Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha HTR 6030 BL - Brak dźwięku na głośnikach przy podpięciu do TV przez optyk

01 Cze 2014 18:40 4596 22
  • Poziom 9  
    Posiadam amplituner Yamaha HTR 6030 BL, głośniki ONYX 100 oraz TV Samsung UE50F5000. Gdy połączyłem TV z amplitunerem za pomocą kabla optycznego nie otrzymuję dźwięku na głośnikach. Sprawdzałem na dwóch różnych kablach, więc wykluczam wadliwy kabel. Sprawdziłem sprawność amplitunera za pomocą odtwarzacza DVD oraz tunera FM i wszystko jest ok ( dźwięk na głośnikach jest ). Czy ktoś z forumowiczów ma pomysł jak można rozwiązać ten problem ?
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Za pomocą RCA.
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Właśnie też mi się tak wydawało. Ale co ciekawe, wyszukałem w instrukcji, że przez wejście optyczne dekodowany jest DTS, Dolby Digital i PCM. Gdy wybieram w opcjach TV wybór głośników zewnętrznych i tam mam możliwość wyboru tylko PCM, a jak jest opisane w specyfikacji TV i amplitunera, że wszystkie opcje wcześniej wymienione. Na wyświetlaczu amplitunera wyświetla się PCM i w opcjach Tv również jest ustawione PCM, a dźwięku jak nie było, tak nie ma.
  • Poziom 39  
    A zdjąłeś wogóle silikonowe nakładki z końcówek kabla optycznego?
  • Poziom 9  
    Zdjąłem, przecież z nimi, nie włożył bym wtyczki do gniazda.
  • Poziom 39  
    Maszi napisał:
    Zdjąłem, przecież z nimi, nie włożył bym wtyczki do gniazda.

Nie wiem czy byś włożył czy nie, ale już dwóch takich było na forum co nie zdjeło i krzyczeli że nie ma dźwięku.
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    DVD przy testowaniu odłączyłem całkowicie. Pozostawiłem tylko optyk. Przy podłączeniu optyka do TV na drugim końcu świeci się na czerwono.
  • Poziom 42  
    Wg instrukcji wzmacniacz ma dwa wejścia optyczne. Kolega sprawdzał obydwa?

O ile kolega nie zmieniał przypisania tych wejść, a tak na to wygląda, to wejście optyczne 1 (górne) przypisane jest do wejścia CD. A dolne wejście optyczne do wejścia DTV/CBL. Przy próbach proszę włączyć te wejścia pilotem czy też z panelu wzmacniacza.
    Do DVD przypisane jest wejście cyfrowe typu coaxial.
    Jeżeli to nic nie da, a zakładamy, że TV jest ustawione prawidłowo, to sugerowałbym wykonanie generalnego reset tego wzmacniacza, czyli przywrócenia do ustawień fabrycznych.
    Był jakiś czas temu podobny przypadek i przywrócenie tych ustawień poskutkowało. W instrukcji jest opisane jak zrobić te przywrócenie ustawień.

Powodzenia :)
  • Poziom 9  
    Sprawdzałem oba, lecz na żadnym nie uzyskałem dźwięku. Spróbuje jeszcze przywrócenia ustawień fabrycznych tak, jak kolega radzi.

Dodano po 3 [godziny] 29 [minuty]:

Wykonałem reset jak zalecono w instrukcji obsługi, lecz to nie poskutkowało. Czy jeśli w amplitunerze nie świeci się żadne z wejść optycznych to znaczy , że jest usterka techniczna u któregoś z układów optycznych ?
  • Poziom 42  
    Maszi napisał:
    Czy jeśli w amplitunerze nie świeci się żadne z wejść optycznych to znaczy , że jest usterka techniczna u któregoś z układów optycznych ?

Jest to stwierdzenie nie prawdziwe. Świecą się tylko źródła dźwięku, nie odbiorniki. W tym przypadku świecenie powinno wystąpić na gnieździe optycznym w telewizorze i konsekwentnie, na kablu podłączonym do tego gniazda w TV.

Cóż, trzeba również rozważyć sytuację, że telewizor nie "nadaje" sygnału. To przecież jest również możliwe. Aby rozwiązać ten dylemat, potrzebne jest inne źródło sygnału optycznego.
    Czy kolega ma "dojście" do jakiegoś urządzenia z wyjściem optycznym? Np. odtwarzacz CD/DVD? Cokolwiek.

Czy wzmiankowany powyżej odtwarzacz DVD ma wyjście optyczne?
  • Poziom 9  
    Niestety odtwarzacz DVD nie posiada wejścia optycznego. Natomiast sprawdziłem czy dźwięk pojawi sie z innego TV ( Philips ) i efekt jest taki sam - brak dźwięku. Dokonałem również dwa razy resetu według instrukcji i dalej nic.
  • Poziom 42  
    Czy kolega mógłby napisać, co pokazuje wyświetlacz wzmacniacza przy tych próbach? Jakiekolwiek włączone wskaźniki. Lub wykonać zdjęcie (dobre jakościowo!) i zamieścić na forum.
  • Poziom 9  
    Po podłączeniu do gniazda nr 2 na wyświetlaczu włącza się dioda PCM, po włączeniu przycisku Tv viewing nie ma dźwięku.
  • Poziom 42  
    Dioda PCM to jedyny wskaźnik świecący się na wyświetlaczu? Dziwne ... Nic więcej nie pokazuje panel?

Maszi napisał:
    po włączeniu przycisku Tv viewing nie ma dźwięku.

Po podłączeniu do gniazda #2 i pokazaniu się PCM proszę po kolei sprawdzić wszystkie wejścia tzn. po kolei wybierać je na pilocie. Tym "TV viewing" proszę się nie sugerować. Optyczne wejście może być przypisane do innego urządzenia.
  • Poziom 32  
    Niech kolega sprawdzi ustawienie
    a.sel przyciskiem audio select (czy nie jest przypadkiem ustawione na analog - powinno być na auto).
    A co jest źródłem obrazu i dźwięku w TV?
    Jeżeli jest to jedno źródło typu antena to spróbuj zmienić źródło podłączając np komputer przez Hdmi i wybierając w TV odpowiednie wejście.
  • Poziom 42  
    Dzięki za zdjęcie. Miałem nadzieję, że więcej zobaczę na tym wyświetlaczu. Zwracam honor :)

W sytuacji jaka jest pokazana zdjęciu (podłączony sygnał, widoczne PCM) proszę użyć przycisk Audio Select na panelu wzmacniacza. Po przyciśnięciu powinien pokazać się napis "Audio Select -> Auto". Jeżeli będzie inaczej, proszę zmienić na "Auto".
  • Poziom 9  
    Włączony jest na auto.
  • Poziom 42  
    Cóż, wyczerpałem się w pomysłach :(

Wg instrukcji świecenie wskaźnika PCM oznacza, że wzmacniacz odbiera sygnał cyfrowy w tym standardzie i odtwarza ten dźwięk. W sytuacji wzmacniacza kolegi Maszi, wzmacniacz otrzymuje prawidłowy sygnał, ale nie reprodukuje go na głośnikach.

Co może świadczyć o uszkodzeniu wzmacniacza.

Sądzę, że nadszedł czas, aby rozważyć oddanie tego wzmacniacza do serwisu.
  • Poziom 9  
    Witam. Otóż sprawa się rozwiązała. Po wciśnięciu Enhancer i jeszcze jednym ustawieniu na pilocie ( niestety nie pamiętam jakiego ) dźwięk zaczął śmigać. Dziękuję za poświęcony czas i burze mózgów. Pozdrawiam :)