Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS R700V - zacina się po około 10 minutach grania

30 Maj 2014 23:05 2562 21
  • Poziom 6  
    Witam, poszukuję pomocy w sprawie działania mojego laptopa marki ASUS R700V. Nie znam się na tym, cokolwiek ogarniam w dziedzinie komputerów i laptopów, ale tego nie daję rady ogarnąć... Jest to mój pierwszy laptop, dlatego nie jestem obeznany z jego działaniem od strony czysto technicznej. Otóż problem wygląda tak: jakiś rok, półtora roku temu zakupiłem laptopa firmy ASUS (oczywiście ze wszystkimi, śmieciowymi komponentami zainstalowanymi automatycznie) wraz z wbudowanym systemem Windows 8. Przez jakiś czas wszystko śmigało aż miło, grałem w różne gry i z żadną nie miałem żadnego problemu. Do czasu. Pewnego dnia chciałem odpalić jakąś grę, nie pamiętam już jaką. Spełniałem jej wymagania bezproblemowo, grałem w nią już jakiś czas bez problemów. Przechodząc do meritum - pewnego dnia laptop zaczął po około 10 minutach gry łapać 5-sekundowe ścinki, a później wracał do normalnego działania przez około 10 sekund. I tak na zmianę, 5 sekund zacinania się, 10 sekund normalnej gry. Non stop. Przykładem gry, w której napotkałem taki problem jest chociażby Saints Row The Third, w którego kiedyś mogłem spokojnie grać, a teraz łapię te cholerne ścinki. To samo z Battlefieldem 3 - odpalam, wszystko pięknie i płynnie działa na średnio-wysokich, a tu nagle bach - zaczynają się ścinki. Laptopa staram się regularnie czyścić wszelakimi programami typu Odkurzacz, skanowanie od wirusów czy chociażby 'Fresh RAM'-em. Przewertowałem już dziesiątki stron różnych for, zarówno polskich jak i zagranicznych, no i za przeproszeniem - gówno znalazłem. Podejrzewam, że problemem mogą być temperatury, ale podczas gry w takiego Battlefielda 3 laptop nie grzeje się za bardzo, nawet po dotknięciu czuć, że owszem, jest odrobinę ciepły, ale nic poza tym.

Specyfikacja laptopa:

17' (1600x900)
    Intel Core i5 2,5GHz
    4 GB RAM
    500 GB na dysku twardym
    Geforce GT 635m 2GB (wiem, że jest słaba, ale wcześniej bez problemu ciągnęła inne gry)

Windows8
    Czy możecie mi pomóc?
  • Moderator na urlopie...
    DriverMSG napisał:
    1- Weź mydło, ręcznik i umyj ręce.

Trafne spostrzeżenie i uwaga.:D

purpurowy misiek napisał:
    Podejrzewam, że problemem mogą być temperatury, ale podczas gry w takiego Battlefielda 3 laptop nie grzeje się za bardzo, nawet po dotknięciu czuć, że owszem, jest odrobinę ciepły, ale nic poza tym.

A powinien być bardzo ciepły, skoro wydajnie pracuje. Obstawiam problem z odprowadzeniem ciepła z układów laptopa.
  • Poziom 6  
    ASUS R700V - zacina się po około 10 minutach grania - HWMonitor
    ASUS R700V - zacina się po około 10 minutach grania - CristalDiskInfo

@swiercm - no dobra, jest bardziej niż 'trochę' ciepły, chciałem przedstawić sytuację bardziej pozytywnie. :)

Resztę zaraz wrzucę.
  • Poziom 6  

Po obciążeniu. Chwilę wcześniej temperatura dochodziła do 60 stopni, maksymalnie wykazało 72.
  • Poziom 6  
    Ok, jutro kupię sprężone powietrze, postaram się dostać pastę i odrestaurować trochę ten sprzęt. Dziękuję za pomoc, odezwę się po ponownej operacji. :)
  • Poziom 6  
    Przeczyszczone, nowa pasta jest - to samo. :/
  • Poziom 9  
    Czy czasem nie trzymasz laptopa na kolanach? Całkiem możliwe, że płyta główna się gnie przy połączeniach np z grafiką i zwiększa się opór powodując ścięcia. Sprawdź, czy laptop jest nie powyginany odrobinkę - przy takiej wielkości i cienkiej obudowie, może się trochę poddawać.
    Może ta teoria wyda się wyssana z palca, ale moja mama ma dużego laptopa z dedykowaną grafiką i czasem sprawia problemy jak nie jest na płaskiej powierzchni.
  • Poziom 6  
    Niestety - stoi na biurku na podstawce chłodzącej. Dzięki za takie zainteresowanie tematem, ale problem nadal istnieje. :/
  • Admin grupy komputery
    Sprawdź podgląd zdarzeń, może tam są jakieś informacje o błędach.
  • Spec od monitorów
    Temperatury rdzeni procka masz w normie. (zblizone do realnych)
    Temperatura grafiki Ok.

Jedynie wskazania czujnika TZ01 (ten ostatni zrzut > na czerwono) jest dziwny?!
    -temperatura szybko rośnie do ponad 7x st.C.

Może KBC "dziwnie odczytuje " wskazania czujników / bład wsadu KBC żle to interpretuje i masz te "zacinania"interpretuje .
    Czujnik TZ01 i PCH biorą dane z BIOS"a, zas na KBC powinna być pin. ( odpowiedzialny za .. GPU CPU thermal)* lub coś zblizone

Albo Bios albo PCH, tak 80:20
    *(w Asusach ulot Bios to standart, zwłaszcza te modele)

Te modele poniżej to już "troszkę co innego"
    Cytat:
    Asus A75D/A75DE, K75D/K75DE, R700D/R700DE/R700T, X75D/X75DE:
    - Compal QML70

Czujnik od pomiaru TZ01 i grafiki moga być
    - TZ01 (element pomiarowy to tranzystor, ząs IC to element wykonawczy

- do grafiki

W Asus RV700 czujnik jest na ukł. PU1/ str.43 SM.
  • Poziom 6  
    Z całym szacunkiem, @lisek - co w związku z tym? :D 3/4 nie zrozumiałem. powinienem zaktualizować biosa?
  • Spec od monitorów
    purpurowy misiek napisał:
    powinienem zaktualizować biosa?

Jednak mimo "szumu informacyjnego" sedno Zrozumiałeś!
    Tak.
  • Poziom 6  
    Więc zapytam jeszcze:

by prawidłowo zaktualizować biosa, powinienem sprawdzić model płyty głównej laptopa, a następnie podług tego znaleźć dobrą wersję BIOSu, tak?
  • Poziom 2  
    Kolego udało Ci się znaleźć rozwiązanie? Mam identyczny problem, z tym, że mój laptop to r700VJ karta graficzna ta sama co u Ciebie.
  • Spec od komputerów
    Konserwacje zrobiłeś?
  • Poziom 2  
    Tak robiłem, teraz temperatura przy której występuje u mnie thortlling to około 81-83 st C. W poniedziałek laptop leci do serwisu, dam znać czy naprawią. Chyba, że ktoś ma inne pomysły na rozwiązanie problemu co bym jednak nie musiał zostać bez komputera?
  • Poziom 2  
    Na wstępie chciałbym BARDZO pochwalić serwis Asusa w Koszalinie.
    Kurier w poniedziałek zabrał laptopa, dzisiaj (piątek) wrócił do mnie wszystko w 4 dni.
    Wymienili u mnie "THERMAL MODULE DIS 45W" [13NBooD1Mo2011] jakieś takie symbole są. Do sprawdzenia na stronie www.asus-polska.pl/raport/
    Temperatury na teście we frumarku UWAGA: 57st C GPU !!! wcześniej było 82-83 i był Throttling teraz nic takiego nie występuje. Mój wniosek: jak na gwarancji to wysyłać i się nie zastanawiać. Nie mam pojęcia ile takie coś kosztowałoby odpłatnie.