Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pompę kupić do studni kopanej na 3 metry

27 Maj 2014 20:49 4626 2
  • Poziom 17  
    Witam, mam problem, otóż nie wiem jaką pompę kupić do studni kopanej z kręgów fi 1000. Studnia jest w dołku co pokazuje obrazek. Woda musi być dostarczona na odległość ok 45-50m, z tym że różnica poziomu pomiędzy punktem docelowym a studnią to ok 7m. Studnia ma 3 metry, woda jest czysta i podchodzi na 2m. Chcę podlewać trawnik, roślinki itd, więc ta pompa musi wytwarzać ciśnienie. Myślałem o pompie zanurzeniowa, ale one tylko służą do przepompowywania wody z jednego zbiornika do drugiego i nie dają ciśnienia. Myślałem też o pompie głębinowej, ale one mają bardzo dużą wydajność ok 100l/ mim, więc ze studni bardzo szybko mi wypompuje wodę. Musi być to pompa zanurzeniowa. Poniżej przedstawiam rysunek jak to mniej więcej wygląda i proszę o podpowiedź jaką pompę kupić. Czerwone pole to miejsce docelowe wody.
    Jaka pompę kupić do studni kopanej na 3 metry
  • Poziom 3  
    Pytasz i masz : ) Niedawno montowana Wil-TWI5 304 FS. Jednofazowa z pływakiem więc wyłączy się jak spadnie poziom wody + kosz ssawny żeby nie ciągnęła muły z dna studni. Wydajność optimum to jakoś 50l/min przy 3 barach ciśnienia. Więc idealnie jak dla Ciebie zakładając że na wyjściu z węża będziesz miał 1-1,5 bar.
    : )
  • Poziom 15  
    Może być też pompa membranowa, inaczej na to mówią ruska i wydajność ma do 25L/min oraz ciśnienie do 10 Barów zależnie co pisze z tyłu na obudowie.
    Wysokość pompowania maksymalnie widziałem 85m czyli 8,5 Bara bo przyjmuje się że 10m słupa wody to 1 Bar ciśnienia.
    Z podanego rysunku wychodzi że od dna do miejsca docelowego wychodzi 9m załóżmy 10m.
    Pompa ruska będzie optymalna pod kątem wydajności bo nie opróżni szybko studni, przy okazji moc pompowania wody ma w zapasie, co do pistoletu zraszacza czy mycia autka wystarczy.
    Pompa wirowa odpada bo ma małą wysokość tłoczenia i duży litraż na minutę.
    Pozdrawiam