Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urmet 1131 - Zwarcie w przewodach??

30 Maj 2014 22:03 1461 9
 • Warunkowo odblokowany
  Witam szanowne grono na tym forum.Koledzy w jaki sposób sprawnie szybko i dokładnie sprawdzić czy nie mam zwarcia w przewodach do domofonu ułożonych w ziemi.Mam pewne przypuszczenia ze mi zamokły lub inne podejście wody nastąpiło.Już nie chodzi tutaj o konkretną usterkę tylko jak sprawdzić czy z przewodami w ziemi jest wszystko ok.?.Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
 • Specjalista Domofony
  Ciągłość kabla i ewentualne zwarcia sprawdzisz prostym testerem kabla nawet takim za 15 zł, gorzej z upływnością żył - do tego jest potrzebny już porządniejszy miernik.

  Pozdrawiam
 • Warunkowo odblokowany
  Sory miernik mam taki właśnie podstawowy zapomniałem napisać.Co to znaczy ..z upłynnoscią żył?.
 • Poziom 10  
  Upływność żył czyli "konduktancja (przewodność elektryczna) jest odwrotnością rezystancji. Jest więc miarą podatności elementu na przepływ prądu elektrycznego."
 • Warunkowo odblokowany
  Dziękjuę za wyjaśnienie.Jak koledzy wytłumaczyć taki fenomen.W tym domofonie eltcrac zd2 słuchawki urmet 1131 w miejscu gdzie powinno być 12v zmiennego/na wyjściu za zaczep bramki/są cuda!!.Czyli pokazuje mi prąd i stały i zmienny-i to jakie wartości?.Mianowicie cały czas jest tam wartość : na zmiennym O na stałym 0,05v/voltomierz ustawiony na 20/.
  Podczas naciskania przycisku do wpuszczania osób do ogrodu:
  zmienny 02,1V !!!???.-co to za wynik??./volltomierz ustawiony na 200/
  stały prąd 1,36v/woltomierz ustawiony na 20/.Czy ktoś widział takie cuda!!!.Stąd mój pomysł czy nie ma zwarcia w kablach.Jednocześnie chcę dodać ,iż cały układ działa praktycznie dobrze tylko zaczęło się moje szukanie od tego,że podczas wpuszczania osób do ogrodu nie brzęczy mi elektomagnes w zamku.Jest tylko takie pojedyncze kliknięcie-ale wejść oczywiście można.Spotkał się ktoś z takim czymś!!!??.
  Chcę dodać,że oczywiście miernik praktycznie nowy inne pomiary w domu wykonywane na Ac -Dc prawidłowe.
 • Poziom 31  
  sobiepanmirek napisał:
  jak sprawdzić czy z przewodami w ziemi jest wszystko ok.?

  Do takich pomiarów służy miernik rezystancji izolacji. Pomiarowe napięcie powinno dla tych przewodów wynosić 250 V DC. Zmierzona rezystancja izolacji powinna wynieśc nie mniej niż 500 kiloomów.Zwkłym multimetrem tego poprawnie nie zmierzysz.
  sobiepanmirek napisał:
  Co to znaczy ..z upłynnoscią żył?.

  Może wystąpić upływność żyły do ziemi lub względem innej żyły. W dużym uproszczeniu to takie zwarcie o dużej rezystancji.
  TomajPL napisał:
  Upływność żył czyli "konduktancja (przewodność elektryczna) jest odwrotnością rezystancji. Jest więc miarą podatności elementu na przepływ prądu elektrycznego."

  Na forum technicznym nie polecam posługiwać się Wikipedią. Czasem coś lepiej powiedzieć swoimi słowami.
  sobiepanmirek napisał:
  zmienny 02,1V !!!???.-co to za wynik??./volltomierz ustawiony na 200/
  stały prąd 1,36v/woltomierz ustawiony na 20/.Czy ktoś widział takie cuda!!

  Kolego ,to nie cuda ,to prawa fizyki.Jeśli mierzysz napięcie na przewodach elektrozaczepu bez podłączonego rygla to takie "cuda" mogą się pojawić. Spróbuj zmierzyć napięcie przy podłączonym ryglu a najlepiej wepnij go bezpośrednio pod zaciski zasilacza. Może temat przewodu będzie można odpuścić a skoncentrować się na samym zasilaczu.
 • Warunkowo odblokowany
  Witam i dziękuję za odpowiedź.Racja nie napisałem,że te "cuda"mierzyłem na zaciskach w kasecie w bramce do których były podłączone przewody idące do rygla.Robiłem to na podłączonych przewodach od rygla.Z kolei racja nie pomyślałem,aby odłączyć przewody i zmierzyć bez przewodów do rygla.Zrobiłem po prostu odwrotnie jak piszesz.W pon. mam już przygotowany także inny zasilacz i sprawdzę i na tym i na innym zasilaczu rygiel i w ogóle spróbuję na krótko podłączyć cały układ od bramki- kasetę i rygiel.Ominę przy okazji przewody w ziemi.Myślę ,że wiele odpowiedzi powinienem uzyskać.
  Dlatego byłem-jestem tak zdziwiony bo wszyscy mówili,że tam ma być tylko prąd zmienny!! i tylko!!! gdy ktoś naciśnie przycisk otwarcia rygla.Więc rozumiałem,że tam nie powinno być poza tymi chwilami w ogóle prądu ,a skąd tam stały prąd ,gdy ma tam być tylko zmienny??.
 • Moderator Zabezpieczeń
  1.Wybacz ale to co robiłeś do tej pory nie ma nic wspólnego z pomiarami i nie ma się czym podniecać.Jeżeli już koniecznie chcesz coś mierzyć to tak jak pisał jan111 zmierz napięcie na zaciskach rygla w chwili gdy on pracuje. Jeżeli napięcie było by niepokojąco niskie możesz rygiel podłączyć na krótko do zasilacza uruchomić go i ponownie zmierzyć napięcie. Teraz korzystając z kalkulatora spadków napięć możesz sobie policzyć czy biorąc pod uwagę długość przewodu pomiędzy zasilaczem a ryglem spadek ten jest prawidłowy czy tez nie.
  2. Jeżeli domofon działa prawidłowo ( to jest nie ma przesłuchów, daje się ustawić odpowiednia głośność, nie ma zakłóceń na linii pochodzących np z sygnału wywołania zarówno podczas normalnej pracy jak z chwilą wywołania) to kable raczej są OK.
  3. Sprawdź sam elektrozaczep. Może ktoś go wysmarował jakimś gęstym smarem, albo po prostu wymaga przeczyszczenia nasmarowania.
  4. Nie napisałeś czy masz kable ziemne ( czarne z żelem ) czy też jak niestety to sie często zdarza białe nie nadające się do układania w ziemi.
  4. Tak jak pisali koledzy uszkodzenie przewodu to nie tylko bezpośrednie zwarcie do innego przewodu czy też brak ciągłości ale też osłabienie izolacji co daje delikatne" przebicia" do innych żył jak i do ziemi. Efekt mierzalny moze być taki że na wolnej żyle pojawi się napięcie ale nie moc.
  Pozdrawiam
 • Warunkowo odblokowany
  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi-pomoc.Nie wszyscy tu muszą być zawodowymi elektrykami-elektronikami.Moje umiejętności są małe. Wiem,ze popełniam błędy,ale dlatego proszę o pomoc.
 • Moderator - Telefony Stacjonarne
  Volt jest jednostką napiecia, a nie prądu !!