Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka solarna - Spuchnięty akumulator

mczapski 28 May 2014 20:19 1920 10
 • #1
  mczapski
  Level 39  
  Chyba nie widać podobnego pytania więc zadaję. Otóż mam ładowarkę solarną wiadomego pochodzenia. Składa się to z baterii słonecznej, akumulatora (raczej LiOn) oraz bliżej nieznanego układu sterowania. W każdym razie akumulator jest buforem na wypadek różnych awaryjnych zastosowań w tym ładowania. Właściwie nigdy nie musiałem tego użyć na poważnie, ale jakieś treningi czyniłem podczas podróży po Bałkanach w tym Albania. Po ok pół roku od zakupu stwierdzam, że pokrywa otwiera się samoczynnie i coraz bardziej zdecydowanie. Zaglądam do środka a ów akumulator spuchnięty tak, że jest chyba dwukrotnie grubszy. Akumulator znajduje się w takiej elastycznej oponie. Ustrojstwo użytkowane w tzw warunkach domowych, kilkakrotnie ładowane przeznaczoną do niego ładowarką (zreszto zbliżoną do każdej ładowarki telefonicznej. I mam dylemat. Czy ustrojstowo jest bezpieczne. Jak na razie wygląda, że wykazuje standardowe parametry eksploatacyjne.
 • #2
  arem
  Level 39  
  Wymień akumulator na drugi - ten pewnie nie ma już pojemności.
 • #3
  rradi
  Level 19  
  Jeśli o to pytasz, to użytkowanie akumulatora Li-ion w takim stanie może nieść ze sobą pewne ryzyko. Jeśli ładowarka ma dopiero pół roku, to czemu nie oddasz jej na gwarancję? Powinni uznać bez większego problemu.
 • #4
  mczapski
  Level 39  
  rradi wrote:
  czemu nie oddasz jej na gwarancję?

  Ano kupiłem to tzw rynku wtórnym, chociaż raczej nieużywane. Firmy to nawet nie chce mi się szukać. Przeżyję stratę, ale autentycznie ciekawi mnie czym skończy się to puchnięcie (teraz nie ma szans na zamknięcie obudowy). Jeśli maiłby nastąpić jakiś fajerwerk to wolałbym być z dala od urządzenia. Trochę nęci mnie np nakłucie tej opony, lecz nie umiem przewidzieć skutków.
 • #5
  nemo333
  Level 29  
  W najlepszym przypadku bateria będzie bezużyteczna bo nie będzie się dało jej naładować albo pojemność będzie w okolicach zera. W najgorszym może wylać się jej zawartość i zniszczyć sprzęt, w skrajnych wypadkach może się zapalić albo wybuchnąć.

  Ta bateria to nie jest jakaś chińska wersja BL-5C albo pochodna? :D Skośnoocy lubują się w tych bateriach, 90% chińskich telefonów, głośników, zabawek ma właśnie BL-5C albo pochodne 4C/5B ;)
 • #6
  mczapski
  Level 39  
  A więc raczej nie jest to taki egzemplarz jako, że coś takiego używam w telefonie Nokia X 3 *marnie się sprawuje). Ta jest bez napisów i z wyprowadzeniami w postaci przewodów. Całość jak pisałem w srebrzystej, elastycznej oponie. Na opakowaniu wyczytałem - The built-in high-capacity rechargeble lithium 2600 mAh batery. Ładnie brzmi.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  mczapski
  Level 39  
  Niewiele z tego zdjęcia dowiesz się. Jak już pisałem nic tam nie napisano.
  Ładowarka solarna - Spuchnięty akumulator

  Ale ja na początku napisałem, że mniej mi chodzi o wymianę (chociaż całkowicie nie zarzekam się) ile o bezpieczeństwo a raczej zagrożenie. A teraz przyszedł mi pomysł, że faktycznie nie wiem co można by włożyć zastępczo jako, że ustrojstwo oferuje na wyjściu kilka napięć w tym chyba nawet 9 V.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  A jaki kłopot zmierzyć napięcie jakie daje na wyjściu to ustrojstwo? Tam chyba powinny być dwa przewody od tego akumulatora. Da się coś dopasować może , przynajmniej znana jest pojemność wynosząca niby 2600mAh.
 • #11
  mczapski
  Level 39  
  Z racji ponaglenia systemowego kończę zagadnienie. Jak da się wyczytać nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na temat. Zatem jest jak było, czyli nie da się zamknąć obudowy, ale ustrojstwo działa (chociaż właściwie nie używane). Pewno teraz jakby się uprzeć to znalazłby się akumulator, lecz nie wybieram się w podróże więc problem prawie nie istnieje. Nie spełniają się moje obawy o ewentualny wybuch.