Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

phanick 29 May 2014 00:32 4188 4
 • #1
  phanick
  Level 28  
  Niedawno nabyłem używany komputer Amiga 500 z akcesoriami, m. in. zewnętrzną stacją dyskietek, więc historia tego sprzętu nie jest mi znana.

  Zewnętrzna stacja 3.5 cala (firmy GoldenImage) wygląda tak:
  Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

  Na wyświetlaczu siedmiosegmentowym z lewej strony wyświetla się aktualna ścieżka, nad którą jest głowica.  Niestety stacja była w kiepskim stanie - chyba ktoś próbował już ją wcześniej naprawiać- dyskietka w ogóle do niej nie chciała wejść, ktoś ją rozebrał, złożył i to krzywo.

  Na szczęście udało się wszystko naprawić i cały mechanizm działa już poprawnie. Silnik kręcący talerzem działa. Silnik krokowy odpowiedzialny za przesuw głowicy działa. Niestety stacja nie chce czytać żadnej dyskietki. Po przetestowaniu programem pod Amigą (bodajze X-Copy) przy próbie odczytu, dla każdego sektora daje kod błedu 2 (nosecchdr, prawdopodobnie no sector header). Zarówno dla sektorów z górnej strony jak i dolnej.

  Innym programem udaje mi się nawet w tej stacji dyskietkę sformatować, ale niestety odczytać się już nie da (taki sam kod błędu). Testy tymi samymi programami dla wewnętrznej stacji dyskietek w amidze dają pozytywny rezultat.

  Mam duże podejrzenie, że głowice mogły się rozjustować przez co nie są w stanie odczytać sekwencji synchronizacyjnych sektorów i w związku z tym samych sektorów także. Chętnie podejme się naprawy, uwielbiam dłubać w takim sprzęcie retro, ale nie bardzo nawet wiem od czego rozpocząć naprawę. Tam nawet nie ma żadnych śrubek do regulacji tych głowic. Dolna głowica jest na stałe przyczepiona, górna jest na takiej opuszczającej się blaszcze. Stacja w ogóle jest z wyglądu identyczna jak w PC-tach.

  Głowice czyściłem izopropanolem, bez rezultatu.
 • #2
  Jamie
  Level 20  
  "Stacja w ogóle jest z wyglądu identyczna jak w PC-tach. "

  Bo to zwykle jest napęd od PC-ta - nawet Commodore ładowało w zewnętrzne stacje FDD od blaszaka plus układ dopasowujący. Spróbuj zidentyfikować tę FDD, powinna być jakaś nalepka lub napis, prościej będzie wymienić całą stację dyskietek niż regulować głowice, regulacja to droga przez mękę i loteria piramidalna ;)
  Weź pod uwagę, że mogło też coś strzelić w elektronice, FDD od blaszaka nie podłącza się bezpośrednio do Amigi, po drodze jest mniej lub bardziej zaawansowany układ dopasowujący sygnały do standardu Amigi...

  A może stacja jest w porządku, tylko używasz dyskietek HD 1.44/1.7 z nie zalepioną dziurką i A500 ma problem z odczytem i zapisem - standardowo łyka tylko DD 880 kilo...? Tak mi przyszło na myśl ;)
 • #3
  phanick
  Level 28  
  Stacja została odratowana, konieczne było przelutowanie kondensatora elektrolitycznego 4.7uF który prawdopodobnie wysechł. Po szczegóły zapraszam tu:
  http://www.ppa.pl/forum/amiga/30358/naprawa-z...ek-goldenimage-do-komputera-amiga-500#m430404
 • #4
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  W przypadku nowszych napędów 3,5" zamiast "układu dopasowującego" (tj generatora sygnału DC) można dolutować diodę shotky pomiędzy piny 34 i 2 - plusem do 2 a minusem do 34. Końcowe produkcje stacji 3'5" wystawiały niski stan RDY tylko przy wyborze stacji linią SEL.

  Starsze napędy 3,5" i raczej większość 5,25" wymagały dodatkowego układu aby wytworzyć sygnał DC tak aby nie dawać info o wyjęciu dyskietka dla wszystkich podłączonych napędów jednocześnie.

  Doskonale pracują stacje HD 3'5". Ale dla Amigi będą one tylko stacja DD. Stacje HD dla Amigi - tak były takie - 1,76MB - muszą obracać dyskietką dwukrotnie wolniej. Oryginalne stacje FDD od IBM PS/2 miały taką możliwość ale były praktycznie niedostęne na naszym rynku.

  Amiga wykorzystuje zapis GCR a nie MFM (GCR ma przewagę nad MFM bo mniej gęsto zapisuje informacje na nośniku mimo większej pojemności dyskietki). Kontrolery FDD komputerów PC nie potrafią odczytać zapisu GCR. Amigi nie miały kontrolerów FDD a wszystkie linie sterujące napędem obsługiwały zwykłe porty I/O 8520. Amiga bez problemu sobie radziła z zapisem DD pecetów a na stacji oryginalnej HD ponoć także z formatem HD pecetów. Brak kontrolera FDD oznaczał dowolność sterowania napędem - było demo wygrywające melodią silnikiem krokowym przesuwu głowicy.
 • #5
  phanick
  Level 28  
  Niedługo będę pracował nad stworzeniem układu, umożliwiającego podłączenie powyższej zewnętrznej stacji do PC (za pomocą USB, kontroler oparty na Atmega8). Docelowo ma to umożliwić nagrywanie/odczyt dyskietek z Amigi oraz właśnie wygrywanie melodii na takiej stacji.