Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

gramofon Artur unitra wg-903 - połaczenie kina domowego sony i gramofonu artur

Paweln40 31 May 2014 09:53 7938 18
Przewód Toplex
 • #1
  Paweln40
  Level 2  
  Witam serdecznie, zupełnie nie znam się na elektronice i proszę o pomoc. Mam kino domowe Sony BDV-N9100W i gramofon Artur-Stereo Unitra WG-903. Chciałbym ten gramofon podłączyć do tego kina domowego i poszukuję fachowca w Warszawie, który mógłby to dla mnie zrobić - pozdrawiam Paweł Nowak.
 • Przewód Toplex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  minimaxi
  Level 15  
  Witam, muszę kupić i zestawić gramofon dla rodziców, stąd dopytam tutaj.
  Widzę krótki przejście z 2 wtyków (2RCA) na na gniazdo DIN. Czy może być jednak dłuższy kabel z wtykiem DIN (nie gniazdem!) do wzmacniacza?
 • #4
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  minimaxi wrote:
  Czy może być jednak dłuższy kabel z wtykiem DIN (nie gniazdem!) do wzmacniacza?

  Oczywiście.
  Warunkiem jest, że wzmacniacz takowe wejście posiada.
 • #5
  leszekpo59
  Level 28  
  Witaj. Proponuje zaopatrzyć się w dwa przewody. Pierwszy, to DIN- Wtyk 2 RCA
  gramofon Artur unitra wg-903 - połaczenie kina domowego sony i gramofonu artur
  który proszę, podłączyć go gramofonu Artur Unitra WG-903, z drugiej strony,
  gramofon Artur unitra wg-903 - połaczenie kina domowego sony i gramofonu artur
  do podłączenia w wejście AUDIO IN w Sony BDV-N9100W. Nie podłączone końcówki proszę ze sobą połączyć. Przewód, który jest podłączony do kina, można kupić w różnych długościach ( ja osobiście na znanym portalu kupiłem 10 metrowy). Pozdrawiam.
 • #6
  d-t-x
  Level 21  
  Jesteś pewien, że takie połączenie zadziała? A przedwzmacniacz? Z tego, co widzę, to to kino domowe nie ma dedykowanego wejścia do gramofonu, tylko uniwersalne, AUX.
 • Przewód Toplex
 • #8
  leszekpo59
  Level 28  
  d-t-x wrote:
  Jesteś pewien, że takie połączenie zadziała? A przedwzmacniacz?


  Witaj. Przedwzmacniacze stosowane są do innego typu gramofonów ( np Bernard"). Ty chcesz podłączyć Artur, który nie wymaga przedwzmacniacza. Pozdrawiam.
 • #9
  d-t-x
  Level 21  
  Racja, dopiero po fakcie sprawdziłem, iż ma on wkładkę krystaliczną.
 • #10
  caveas
  Level 12  
  Wkładka krystaliczna ma charakter pojemnościowy. Tłumacząc kompletnemu laikowi
  na słuch wejście line in "wycina" niższe częstotliwości.
  Typowe parametry wejścia
  Line In: czułość 200mV, imp we 50kohm
  i "gramofon piezo" 0,7-1V 1Mohm=1000kohm
  w przejściówkę "Polaczenie proste. Wtyki RCA wpinasz w kinie domowym do gniazda Audio IN. " należy wlutować miniaturowe oporniki o wartości 200-500kohm we wtyczkach cinch w szereg z sygnałem. Znaczy się na biały L i czerwony P odcinamy (wylutowujemy ) od środkowego bolca wtyczki cinch i w tor sygnału wlutowujemy oporniki między kablem sygnałowym a środkowym bolcem cincha. Podniesie to impedancję wejściową do przybliżonej wartości R+Rwe i obniży sygnał do wartości zbliżonej do czułości. Oczywiście to kompromis i trzeba będzie nieźle podkręcić gałką od wzmocnienia. Sygnał z DVD lub CD ma ok 2V a tu po oporniku będzie 0,1-0,2 V.
  A teraz o wkładce piezo kontra MM.
  Piezo nacisk 6-8g podatność 1-5, igła szafirowa trwałość 30-100 godzin
  MM nacisk 1-3g podatność 5-30 (typowo 1,5g podatność 20) trwałość >1000godzin
  Wkładki piezo frezują płyty!!!! Zużyte igły mają kształt dłuta i bezpowrotnie degradują zapis
  Za 200 zł kupisz działający używany gramofon niezłej firmy + 100zł za pream phono.
  Efekt dźwiękowy jest zupełnie nieporównywalny.
  Warto niszczyć płyty??? Przetrwały kilkadziesiąt lat, a jest w nich jeszcze wiele dźwięku.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Jestem "fachowcem z Warszawy". Jeśli temat jeszcze aktualny to proszę ze zrozumieniem przeczytać poprzedni post.
  Można kupić wkładkę piezo "Toshiba" , która jest wyraźnie lepsza od wszystkich Uf za >80 zł
  ale patrz wyżej.
  tel 663290048 - służę radą.
 • #11
  vodiczka
  Level 43  
  caveas wrote:
  Wkładki piezo frezują płyty!!!! Zużyte igły mają kształt dłuta i bezpowrotnie degradują zapis

  Bez przesady, co najmniej dwa pokolenia PRL "frezowały płyty" a one nadal mają się dobrze w przeciwieństwie do pocztówek dźwiękowych, które szybko się zużywały. Oczywiście wkładka piezo nie jest dla melomanów-koneserów a dla przeciętnych słuchaczy.
  Co do zużytych igieł - zarówno igły wkładek piezo jak i magnetycznych należy wymienić po zalecanej liczbie godzin w piezo częściej nie tylko dlatego, że pracują przy większym nacisku ale i z powodu różnicy w twardości materiałów z których są wykonane.
 • #12
  d-t-x
  Level 21  
  vodiczka wrote:
  Bez przesady, co najmniej dwa pokolenia PRL "frezowały płyty" a one nadal mają się dobrze

  Z tym się nie zgodzę. Spróbuj znaleźć np. Breakout w stanie EX i lepszym. To niemożliwe, takich płyt praktycznie nie ma. Wszystko, co jest na rynku, jest zajechane piezoelektrykami.
 • #13
  vodiczka
  Level 43  
  Bo "mają się dobrze" jest pojęciem względnym. W moim pojęciu "mają się dobrze" znaczy to że dadzą się odsłuchać ze zrozumieniem tekstu a igła nie przeskakuje w trakcie odtwarzania.
  Dużo zależało też od gramofonu i wkładki, szybciej niszczył płyty Bambino i Uk-8 niż Mister Hit i Uf-50 wreszcie od samego odtwarzającego też sporo zależało :)
 • #14
  caveas
  Level 12  
  Zainteresowany Paweln40 się nie zgłasza a my tu kruszymy kopie. Nie wiemy nawet czy celem było uruchomienie i usłyszenie Artura, czy posłuchanie muzyki. Od 75 r minęło ~40 lat i normy jakościowe odtwarzania muzyki się wywróciły do góry nogami. Np. urządzenie przenośne radio Monika , czy Alina (drewniana obudowa) i przenośne MP3 z zaszytym radiem, ba nawet dopięli do tego telefon, fotoaparat, nawigację, gry online i inne prysznice.
  Ale .. do brzegu.
  Sięgając pamięcią do swoich prób oswojenia wkładki UF50 ze sprzętem HiFi to:
  - najlepiej chodzi na dedykowanym wejściu "gramofon piezo" o parametrach czułośc0,5-1V imp. we >1Mohm. Posiadały je np. pierwsze "drewniane" Radmory. W tym przypadku przy we gramofonowym był przełącznik Piezo/MM.
  Podłączenie UF50 do typowego wejścia line powoduje spadek niskich częstotliwości 6dB/oct.
  Sięgnąłem pamięcią i wzrok wylądował nagórnej półce - Książka nieodżałowanego A. Witorta HiFi wysoka jakość dźwięku - moja biblia. Przeczytałem ją w latach 70tych wielokrotnie w całości i fragmentach. Niektóre schematy z powodzeniem zrealizowałem np. w temacie preamp. phono wg Radzkiego. Uważam że do tej pory to Highend. Próbowałem też wg zaleceń podłączenia wkładki piezo do wejśącia phono z dociążeniem wkładki elementami RC. Efekt słuchowy był mierny - dużo gorszy od podłączenia do dedykowanego wejścia.
  Obecnie żeby nie niszczyć płyt eksploatuję kilka gramofonów i różnych wkładek. Żeby obsłużyć poprawnie różne stare tłoczenia podaję dwie skrajności ultralekka OM5E i ciężka kiedyś "studyjna" DL103 klasy MC. Do piezaków drapaków od 77r stronię. Oczywiście naprawiałem Misterhity, Artury, jakieś dwukasetowe wieże z gramofonem na wierzchu z wkładką piezo masowo zwożone z Niemiec. Ale to były urządzenia do bajek najwyżej.
  Od 77 r "mściłem" się na swoim G603 Bernard.
  1. wymiana wkładki na jakiegoś Shure - głośniej więcej wysokich i szersze stereo
  2. wyważenie talerza (patrz niżej).
  3. Poprawienie mocowania (odsprzężenia silnika)
  4. Przetoczenie u zegarmistrza rolki napędowej
  6 Poprawienie zasilacza (większe kondensatory) no i najważniejsze wywalenie transformatora poza obudowę co polecam w każdym gramofonie niezależnie od ekranowania, ceny, producenta.
  7. Właściwe skręcenie kardana (regulacja luzów)
  8. Wymiana smarów w windzie i łożysku głównym
  9. dodanie gumowego tłumienia do "pływającego" zawieszenia.
  10 wielokrotne regulacje w mostku kompensacji dryftu temperaturowego prędkości.
  Aha , wykleiłem jeszcze plasteliną od środka brzeg talerza oraz wolne punkty od spodu plinty.
  11 Dorobiłem "guzik" w swoim wzmacniaczu do korekcji RIAA i płyty polskie.
  Dla zainteresowanych jak odnajdę w piwnicy zapiski i nr Radioamatorów z 77r. mogę podać wyeksperymentowaną korekcję dla osiągnięć naszego przemysłu plastikowego.
 • #15
  vodiczka
  Level 43  
  caveas wrote:
  6 Poprawienie zasilacza (większe kondensatory) no i najważniejsze wywalenie transformatora poza obudowę co polecam w każdym gramofonie niezależnie od ekranowania, ceny, producenta.

  Można też zastosować ekran (o ile się zmieści) wykonany z blachy permalojowej i pozostawić transformator na swoim miejscu.
 • #16
  caveas
  Level 12  
  Ekran nie jest nigdy 100%. Problemem był również kabel zasilający bez ekranu, który również nieźle siał. Miałem wersję w puszce permalojowej? Chyba odrzut z eksportu bo miał krzywo napis z przodu ten na czerwono. Niezły szatan umieścił również nieekranowany włącznik sieciowy przy wkładce. A za Odrą w Dualu był zsynchronizowany z windą "zwieracz" mechaniczny sygnału tak, że nawet bum o płytę nie szło w głośniki. A u nas na ośkę silnika nasadzało się rolkę napędową, którą następnie desymetryzowało się dokręcając śrubką. Fabryczne bicie było wpisane w ten model. Pasowanie na wcisk widać było niewykonalne na produkcji w PRL.
 • #17
  vodiczka
  Level 43  
  caveas wrote:
  Miałem wersję w puszce permalojowej?

  Nie miałeś bo nie było takich ekranów w gramofonach Foniki ale wykonywano próby i efekt był rewelacyjny, rozwiązanie nie weszło do produkcji ze względu na koszty.
 • #18
  caveas
  Level 12  
  Nie będę się spierał gdyż minęło już tyle lat. Wyjęcie trafa na zewnątrz z G603 było "szczałem w 10". Był wdzięcznym polem do tuningu i napraw. A to winda, elektromagnes, żarówka , rezystory w mostku,
  Później miałem ADAMA. Przeszedł momentalnie do historii gdy porównałem go z CS611. Grał zupełnie poprawniej i odtąd pokochałem dźwięk z LP w swoim domu Po CS415 nastąpił CS455 z nieco cięższym talerzem. I następny cios Siemens RW666 z DD oraz zakup MC9 Yamahy.
  Dalej już jak kula śniegowa CS 627Q, CD 2235Q, CS 628Q. Mówię o tym co stoi w domu a nie o meteorach. Przerabiałem kilka Grających desek (REga, Project, NAD, MARANTZ.) Naprawiałem jakieś koszmarne supermarketowe plasticzaki. Zachwycałem się starymi CEC, Optoma, Lenco, Dual, Tesla! Naprawiałem wsuwane Sharp,Akai, jakieś plastikowe tangencjale.
  Dotknąłem Vestasy, Technicsy i stantony "dyskotekowe". Teraz po naprawie i doprowadzeniu sprzętu do względnej używalności skupiam się na przesłuchiwaniu LP (Ostatnio celne bardzo Andreas Vollenveider Caverna Magica, Polscy aktorzy śpiewają radzieckie piosenki, Straszny dwór z Łsdyszem, Omega 5, Pieśni Schuberta. Stosownie do tłoczeń zmieniam patefon i wkładkę a później tylko muzyka. Na Moje pytanie Twarda ciężka wkładka i lekkie ramię jest na razie "0" odpowiedzi a zaglądało już kilkaset osób - sami fachowcy. No nic ma dotrzeć ciężarek z regulowanym antyrezonatorem i powalczymy.
 • #19
  Paweln40
  Level 2  
  zakupiłem nową igłę i przedwzmacniacz. Teraz dźwięk jest przestrzenny.