Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak jednej fazy po podłączeniu agregatu

Mario_plf 01 Cze 2014 11:34 2523 10
  • #1 01 Cze 2014 11:34
    Mario_plf
    Poziom 11  

Dzień Dobry Państwu.
    Po podpięciu agregatu nie mam jednej fazy... opiszę problem na tyle szczegółowo na ile umiem:

Dojście prądu i licznik jest w domu. Z niego prąd wychodzi do budynku 1, oraz budynku 2 i 3 (tak jak na załączonym obrazku).

Brak jednej fazy po podłączeniu agregatu

Kupiłem wczoraj agregat prądotwórczy Barracuda 7000. Odciąłem dojście jakiegokolwiek prądu (wykręciłem wszystkie bezpieczniki) a w budynku 1 wpiąłem agregat do sieci. I teraz zaczyna się robić ciekawie... w domu przy liczniku nie mam 1 fazy, tak samo w budynku 2, za to w budynku 3 jest wszystko i urządzenia 3-fazowe startują. Co prawda silnik 4KW nie ruszył, ale 2x 1.5 KW rusza (tyle ile uciągnie agregat). W budynku 2 są dosyć duże wentylatory zasilane 230V - jest ich 4 szt. Startuje tylko pierwszy - reszta jest pewnie podpięta pod tą brakującą fazę.

Jeśli odłączę agregat i podłączę prąd z linii z elektrowni - wszędzie mam 3 fazy - o co chodzi ? Czy może się tak dziać w przypadku gdyby jakieś urządzenie w budynku nr 2 miało zwarcie ?

Dodam tylko, że agregat działa poprawnie. Kupiony był nowy w zapakowanym kartonie i sprawdzałem go bezpośrednio wpinając urządzenia 3-fazowe i wszystko działało idealnie.
    Jeśli chodzi o dom, to w chwili, gdy ze stycznika w miejscu gdy nie było fazy wypnę przewód, to na tym przewodzie prąd jest - gdy podłączę go do stycznika to prądu już nie ma)

Od czego powinienem zacząć ?
    Sprawdzać całą instalacje po kolei - wypiąć i rozłączyć wszystko co się da i sprawdzać fazy wpinając po kolei urządzenia ?
    Doradźcie proszę.

0 10
  • Pomocny post
    #2 01 Cze 2014 11:41
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Może, zanim się zacznie rozpinanie wszystkiego, nie lepiej dokonać pomiarów napięć ?
    (poprawiłem nanim na zanim)

1
  • #3 01 Cze 2014 12:19
    kosmos99
    Poziom 34  

Zasilanie z sieci jest w domu, a agregat w budynku 1. Pewnie przewód zasilający budynek pierwszy nie jest podłączony w taki sposób aby zasilić resztę. Najlepiej by było gdyby całość instalacji zasilić z tego samego miejsca z domu. Oczywiście trzeba uniemożliwić załączenie zasilań z agregatu i sieci w tym samym czasie.

0
  • #4 01 Cze 2014 19:16
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Koledzy temat wałkowany tu na forum tysiąc razy , w gniazdku w agregacie ma dwie fazy L1-L2 /230V a więc co się stało z tą jedną fazą jak ją kolega podłączył pod PEN . A poza tym dlaczego koledzy doradzają takie dzikie i niebezpieczne podłączenie agregatu do sieci pisaliśmy to też tyle razy .

1
  • #5 01 Cze 2014 19:20
    kosmos99
    Poziom 34  

Czyli w agregacie trójfazowym nie ma 400V?

0
  • #6 01 Cze 2014 19:28
    Krzysztof Reszka

A gdzie kolega widzi na rysunku trzy fazy to że kolega napisał o trzech fazach to jeszcze nic nie wynika .Po za tym problem tego kolegi to chyba zasilanie silników 230V .

0
  • #8 01 Cze 2014 20:02
    Krzysztof Reszka

Ja mam świadomość że zaraz się nasz założyciel zreflektuje bo na razie opieram sie na jego słowach

Mario_plf napisał:
    (tak jak na załączonym obrazku

A teraz wrócę do tematu podłączenia zasilania przez kolegą Mario nawet tych trzech faz ,jak będzie wyglądać ochrona przeciwporażeniowa w tym przypadku przy zwarciu doziemnym . kolejny co chce pozabijać siebie lub rodzinę .

0
  • #9 01 Cze 2014 20:33
    Mario_plf
    Poziom 11  

elpapiotr napisał:
    Może, nanim się zacznie rozpinanie wszystkiego, nie lepiej dokonać pomiarów napięć ?

Zbawienny Twój post !!
    Ojciec podłączał wtyczkę 3-fazową i podłączył tak jak zawsze podłączał stare wtyczki - sprawdziłem i okazało się, że w miejsce, gdzie powinien podłączyć N podłączył zamiast N uziemienie...
    Aż wstyd o tym pisać =(

kosmos99 napisał:
    ...
    Dzięki również za pomoc.

Wszystko działa !
    Śliczne dzięki !! =)

0
  • #10 01 Cze 2014 20:37
    Krzysztof Reszka

Mario_plf napisał:
    gdzie powinien podłączyć N podłączył zamiast N uziemienie...

Zbawienny post wszystko działa.

0
  • #11 01 Cze 2014 20:41
    jann111
    Poziom 31  

Krzysztof Reszka napisał:
    dlaczego koledzy doradzają takie dzikie i niebezpieczne podłączenie agregatu do sieci pisaliśmy to też tyle razy .

W czym problem? Przecież
    Mario_plf napisał:
    Wszystko działa !

:D Widzę,że o tym samym pomyśleliśmy.

0
  Szukaj w 5mln produktów