Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAAC 740 - nie działa brama z fotokomórkami

krzysztof0 30 Maj 2014 10:46 4761 3
  • #1 30 Maj 2014 10:46
    krzysztof0
    Poziom 14  

Witam ,walczę z bramą FAAC 740 , po podłączeniu bez czujek ,brama otwiera się i zamyka , po podłączeniu czujek brama nie reaguje , czujki podłączam na zamykanie. Obie czujki się świecą , jak przerwę obwód to słychać pyknięcie (przekaźnika) , nie mogę dojść co jest nie tak , skoro czujka działa bo jak machnę ręką to pyka , a brama zachowuje się jak by miała przeszkodę. Czy ktoś wie od czego zacząć sprawdzanie? , jak np. sprawdzić czy to wina czujek ,czy np. elektroniki w siłowniku ?. Czujki były w zestawie ,też są tej samej firmy co napęd.

z góry dziękuję za odpowiedź.

0 3
  • #2 30 Maj 2014 11:16
    rgb
    Poziom 28  

Jedna z czujek to TX (nadajnik) druga to RX (odbiornik) skoro działa bariera tzn. przesłoniecie powoduje zadziałanie przekaźnika w module RX(odbiornika) to nadajnik mamy sprawny.Pozostaje więc nam zająć się odbiornikiem sprawdzić należy obwód wyjściowy czy podczas przesłonięcia występuje zmiana stanu(np.omomierzem) jeśli tak wina leży po stronie przewodów od odbiornika do centrali.Jeśli nie występuje zmiana stanu, należy sprawdzić czy nie występują zimne luty w odbiorniku oraz sprawdzić ścieżki doprowadzające może została uszkodzona przez korozję.Sprawdzić zmianę stanu na stykach przekaźnika może styki uległy uszkodzeniu.Tu znajduje się link do instrukcji http://www.faac.pl/instrukcje/centrale_sterujace/455D_new.pdf może okazać się pomocny.

0
  • #3 30 Maj 2014 12:18
    krzysztof0
    Poziom 14  

mam jeszcze jedno pytanie , co podaje czujka sterująca przez przekaźnik ? , masę ?

Czyli w stanie bez przeszkody cały czas powinna podawać masę na styki w centrali FSW CL, a jak zadziała przekaźnik to robić przerwę ? . Pytam ,gdyż według schematu minus do czujki RX podawany jest z centrali z zacisku - , natomiast na czujkę TX z zacisku TX-FSW. A w schemacie podłączenia bez zabezpieczeń styk FSW CL z centrali zwierany jest do TX -FSW a nie do styku - . Czy minus na centrali różni się od styku TX- FSW i mogą być wykorzystywane zamiennie ?.

jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

PS. czy błędny kierunek otwierania bramy może mieć wpływ na działanie fotokomórek. Nie pamiętam jak mam ustawione(niestety nie mogę teraz sprawdzić) , ale według instrukcji standardowo ustawione jest otwieranie w prawo , ja natomiast w prawo mam zamykanie.

0
  • #4 30 Maj 2014 20:19
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Tx FSW to owszem - minus zasilania, ale modulowany - korzysta z tej modulacji funkcja sprawdzania sprawnosci fotek - fototest (modulowane zasilanie - mryganie TX - wyłapuje czujka RX i w ten sposób centralka wie że RX nie ma np. zwartego przekaźnika tylko reaguje poprawnie na TX)
    Podłaczenie normalnego minusa bezpośredni pod zasilanie TX spowoduje to, że centralka wykryje awarię fotek i brama przestanie się zamykac w ogóle.
    Wstawienie styku NC fotki pomiędzy TX FSW a FSW CL uprości tylko podłaczenie zasilania fotek (ze zwykłego plusa i minusa obie - TX i RX) a zlikwiduje (ominie) fototest - trochę bez sensu.
    PS - otwieranie to otwieranie - jeśli masz prawidłowo ustawiony kierunek siłownika (w menu centralki) to fotka CL zawsze zareaguje na zamykaniu. Ustawienie kierunku prosto sprawdzić - odłączasz prąd, podlaczasz spowrotem i pierwszy ruch bramy w odpowiedzi na pilota albo przycisk to ZAWSZE otwieranie.

0