Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Np550P7C-T02pl - Dysk GPT, klonowanie, partycje ukryte

Mmarekk21 28 Maj 2014 15:23 5097 20
  • #1 28 Maj 2014 15:23
    Mmarekk21
    Poziom 10  

Witam
    Laptop Samsung NP550P7C-T02PL, Windows 8. Dysk GPT 1 TB, czy dysk ten posiada sektor rozruchowy bo chciałbym go skopiować (nie dysk tylko sektor rozruchowy) tak na wypadek awarii programowej? Wiem, że są dyski MBR i GPT ale czy oba te dyski posiadają sektor rozruchowy MBR, proszę o wytłumaczenie tej kwestii oraz czy da się skopiować sektor rozruchowy mojego dysku GPT.

Pzdr

0 20
  • #2 28 Maj 2014 15:30
    linuks
    Spec od komputerów

Oba posiadają sektor rozruchowy. GPT w zerowym sektorze jest tylko odnośnik do właściwej tablicy partycji znajdującej się na końcu dysku. Możesz skopiować dowolne sektory jeżeli potrzebujesz,
    Pozdrawiam

0
  • #3 28 Maj 2014 15:36
    Mmarekk21
    Poziom 10  

A mogę prosić o podanie programu do kopiowania/przywracania sektora rozruchowego GPT i ewentualny tutorial.

0
  • #5 28 Maj 2014 15:44
    Mmarekk21
    Poziom 10  

Czy można ten program uruchomić z bootowalnego pendrive'a, czy program umożliwia utworzenia takiego nośnika?

Posiadam program acronis true image 2013 czy za pomocą tego programu da się wykonać powyższą kopię?

0
  • #7 28 Maj 2014 16:34
    Mmarekk21
    Poziom 10  

Wielkie dzięki za pomoc.
    Pytałem dlatego ponieważ mam w lapku dwie zatoki na dyski i chciałbym sklonować partycje recovery i systemową na nowy dysk ssd z działającą opcją F4 (recovery po uruchomieniu lapka), a dysk 1TB zostawić na dane.

I tu się nasuwa kolejne pytanie na dysku HDD są 4 partycje ukryte:
    500 MB Partycja odzyskiwania
    300 MB Partycja systemowa EFI
    24,05 GB Partycja odzyskiwania
    1 GB Partycja odzyskiwania

Czy trzeba je wszystkie skopiować na nowy dysk SSD czy może któryś z tych partycji tworzy sobie tak czy siak Windows 8?

0
  • #8 28 Maj 2014 16:37
    linuks
    Spec od komputerów

A to już nie jest tak prosto. F4 nie zadziała po jakiejkolwiek modyfikacji partycji.
    Możesz sklonować na SSD system lub zrobić obraz a potem przywrócić na SSD. Fsarchiver będzie ok do zrobienia obrazu.

0
  • #9 28 Maj 2014 16:49
    Mmarekk21
    Poziom 10  

A gdybym użył programu Acronis True Image 2013 opcją klonowanie dysku czy po takiej operacji wszystkoby działało?

Ja myślałem że nawet jak coś pójdzie nie tak to jak wgram sektor rozruchowy na dysk SSD to wszystko zadziała, ale jeśli się mylę to proszę o jakieś wskazówki jak to zrobić.

Planuję kupno dysku SSD 256 GB więc miejsca powinno starczyć z dużym zapasem, czy możliwa jest taka sytuacja żeby wszystko przenieść na SSD i wszystko działało jak należy łącznie z opcję recovery?

W dokumentacji programu Acronis jest możłiwość sklonowania dysku na dysk o mniejszej pojemności nawet jest opcja zmiany rozmiarów partycji wg potrzeb, ale zastanawiam się czy to wszystko zadziała, pytam dlategoponieważ nie posiadam płytki z Windowsem tylko Recovery, a gdyby coś się stało że nie mógłbym przywrócić fabrycznych ustawień to chyba bym się zapłakał.

0
  • #10 28 Maj 2014 16:56
    linuks
    Spec od komputerów

Jest możliwe ale wymaga ingerencji w partycję recovery a to już wyższa szkoła jazdy.
    Najprościej i najszybciej to zrobić obraz systemu i przywrócić na ssd a potem zrobić kopię zapasową dysku ssd i jej używać do przywracania systemu w razie potrzeby. Ja w każdym razie tak robiłem i wszystko działa. Po drugie szkoda miejsca na dysku ssd na partycję recovery.. Zrób sobie DVD/pena recovery i z tego przywrócisz do ustawień fabrycznych w przypadku sprzedaży laptopa.
    Proste sklonowanie nic nie da ze względu na różnice między dyskami.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 28 Maj 2014 17:02
    Mmarekk21
    Poziom 10  

Aha czyli jak rozumiem mam wsadzić do lapka nowy dysk SSD i na niego przywrócić fabryczną wersję Recovery, ciekawi mnie tylko czy taka opcja będzie możliwa, chodzi mi o wybór miejsca docelowego recovery czy też obraz przywróci się na dysku HDD. Czy program Recovery Samsunga daje taką możliwość? Pytam ponieważ na razie nie mam drugiego dysku.

0
  • #12 28 Maj 2014 17:05
    linuks
    Spec od komputerów

Nie będzie. Recovery to na wszelki wypadek jak będziesz laptopa sprzedawał żeby przywrócić oryginalny system na dysk 1TB.

0
  • #13 28 Maj 2014 17:12
    Mmarekk21
    Poziom 10  

Troszkę się pogubiłem, a nie chcę zadawać głupich pytań czy mógłbyś mi jasno wytłumaczyć (dla słabszych :) ) co mam zrobić.

Założenia to: w komputerze mam dysk 1TB z wgranym czystym systemem z recovery i partycjami recovery i nowy czysty dysk SSD bez partycji i teraz krok po kroku co powinienem robić.

0
  • #14 28 Maj 2014 17:16
    linuks
    Spec od komputerów

Napisałem wyżej. Zrobić obraz systemu i przywrócić na ssd.
    Będziesz miał dysk ssd to daj znać to się zrobi. Wszystko się robi z linuksa-live.
    Pozdrawiam.

0
  • #15 28 Maj 2014 17:20
    Mmarekk21
    Poziom 10  

Ok jak kupię SSDka to się odezwę, ale muszę zapytać czy po zrobieniu obrazu i wgraniu go na nowy dysk SSD system będzie się uruchamiał z dysku SSD czy trzeba będzie coś zmieniać np w sektorze rozruchowym bo domyślam się że jedną z rzeczy jakie będę musiał zrobić to zmienić kolejność botoowania w biosie, ale czy to wystarczy i system się uruchomi.

0
  • #16 28 Maj 2014 17:23
    linuks
    Spec od komputerów

Oczywiście że będzie startował z dysku ssd. Czy acronisem da się to zrobić to nie wiem bo nie robiłem. Klonowałem z klasycznego hdd na ssd pod linuksem i było ok.
    Pozdrawiam

0
  • #17 28 Maj 2014 17:30
    Mmarekk21
    Poziom 10  

Wielkie dzięki za pomoc teraz to już sobie poradzę, po namyśle też uważam tak jak ty że opcja kopi zapasowej poza opcją recovery samsunga (F4) to lepsze rozwiązanie, używając programów trzecich, myślę że poradzę sobie Acronisem.
    No i plusem jest to co napisałeś, że nie będzie problemu jak będę sprzedawał lapka.

A tak z innej beczki orientujesz się czemu samsung tworzy aż 4 partycje ukryte, nie łatwiej by było utworzyć jedną z recovery, a nie rozdrabniać się na 4 no chyba że inaczej nie można zrobić?

0
  • #18 28 Maj 2014 17:35
    linuks
    Spec od komputerów

Podział fabryczny na partycje w laptopach to jedna wielka porażka. Praktycznie cały dysk na systemową przeznaczony i użytkownicy chcąc zrobić partycję na dane zmniejszają C i tworzą nową i uszkadzają system i tracą możliwość użycia recovery z klawisza. A tylko nieliczni robią przed tym DVD/pena recovery. Nie mam pojęcia dlaczego taki fabryczny podział robią bo jest on bardzo nie funkcjonalny i na dodatek zmienia się w zależności od modelu.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 28 Maj 2014 17:43
    Mmarekk21
    Poziom 10  

To prawda ja też uważam, że producenci sami utrudniają życie użytkownikom wiedząc że jak coś się stanie to komp trafi do ich serwisów, a użytkownik będzie musiał zapłacić.

Ostatnie pytanko czy na nowym dysku SSD muszę coś robić tzn. tworzyć jakieś partycje typu podstawowe, rozszerzone czy może trzeba zrobić GPT przed wgraniem obrazu systemu?

0
  • Pomocny post
    #20 28 Maj 2014 17:46
    linuks
    Spec od komputerów

Można GPT można MBR przy klonowaniu fsarchiverem to bez znaczenia. Najwyżej boot trzeba będzie odbudować.

0
  • #21 28 Maj 2014 17:48
    Mmarekk21
    Poziom 10  

Oj troszkę mnie przestraszyłeś co to znaczy boot trzeba będzie odbudować?

0