Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Bosch KIM 30470/01 - lodówka nie rozmraża się

27 May 2014 20:02 6462 9
  • Level 8  
    Witam.
    Mam taki problem - lodówka zabudowana, ma już ok 10 lat, ostatnio przestała się rozmrażać. Od 2 miesięcy ciągle zarasta gruba warstwą szronu / lodu na tylnej ścianie lodówki górna połowa. Zamarza już przy termostacie ustawionym na 3.
    odpływ sprawdzałem, nie jest zapchany. Co mogło się popsuć no i drugie pytanie jakie mogą być koszty części? Serwis to pewnie zakrzyczy w stówkach już za samo przyjście :(
  • Level 15  
    Witam. Czy lodówka się wyłącza, czy pracuje bez przerw?
  • Level 8  
    Dzisiaj zacząłem zwracać na to uwagę i chyba faktycznie pracuje non stop.
  • Level 15  
    Jaka jest temperatura w chłodziarce i w zamrażarce.
  • Level 8  
    Termometr wskazuje różnie, ale w przedziale między 5°C, a 10°C i, przez parę dni zmieniałem też regulator na 2, 3 lub 1. Przy 2 lód na tylnej ściance rozmroził się, temperatura była ok 9-10°C, ale później przy tym samy ustawieniu temperatura spadła do ok. 5-6°C i znowu ścianka zaczęła obrastać lodem.

Jednak w zamrażarce nie zmierzyłem temperatury, termometr był elektroniczny i słowo 'był' okazałoby się dobrym określeniem. Sam termometr ocalał, ale temperatury już nie mierzyłem. Temperatura w zamrażalniku to mocny minus, prawie końcówka skali na tym termometrze wbudowanym w drzwiczki.

Cały czas sprawdzam temperaturę w lodówce i zastanawiam się od jakiej części zacząć / albo raczej jak zabrać się za naprawę, a jako laik zastanawiam się coraz mocniej.
  • Helpful post
    Level 15  
    Witam. W chłodziarce minimalna temperatura plus 2 stopnie a maksymalna plus 5. Narastanie lodu to praca chłodziarki non stop i nie uzyskanie temperatury dla sterownika. Jednym z powodów nie uzyskania temperatury to ubytek czynnika.
  • Level 8  
    Dzięki za podpowiedź, wczoraj zadzwoniłem z tym do człowieka serwisującego lodówki. Opis też odebrał jako ubytek płynu, ale zaznaczył, że bez gwarancji. Napełnienie w zależności od przyczyny ubytku albo zachowa się na dłużej albo nie. Jednak to zależy czy przyczyną było poważniejsze rozszczelnienie. Zatem zdecydowałem się na uzupełnianie, i już jest uzupełnione. Lodówka pracuje od 4 godzin, zobaczymy, a połowa tylnej ścianki zaczyna się równomiernie pokrywać lekkim szronem, tylko niepokoi mnie temperatura. Jak na razie w środku było 9°C, krótkie otworzenie drzwi i temperatura skoczyła do 10°C, ale zobaczymy rano.
  • Level 8  
    raczej jest ok, agregat wyłączył się, ścianka z tyłu musiała dotrzeć do plusowej temperatury ponieważ przed załączeniem skropliła się. zobaczę jak będą przebiegały następne cykle (czyli ścianka z tyłu do minus chyba 10, wyłączenie agregatu, ścianka z tyłu docierając do plusa rozmraża się i agregat załącza się przy ściance na plus 4 stopniach).

temperatura w lodówce rano to było 6 stopni.
  • Level 15  
    Dokładny pomiar to kwestia jaki termometr użyjemy tanie mają różną rozbieżność w skali. Najlepiej wykazuje stan komory chłodziarki.
  • Level 2  
    Temat stary ale może odświeżymy, a miałem podobny problem. Temperatura w zamrażarce i w chłodziarce skakała od minusowej do plusowej, a wcześniej zamrażała chłodziarkę.

Serwisant założył termostat Ranco K59H1312/001 z kapilarą metrową. Problem niby zniknął, ale nie całkiem. W chłodziarce jest za wysoka temperatura. Na "3" jest 9°C. Na oryginalnym DK 077B6697 (kapilara 480 mm) mogłem ustawić 4°C. Jest na nim napisane 4.5/-21 i 4.5 -32.
    Odpowiednik Ranco K59L1238, K59L1922 (-32,-21,+4,5, kapilara 480 mm). Już wiem, że serwisant założył nie taki termostat. Za termostat kosztujący 30 zł w sklepie zainkasował 250 i nie naprawił jak trzeba. Takich mamy pseudo serwisantów. Wszystkie parametry termostatów można sprawdzić na stronie kiseher-shop.