Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha HTR 6030 BL - Brak dźwięku na głośnikach przy podpięciu do TV przez optyk

Maszi 01 Cze 2014 18:40 3705 22
  • #1 01 Cze 2014 18:40
    Maszi
    Poziom 8  

Posiadam amplituner Yamaha HTR 6030 BL, głośniki ONYX 100 oraz TV Samsung UE50F5000. Gdy połączyłem TV z amplitunerem za pomocą kabla optycznego nie otrzymuję dźwięku na głośnikach. Sprawdzałem na dwóch różnych kablach, więc wykluczam wadliwy kabel. Sprawdziłem sprawność amplitunera za pomocą odtwarzacza DVD oraz tunera FM i wszystko jest ok ( dźwięk na głośnikach jest ). Czy ktoś z forumowiczów ma pomysł jak można rozwiązać ten problem ?

0 22
  • #2 01 Cze 2014 19:14
    anmedia
    Poziom 39  

Maszi napisał:
    Sprawdziłem sprawność amplitunera za pomocą odtwarzacza DVD oraz tunera FM i wszystko jest ok ( dźwięk na głośnikach jest )

W jaki sposob jest polaczone DVD z kinem domowym?

0
  • #3 01 Cze 2014 20:36
    Maszi
    Poziom 8  

Za pomocą RCA.

0
  • #4 01 Cze 2014 20:55
    anmedia
    Poziom 39  

Dlatego dziala. Jesli masz polaczone kablem optycznym w amplitunerze nalezy wybrac dane wejscie cyfrowe. Bardzo czesto na tym samym wejsciu oznaczonym jako np DVD dziala wejscie analogowe i cyfrowe. Z menu amplitunera nalezy wybrac odpowiedni tor. Dlatego za pomoca kabla optycznego nie ma dzwieku.

0
  • #5 01 Cze 2014 21:32
    Maszi
    Poziom 8  

Właśnie też mi się tak wydawało. Ale co ciekawe, wyszukałem w instrukcji, że przez wejście optyczne dekodowany jest DTS, Dolby Digital i PCM. Gdy wybieram w opcjach TV wybór głośników zewnętrznych i tam mam możliwość wyboru tylko PCM, a jak jest opisane w specyfikacji TV i amplitunera, że wszystkie opcje wcześniej wymienione. Na wyświetlaczu amplitunera wyświetla się PCM i w opcjach Tv również jest ustawione PCM, a dźwięku jak nie było, tak nie ma.

1
  • #6 01 Cze 2014 21:37
    intenso
    Poziom 38  

A zdjąłeś wogóle silikonowe nakładki z końcówek kabla optycznego?

0
  • #7 01 Cze 2014 21:43
    Maszi
    Poziom 8  

Zdjąłem, przecież z nimi, nie włożył bym wtyczki do gniazda.

0
  • #8 01 Cze 2014 22:05
    intenso
    Poziom 38  

Maszi napisał:
    Zdjąłem, przecież z nimi, nie włożył bym wtyczki do gniazda.

Nie wiem czy byś włożył czy nie, ale już dwóch takich było na forum co nie zdjeło i krzyczeli że nie ma dźwięku.

0
  • #9 01 Cze 2014 22:14
    anmedia
    Poziom 39  

Wiec zrob tak. Odlacz wszystkie kable analogowe z kina domowego na wszelki wypadek (czytaj instrukcja strona 17)
    When you connect your CD player via analog and digital connection, priority is given to the signal input at the DIGITAL INPUT jack.
    i pozostaw wylacznie polaczenie kablem optycznym. Teraz ustawiaj kino az uzyskasz dzwiek na glosnikach.

Jak widzisz z opisu priorytet maja polaczenia cyfrowe. W zwiazku z czym nawet przy podlaczeniu pod to samo wejscie cyfrowe i analogowe jako pierwsze wlacza sie cyfrowe.

Podlacz kabel cyfrowy do TV i zobacz czy swieci sie czerwone swiatelko na koncowce kabelka.

0
  • #10 01 Cze 2014 23:09
    Maszi
    Poziom 8  

DVD przy testowaniu odłączyłem całkowicie. Pozostawiłem tylko optyk. Przy podłączeniu optyka do TV na drugim końcu świeci się na czerwono.

0
  • #11 02 Cze 2014 02:26
    Polon_us
    Poziom 40  

Wg instrukcji wzmacniacz ma dwa wejścia optyczne. Kolega sprawdzał obydwa?

O ile kolega nie zmieniał przypisania tych wejść, a tak na to wygląda, to wejście optyczne 1 (górne) przypisane jest do wejścia CD. A dolne wejście optyczne do wejścia DTV/CBL. Przy próbach proszę włączyć te wejścia pilotem czy też z panelu wzmacniacza.
    Do DVD przypisane jest wejście cyfrowe typu coaxial.
    Jeżeli to nic nie da, a zakładamy, że TV jest ustawione prawidłowo, to sugerowałbym wykonanie generalnego reset tego wzmacniacza, czyli przywrócenia do ustawień fabrycznych.
    Był jakiś czas temu podobny przypadek i przywrócenie tych ustawień poskutkowało. W instrukcji jest opisane jak zrobić te przywrócenie ustawień.

Powodzenia :)

0
  • #12 02 Cze 2014 18:02
    Maszi
    Poziom 8  

Sprawdzałem oba, lecz na żadnym nie uzyskałem dźwięku. Spróbuje jeszcze przywrócenia ustawień fabrycznych tak, jak kolega radzi.

Dodano po 3 [godziny] 29 [minuty]:

Wykonałem reset jak zalecono w instrukcji obsługi, lecz to nie poskutkowało. Czy jeśli w amplitunerze nie świeci się żadne z wejść optycznych to znaczy , że jest usterka techniczna u któregoś z układów optycznych ?

0
  • #13 02 Cze 2014 19:35
    Polon_us
    Poziom 40  

Maszi napisał:
    Czy jeśli w amplitunerze nie świeci się żadne z wejść optycznych to znaczy , że jest usterka techniczna u któregoś z układów optycznych ?

Jest to stwierdzenie nie prawdziwe. Świecą się tylko źródła dźwięku, nie odbiorniki. W tym przypadku świecenie powinno wystąpić na gnieździe optycznym w telewizorze i konsekwentnie, na kablu podłączonym do tego gniazda w TV.

Cóż, trzeba również rozważyć sytuację, że telewizor nie "nadaje" sygnału. To przecież jest również możliwe. Aby rozwiązać ten dylemat, potrzebne jest inne źródło sygnału optycznego.
    Czy kolega ma "dojście" do jakiegoś urządzenia z wyjściem optycznym? Np. odtwarzacz CD/DVD? Cokolwiek.

Czy wzmiankowany powyżej odtwarzacz DVD ma wyjście optyczne?

0
  • #14 02 Cze 2014 20:08
    Maszi
    Poziom 8  

Niestety odtwarzacz DVD nie posiada wejścia optycznego. Natomiast sprawdziłem czy dźwięk pojawi sie z innego TV ( Philips ) i efekt jest taki sam - brak dźwięku. Dokonałem również dwa razy resetu według instrukcji i dalej nic.

0
  • #15 02 Cze 2014 20:16
    Polon_us
    Poziom 40  

Czy kolega mógłby napisać, co pokazuje wyświetlacz wzmacniacza przy tych próbach? Jakiekolwiek włączone wskaźniki. Lub wykonać zdjęcie (dobre jakościowo!) i zamieścić na forum.

0
  • #16 02 Cze 2014 20:29
    Maszi
    Poziom 8  

Po podłączeniu do gniazda nr 2 na wyświetlaczu włącza się dioda PCM, po włączeniu przycisku Tv viewing nie ma dźwięku.

0
  • #17 02 Cze 2014 20:37
    Polon_us
    Poziom 40  

Dioda PCM to jedyny wskaźnik świecący się na wyświetlaczu? Dziwne ... Nic więcej nie pokazuje panel?

Maszi napisał:
    po włączeniu przycisku Tv viewing nie ma dźwięku.

Po podłączeniu do gniazda #2 i pokazaniu się PCM proszę po kolei sprawdzić wszystkie wejścia tzn. po kolei wybierać je na pilocie. Tym "TV viewing" proszę się nie sugerować. Optyczne wejście może być przypisane do innego urządzenia.

0
  • #19 03 Cze 2014 12:23
    grubs
    Poziom 32  

Niech kolega sprawdzi ustawienie
    a.sel przyciskiem audio select (czy nie jest przypadkiem ustawione na analog - powinno być na auto).
    A co jest źródłem obrazu i dźwięku w TV?
    Jeżeli jest to jedno źródło typu antena to spróbuj zmienić źródło podłączając np komputer przez Hdmi i wybierając w TV odpowiednie wejście.

1
  • #20 03 Cze 2014 12:25
    Polon_us
    Poziom 40  

Dzięki za zdjęcie. Miałem nadzieję, że więcej zobaczę na tym wyświetlaczu. Zwracam honor :)

W sytuacji jaka jest pokazana zdjęciu (podłączony sygnał, widoczne PCM) proszę użyć przycisk Audio Select na panelu wzmacniacza. Po przyciśnięciu powinien pokazać się napis "Audio Select -> Auto". Jeżeli będzie inaczej, proszę zmienić na "Auto".

0
  • #21 03 Cze 2014 17:55
    Maszi
    Poziom 8  

Włączony jest na auto.

0
  • #22 04 Cze 2014 06:49
    Polon_us
    Poziom 40  

Cóż, wyczerpałem się w pomysłach :(

Wg instrukcji świecenie wskaźnika PCM oznacza, że wzmacniacz odbiera sygnał cyfrowy w tym standardzie i odtwarza ten dźwięk. W sytuacji wzmacniacza kolegi Maszi, wzmacniacz otrzymuje prawidłowy sygnał, ale nie reprodukuje go na głośnikach.

Co może świadczyć o uszkodzeniu wzmacniacza.

Sądzę, że nadszedł czas, aby rozważyć oddanie tego wzmacniacza do serwisu.

0
  • #23 09 Cze 2014 17:58
    Maszi
    Poziom 8  

Witam. Otóż sprawa się rozwiązała. Po wciśnięciu Enhancer i jeszcze jednym ustawieniu na pilocie ( niestety nie pamiętam jakiego ) dźwięk zaczął śmigać. Dziękuję za poświęcony czas i burze mózgów. Pozdrawiam :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo