logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sprinter 2.2 CDI - Skrzynia biegów tiptronic -tylko 3 biegi

barteksep 27 Maj 2014 22:14 5517 3
REKLAMA
  • #1 13640191
    barteksep
    Poziom 9  
    Witam

    Posiadam Sprintera 2.2 CDI z 2002 r. a wraz z nim kolejny problem:)

    Od kilku dni skrzynia Tiptronic nie działa poprawnie, mianowicie często nie działa tryb A (automat), w ogóle nie próbuje się włączyć, ani w praktyce ani na wyświetlaczu nie daje znaku żeby choćby chciała poprawnie działać. W takim przypadku funkcjonuje wyłącznie manualne przełączanie biegów, jednak tylko wsteczny oraz 1,2,3 wyżej nawet nie próbuje reagować. Co ważne problem pojawia się równolegle z wyświetlaną kontrolką (żółta, coś na wzór toczącej się opony). Mniej więcej co trzecie uruchomienie silnika wszystko wraca do normy, w takim przypadku kontrolka również się nie zapala. Zauważyłem jeszcze jedną zależność- w przypadku kiedy wszystko działa dobrze, działa również przełącznik ASR off, a przynajmniej pojawia się trójkątna kontrolka z wykrzyknikiem gdy go wyłączę, jednak w przypadku gdy skrzynia przestaje poprawnie działać również ASR off nie reaguje.

    Pierwszy pomysł to brak płynów w skrzyni, jednak po uzupełnieniu w warsztacie problem nie został rozwiązany, weszło niewiele ponad 0.8 l.

    Proszę o rady osób bardziej zorientowanych ode mnie ponieważ po rozmowie ze znajomymi mechanikami, nie mam pojęcia nawet kto podjął by się naprawy w mojej okolicy.

    Z góry dziękuję.
  • REKLAMA
  • #2 13641415
    barteksep
    Poziom 9  
    właśnie znalazłem instrukcję do sprintera z której wynika że kontrolka o której pisałem powyżej oznacza uszkodzenie systemu ASR. Co prawda w instrukcji jest napisane również że możliwa jest utrata mocy silnika przy podobnych usterkach, ale czy to możliwe że ASR wpływa na takie działanie skrzyni tzn uruchomienie trybu awaryjnego ?

    W załączniku screen z instrukcji? Może ktoś miał podobny problem i potrafi nakierować?

    PS: natrudziłem się ze znalezieniem polskiej instrukcji do Sprintera więc gdyby ktoś potrzebował http://mercserwis.pl/pobranie/Instrukcja_obslugi_Sprinter.pdf
  • REKLAMA
  • #3 13641747
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Wiem na pewno ze błędy w silniku spowodują przejście skrzyni w tryb awaryjny (nie będzie pracować w automacie). Tak wiec skup się na naprawie ASR, a skrzynia pewnie się sama naprawi.
  • #4 13641905
    barteksep
    Poziom 9  
    właśnie zaobserwowałem, że w momencie gdy auto uruchomi się bez błędu, tzn. kontrolka się nie zapali i skrzynia działa prawidłowo (co któryś raz działa bez zarzutu) to mam możliwość wyłączenia ASR. Gdy wyłączę ASR wszystko działa bez zarzutu, dodatkowo przestaje pojawiać się specyficzne boksowanie/szarpanie podczas ruszania. W takim wypadku wszystko wskazuje że to faktycznie ASR jest głównym bohaterem zamieszania.

    I tu pojawiają się pytania:

    Czy jest możliwość odłączenia ASR na stałe?
    Czy odłączenie ASR może powodować jakieś dodatkowe problemy?
    Gdzie ewentualnie szukać problemu w błędnym działaniu ASR?
REKLAMA