Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung HD250HJ - Brak dostępu do SMART dysku HD250HJ, bad sectory

31 Maj 2014 12:44 1842 12
  • Poziom 14  
    Witam,

Dysk z opisu działał prawidłowo, pewnego dnia po prostu Windows 7 się nie włączył już na samym początku wyrzucając błąd z prośbą o ponowny restart komputera. Mniejsza o Windowsa, bo z tym sobie poradzę, niestety, próba odczytania SMART spod MHDD w DOSie kończy się wyświetleniem napisu Error (dysk podpięty przez SATA)
    CDI też sobie z tym nie radzi (dysk w innym komputerze wpięty przez przejściówkę USB->SATA):
    Dysk prawidłowo przedstawia się zarówno w BIOS, jak i we wszystkich programach. Próbowałem odczytać SMART spod Linuksa, ale się sypią przy starcie raportując badblocki.
    W MHDD rozpocząłem 2xF4, ale już prawie na samym początku dysku sypnęło 2xUNC, więc przerwałem, żeby go nie męczyć.
    Windows XP widzi wszystkie 3 partycje, tylko na 100MB rozruchową Win7 da się wejść i są pliki, pozostałe dwie wchodzi się i są puste.
    Żadne działania oprócz powyższych nie były podejmowane.
    DMDE wyrzuca komunikat "Invalid parameters" i w wesji 2.4.4 i 2.8.
    Jak ocenić stan dysku?
  • Poziom 43  
    Odczytaj SMART w MHDD - klawisz F8.
  • Admin grupy komputery
    Przełącz tryb pracy dysku w biosie by nie pracował w AHCI.
  • Poziom 14  
    Jeszcze raz koledzy, dysk jest wykrywalny, pod MHDD także, odpowiada prawidłowo na komendę EID.
    Problem tkwi w tym, że żaden program pod DOS, Linux czy Windows nie potrafi odczytać SMART tego dysku.
    W MHDD jak pisałem wcześniej, rozpocząłem skan powierzchni, ale gdzieś na początku dysku pojawiły się 2xUNC więc przerwałem, żeby nie katować. Mogę wykonać kopię posektorową (mam taką nadzieję, że dysk wcześniej nie wyzionie ducha). Ale chciałem znać jego stan, czy nadaje on się do wymiany czy do ratowania.
    SMART nie mogę odczytać, nie ważne jakiego komputera użyję, systemu czy programu. Czy to może wskazywać na problemy z SA?
    Tak to wygląda teraz w DMDE (podpięty bezpośrednio do płyty przez SATA:
    A tak w menadżerze dysków:
    Na pierwszą i ostatnią partycję da się wejść. Na środkową (tam gdzie zainstalowany jest Windows 7) się nie da. Domyślam się, że to przez błędy. Ale teraz pytanie brzmi - w jakim stanie jest dysk? (skoro SMART nie odpowiada)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Bardziej niż niemożność odczytu SMART'u martwi:
    ZDV12 napisał:
    W MHDD rozpocząłem 2xF4, ale już prawie na samym początku dysku sypnęło 2xUNC, więc przerwałem, żeby go nie męczyć.

ZDV12 napisał:
    Na środkową (tam gdzie zainstalowany jest Windows 7) się nie da.

Nie wiem czy jest sens go dalej męczyć - więc albo sam podejmiesz się wykonania kopii posektorowej na inny nośnik albo zlecisz to jakiejś firmie jak tak ważne są dane.
  • Poziom 14  
    Ok kolego, dziękuję za podpowiedź, ddrescue już klonuje dysk, narazie są jedynie te dwa błędy, ale kopiowanie jest w toku. Rozumiem, że dysk na którym są błędy UNC nie jest już wiarygodnym, dyskiem i należałoby go wymienic?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    ZDV12 napisał:
    Rozumiem, że dysk na którym są błędy UNC nie jest już wiarygodnym, dyskiem i należałoby go wymienic?

Jak już będziesz miał kopię to wykonasz zerowanie i remap w MHDD - zobaczymy co po tym wyjdzie.
  • Poziom 14  
    Kopia zapasowa wykonana. Zerowanie także i remap. Były tylko te dwa sektory UNC i w tym miejscu pojawiły się w trakcie zerowania W. Warto wspomnieć, że za pierwszym razem wyskoczył błąd "Catastrophic failure" gdzieś przy środku dysku, ale kolejne zerowanie już było ok. Stan pozerowaniu i remapie:
    Niestety SMART dalej jest nieodczytywalny:
    Co martwi bo nie wiadomo w jakim jest stanie.
    Dane przy pomocy DMDE wgrałem ponownie na dysk Samsunga, operacja udała się bez błędów. Wciąż są problemy z dostępem do danych na środkowej partycji tam gdzie zainstalowany jest Win7. Ale tym zajmę się już jak dysk wyląduje w "swoim komputerze".
  • Poziom 25  
    Czy dane w DMDE są wykrywane na tej partycji? W sensie przez rekonstrukcję?
  • Poziom 14  
    Tak kolego, były wykrywalne, ale posiadając kopię 1:1 na innym dysku zaryzykowałem uruchomiłem płytę ratunkową Win7 i przejechałem chkdsk. Partycja jest już dostępna z poziomu Windows. Jutro zainstaluję dysk w jego macierzystym komputerze z nadzieją, że Win7 wystartuje, jak nie to będę się bawił w naprawianie.
  • Spec od pamięci masowych
    ZDV12 napisał:
    Jutro zainstaluję dysk w jego macierzystym komputerze z nadzieją, że Win7 wystartuje, jak nie to będę się bawił w naprawianie.

I radzę wtedy najpierw spojrzeć na informacje (spróbować odczytać SMART) uzyskane z:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11187855#11187855
  • Poziom 14  
    Witam,
    Dysk zainstalowany, Windows 7 uruchomił się prawidłowo i funkcjonuje. Niestety pod żadnym komputerem, także macierzystym nie udało mi się odczytać z niego SMART. Czy to były próby przez SATA czy USB. Czy system startował z niego czy był inny (Windows, DOS, Linux). Czy nawet komputery przy starcie wyświetlają coś w rodzaju "compatible with SMART" to tam było "none". Także dysk działa na zasadzie "ufam Ci". ;-) Dziękuję za wszelką pomoc.