Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie stycznika, interesujące pomysły.

01 Cze 2014 10:27 1530 4
  • Poziom 10  
    Witam, w tym temacie chciałbym się dowiedzieć o szerokie zastosowania stycznika, oprócz zmiany obrotów silnika, podtrzymania pracy za pomocą łączników sterujących, czy sygnalizacji stanu pracy.
    W mojej szkole widziałem sterowanie wyłącznikami bezpieczeństwa, mianowicie przy każdym z 5 stanowisk jest taki wyłącznik,(myślę ze wiem na jakiej zasadzie to działa, lecz mogę się mylić) czy ktoś wie jak jest to podłączone i chętnie się podzieli?
    Może znacie jeszcze jakieś ciekawe zastosowania które opiszecie ? :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 19  
    Stycznik, to element wykonawczy systemu sterowania. Tylko od wyobraźni projektantów i potrzeb inwestorów zależy jakie te układy sterowania będą, tzn, od czego zależą i czym sterują. Np. ZSR.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista elektryk
    Tak, znamy.

Można tak -

Albo tak -
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    tedeo1 napisał:
    W mojej szkole widziałem sterowanie wyłącznikami bezpieczeństwa, mianowicie przy każdym z 5 stanowisk jest taki wyłącznik,(myślę ze wiem na jakiej zasadzie to działa, lecz mogę się mylić) czy ktoś wie jak jest to podłączone i chętnie się podzieli?

Chodzi Ci pewnie o tak zwany "grzybek" lub "E-Stop" Zrealizowane jest to pewnie w ten sposób, że wszystkie wyłączniki mają styk NC, które są połączone szeregowe, a następnie zasilają cewkę stycznika. W przypadku wciśnięcia któregokolwiek obwód się otwiera i stycznik rozłącza układ. W maszynach w zależności od klasy bezpieczeństwa stosuje się przekaźniki bezpieczeństwa, do których podłącza się sygnały wejściowe np. taki włącznik, a dopiero z wyjścia tego przekaźnika zasila się stycznik.
  • Poziom 39  
    Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji. Zamykam.