Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy PWM wolniejszy wzrost napięcia.

28 Maj 2014 18:57 981 3
 • Poziom 12  
  Witam, zaprzęgnąłem sobie atmegę 8 do sterowania PWM poprzez układ MBI 6651 diodą LED mocy 10W. Wszystko ładnie działa ale podczas rozjaśniania w pierwszych krokach widać skoki jasności a zależało by mi na płynnym przejściu. Używam oscylatora 8MHz który dzielę przez 8, rozdzielczość 10 bit więc częstotliwość jest 488Hz. Dioda jest zasilana z około 9V więc jeden krok to 9/1023 = 0,009V wydawało by się nie zauważalne ale w początkowej fazie rozjaśniania diody widać lekkie skoki jasności. Jak teraz dobrać RC filtru aby to "wygładzić" ale mocno nie opuźnić.
 • Poziom 15  
  To dlatego, że dioda led, oraz oko mają charakterystykę logarytmiczną.

  Zobacz tutaj
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  1. Dioda nie jest zasilana z 9V, a Twoje obliczenia "napięcia" nie mają sensu.

  2. żaden filtr RC nie pomoże.

  3. Możesz użyć preskalera 1 i dać 8 x więcej stopni jasności PWM.

  4. Możesz spróbować zrobić jasność "ułamkową" poprzez sterowanie PWM naprzemiennie dwiema wartościami wypełnienia co drugi okres.
 • Poziom 12  
  No w sumie jak to przemyślałem to fakt tu jest zależność prądu nie napięcia więc regulacja będzie się zaczynać od 6V-7V i będzie logarytmiczna. Nie do końca wiem jak dodać te kolejne 8X stopni bo rozumiem że po zmianie preskalera samo się to nie stanie? Program pisany w Bascomie. Nie zależy mi na tym "wygładzeniu" jakoś szczególnie ale jeśli się da czemu nie dążyć do doskonałości.