Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepalające się diody led

31 Maj 2014 11:26 861 4
  • Poziom 7  
    Witam.
    Posiadam listwę kilku diod świecących na 12V, która zasilana jest za pomocą transformatora, mostka cztero diodowego z wpiętym równolegle kondensatorem.
    Dodatkowo w ten układ wmontowałem regulator napięcia ustawiony na 9V.
    Chciałem za pomocą tego regulatora napięcia zwiększyć żywotność diod świecących.
    Mimo wszystko diody świecące się uszkadzają. Mam pytanie czy przyczyną jest może zastosowany regulator napięcia, zamiast regulatora prądu.
    Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 10  
    Witaj,
    Na listwie powinieneś mieć jakieś rezystory ograniczające prąd płynący przez diody skoro jest przeznaczona do pracy z konkretnym napięciem. Podaj ilość diod połączonych w gałąź z rezystorem, sposób połączenia tej gałęzi i wartość rezystora.
    Jeśli posiadasz listwę z wlutowanymi diodami 12-woltowymi (wtedy masz połączenie równoległe), to musisz przyjąć, że tego typu diody jeśli pochodzą od kiepskiego producenta (tanie), będą miały zbyt małą wartość rezystora wewnętrznego - producent chce zaproponować za niską cenę diody o maksymalnie dużej luminancji, co odbija się mocno na ich kiepskiej trwałości. Jedynym sposobem na zwiększenie ich żywotności będzie obniżenie napięcia zasilającego listwę do takiego poziomu, aby prąd płynący przez pojedynczą diodę nie przekraczał 20mA.
  • Poziom 2  
    Jak masz połączone te LED-y ? (układ mieszany, czy może szeregowy ?)
  • Poziom 7  
    Witam.
    Powyższy problem udało się rozwiązać stosując stabilizator lm350t wraz z rezystorem w układzie regulatora prądu. Taki układ pokazany jest w nocie katalogowej stabilizatora.