Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piszczący discman podłączony poprzez 7805 w samochodzie

pawlin 15 Apr 2005 20:30 2260 14
 • #1
  pawlin
  Level 11  
  Witam serdecznie forumowiczów!
  Podłączyłem discmana mp3 (zwykła china firma TECHNO) z line out do wejscia AUX Blaupunkta w samochodzie.
  Wszystko ok jak gram na bateriach -gra igiełka.

  Problem zaczyna się jak podłącze poprzez stabilizator z 12 na 5V (tylko sam 7805+radiator) tzn. słychać normalnie muzykę a dodatkowo każdy ruch lasera, odczytu itp. (piszczenie świergotanie).

  W dużym stopniu pomaga jak odłączę masy od kanału prawego i lewego ale mimo to słychać świergotanie - na bateriach tego niema.

  Jak to zrobić w miarę prosto bez wstawiana drugiego akumulatora, może jakoś to odseparować, może jakieś filtry może ktoś pomóc?

  pozdrowienia
 • #3
  snake83
  Level 24  
  Sam stabilizator to za mało,dodać musiałbys na wejście i wyjście kondensatory filtrujące napięcie,podczas jazdy napięcie w instalacji jest wyższe od 12V i nie jest to czyste napięcie.Zrób porządny reduktor napięcia na stabilizatorze z kondensatorami.

  Pozdrawiam.
 • #4
  syriuszblack
  Level 22  
  Hehehe...to jest dokładnie to samo, co czasami jest w normalnym wzmacniaczu domowym-jak nie masz uziemionej płytki, to będzie ci napiecie skakac gdzie chce. Tutaj chyba nie obejdzie sie bez rozebrania discmana....ale na poczatek radziłbym Ci podłaczyć masy kanału lewego i prawego pod mase w samochodzie (najpiej pod jakąś śrobkę przykręconą bezposrednio do karoserii-minus w gniazdku zapalniczki zjara Ci discmana[chyba :)]). Poprobój.
  PS. Może nie masz zmasowanego przetwornika, co :>
 • #5
  pawlin
  Level 11  
  Masy z sygnału R i L są napewno podłączone do masy samochodu i wtedy tak jak już pisałem jeszcze bardziej słychać ten pisk.
  Dodam że testy przeprowadzam bez włączonego silnika także zmiana napięcia nie ma wpływu.
 • #6
  maryann
  Level 37  
  Eee-tam! Może i te akrobacje będą potrzebne, ale najpierw podstawy: Taki stabilizator trzeba obłożyć kondensatorami; na wejściu (ponieważ to samochód) 1000Mikro i na wyjściu też (można próbować z mniejszymi). Dodatkowo na wyjściu zwykle sie daje jeszcze 100n. No i jeszcze przed stabilizatorem dławik - przynajmniej 1mH.
  Można kupic gotowy samochodowy filtr przeciwzakłóceniowy i wkomponować mu tam gdzieś ten 7805.
 • #7
  syriuszblack
  Level 22  
  Albo kupic za grosze ładowarke samochodową do GSM Nokii i tylko uciąć kabelek na koncu, dorobic wtyczke taka jak masz na DC w discmanie i po problemie. Na allegro takie cos kosztuje ok 10zl....
 • #8
  maryann
  Level 37  
  No ciekaw jestem- sprawdziłeś?
  Nie zaprzeczam, tylko, jak myślę, to ładowarki dają dość "prostacki" prąd, niedokładnie odfiltrowany- bo po co- i też może być z zakłóceniami.
 • #9
  syriuszblack
  Level 22  
  Akurat ładowarki samochodowe daja prad baaardzo nie prostacki. Filtrowanie musi być i jest bardzo dobre, bo alternator daje takie niesamowite zakłócenia, że siadłaby elektronika w komórce ;]
 • #10
  maryann
  Level 37  
  Zgadzam się, że zakłócenia z samochodu przez ładowarkę nie przejdą. Jednak na wyjściu można się spodziewać kilohertzowych tętnień- przecież to przetwornica. Ufam, że dobra powinna ich nie wypuścić, ale jeśli zaoszczędzono np. na dławiku wyjściowym...
  Ja też miałem takie pomysły. Chodzi tylko o to, czy ktoś to wie na pewno i czy sprawdzał.
 • #11
  djlj24
  Car audio specialist
  Biorąc pod uwagę, że przetwornica kluczuje na kilkuset khz to raczej lepsze to niż gwizd alternatora, który jest znacznie niżej. A jak robi z 14,4V sobie 5V za pomogą 7805 to co robi z nadmiarem ciepła? U*I robi swoje.
 • #12
  mrrudzin
  Level 39  
  Panowie - ale poszliśmy nie w tą stronę...
  Autor napisał że:

  pawlin wrote:

  Dodam że testy przeprowadzam bez włączonego silnika także zmiana napięcia nie ma wpływu.


  Dlatego narazie zostawmy sprawę alternatora itp w spokoju (to jest odzielny i równieważny aspekt sprawy, ale nie w tym rzecz).

  Wydaje mi się że (jak już ktoś wyżej napisał) chodzi o brak ekranowania w samym discmanie (spotkałem sie z czymś takim, że w tych z "niższej półki" płytki nie są ekranowane)
 • #13
  maryann
  Level 37  
  Ja jednak przy okazji podrążę jeszcze ładowarki sprawę. Moja sieciowa od 6100 sama z siebie piszczy, tak, że słychać ją samą na ok. 1,5kHz. Samochodowe mają być lepsze?
 • #14
  arkuz
  Level 13  
  A może tak za wysokie napięcie 7805 daje 5V a na ile jest discman?
 • #15
  golja
  Level 11  
  Radziłbym zmienić konfigurację połączeń stabilizatora 7805 i wykonać stabilizator z regulcja napięcia. Przy czym na wejściu stabilizatora podłączyć kondensator elektrolityczny 4700 uF oraz kondensator ceramiczny 220 nF.
  Na wyjsciu podłączyć dwa kondensatory 220 nF ceramiczne oraz kondesator tantalowy 1 uF. Nie uruchamiając discmana ustawić napięcie na wyjściu stabilizatora o wartości 2,4V i dopiero włączyć discmana. W pierwszej kolejności posłuchać na słuchawkach, a następnie dopiero eksperymentować ze wzmacniaczem i głośnikami. Dość często zdarza się, że stabilizatory seri 78 samoczynnie wzbudzają się na róznych częstotliwościach. Radiator musi ieć odpowiednią powierzchnię chłodzenia. Zamiast tego układu radziłbym zastosować układ na LM 317 lub 723. Efekt będzie zauważalny.