Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

The keyMote: pilot do komputera PC

mi_ma 29 Maj 2014 21:11 5400 5
 • The keyMote: pilot do komputera PC

  KeyMote jest projektem prostego pilota do bezprzewodowego sterowania komputerem PC. Cała koncepcja ogranicza się do stworzenia urządzenia wykrywanego przez system jako klawiatura USB. Na swoim blogu autor umieścił bardzo dużo informacji na temat podstaw niezbędnych do ukończenia projektu.
  Głównym przeznaczeniem pilota było umożliwienie sterowania z dowolnego z miejsca w domu odtwarzaczem muzyki. W efekcie autor stworzył pilot umożliwiający sterowanie nie tylko odtwarzaczem muzyki, ale też innymi aplikacjami, w tym odtwarzaczem filmów.
  Projekt podzielony został na dwie części, z których pierwsza skupiała się na właściwym oprogramowaniu modułu zbudowanego w oparciu o gotowe elementy, natomiast druga była typowo elektroniczna i dotyczyła już pilota, którego zasięg działania miał być zadowalająca przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii z akumulatora.
  System składa się z dwóch urządzeń: stacji bazowej, podłączonej poprzez port USB i wykrywanej i zachowującej się jak typowa klawiatura oraz samego pilota. Baza została zbudowana w oparciu o moduł arduino z mikrokontrolerem AVR, na którym zainstalowano oprogramowanie V-USB - pozwalające zbudować urządzenia USB z użyciem dowolnego mikrokontrolera AVR. Protokół transmisji bezprzewodowej został opanowany z użyciem biblioteki VirtualWire dedykowanej do modułów Arduino.
  Sam pilot został zbudowany przy założeniu, że ma pracować jak najdłużej na baterii. W tym celu zostały opracowane dwa modele pilota. pierwszy z nich zbudowany został w oparciu o ten sam rodzaj układu, co zastosowany w module Arduino, czyli ATMega328P. W celu oszczędzania energii mikrokontroler przez większość czasu pozostawał w stanie uśpienia i był budzony jedynie w chwili naciśnięcia przycisku w celu przesłania odpowiedniej informacji do stacji bazowej. Średnie zużycie prądu utrzymywało się na poziomie nanoamperów, co pozwalała uzyskać kilku miesięczny cykl pracy na akumulatorze LiPo o pojemności 900 mAh.
  Drugi model pilota został zbudowany w oparciu od ATTiny84 i klawiaturę, która przy każdorazowym naciśnięciu dowolnego klawisza uruchamia mikrokontroler pozostający w stanie całkowitego wyłączenia i transmiter. Autor nie zmierzył średniego zużycia energii ze względu na zbyt niską rzodzielczosć swojego miernika, jednak stwierdził, że urządzenie pracuje nieprzerwanie od dwóch lat bez konieczności ładowania. Zbadany zasięg wynosił około 10 m z kilkoma ścianami oddzielającymi pokoje w których znajdowały się pilot i stacja bazowa.
  Kolejna wersja pilota ma być zasilana przy użyciu superkondensatora ładowanego poprze ogniwa słoneczne.
  Na stronie autora znajdziecie schematy, projekty PCB oraz wsady do mikrokontrolerów udostępnione na zasadach licencji GNU GPL.

  The keyMote: pilot do komputera PC The keyMote: pilot do komputera PC The keyMote: pilot do komputera PC The keyMote: pilot do komputera PC The keyMote: pilot do komputera PC

  Źródło http://bitsofmymind.com/2014/05/23/the-keymote-a-simple-wireless-remote-for-computers/


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 29 Maj 2014 22:21
  Krawacik3
  Poziom 12  

  Amerykanie to chyba najwięksi miłośnicy płytek uniwersalnych.
  Projekt pomysłowy, aczkolwiek pilot jak dla mnie jest trochę duży.

 • #3 29 Maj 2014 23:13
  kuba2509
  Poziom 12  

  Witam
  Jestem wielkim entuzjastom ułatwiania życia ale budowanie tego to wielki przerost formy nad treścią. Robiłem wiele układów ale one coś wnosiły do życia a nie powielały rzeczy dawno odkrytych

 • #4 29 Maj 2014 23:17
  bertolbaleron
  Poziom 15  

  Krawacik3 napisał:
  Amerykanie to chyba najwięksi miłośnicy płytek uniwersalnych.
  Sam bym tego lepiej nie ujął, trafiłeś w sedno :D Nie spotkałem się jeszcze z Amerykaninem który wykonał by płytkę PCB samodzielnie, zawsze jest to albo stykowa albo uniwersalna albo PCB wykonane przez fabrykę. Jeszcze śmieszniejsze jest to, że oni uniwersalne nazywaja pcb.

  Projekt pomysłowy i przydatny.

  Pozdrawiam.

 • #6 09 Cze 2014 09:24
  zgierzman
  Poziom 19  

  Czy lepszego? Trudno porównać. Ty musisz widzieć się z urządzeniem, a w urządzeniu przedstawionym w temacie "Zbadany zasięg wynosił około 10 m z kilkoma ścianami oddzielającymi pokoje w których znajdowały się pilot i stacja bazowa." Jeśli komuś zależy na sterowaniu zza ściany, to pilot IR odpada...