Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kemppi Minarc EVO 150 uszodzone zabezpieczenie termiczne

30 Maj 2014 10:12 7137 15
  • Poziom 18  
    Witam mam problem z małą spawarką inverterową jak w temacie otóż zaraz po włączeniu do sieci rusza wentylator i świeci się dioda zabezpieczenia termicznego. Nie wiem gdzie znajduje się termik odpowiedzialny za pomiar temperatury. Zastanawiam się nad dwoma cienkimi przewodami oznaczonymi jako PTC które wchodzą między uzwojenie trafa. Po wlutowaniu mają 56 Ohm
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - spawarki
    Na trafie ma być poniżej 100 Ω, a na modułach około 30 kΩ.
  • Poziom 18  
    Spoko doszedłem do tego na trafie mieści się w przedziale z serwisówki jednak na jednym module jest 84 kOhmy. Oczywiście nie wymienię tego czujnika bo jest zespolony z modułem czy można po prostu go wyciąć i zalutować tam rezystor 30kohm jeśli tak to jakiej mocy 0,5W wystarczy ?
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - spawarki
    A po co wycinać , jak równolegle dasz np. 68kΩ to ci wyjdzie około 30kΩ.
    Oczywiście na próbę, bo wydaje mi się, że to nie to.
  • Poziom 18  
    Zgodnie z instrukcją serwisową rezystancja tych elementów powinna mieścić się miedzy 15 a 60 kOhm a jest 84 kOhmy. Teoretycznie spawarka powinna działać Według instrukcji zabezpieczenie termiczne załącza się dopiero jak rezystancja spadnie do 2 kOhm ale nie wiem jak traktuje rezystancję z poza zakresu.
  • Specjalista - spawarki
    Sprawdź czy masz połączenie tych czujników do gniazda panelu, jeżeli tak, to wygląda na uszkodzenie panelu sterującego.
  • Poziom 18  
    Wspólna masa i czujniki są wyprowadzone na złącze wielostykowe... Jaku układ na płytce sterującej odpowiada za zarządzanie zabezpieczeniem opłacalne jest szukanie i naprawianie płytki ?

W sumie mam jedno pytanie czy przy załączeniu zabezpieczenia termicznego nie da się regulować prądu spawania u mnie prąd stoi na 15A i regulacja potencjometrem nic nie daje.

Gdzie ewentualnie zakupić taką płytkę sterującą ?
  • Specjalista - spawarki
    Płytka kosztuje około 530zł netto. Kupić można np. ode mnie ;)
    Albo wysłać do naprawy, może się uda naprawić, na razie miałem tylko dwie uszkodzone, więc nie mam pewności czy wszystkie usterki się da naprawić.
    Najczęściej tak się zachowują te maszyny, że jak załączy się termik, to ogranicza prąd do minimum.
  • Poziom 18  
    Pytanie czy usterka jest do naprawy gdybym miał do podmiany płytkę wykluczył bym przynajmniej uszkodzenie innych elementów.

Spawarka została uszkodzona przez użytkowanie jej w miejscu o wysokim zapyleniu drobinami grafitu wentylator chłodzący po prostu pompował go do środka gdzie osiadał na wszystkich elementach elektronicznych. Płyty są oczywiście powlekane lakierem ale to nie uchroniło spawarki prze uszkodzeniem.

Spawarka została wykąpana w myjce ultradźwiękowej nic się nie poprawiło. Mam jedynie pewność że grafit nie pozostał na płycie ani pod układami.

Ewentualnie jak obejść układ sprawdzający temperaturę

Czy pozystory R30 i R23 mają coś wspólnego z zabezpieczeniem termicznym ?
  • Specjalista - spawarki
    Odezwij się na pw. Podpowiem jak to naprawić.
  • Poziom 11  
    Witam

Uszkodzeniu uległa płyta sterująca o oznaczeniu A001.

Dodano po 3 [minuty]:

W moim przypadku pomogła wymiana komparatora LM 239 oznaczonego jako N4 (bliżej diody zabezpieczenia termicznego).
    Po wymianie spawarka śmiga aż miło.

Dodano po 5 [minuty]:

N2 - układ PWM UC2844b 
    N3 i N4 - komparator LM239 

Ponieważ nie znalazłem schematu płyty sterującej A001 , podaję rozmieszczenie układów.
  • Poziom 2  
    Witam
    Odświeżę temat spawarki Minarc EVO 150. NIE DZIAŁA
    Punkty kontrolne wymienione w instrukcji serwisowej sprawdzone i wychodzą prawidłowo, a spawarka nie działa.
    Na wyświetlaczu wyświetlana jest stała wartość 85A, a wartość napięcia na potencjometrze zmienia się płynnie.
    Nie reaguje też na przycisk zmiany metody spawania, mimo że przycisk działa, (przycisk załączenia sterowania zdalnego działa), przekaźnik jest wysterowany?? Brak mi pomysłu gdzie szukać?

Pozdrawiam
    Przemek

Dołączam widok płytki. Może ktoś ma jakiś pomysł.
  • Poziom 27  
    Należy przeprowadzić kalibrację urządzenia.
    Jeżeli nie pomoże - wymienić kartę A001.
  • Poziom 2  
    Aby przeprowadzić kalibrację potrzeba czynnych obu klawiszy. A ten warunek nie jest spełniony.
  • Poziom 27  
    Nie.
    W przypadku braku napięcia na wyjściu panel zawiesza się i nie reaguje. Na wskaźniku zaś pokazują się daty z zeszłego miesiąca... :D
    W EVO 150 zastosowano sterowanie cyfrowe sterowników pół mostków IGBT i pomiar prądu po stronie pierwotnej - przekładnikiem. Generalnie - rozjeżdża się jak goście po świętach...