Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z jakością obrazu z kamery CCTV

waflo77 29 Maj 2014 14:27 2619 18
  • #1 29 Maj 2014 14:27
    waflo77
    Poziom 13  

Witam,

Zamontowalem trzy kamery wokol domu, jedna z nich ma 700lini, pozostale dwie 600.
    Wszystkie trzy kamery podlaczone do karty PCI do monitoringu (Pico2000).

Obraz z dwoch kamere jest zlej jakosci, tzn czasem wyglada dobrze, za chwile pojawia sie 'pikseloza' jak na zalaczonym screenshocie.

Co powoduje takie pogorszenie obrazu? Czy to problem z kablami (kazdy dlugosci 10m), zasilaniem kamery czy sama karta do monitoringu?
    Czy fakt, ze jedna kamera ma 700lini, a pozostale dwie po 600 ma tu jakies znaczenie?

Prosze o wszelkie sugestie/podpowiedzi.

Dziekuje

Tomek

0 18
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Maj 2014 16:18
    gigi-44
    Poziom 26  

Różnice w liniach to nie problem raczej stawiałbym na kartę, rozumiem jakby jedna kamera szalała ale jak trzy to albo zasilacz lub karta nie wykluczając komputera.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 29 Maj 2014 16:30
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Podłącz kamery pod TV i sprawdź tam czy jakość jest cały czas taka sama. Stawiam na kartę lub wydajność komputera.

0
  • #4 29 Maj 2014 18:31
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

mi to wygląda na coś nie tak z kartą graficzną - tzn może nei sama karta ale np stetorwniki, lub np directX

0
  • #5 30 Maj 2014 03:37
    Marek31415
    Poziom 31  

Wygląda jak "oszczędne" powiększenie obrazu o małej rozdzielczości. Może w ustawieniach programu jedna kamera pracuje w D1 lub 4CIF a pozostałe w CIF lub QCIF?

0
  • #6 30 Maj 2014 10:44
    waflo77
    Poziom 13  

Dzieki za wszelkie uwagi.

Problem z wydajnoscia sprzetu raczej wykluczam bo karta zamontowana jest na dwurdzeniowej platformie AMD z 4GB ramu. Zle ustawienia w programie rowniez bo nie ma opcji wyboru rozdzielczosci wyswietlania (tylko nagrywania i to taka sama dla wszystkich kamer).

Zalaczylem do posta krotkie nagranie z jednej z kamer. Jak widac obraz sie 'szatkuje' po czym wraca do normy i tak przez dluzszy czas. Nie dzieje sie tak przez caly czas, a po prostu pojawia sie od czasu do czasu.

Zasilacz do kamer wymienilem, bez zmian.

Sprobuje dzis powalczyc ze sterownikami do karty graficznej. Dam znac.

Dodam tylko, ze karta do monitoringu faktycznie nie jest 'najwyzszych lotow' dlatego kupilem inna, z polskim oprogramowaniem. Niestety przyszla uszkodzona wiec nie mialem szansy nawet przetestowac. Odeslalem do sprzedawcy i czekam na wymiane...tak ze poki co innej karty do testow nie mam.

0
  • #7 30 Maj 2014 11:44
    sanatarium
    Poziom 22  

Jakie przewody były zastosowane, jakie złącza? Czy instalacja idzie wzdłuż instalacji elektrycznej? Jakie modele kamer?

0
  • #8 30 Maj 2014 11:55
    waflo77
    Poziom 13  

Przewody do kamer to dydykowane kable o dlugosci 10m kazdy sprzedawane online na wiekszosci portali aukcyjnych itp (jest linia 12V i video BNC). Producent pewnie jakis w chinach i marki nie ma to zadnej wiec nie wiem co jeszcze moglbym o nich napisac. Kable NIE ida wzdluz lini elektrycznej ale musze dodac, ze na dachu domu mam baterie sloneczne ktore zwracaja energie do sieci wiec w instalacji elektrycznej moga byc zaklucenia (czasem objawia sie to w przedziwne sposoby np zegarek zasilany na 220v spieszy 7min na dobe!)

Trzy kamery z przetwornikiem Sony (przynajmnije tak podaje sprzedawca), dwie 600lini, jedna 700lini. Ponownie produkt chinski w cenie ok 100zl sztuka.

Wszystkie trzy kamery testowalem na telewizorze zanim zostaly zamontowane. Nie zauwazylem zadnej zmiany jakosci, obraz byl wyrazny i bez zaklocen.
    Testu z telewizorem powtorzyc nie moge bo komputer do monitoringu jest na strychu (tam tez wyprowadzone sa kable od kamer), a telewizora na strychu brak ;)

Sterowniki karty graficznej i chipsetu plyty przeistalowalem na najnowsze z dostepnych - wciaz bez zmian. Direct X rowniez przeinstalowany.

Czy zla jakos kabli mogla by spowodowac takie 'krzaczenie' sie obrazu czy powodu trzeba sie raczej doszukiwac po stronie komputera i karty do monitoringu?

0
  • #9 30 Maj 2014 12:21
    sanatarium
    Poziom 22  

waflo77 napisał:
    Kable NIE ida wzdluz lini elektrycznej ale musze dodac, ze na dachu domu mam baterie sloneczne ktore zwracaja energie do sieci wiec w instalacji elektrycznej moga byc zaklucenia (czasem objawia sie to w przedziwne sposoby np zegarek zasilany na 220v spieszy 7min na dobe!)

Wyłączyłbym baterie słoneczne na czas próby, by wyeliminować problem. Drugą sprawą może być też słabej jakości przewód wizyjny, który ma słaby ekran i łapie zakłócenia. Czy przewód masz takiego typu:

http://www.dipol.com.pl/przewod_yap_75-0_59-3...em_2_przewody_zasilajace_230v_1m__M6100_1.htm

Jeśli wyłączenie baterii słonecznych nie przyniesie efektu to wymieniłbym przewód na powyższy lub wymienić tylko przewód wizyjny na koncentryczny lepszej klasy.

Pozdrawiam.

0
  • #10 30 Maj 2014 13:16
    waflo77
    Poziom 13  

Kable mam takie jak na zdjeciu ponizej. Nie wiem czy ta linia video to ekranowany koncentryk ale juz sama grubosc kabla swiadczy, ze jakoscia bedzie on odbiegal od przewodu z linka powyzej.

Co prawda sprzedawca zachwala/gwarantuje jakos tych przewodow i nie widzialem aby ktokolwiek zglaszal jakies problemy z tymi kablami...

0
  • #11 30 Maj 2014 13:43
    Marek31415
    Poziom 31  

A co to za karta, PICO2000 to nazwa oprogramowania obsługującego różne karty?
    Czy pozostałe wejścia są w programie wyłączone?
    Przy tanich kartach to jest ważne. Wejścia są programowo przełączane sekwencyjnie i jeżeli na jakimś nie ma sygnału z kamery, automatyka dopasowania poziomu nie nadąża za zmianami, nie może się ustabilizować. Efektem jest problem z obrazem z niektórych kamer. Rozwiązaniem jest wyłączenie nieaktywnego wejścia w programie lub dołożenie 4-ej kamery (dla karty 4-o wejściowej).

0
  • #13 30 Maj 2014 20:12
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

To problem z software - obraz jest ostry jak widać na zdjęciu natomiast efekt który się pojawia to po prostu typowy problem z interlace - masz albo zmieniona kolejność półobrazów albo włączony resize bez deinterlacingu (nie można poprawnie zmniejszyć rozmiaru interlace video jak tylko poprzez deinterlace - resize - reinterlace jeśli chcesz mieć interlace).
    Nie ma co grzebać w kablach - po prostu coś albo z driverem albo z aplikacja nagrywającą.

Wrzuciłbym obrazek by pokazać ze problem jest w obu tych rzeczach - po pierwsze zamienione półobrazy a po drugie okienko podglądu przeskalowuje obraz z kamery, no wiec wrzuciłbym obrazek ale obawiam się ze będzie on trochę niezgodnie z zasadami elektrody (bardzo nietypowy rozmiar).

Zresztą najwyżej moderator wymoderuje... - obrazek trzeba oglądać bez zmiany rozmiaru. prawa cześć ma zamieniona kolejność półobrazów.

0
  • #14 30 Maj 2014 21:06
    Marek31415
    Poziom 31  

deus.ex.machina napisał:
    ...obraz jest ostry jak widać na zdjęciu natomiast efekt który się pojawia to po prostu typowy problem z interlace - masz albo zmieniona kolejność półobrazów albo włączony resize bez deinterlacingu (nie można poprawnie zmniejszyć rozmiaru interlace video jak tylko poprzez deinterlace - resize - reinterlace jeśli chcesz mieć interlace)....

Problem z przeplotem występuje przy ruchomym obrazie, tu jest statyczny. Prawdopodobnie zamieniona jest kolejność nakładania półobrazów, czyli zamieniona parami kolejność linii poziomych. Taki efekt może być spowodowany zniekształceniem impulsów synchronizacji pionowej. I jak najbardziej może to być sprawa sprzętowa, ale również programowa. Powody takie jak napisałem wyżej lub zakłócenia, parametry przewodu wideo, rozdzielenie sygnału niezgodnie ze sztuką, uszkodzenie karty, kamery, składowa stała sygnału wideo z niektórych kamer itp.
    Warto podejrzeć sygnał na oscyloskopie i porównać z dobrym. Jeżeli tu będzie wszystko OK, to może inne sterowniki do karty, oprogramowanie.

0
  • #15 30 Maj 2014 21:32
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Marek31415 napisał:
    deus.ex.machina napisał:
    ...obraz jest ostry jak widać na zdjęciu natomiast efekt który się pojawia to po prostu typowy problem z interlace - masz albo zmieniona kolejność półobrazów albo włączony resize bez deinterlacingu (nie można poprawnie zmniejszyć rozmiaru interlace video jak tylko poprzez deinterlace - resize - reinterlace jeśli chcesz mieć interlace)....

Problem z przeplotem występuje przy ruchomym obrazie, tu jest statyczny. Prawdopodobnie zamieniona jest kolejność nakładania półobrazów, czyli zamieniona parami kolejność linii poziomych. Taki efekt może być spowodowany zniekształceniem impulsów synchronizacji pionowej. I jak najbardziej może to być sprawa sprzętowa, ale również programowa. Powody takie jak napisałem wyżej lub zakłócenia, parametry przewodu wideo, rozdzielenie sygnału niezgodnie ze sztuką, uszkodzenie karty, kamery, składowa stała sygnału wideo z niektórych kamer itp.
    Warto podejrzeć sygnał na oscyloskopie i porównać z dobrym. Jeżeli tu będzie wszystko OK, to może inne sterowniki do karty, oprogramowanie.

Kolego - nie ma znaczenia czy obraz jest statyczny czy nie ze względu na to ze interlace opisuje sposób w jaki pobierane są próbki obrazu - o tym ze są zamienione półobrazy napisałem (przesunięta kolejność linii). Co do impulsów synchronizacji - oczywiście w teorii taka możliwość istnieje (czasowe zakłócenia powodujące ze karta gubi kolejność półobrazów) ale gdyby tak było to cierpiałyby nie tylko impulsy synchronizacji pionowej ale tez i poziomej a tu nie widzę najmniejszych problemów z przesunięciem w poziomie kontorów.
    Oczywiście może być tak ze w przewodzie indukuje się jakieś napięcie które powoduje ze co jakiś czas pływa poziom i wpływa na separator impulsów w układzie wejściowym karty - jednak zakładam ze autor wątku świadom jest ze by uniknąć tych problemów powinien zastosować separacje galwaniczną w układzie.

0
  • #16 30 Maj 2014 21:59
    Marek31415
    Poziom 31  

deus.ex.machina napisał:
    Kolego - nie ma znaczenia czy obraz jest statyczny czy nie ze względu na to ze interlace opisuje sposób w jaki pobierane są próbki obrazu -

Nie pobierane, lecz generowane przez kamerę zgodnie z parametrami obrazu analogowego przeznaczonego z założenia do wyświetlania na monitorze analogowym (np. kineskopowym). Przy wyświetlaniu takiego obrazu na monitorze komputerowym, zrobieniu stop klatki, występuje efekt przesunięcia linii poziomych w obiektach dynamicznych. Dla obrazu statycznego ten efekt nie występuje. Po prostu nie ma różnicy w obrazie, nie może być żadnego przesunięcia.
    deus.ex.machina napisał:
    Co do impulsów synchronizacji - oczywiście w teorii taka możliwość istnieje (czasowe zakłócenia powodujące ze karta gubi kolejność półobrazów)

Wierz mi, nie tylko w teorii. Spotkałem się z tym zjawiskiem w praktyce wielokrotnie.
    deus.ex.machina napisał:
    ale gdyby tak było to cierpiałyby nie tylko impulsy synchronizacji pionowej ale tez i poziomej a tu nie widzę najmniejszych problemów z przesunięciem w poziomie kontorów.

Zasadnicza różnica pomiędzy impulsami synchronizacji poziomej i pionowej to ich długość. Przy obcięciu pasma od dołu impulsy synchronizacji pionowej ucierpią wielokrotnie bardziej niż poziomej. Też się z tym spotykałem wielokrotnie i sprawdzałem oscyloskopem. Widać było szczątkowe impulsy synchronizacji pionowej i prawidłowe poziomej.

0
  • #17 30 Maj 2014 22:00
    sanatarium
    Poziom 22  

Czyli jak widać w temacie... Chciało się zrobić tanio i teraz są tego efekty. Karty Pico są tak stare, że nikomu bym nie polecał, najlepszym rozwiązaniem jest zastosować rejestrator. Rejestrator nawet no-name będzie lepszy niż ta karta, chociaż nie polecam. Drugą sprawą te przewody nie są jak dla mnie normalnymi przewodami do monitoringu. Jeśli chodzi o kamery i jak autor mówi że nie ma takich objawów przy bezpośrednim podłączeniu do monitora to się tego nie czepiam. Z tego co widzę to mieszkasz w UK, dlaczego nie poszedłeś na przykład do sklepu Maplin. Dawno mnie nie było w UK lecz z tego co pamiętam to szło kupić jakiś zestaw z 4 kamerami z rejestratorem za 250-300 funciaków. Przed chwilą byłem na ich stronie:

http://www.maplin.co.uk/c/cctv-and-security/cctv-kits

Jest tutaj sporo zestawów do wyboru.
    Pozdrawiam.

0
  • #18 02 Cze 2014 12:45
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Marek31415 napisał:
    deus.ex.machina napisał:
    Kolego - nie ma znaczenia czy obraz jest statyczny czy nie ze względu na to ze interlace opisuje sposób w jaki pobierane są próbki obrazu -

Nie pobierane, lecz generowane przez kamerę zgodnie z parametrami obrazu analogowego przeznaczonego z założenia do wyświetlania na monitorze analogowym (np. kineskopowym). Przy wyświetlaniu takiego obrazu na monitorze komputerowym, zrobieniu stop klatki, występuje efekt przesunięcia linii poziomych w obiektach dynamicznych. Dla obrazu statycznego ten efekt nie występuje. Po prostu nie ma różnicy w obrazie, nie może być żadnego przesunięcia.

No wiec jeszcze raz, kamera niczego nie generuje bo nie jest generatorem - zadaniem kamery jest próbkowanie obrazu (w kamerach analogowych linii [czasem punktów np w CCD] i [pół]obrazów, w kamerach cyfrowych: punktów, amplitudy, linii, [pół]obrazów)
    Sposób w jaki kamera analizuje obraz analogowy jest tożsamy z próbkowaniem.

Tu kolega znajdzie definicje zamiany półobrazów o której pisze http://avisynth.org.ru/docs/english/corefilters/swapfields.htm
    Logiczne jest ze mowie o przestrzennej (spatial) a nie czasowej (temporal) organizacji obrazu interlace - jak pokazuje mój przykład załączony do wypowiedzi jest różnica w wypadku statycznego obrazu.

Marek31415 napisał:

deus.ex.machina napisał:
    Co do impulsów synchronizacji - oczywiście w teorii taka możliwość istnieje (czasowe zakłócenia powodujące ze karta gubi kolejność półobrazów)

Wierz mi, nie tylko w teorii. Spotkałem się z tym zjawiskiem w praktyce wielokrotnie.

Wierze ale jak mowie - te wątpliwości można łatwo zweryfikować patrząc na projekt instalacji i weryfikując jej poprawność.

Marek31415 napisał:

deus.ex.machina napisał:
    ale gdyby tak było to cierpiałyby nie tylko impulsy synchronizacji pionowej ale tez i poziomej a tu nie widzę najmniejszych problemów z przesunięciem w poziomie kontorów.

Zasadnicza różnica pomiędzy impulsami synchronizacji poziomej i pionowej to ich długość. Przy obcięciu pasma od dołu impulsy synchronizacji pionowej ucierpią wielokrotnie bardziej niż poziomej. Też się z tym spotykałem wielokrotnie i sprawdzałem oscyloskopem. Widać było szczątkowe impulsy synchronizacji pionowej i prawidłowe poziomej.

Jak wyżej - projekt i weryfikacja instalacji.

0
  • #19 03 Cze 2014 12:27
    waflo77
    Poziom 13  

Dzieki za udzial w dyskusji.

Winna okazala sie sama karta/oprogramowanie. Po odinstalowaniu sterownikow i wyczyszczeniu pozostalosci po nich (polecam: http://prdownloads.sourceforge.net/btwincap/btwdmdrvinstaller5.3.8.zip?download ), a nastepnie ponownej instalacji wszystko wrocilo do 'normy'. Oczywiscie karta Pico to zwykla cienizna wiec z niecierpliwoscia czekam na dostawe nowej karty. Sprzedawca zaproponowal ten mode:
    http://www.alexim.pl/karta-axd-pci204aw-p-22.html
    Mam nadzieje, ze bedzie duzo lepsza (napisze kilka slow gdy juz przetestuje).

Kupilem tez 8mio kanalowy rejestrator z dyskiem twardym 250GB i czwarta kamere, oraz porzadny koncentryk do jej podlaczenia.

Dla potomnych dodam jeszcze, ze warty polecenia jest program Active WebCam (chocby w wersji demo). Obsluguje on wiele kart i automatycznie wykrywa wszystkie dostepne kanaly - swietny do testowania karty.

Jeszcze raz dziekuje,

0