Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

unitra rwm 1505 - przedwzmacniacz

redlar 29 Maj 2014 18:43 2286 15
  • #1 29 Maj 2014 18:43
    redlar
    Poziom 9  

Witam mam pewien problem który nie daje mi spać po nocach. Posiadam końcówkę mocy rwm 1505 2x400 2ohm. Żeby wysterować na 100% końcówkę potrzebuje tak zwany przedwzmacniacz bo sygnał audio wejściowy jest za słaby. Wtedy mam wysterowanie rzędu 10-15% mocy. Miałem w jakimś equalizerze diory dodatkowy przedwzmacniacz który używałem ale ona zdechła. I teraz moje pytanie jest takie. Przeszukałem cały internet na wszystkie sposoby które mi głowa przyniosła i nie znalazłem takiego przedwzmacniacza. Widziałem gramofonowe, słuchawkowe ale nic innego.

0 15
  • #3 29 Maj 2014 19:09
    redlar
    Poziom 9  

Nie jestem elektronikiem ani nie zamierzam nim być. Schemat mnie nie interesuje tylko samo urządzenie gdzie podepne 2 kable i gra.

0
  • #4 29 Maj 2014 20:46
    Wojtek44
    Poziom 27  

Nie wiem z czego podajesz ten sygnał, że jest za słaby.
    Ta końcówka ma "normalną" czułość wejściową:

Waga - 27 Kg
    Sygnał wejściowy - 0,755 V
    Zasilanie-220 V / 50 Hz
    Pobór prądu - 2 x 400 VA
    Moc wyjściowa:
    2 x 100W 8Ω
    2 x 200W 4Ω
    2 x ~350W 2Ω

0
  • #5 29 Maj 2014 21:05
    redlar
    Poziom 9  

podłączyłem 5 telefonów komórkowych i 3 laptopy lekkie różnice. Dodam tylko że ten rwm jest 12 sztuką jaka została wyprodukowana. Może ta pierwsza seria ich nie miała? Poprzedni włąściciel też mówił że potrzebny przed wzmacniacz

0
  • #6 29 Maj 2014 21:38
    Wojtek44
    Poziom 27  

A może coś jest w tej końcówce uszkodzone?
    Np. przedwzmacniacz ;)

0
  • #7 29 Maj 2014 21:49
    redlar
    Poziom 9  

A az tak ciężko jest kupić zewnetrzny przedwzmacniacz?

0
  • #8 29 Maj 2014 21:57
    Wojtek44
    Poziom 27  

No ale jakie niby parametry miałby mieć ten przedwzmacniacz?

Wzmacniacz, który podałeś ma czułość wejściowa ( jak podaje producent ) 0,7V czyli 0dB.
    Jest to standard.

Raczej nie stosuje się samych przedwzmacniaczy bo niby po co?
    Każdy mikser, czy korektor, czy inne źródło sygnału powinno wysterować w pełni taki wzmacniacz o ile jest wszystko sprawne.
    Po co więc produkować same przedwzmacniacze? Na wypadek, że cos będzie popsute i trzeba sygnał wzmocnić?

Prościej chyba naprawić ;)

Zachodnie firmy lubiły produkować wzmacniacze mocy w dwóch pudłach: wzmacniacz mocy i przedwzmacniacz ale o polskich samych przedwzmacniaczach nie słyszałem.

0
  • #9 29 Maj 2014 22:05
    redlar
    Poziom 9  

oki rozumiem. A w przybliżeniu ile taka naprawa w servisie rtv mogła by wynieść?

0
  • Pomocny post
    #10 29 Maj 2014 22:12
    Wojtek44
    Poziom 27  

Kolego, ciężko powiedzieć, czy w ogóle coś jest uszkodzone, tym bardziej co konkretnie.
    A co dopiero mówienie o kosztach.

Ktoś co ma o tym pojęcie powinien to sprawdzić. Ustalić co jest faktycznie powodem problemu i wtedy ewentualnie wyceniać.
    Pozdrawiam

0
  • #11 30 Maj 2014 11:09
    Józek2007
    Poziom 12  

Witam,
    Posiadam taką końcówkę mocy i w mojej też sygnał z komputera jest za słaby więc to nie jest raczej uszkodzenie. Po prostu potrzeba jej mocnego sygnału wejściowego.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 30 Maj 2014 11:48
    Wojtek44
    Poziom 27  

Dlatego najprościej podłączyć generator, ustawić zalecany przez producenta poziom sygnału, podłączyć sztuczne obciążenie, zmierzyć moc i wszystko będzie jasne.

0
  • #13 30 Maj 2014 15:24
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Na naszym forum znajduje się schemat wzmacniacza. Na schemacie jest potencjometr regulacji czułości, on ma oznaczenie P2.Regulacją tego potencjometra czułość można zmieniać w kilka razy. Czym mniej oporu tego potencjometra, tamtym czułość jest większa. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic208541.html Potencjometr znajduje się na plytce wzmacniacza.

0
  • #14 03 Cze 2014 13:28
    redlar
    Poziom 9  

To on widocznie jest uszkodzony bo czasem wzmacniacz gra na 70% mocy a czasem na 20% a pokretła sa na 100%

Dodano po 36 [minuty]:

na schemacie jest p3 ale na plytkach jest p1 p3 i p4

0
  • #15 04 Cze 2014 04:35
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Na schemacie wzmacniacza są potencjometry P1 P2 P3 P4.W oddzielnych konstrukcjach potencjometry mogą zamieniać się na prosty rezystor, nominał którego wydostaje się przy nastrajaniu wzmacniacza.Należy orientować się na schemat- P2 jednym wyprowadzeniem łączy się z С9, a drugim wyprowadzeniem na masę.Jeśli w trakcie pracy zmienia się głośność, to należy sprawdzić potencjometry, z czasem u ich pogarsza się kontakt.Chcę zauważyć, że w wzmacniaczach starszy 15 lat należy zamienić wszystkie kondensatory elektrolity, oni utracili znaczną część pojemności czy wysechli całkiem.

0
  • #16 14 Cze 2014 08:55
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Witam !

Hmm trochę się dziwię , że nie możesz wysterować RWM -a z wyjścia karty dźwiękowej komputera . 0 dbu w zupełności wystarczy , żeby dobrze w tym piecu napalić :)
    Ja w jednym ze swoich RWM celowo pominąłem przedwzmacniacz ( to ta płytka z tyłu , z trzema gniazdami WM potocznie zwanymi piątką . Z tego , co pamiętam przedwzmacniacz szumiał dosyć mocno i zauważalnie degradował jakość sygnału. Ominąłem więc wtórniki wejściowe , nie wymontowując jednak płytki . Nie chciałem dekompletować ani zmieniać konstrukcji oryginału . Sygnal podałem wprost z potencjometrów na wejście na płytkach wzmacniacza ( piny 1 i 2 ) Karta dźwiękowa podaje nawet za duży sygnał , nigdy nie odkręcam potencjometrów na 100 % .

unitra rwm 1505 - przedwzmacniacz

Tak jak ktoś wcześniej pisał , na płytce wzmacniacza potencjometr pr2 odpowiada za wzmocnienie całego układu . Sprawdź , w jakim położeniu znajduje się jego suwak , im bardziej w stronę przedniej ścianki obudowy , tym większe wzmocnienie . Możesz pokręcić , ale bez przesady - ustawienie w połowie to już dużo . Ja mam skręcone te potencjometry prawie na minimum . Aha , ważne , żeby potencjometry oczyścić z kurzu np pędzelkiem lub sprężonym powietrzem a potem prysnąć odrobinę kontaktu PR . Zrób to przy wyłączonym !!! wzmacniaczu . Pędzelek :D a właściwie jego metalowa skówka ( jeśli jest ) lubi czasem namieszać we włączonym sprzęcie !
    Tak mi jeszcze właśnie przyszło do głowy zapytać o dwie rzeczy : Co rozumiesz przez pojęcie wysterowania , czy aby nie chodzi Ci o pracę wskaźników wychyłowych ? Jeśli tak , to one pokazują nie moc , a napięcie na wyjściu wzmacniacza . Im większa impedancja obciążenia , tym większe napięcie na wyjściu i wskaźnikiem bardziej buja . Poniżej 4 Ω ( u mnie 2,5 Ω przy podłączonych wszystkich głośnikach ) wskaźniki się ledwo poruszają .
    Druga sprawa - jakie głośniki podłączyłeś i jaką masz wersję wzmacniacza ? Radiowęzłową czy estradową ?
    Podłączanie dodatkowego preampu nie ma moim zdaniem sensu , chyba że zależy Ci na regulacji barwy i na przełączniku wyboru wejścia .
    Widzę nowego posta :D Jeśli wariuje Ci " wzmocnienie " , to być może poziom sygnału jaki dociera do wejść płytek końcówek przez potencjometry na przedniej ścianie się zmienia . Je też trzeba by wyczyścić , tak jak gniazda wejściowe i zaciski wyjściowe . Nie zaszkodzi też sprawdzić w jakim stanie są przekaźniki na płytkach zabezpieczeń . Przez ich styki płynie znaczny prąd . Wystarczy że nie dociskają jak powinny albo są zabrudzone i działają jak rezystor o zmiennej wartości włączony szeregowo z głośnikiem. Przejrzyj też płytki , czy nie ma zimnych lutów , albo takich podejrzanych mechanicznie . Zwróć uwagę na luty przy potencjometrach , tranzystorach i rezystorach mocy .
    Wzmacniacz jest nie do zajechania :) Nic więcej mu raczej nie będzie , poza tymi kilkoma drobiazgami . Nie zaszkodziło by też powymieniać kondensatory elektrolityczne , bo sprzęt ma swoje lata .

1