Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat pradotwórczy 2,8 kW nie radzi sobie z pompą 1,5 kW

andrew724 01 Cze 2014 12:19 4773 13
  • #1 01 Cze 2014 12:19
    andrew724
    Poziom 8  

Witam,
    Ostatnio zakupiłem nowy agregat prądotwórczy 3f o mocy znamionowej 2,8 kW i chwilowej 3 kW. Agregat ma AVR i zabezpieczenie przed przeciążeniem. Chcę głównie zasilać z niego pompę w studni głębinowej. Musiałem zdecydować się na agregat ponieważ przyłącze elektryczne na budowie będę miał najwcześniej za pół roku. Długo szukałem agregatu o małej mocy 3 fazowego. Silnik w pompie jest właśnie 3 fazowy o mocy 1,5 kW. Wiedziałem ze agregat powinien mieć odpowiednio większą moc. Przed zakupem byłem spokojny o zapas mocy agregatu korzystając z doświadczeń kolegi z pracy, który mając pompę 2,2 kW napędza go agregatem 2,5 kW (lekko dławi się przy załączeniu pompy ale później idzie na przód).
    Pompa pracowała już ostatnio gdy na budowie Panowie mieli agregat 10 kW.
    Wczoraj uruchomiłem pierwszy raz agregat. Pracował chwilę bez obciążenia. Następnie załączyłem pompę. Ku mojemu zdziwieniu po około 5 - 10 sekundach wyskakiwało zabezpieczenie przeciążeniowe. Niestety nie mogę dotrzeć do danych jaki jest prąd zadziałania tego zabezpieczenia. Jest to pewnie zwykła E"ska. W instrukcji agregatu nigdzie nie ma tej informacji. Sprawdziłem prąd znamionowy i rozruchowy pompy. Rozruchowy powinien być 17 A, natomiast znamionowy 4,4 - 4,6 A. Po załączeniu pompy na wyświetlaczu agregatu spadło napięcie z 233 V chwilowo do 222 V i częstotliwość z 52 Hz na 46 Hz. Nie wiem dlaczego wyświetlacz wskazuje poziom 230 a nie 400 V ale widocznie tak ma. Zmierzyłem multimetrem napięcia w każdej fazie oraz międzyfazowe - wszystko było ok. Następnie załączałem kilkukrotnie pompę mierząc prąd płynący w każdej fazie. Rozruchowego nie wychwyciłem na podanym poziomie ze względu na pomiar multimeterem, ale dało się zauważyć większe wartości ponad 6 A po czym szybko wskazywał wartości z podanego w instrukcji prąd znamionowy i napięcie i częstotliwość wracały do normy, ten okres stabilizacji trwał około 3-4 sekundy po czym agregat pracował jeszcze do około 5s po czym wyskakiwało zabezpieczenie.
    Jutro chce skontaktować się z sprzedawca i zgłosić reklamację jednak boję się że mogę spotkać się z odmową bo właśnie bo właśnie przeczytałem zakładkę na stronie sprzedawcy, w której jest napisane że dla silników powinno się stosować moc agregatu 300 % mocy silnika:/
    Dla elementów grzejnych sprzedawca zaleca 120% mocy urządzenia, zatem planuję jutro podłączyć agregat pod rezystor hamujący i sprawdzić cze chociaż 100% wytrzyma.
    Problem uruchomienia pompy jednak nadal będę miał nie rozwiązany.
    Mam pytanie, czy powodem dzaiałania zabezpieczenia może być moc bierna pompy?
    Cos fi agregatu jest 0,8 natomiast silnika w pompie 0,74.
    Czy może pomóc zastosowanie kondensatora kompensacyjnego? Jeśli tak to jaki zastosować? Czy może rozwiązaniem byłby softstart lub falownik?
    Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,

0 13
  • #2 01 Cze 2014 12:37
    Dacomos
    Poziom 33  

Podaj model agregatu?
    Niestety zasilanie indukcyjności wymaga lepszej jakości mocy :-(

0
  • #4 01 Cze 2014 12:45
    kosmos99
    Poziom 34  

Falownik mógłby pomóc, ale zmniejszy wydajność pompy. Dodatkowo falownik o tej mocy to wydatek w zależności od producenta kilkuset złotych. Najlepiej by było wymienić agregat na ten o większej mocy, lub zastosować mniejszą pompę.

0
  • #5 01 Cze 2014 13:28
    Pittt
    Poziom 31  

Czy silnik agregatu mocno się zdziwił podłączeniem pompy ?
    Jeśli nie, to wymień te chińskie zabezpieczenie na jakieś "normalne".

0
  • #6 01 Cze 2014 17:35
    andrew724
    Poziom 8  

Praca agregatu jest stabilna w momencie załączenia pompy. Da się zauważyć ze jest zwiększone obciążenie po chwilowej zmianie obrotów i lekko zwiększonej ilości spalin ale układ dostosowania mocy do obciążenia radzi sobie.
    Wymienić zabezpieczenia nie mogę bo agregat jest na gwarancji, której nie chciałbym utracić. Wymieniać na większy nie chcę bo poza okresowym używaniem pompy będę używał agregatu do oświetlenia czy wiertarki i nie wykorzystywałbym w zupełności pozostałej mocy agregatu a agregat paliwo i tak by zużywał.
    Jutro postaram się sprawdzić faktyczną moc wyjściową agregatu na obciążeniu rezystancyjnym i jeśli nie będzie się zgadzać z tabliczką znamionową to będę chciał zwrócić ten agregat.
    Zastanawiam się jeszcze czy nie jest to problem mocy biernej płynącej w takim obwodzie jak agregat - pompa. Wcześniej pomyliłem się pisząc że po 10 s napięcie i częstotliwość wracają do normy. Otóż napięcie nadal jest w spadku około 223 V natomiast częstotliwość wraca do normy. A zabezpieczenie wyłącza pompę po tym jak właśnie częstotliwość wraca do normy. Bawiłem się ssaniem na gaźniku silnika. Po podaniu uboższej mieszanki otrzymałem częstotliwość na poziomie 45 Hz i napięcie było wtedy również około 223 V. Załączając pompę przy takich parametrach generatora zabezpieczenie nie odłączało pompy. Jednak nie trzymałem długo agregatu na takich parametrach bo praca silnika była niestabilna. Wnioskuje po tym że AVR wysterowywuje zabezpieczenie jeśli jest spadek napięcia a częstotliwość wraca do normy. Chociaż to trochę dziwne bo to tylko 10 V spadku. A urządzenia elektryczne powinny działać na +/- 10 % napięcia znamionowego. Jak dla mnie powinno zadziałać zabezpieczenie przy 207 V.
    Wnioskuję z powyższego ze falownik dający na wyjściu częstotliwość około 40 - 45 Hz poprawić sytuację. Z mniejsza wydajnością pompy mógłbym się pogodzić. Jednak falownik to trochę droga zabawka.
    Nurtuje mnie pomysł zastosowania kondensatorów do skompensowania mocy biernej. Spodziewałbym się zniwelowania spadku napięcia a tym samym zabezpieczenie nie zadziałałoby. Brak mi jednak kompletnej wiedzy jak dobrać takie kondensatory. Teoria głosi ze najlepiej kompensować do cos fi = 1. Ale generator ma na tabliczce współczynnik mocy 0,8. No to do 1 czy 0,8? Silnik pompy ma współczynnik 0,72.
    Możecie zaproponować obliczenia doboru parametrów kondensatorów?

0
  • #7 01 Cze 2014 20:17
    Akrzy74
    Poziom 39  

andrew724 napisał:
    Długo szukałem agregatu o małej mocy 3 fazowego.

andrew724 napisał:
    Wiedziałem ze agregat powinien mieć odpowiednio większą moc

Ciekawe, czy kolega wiedział o takim (czyli odpowiednim) doborze agregatu: Link Tak to już jest, jak szuka się agregatu o małej mocy do pompy o znacznej mocy.

0
  • #8 01 Cze 2014 22:15
    marek_ka
    Poziom 26  

Można dołączyć kondensator do kompensacji mocy biernej przy pompie. Kondensator rzędu 0,5-1kVar powinien pomóc. Ułatwi rozruch pompy i zmniejszy prąd płynący w przewodach.

0
  • #9 01 Cze 2014 22:42
    andrew724
    Poziom 8  

Dzięki za podpowiedź odnośnie kondensatora. Mogę prosić jeszcze o podanie odpowiedniej pojemności takiego kondensatora?
    Czy są to kondensatory zintegrowane z przyłączeniami pod trzy fazy, czy może zwykłe z dwoma przyłączeniami montowane miedzyfazowo? W takim razie na jaka wartość napięcia, 400 V a może 600 V?

0
  • #11 02 Cze 2014 05:50
    dziadek1203
    Poziom 13  

Nie podałeś,kolego,typu pompy-pompa 1,5kw bierze ok. 4A w czasie normalnej pracy, rozruch ok. 9A (ułamek sekundy) w zależności od głębokości na jakiej jest pompa;wracając do agregatu-jest to najprawdopodobniej chińczyk i nic tu nie zrobisz. Pozdrawiam p.s.-może silnik pompy jest uszkodzony

0
  • #13 13 Wrz 2014 21:53
    Staszek49
    Poziom 34  

Aby silnik pompy uruchomić, nawet bez obciążenia, to agregat powinien mieć moc ok. 5 KW i to mocy rzeczywistej, a nie "chińskiej".

0
  • #14 05 Paź 2014 14:05
    Gappa_pph
    Poziom 10  

Witam
    Możesz podnieść napięcie na AVR 'e do 430 V międzyfazowego ( mała śrubka na odwrocie AVR) oraz zwiększyć obroty tak by otrzymać częstotliwość 60hz. Powinno pomóc, uzyskuje się w ten sposób pewne zwiększenie mocy.
    Napisz czy pomogło.
    Pozdrawiam

2