Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kina domowego do TV UPPLEVA (by IKEA)

ROFRE 28 Maj 2014 11:42 3462 10
  • #1 28 Maj 2014 11:42
    ROFRE
    Poziom 5  

Witam,
    Jak najprościej podłączyć kino domowe (amplituner model: Pioneer VSX-516-S/-K) do TV o nazwie UPPLEVA_46' (odbiornik zakupiony w IKEA), aby dźwięk z TV otrzymywać za pośrednictwem w/w ampla? Niestety wyczerpałem możliwości połączenia za pośrednictwem chinch.

0 10
  • #3 28 Maj 2014 21:47
    ROFRE
    Poziom 5  

Dzięki za odzew. Sprawdziłem i chyba nie ma takich gniazd (SPDIF). Poza gniazdami typu chinch na tylnej obudowie znajdują się dwie sekcje pt. ASSIGNABLE DIGITAL IN, z których pierwsza posiada dwa gniazda typu COAX - pierwsze posiada rozszerzenie/opis DVD/LD, a drugie DVR/VCR. Sekcja druga posiada gniazdo typu OPT z opisem CD. To wszystko, czyli raczej niewiele :-( Ale ciągle nie tracę nadziei...

0
  • #4 28 Maj 2014 22:30
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

ROFRE napisał:
    Ale ciągle nie tracę nadziei...

My też.
    Zrób fotkę tyłu tego tv (dokładną) i wrzuć tutaj na serwer, bo tak będziemy w myślach to układać o czym napisałeś do śmierci.

0
  • #5 29 Maj 2014 03:21
    ROFRE
    Poziom 5  

OK - porobię zdjęcia tyłów TV i ampla i jwrzucę je wieczorem (29.05) na serwer. Dzięki.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Maj 2014 03:22
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, gdyby kolega miał co nieco nowszy wzmacniacz, to nie byłoby specjalnie problemu. Telewizor wspiera system HDMI ARC.
    Jak znalazłem na Internecie, ten telewizor posiada wyjście optyczne SPDIF. Sądzę, że to te, opisane OPT - optical.
    Wzmacniacz ma wejście optyczne, także połączenie nie stanowi problemu - tylko kabel TosLink o odpowiedniej długości.
    Poniżej zamieszczam fragment instrukcji tego telewizora. Tak swoją drogą, kolega nie przejrzał jej?

Typ SPDIF
    Podłącz odbiornik do urządzenia audio przy użyciu przyłącza SPDIF. Naciśnij przycisk MENU na pilocie i wybierz opcję OPTIONS > SPDIF Type (Opcje > Typ
    SPFIF). Wybierz odpowiedni typ dźwięku z listy dla programów cyfrowych. ” Jeśli bieżący program emituje dźwięk w formacie Dolby D, to można wybrać opcję PCM lub Dolby D. ” Jeśli bieżący program nie emituje dźwięku w formacie Dolby D, to można wybrać tylko opcję PCM. W przeciwnym razie dźwięk nie będzie odtwarzany. ” Wybierz opcję Off (Wyłącz), aby wyłączyć dźwięk wyjściowy z urządzenia audio podłączonego do złącza SPDIF.
    Uwagi: Opcje wyboru zależą od oglądanego kanału. Przy wyborze PCM i wyjścia dźwięku przed obrazem, można wybrać SPDIF Delay (Opóźnienie SPDIF) z menu OPTIONS (Opcje) i nacisnąć / dla korekcji czasu opóźnienia synchronizacji obrazu i dźwięku.

W podanym powyżej menu proszę wybrac Dolby Digital oczywiście.

1
  • #7 29 Maj 2014 11:00
    ROFRE
    Poziom 5  

Bardzo dziękuję za wskazówki. Jeśli chodzi o instrukcję obsługi TV, to oczywiście przejrzałem treść, ale skupiałem się raczej na rysunkach/schematach połączeń, niż na opisach (te nie są dla mnie zbyt czytelne i zrozumiałe - jestem raczej amatorem niż profesjonalistą w tym zakresie...). Oczywiście sprawdzę, czy TV faktycznie posiada wyjscie optyczne SPDIF (nie podważam, ale po prostu nie pamiętam) i jeśli je znajdę, oczywiście spróbuję połączyć urządzenia we wskazany sposób oraz ustawić set-up połączenia, jak w opisie. Jeśli nie odezwę się w najbliższym czasie z potwierdzeniem (zakładam, że z pozytywnym), prośba o wyrozumiałość - przez kilka nadchodzących dni nie będę miał "kontaktu" ze sprzętem. Odezwę się jednak zwrotnie na pewno i przekażę feedback. Raz jeszcze bardzo dziękuję za zainteresowanie oraz wszelkie wskazówki!

0
  • #8 09 Cze 2014 12:44
    ROFRE
    Poziom 5  

Działa!!! Rzeczywiście zadziałało i gra w w/w opcji SPDIF, czyli zgodnie ze wskazówkami Polona_us. Dzięki wielkie! Bardzo się ucieszyłem, gdy wreszcie poszło - wprawdzie dźwięk nie jest wielokanałowy, a wyłacznie stereo (głośnik centralny zamilkł), ale dla mnie i tak jest super i cieszę się, że w ogóle to mam! Po tylu tygodniach i tylu próbach!
    Dzięki raz jeszcze! Pozdrowienia!!!

0
  • #9 09 Cze 2014 13:22
    Karaczan
    Poziom 39  

Nie wiem jak jest w Pionku 516, ja mam 415 i można w menu amplitunera wybrać czy Optical In ma być na CD czy DVD\LD.
    Jak mam ustawiony na CD to mam albo Stereo albo tylko Advanced Sourround.
    Gdy przepisałem wejście na DVD\LD to mam pełne 5.1 w takim formacie jaki jest w emitowanym programie.

0
  • #10 09 Cze 2014 15:19
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, tylko się cieszyć :)

Karaczan napisał:
    Gdy przepisałem wejście na DVD\LD to mam pełne 5.1 w takim formacie jaki jest w emitowanym programie.

Kolega ROFRE nie sprecyzował dokładnie, przy jakiego rodzaju sygnału wejściowego otrzymał sygnał na wyjściu cyfrowym. Jeśli z programu telewizyjnego, to być może w danej chwili nie było programu nadawanego w 5.1 w danej chwili. Z tego, co czytam z różnych wpisów na forum, stacje TV nadające w Polsce niespecjalnie oferują dźwięk 5.1.

Nie widzę żadnych przeszkód, aby zaprogramować wejście z wzmacniaczu kolego ROFRE, tak jak to opisał kolega Karaczan - o ile już to nie jest zrobione. Nie powinno to zaszkodzić :)

0
  • #11 13 Cze 2014 16:44
    ROFRE
    Poziom 5  

Dzięki (Koledzy Polon_us oraz Karaczan) - odzyskałem również 5.1, więc wszystko jest tak, jak w poprzednim TV, a nawet znacznie lepiej: nieporównywalnie lepsza jakość obrazu :-). Mój Pioneer 516 również posiada możliwość rekonfiguracji set-up'u wejścia optycznego z CD m.in. na na TV i gdy tak zrobiłem, dźwięk 5.1 powrócił (mój uśmiech też :-)). Dziękuję Wam raz jeszcze za zainteresowanie oraz wszelkie wskazówki i serdecznie pozdrawiam!

0