Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka SELCO Genesis 1500 brak modułu mocy

KACZOREK 28 May 2014 09:36 3180 10
 • #1
  KACZOREK
  Level 21  
  Witam.
  Kupiłem uszkodzoną spawarkę i po rozkręceniu okazało się że brakuje w niej modułu igbt.
  Nigdzie nie mogę znaleźć typu tego modułu.
  Może ktoś z kolegów miał do czynienia z taką spawarką i wie jaki typ modułu powinien być do niej wstawiony i ewentualnie gdzie można taki moduł kupić.
  Dzwoniłem do kilku firm które zajmują się naprawami spawarek ale niewiele mi pomogli.
  Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam.
 • #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  KACZOREK wrote:
  Kupiłem uszkodzoną spawarkę i po rozkręceniu okazało się że brakuje w niej modułu igbt.
  Nigdzie nie mogę znaleźć typu tego modułu.


  W serwisówce.

  KACZOREK wrote:
  Dzwoniłem do kilku firm które zajmują się naprawami spawarek ale niewiele mi pomogli.


  Serwis autoryzowany o ile istnieje w .pl (kontaktu szukaj na www.selcoweld.com), albo ambitna firma zajmująca się naprawami spawarek posiadająca odpowiedni moduł z odzysku.
 • #3
  Wacholek84
  Level 11  
  Witam,
  Mam dokładnie taki sam problem. W mojej upaliły się dwa prawe tranzystory. Próbowałem zastąpić cały moduł dyskretnymi tranzystorami niestety od razu się spaliły. Napisałem do firmy Jumikop. Podobno naprawiają te spawarki. Czeka na odpowiedź. Z tego co wiem to takie moduły to koszt co najmniej 500zł.
  Pozdrawiam!!!
 • #4
  smd
  Welding machines specialist
  Impulsy na bramkach sprawdziłeś i wlutowałeś nowe tranzystory?
  Czy, jak większość naprawiaczy, wywierciłeś dziury i przykręciłeś tranzystory śrubkami ;)
 • #5
  Wacholek84
  Level 11  
  Spawarka miała w module dwa prawe tranzystory upalone. W obwodzie bramek było zwarcie. Sprawdziłem drivery i resztę elementów w pobliżu. Nie licząc przysmażonych rezystorów 15ohm wszystko wygląda na sprawne. Diody się palą wszystkie. W stanie jałowym są przygaszone(niskie wypełnienie PWM) jak próbuje spawać to leci mały prąd ze względu na usmażone dwa tranzystory w mostku H(diody się świecą pełnym światłem). Wyjąłem więc moduł. Założyłem mostek prostowniczy na 35A i rozlutowałem zworę zasilającą mostek H do testów. Wykonałem mostek H na tranzystorach irg4pc40kd. Udało mi się dorwać instrukcję serwisową do ESAB TIG HF gdzie jest taka sama płyta i ten sam moduł. W instrukcji jest błąd w połączeniu jednego tranzystora. Zlutowałem całość. Umieściłem na przekładkach silikonowych na radiatorze. Połączenia wykonałem elastyczna linką o bardzo drobnym drucie. Przekrój linki spokojnie przeniesie 50A. Po zmontowaniu wszystkiego jeszcze raz sprawdziłem czy nie ma zwarcia.
  Po podłączeniu do sieci układ pracował 4 sekundy. Naładowały się kondensatory, przełączył się przekaźnik bypass'u ładowania kondensatorów i po sekundzie wywaliło zabezpieczenie zasilania. Wszystkie 4 tranzystory miały zwarcie kolektor-emiter. Napięcie zasilania na kondensatorach 341V.
  Na 100% podłączyłem prawidłowo tranzystory. Pomierzyłem dokładnie zdrowe tranzystory w module i wszystko było podłączone zgodnie z budową modułu(tą rzeczywistą a nie tą ze schematu)
  Wszystkie uwagi mile widziane.
  Pozdrawiam!!!
 • #6
  KACZOREK
  Level 21  
  Witam.
  A może kolega Wacholek84 podać typ tego modułu.
  Gdzieś się dokopałem że jest to moduł P386A1101 ale nie mam pewności czy taki powinien być.
  Pozdrawiam.
 • #7
  Jacek1983rr
  Level 24  
  Jaki kod jest napisany na tej płytce z tym modułem?
 • #8
  filipski
  Level 17  
  Nie pamiętam jaki tam jest moduł, kiedyś szukałem inne źródło dostawy ale pozostał serwis fabryczny. Jeżeli da się go odczytać nie wylogowując to podam typ tego modułu jutro. Regeneracja płyty 15.14.304 wersja 6 kosztuje tylko 120€. Inne wersje nie są regenerowane przez SELCO ITALY. Do regeneracji przyjmowane są płyty bez uszkodzeń mechanicznych i spalonych ścieżek. Nowa płyta to koszt ponad 400€. Acha , są to ceny netto :(
  Instrukcja serwisowa jest tu :=>Link
  Andy
 • #9
  KACZOREK
  Level 21  
  Witam.
  Moja płyta też ma wersję 15.14.304 wersja 6.
  Ten schemat z linku już mam ale nie ma tam podanego typu modułu.
  Także na razie stoję praktycznie w miejscu.
  Pozdrawiam.
 • #10
  Wacholek84
  Level 11  
  Witam,
  Moduł to faktycznie P386A. Ma ciekawy żel w środku I ogólnie fajne struktury.
  Z tego co wiem to moduł kosztuje ok 500zł. Kupno nowego odrzuciłem całkowicie.
  Na szczęście dziś udało mi się uruchomić tę spawarkę na elementach dyskretnych.
  Mostek 35A, 4 tranzystory IRG4PC40KDPBF i podkładki silikonowe na radiator. Łącznie coś koło 45zł.
  Dziś pospawałem tylko jedna płytkę i prądem 50A(elektrona 2.5mm inox) i szło jak by była prosto z fabryki. Nie miałem czasu jej pomęczyć tym bardziej, że w sumie jest mi to nie potrzebne. W weekend zrobię testy na 100A i powiem co i jak.
  U siebie miałem tylko uszkodzony moduł, jedną z diod w obwodzie jednego z driverów oraz warystor na wejściu. Spawarka po przepięciu.
  Schemat z instrukcji serwisowej jest prawidłowy. Za to w instrukcji od ESAB TIG HF jest błąd. A to ta sama płyta i ten sam moduł.

  EDIT:
  Dziś trochę jeszcze pospawałem ta elektrodą. Czuć, że teraz wskazania prądu na pokrętle nie są takie jaki być powinny. Dobrze spawa się na ustawieniu na 20A. Przy 40A zaczyna upalać elektrodę(znika w oczkach). Najprawdopodobniej idzie większy prąd niż to wynika z opisu potencjometru. Mnie to nie przeszkadza. Ważne, że dobrze spawa. Na razie położyłem z 50cm spawu. Więcej elektrod nie mam. W weekend będę testował na 3,5mm. Do pomiaru temperatury założyłem normalny termistor NTC 10k. Działa prawidłowo. Na początku wentylator stoi potem się załącza i sobie tak powoli dmucha. Radiator ciepły.
 • #11
  KACZOREK
  Level 21  
  Witam.
  U mnie sprawa na razie wygląda tak że:
  Nigdzie nie mogę dostać tego modułu.
  Uszkodzony jest także jeden z driverów.
  W trakcie poszukiwań modułu trafiłem na firmę z Będzina która specjalizuje się w naprawach spawarek i obiecała podjąć się naprawy tej spawarki i to w bardzo rozsądnej cenie i chyba wyślę im do naprawy. Mam nadzieję że spawarka warta jest tej naprawy.
  Pozdrawiam.