mogłem ustawić 4°C. Jest na nim napisane 4.5/-21 i 4.5 -32.
  Odpowiednik Ranco K59L1238, K59L1922 (-32,-21,+4,5, kapilara 480 mm). Już wiem, że serwisant założył nie taki termostat. Za termostat kosztujący 30 zł w sklepie zainkasował 250 i nie naprawił jak trzeba. Takich mamy pseudo serwisantów. Wszystkie parametry termostatów można sprawdzić na stronie kiseher-shop.