Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cooler Master - Buczące coś w obudowie, proszę o zdientyfikowanie urządzenia.

Szalone Mango 31 Maj 2014 20:24 1314 21
  • #1 31 Maj 2014 20:24
    Szalone Mango
    Poziom 6  

Witam ;)

Miałem problem z obudową Cooler Master, niestety nie wiem jaki jest to model, ale to chyba mniej ważne.

W obudowie mi coś buczało. Znalazłem to coś. Odpiąłem to coś. Nie buczy.

Buczało tylko gdy komputer wchodził na mocne obroty - gierki, ciężkie graficznie programy, obróbka zdjęć, filmów itp, było dość głośne.

Pytanie czy to coś było ważne ? I czym tak naprawdę to coś jest ?

To coś było wpięte na płycie głównej o tutaj (kabelek czarny i żółty): Cooler Master - Buczące coś w obudowie, proszę o zdientyfikowanie urządzenia.

W obudowie wygląda to tak: Cooler Master - Buczące coś w obudowie, proszę o zdientyfikowanie urządzenia.

Bez obudowy tak: Cooler Master - Buczące coś w obudowie, proszę o zdientyfikowanie urządzenia.

A to miejsce oryginalnego wpięcia: Cooler Master - Buczące coś w obudowie, proszę o zdientyfikowanie urządzenia.

0 21
  • #2 31 Maj 2014 20:30
    TomekxD
    Poziom 29  

Prawdopodobnie glosniczek systemowy, bez powodu nie piszczy. Podaj PELNA specyfikacje komputera.

0
  • #3 31 Maj 2014 20:31
    sosarek

Poziom 43  

To coś to SPEAKER - głośnik systemowy. Mało prawdopodobne by "buczał" w trakcie większego obciążenia komputera - stawiał bym raczej na któryś z wentylatorów (na procku, grafice, w zasilaczu).

0
  • Pomocny post
    #4 31 Maj 2014 20:35
    TomekxD
    Poziom 29  

Speaker*

Jego buczenie raczej jest mozliwe, jesli cos sie np. przegrzewa lub jest na granicy mozliwosci termicznych.

0
  • #5 31 Maj 2014 20:36
    kokapetyl
    Poziom 43  

Szalone Mango napisał:
    Buczało tylko gdy komputer wchodził na mocne obroty - gierki, ciężkie graficznie programy,

Sprawdz temperatury.

0
  • Pomocny post
    #6 31 Maj 2014 20:50
    Kasek21
    Poziom 43  

Uruchom program OCCT -> PowerSupply:OCCT test i wklej uzyskane po teście wykresy. 10 minut testu.
    Daj także screen z programu HWMonitor podczas wykonywania testu.

0
  • #7 31 Maj 2014 21:19
    Szalone Mango
    Poziom 6  

Dzięki, nie spodziewałem się takiego odzewu, naprawdę ^^

Tutaj zanim Kasek21 napisał o OCCT przetestowałem grając w BFA, przed odpaleniem gierki:

A tutaj jak zaczął speaker buczeć (podpiąłem znowu):

Z tego co ja zauważyłem to jak na którymś rdzeniu temp >79 stopni zaczyna szaleć.

OCCT nie doszedł nawet do końca drugiej minuty, temperatura na procu przekroczyła 86 stopni i przestał.

0
  • #8 31 Maj 2014 21:22
    TomekxD
    Poziom 29  

Czyli komputer do czyszczenia i zmiany pasty. Jaki zasilacz?

0
  • #9 31 Maj 2014 21:25
    Kasek21
    Poziom 43  

Do wymiany pasta termoprzewodząca. Do sprawdzenia poprawność montażu coolera.

0
  • #10 31 Maj 2014 21:25
    Szalone Mango
    Poziom 6  

Komp jest dość czysty bo co jakiś czas go otwieram i robię porządki.

Zasilacz to Chieftec 600w cft-600-14cs.

Po zmianie pasty jest szansa że temperatury spadną ? Czy to jest po prostu maksimum tego procesora i nie wymagać więcej ? Bo nie ma się co oszukiwać, ta i5 jest dość słaba.

Edit: Cooler jest zamontowany jak był odkąd komp był kupiony, otwierałem go tylko ja i nic tam nie grzebałem przy coolerze.

No nic, zlecę komuś wymianę pasty, sam się nie będę w to raczej bawił.

Dzięki za pomoc ;)

0
  • #11 31 Maj 2014 21:30
    TomekxD
    Poziom 29  

Skoro czysty to tylko pasta pozostaje. Jakie chlodzenie? Box, czy cos lepszego?

0
  • #12 31 Maj 2014 21:56
    Szalone Mango
    Poziom 6  

Box, komp to zwykły sklepowy składak także bez fajerwerków, pozwoliłem sobie jednak ściągnąć radiator i wentylator i tej pasty prawie tam nie było, wiem że niby tylko cienka warstwa i tak dalej ale jak na moje oko to tam było tego serio za mało.

Czego z resztą dowodzi fakt że po zdjęciu i założeniu komp wcale nie grzeje się bardziej - na logikę gdyby pasta była w porządku to teraz temperatury skakałyby jeszcze bardziej a tak nie jest.

Nie wiem czy nie wymienię tego na własną rękę, zorientuję się jak to wygląda, która pasta dobra i tak dalej.

A pod radiatorem mam taki syf że szok, muszę sprężone powietrze kupić i przedmuchać tam wszystko ładnie.

0
  • Pomocny post
    #13 31 Maj 2014 21:59
    Kasek21
    Poziom 43  

Kup Arctic MX-2, MX-4, Ceramique.

0
  • Pomocny post
    #14 31 Maj 2014 22:00
    TomekxD
    Poziom 29  

Prosta czynnosc, nakladasz cos wielkosci ziarnka grochu i skladasz to do kupy. Polecam paste MX2.

0
  • #16 31 Maj 2014 22:16
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Szalone Mango napisał:
    No właśnie ogarnąłem ten tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=Txtd974sRPE

Z doświadczenia wiem, że lepiej jednak samemu rozprowadzić pastę na całej powierzchni. Wg mnie ten poradnik, nie jest najlepszy...
    Sama idea jest dobra, ale wykonanie ma pewne niedociągnięcia.
    Ale - mniej więcej tak to ma wyglądać.

0
  • #17 23 Cze 2014 16:34
    Szalone Mango
    Poziom 6  

Wymieniłem pastę, wziąłem tą Arctic MX2, teraz ponad 3 minuty i dopiero zaczyna buczeć, zobaczymy jak przy graniu w jakieś intensywne rzeczy ale póki co jest lepiej, sporo lepiej.

Dzięki chłopaki :)

0
  • Pomocny post
    #18 23 Cze 2014 17:00
    safbot1st
    Poziom 43  

Szalone Mango napisał:
    teraz ponad 3 minuty i dopiero zaczyna buczeć

Nie ma prawa buczeć - jeśli tak robi - to znaczy że ciągle coś się przegrzewa niekoniecznie cpu. Chłodzenie karty grafiki też konserwowałeś?
    Odpal OCCT jak ostatnio i HWmonitor, kiedy zacznie buczeć walnij screena i wklej.
    Podaj model płyty gł.

0
  • #19 23 Cze 2014 17:32
    Szalone Mango
    Poziom 6  

Grafiki nie ruszałem - Nvidia GTS 250.

Główna - gigabyte ga p55-us3l.

Screen:

Ale trochę lepiej jest, wcześniej się w BFa grać nie dało, teraz się nawet da. Nie wiem jak to będzie jeżeli się sporo będzie działo na mapie albo chciałbym edytować jakieś foto czy filmy ale tak to spoko.

0
  • #20 23 Cze 2014 17:44
    safbot1st
    Poziom 43  

Czy nie widzisz jaka jest max temperatura grafiki w HWmonitor?
    W ten sposób ignorując przegrzewanie za chwilę się ona spali.

Szalone Mango napisał:
    ale tak to spoko

Konserwacja jaką wykonałeś na cpu dała skutek max -2 stopnie - to jest tyle co nic - konserwacja chłodzenia do poprawki (może za dużo pasty ? )
    Koniecznie wymień pastę na karcie grafiki i ją przedmuchaj sprężonym powietrzem.
    Daj znać, czy przestało piszczeć.
    Nie może piszczeć - to się skończy uszkodzeniem podzespołów.

0
  • #21 23 Cze 2014 18:36
    Szalone Mango
    Poziom 6  

Okej grafika była mega uwalona, temperatura spadła o 15 stopni po wyczyszczeniu, pasty nie zmieniałem:

Jednak tak jak mówisz poprawiłem pastę na CPU, porobiłem zdjęcia żeby w razie czego było wiadomo co jest nie tak:

Wyczyszczony:

Pasta:

Za dużo czy spoko ?

Btw zauważyłem chyba dwie dość istotne rzeczy:

1. Wcześniej FPS oscylował w granicach 60-70, teraz jest 140-160 a wytrzymuje i tak dłużej.

2. Ta grafika to jakiś grzebany Gainward z 2gb pamięci z customowym chłodzeniem dlatego też nie podejmowałbym się zmiany tego, poza tym grafika i tak już się tak nie grzeje.

0
  • #22 23 Cze 2014 18:51
    safbot1st
    Poziom 43  

Za dużo pasty! O połowę mniej i równo rozprowadzić megacienką warstwę po całym procesorze - jakimś cieniutkim plastikiem (np. kawałkiem opakowania przeźroczystego wielkości np około 5x2cm. - wyciąć np. nożyczkami)

Szalone Mango napisał:
    grafika była mega uwalona, temperatura spadła o 15 stopni po wyczyszczeniu

Rewelacja - o to chodziło.

Dodano po 2 [minuty]:

Szalone Mango napisał:
    FPS oscylował w granicach 60-70, teraz jest 140-160 a wytrzymuje i tak dłużej.

To znaczy, że karta przez przegrzewanie nie wchodziła nawet na swoje najwyższe taktowanie.

Dodano po 3 [minuty]:

Zamontuj te chłodzenie cpu i daj znać czy piszczy pod obciążeniem (oczywiście wklej HWmonitor +OCCT)
    ps. widzę, że po przedmuchaniu grafiki cpu też chłodniejszy.

0