Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki router pod ~ 200Mb/s i OpenWRT

01 Cze 2014 21:45 7335 47
  • Poziom 11  
    Czesc,
    Poszukuje routera do szybkiego łącza (od 200 do 300Mb/s)

posiadam 2 publiczne IP więc potrzebuje 2 WAN-ów, ale ceny są niezłe, więc najlepiej to obejść stosując jedno gniazdko LAN jako WAN za pomocą OpenWRT i mwan3.
    router nie musi mieć nawet Wi-Fi, moge to zrobić na którymś z tych co mam.
    są jakieś z gigabitowym lanem w przystępnych cenach?

zrobiłem tak, na TP-Linku TL-WR841N ale sie krztusi przy większej przepustowości.
    szukałem po internetach, ale średnio to wygląda... Czy może ktoś polecić dobry i nie najdroższy router pod takie rozwiązanie? może coś do kupienia jako używkę w sieci?

pozdr Ivox I. K.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Routerboard.com - każdy model ma podaną przepustowość.
  • Poziom 11  
    Wchodzi na te routery openWRT?
    Ktoś coś innego poleca?
  • Poziom 37  
    ivoxik napisał:
    Wchodi na te routery openWRT?
    Ktoś coś innego poleca?

A musi byc openWRT? Na sofcie mikrotik'a zrobisz co zechcesz, duzo wiecej niz openWRT.

marcin
  • Moderator - Sieci, Internet
    ivoxik napisał:
    Ktoś coś innego poleca?

Każdy router wspierający OpneWRT i posiadający porty 1000Mb/s (tzw. gigowe).
  • Poziom 11  
    Dla 200 Mb/s wystarczy mieć 2 porty 100 Mb dlatego pytam tutaj, bo gigabitowe są sporo droższe, może wystarczy jakiś odpowiedni dobrać z "setek" pod OpenWRT.... kasa tez się liczy.

EDIT
    openwrt znam i używam, dlatego o nim pisze, ale zależy mi na dowolnej konfiguracji.
  • Poziom 37  
    ivoxik napisał:
    dla 200 Mb/s wystrczy mieć 2 porty 100 Mb dlatego pytam tutaj, bo gigabitowe są sporo droższe, może wystarczy jakiś odpowiedni dobrać z "setek" pod OpenWRT.... kasa tez sie liczy.

Sa drozsze, ale tez maja szybsze bebechy zeby obsluzyc 1000Mbit. Sprzet z portami 100 moze byc za wolny zeby obsluyzc polaczon ruch 2x100 (WAN).

marcin
  • Poziom 11  
    ivoxik napisał:
    może wystarczy jakiś odpowiedni dobrać z "setek" pod OpenWRT

m.jastrzebski napisał:
    Sprzet z portami 100 moze byc za wolny

MOŻE być, czy raczej BĘDZIE?
    dobierze sie jakiś który to udzwignie, czy zapomnieć o 100Mbitowych?
  • Poziom 37  
    ivoxik napisał:
    ivoxik napisał:
    może wystarczy jakiś odpowiedni dobrać z "setek" pod OpenWRT

m.jastrzebski napisał:
    Sprzet z portami 100 moze byc za wolny

MOŻE być, czy raczej BĘDZIE?
    dobierze sie jakiś który to udzwignie, czy zapomnieć o 100Mbitowych?

NIe da sie jednoznacznie okreslic. Zalezy jaki procesor ma konkretny sprzet. Co bedzie dzialac na routerze: VPN, jakies skomplikowane reguly forewall'a, jakies kolejkowanie itd. Wszystko to zjada procesor. Mikrotik z 1GBit portami majace procesory ~700MHz, przy prostym firewallu/NAT-e raczej nie osiagnie 1GBit, bo procesor bedzie chodzil na 100%
  • Poziom 11  
    To wiele wyjaśnia, mój router ma proc 550Mhz. jeśli będę cos kupował to strzele w 700, ale zaznaczam, że gigabita nie osiągnę, bo WAN mam koło 200Mb/s, a do połączenia wewnętrznego mam switch gigabit.

Chce mieć na nim 2 IP, VLAN, routing 3-ch podsieci (mniej niz z 20 klientów razem z telefonami), wyjścia za pomocą 2 innych routerów(w trybie AP+switch).

To ma być tylko maszynka dostępowa na load balancing z mwan3.

PS. co ważniejsze predkość procesora czy ilość RAM-u dla większej przepustowości?

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

wypatrzyłem taki nie najdroższy TP-Link TL-R470T+ z opcją load balancing, ale on niby ma 400Mhz procesor, poza tym nie widze by OpenWRT na niego weszło...

Co o nim sądzicie? może coś podobnego?
  • Poziom 37  
    ivoxik napisał:
    to wiele wyjaśnia, moj router ma proc 550Mhz. jeśli bede cos kupował to strzele w 700, ale zaznaczam, że gigabita nie osiągne, bo WAN mam koło 200Mb/s, a do połączenia wewnętrznego mam switch gigabit.

Chce mieć na nim 2 IP, VLAN, routing 3-ch podsieci (mniej niz z 20 klientów razem z telefonami), wyjścia za pomocą 2 innych routerów(w trybie AP+switch)

To ma być tylko maszynka dostępowa na load balancing z mwan3.

PS. co ważniejsze predkosc procesora czy ilosc RAM-u dla większej przepustowości?

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

wypatrzyłem taki nie najdroższy TP-Link TL-R470T+ z opcją load balancing, ale on niby ma 400Mhz procesor, poza tym nie widze by OpenWRT na niego weszło...

Co o nim sądzicie? może coś podobnego?

Nadal sugeruje Mikrotik'a. Np 450G. To jest wyzszy koszt, cos kolo 250-300PLN chyba.
    Czemu. Bo kazde 5 portow mozesz skonfigurowac jak chcesz. Na 2 dwa lacza, na pozostalych 3 podsieci ze swoja adresacja, routingiem itd. 2 zewnetrzen IP mozesz pewnie skonfigurowac jak chcesz: polaczyc w jeden logiczny link, zrobic lacze backupowe, itd, itp

Wlasnie sprawdzilem. Wysylanie po 100mbit duzego pliku z jednej podsieci do drugiej (czyli routing bez NAT'a). Na firewallu kilkanascie prostych regulek. Nic skomplikowanego. Zjada to okolo 38-40% procesora 680MHZ. Duze ramki 1500bajtow. Przy mniejszych ramkach do WANUu bedzie gorzej bo ilosc ramek jest wazna. W mikrotiku mozesz go przetaktowac do 800MHz jesli masz dobre chlodzenie. Pamieci to nie zjada za duzo 225MB wolne z 256MB.

Tyle ze to byl pojedynczy plik. 1 polaczenie, po za tym router sie nudzil. Jesli naraz bedzie 20 uzyszkodnikow cos robic, to prawdopodobnie bedzie gorzej (wolniej). Jak ktos przywali jakies P2P ktore ustanowi dziesiatki jesli nie setki polaczen, to tez juz tak rozowo nie bedzie.

200mbit to nie przelewki. Jesli chcesz to obskoczyc routerem za 150PLN z prockiem 400MHz to sie moim zdaniem rozczarujesz tylko. Ten mikrotik to jest rozwiazanie budzetowe i pewnie bedzie robil bokami i przydaloby sie cos mocniejszego:
    mikrotik z 2 rdzeniowym prockiem (ale to 1000PLN) 2x 1GHZ
    Moze ubiquity edgeMax (550 PLN) * 2 x 500MHz
    Jakies mocniejsze Dlinki.

Takie jest moje zdanie.

marcin
    ivoxik napisał:
    dla 200 Mb/s wystrczy mieć 2 porty 100 Mb

Od kiedy?.
    Masz w domu sprzęt, który obsługuje LACP?.

ivoxik napisał:
    Poszukuje routera do szybkiego łącza (od 200 do 300Mb/s)

ivoxik napisał:
    Chce mieć na nim 2 IP, VLAN, routing 3-ch podsieci (mniej niz z 20 klientów razem z telefonami), wyjścia za pomocą 2 innych routerów(w trybie AP+switch)

I to chcesz "opędzić" sprzętem za 1 tyś zł?.
    Już nie mówię, o samym dostępie do sieci, tylko to co "zje" cały transfer w sieci.
    Szukaj czegoś, co ma sprzętowego NATa, i przepustowość WAN-LAN na 1 Gb.

ivoxik napisał:
    To ma być tylko maszynka dostępowa na load balancing z mwan3

To musisz szukać czegoś z co najmniej 2 portami WAN.
  • Poziom 37  
    KOCUREK1970 napisał:

I to chcesz "opędzić" sprzętem za 1 tyś zł?.
    Nie, On to chce opedziec sprzetem za 150PLN. Ja zasugerowalem cos za 1000PLN. Mikrotik z proeckiem 2x1GHz powinien to udzwignac. Obsluzy agregacje lacza.

marcin
    m.jastrzebski napisał:
    On to chce opedziec sprzetem za 150PLN. Ja zasugerowalem cos za 1000PLN. Mikrotik z proeckiem 2x1GHz powinien to udzwignac

Tylko, że do Mikrotika MUSISZ mieć pojęcie, co chcesz zrobić (linux), która funkcja od czego jest, nie masz o tym pojęcia - zginiesz (wiem, bo taki sprzęt leży u mnie w szafie, też myślałem, że dam radę, ale to nie na moje nerwy).
    Tutaj nie obrażając kolegi mamy usera, który trochę błądzi myślami w wirtualnym świecie.
    Dla niego, tylko router "klikany", z normalnym GUI.
  • Poziom 37  
    KOCUREK1970 napisał:
    m.jastrzebski napisał:
    On to chce opedziec sprzetem za 150PLN. Ja zasugerowalem cos za 1000PLN. Mikrotik z proeckiem 2x1GHz powinien to udzwignac

Tylko, że do Mikrotika MUSISZ mieć pojęcie, co chcesz zrobić (linux), która funkcja od czego jest, nie masz o tym pojęcia - zginiesz (wiem, bo taki sprzęt leży u mnie w szafie, też myślałem, że dam radę, ale to nie na moje nerwy).
    Tutaj nie obrażając kolegi mamy usera, który trochę błądzi myślami w wirtualnym świecie.
    Dla niego, tylko router "klikany", z normalnym GUI.

Toz mikrotik jest klikany z normalanym GUI. Albo przez przegladarke, ale lepiej i szybciej przez dedykowany soft.

marcin
    m.jastrzebski napisał:
    Toz mikrotik jest klikany z normalanym GUI

No to życzę temu userowi powodzenia w konfiguracji takiego sprzętu.
    Mnie się cierpliwość i szukanie porad i podpowiedzi po sieci znudziło po kilku dniach.
    Po zakupie Netgeara WNDR 3700 v2, ustawiłem wszystko co jest mi potrzebne w 5 minut.
  • Poziom 37  
    KOCUREK1970 napisał:
    m.jastrzebski napisał:
    Toz mikrotik jest klikany z normalanym GUI

No to życzę temu userowi powodzenia w konfiguracji takiego sprzętu.
    Mnie się cierpliwość i szukanie porad i podpowiedzi po sieci znudziło po kilku dniach.
    Po zakupie Netgeara WNDR 3700 v2, ustawiłem wszystko co jest mi potrzebne w 5 minut.

Zgadzam sie z jednym. Sprzet do potrzeb sie dobiera. Ale obawiam sie ze sprzet ktory zaoferuje to co chce ivoxik, raczej nigdy nie bedzie plug and play, wiec przysiasc nak konfiguracja trzeba bedzie niestety.

marcin
  • Poziom 11  
    Dużo sie dowiedziałem w tej chwili...
    CLI sie nie boje, ale GUI tez nie pogardze...

dla wyjaśnienia... nie potrzebuje LACP, mam z VECTRY modem z docsis3.0 i wychodzą z niego dwie RJ-ki z moimi dwoma IP. jedno z nich dla mnie - NAS i pare kompów, drugie dla całego tałatajstwa, rodzinki, telefonów itp itd..

Dlatego potrzebuje DWA porty na WAN, i możliwość puszczenia na nie ruchu wchodzącego DO pełnego 100Mb/s, bo non stop nie bedzie takiego obciążenia - tylko w szczycie... poza tym napisałem DO 20 klientów, ale też na raz nie bedzie więcej jak 4 - 5 maszyn z zauważalnym obciążeniem + p2p. połączenia wewnętrzne tak czy inaczej pójdą (głównie do NAS-ka) po gigabitowym switchu, toteż w sumie jedyne co poszukiwany router bedzie musiał ogarnąć to wejście strumienia do 100mb x2 i puszczenie go dalej na pozostałe urządzenia 3-ma kablami.

to, że sprzęt taki kupie za tyś, czy 600 pln, to wiem. natomiast chciałbym maksymalnie ograniczyć koszt poprzez dobranie urządzenia konkretnie pod moje zastosowanie..
    Powyżej 700Mhz to już wiem, poczytam troche o mikrotikach, może wypatrzę coś jeszcze innego, ale widze że jednak musze budżet zwiększyć...

pozdr Ivox I. K.
    ivoxik napisał:
    mam z VECTRY modem z docsis3.0 i wychodzą z niego dwie RJ-ki z moimi dwoma IP. jedno z nich dla mnie - NAS i pare kompów, drugie dla całego tałatajstwa, rodzinki, telefonów itp itd..

A jaki to dokładnie modem.
    Sam mam w domu UPC, mam modem, ale jakoś więcej niż jednego portu RJ 45 w moim modemie nie widzę.
    ivoxik napisał:
    urządzenia konkretnie pod moje zastosowanie..

Ok.
    Ale raz piszesz o minimalnym wykorzystaniu routera, a poprzednio, że fiu, fiu.
    jeśli kupisz tanie G, to o maksymalnym wykorzystaniu możesz zapomnieć, ale cena niska, natomiast, jeśli chcesz to wykorzystać na maxa, to tanim G tego nie ogarniesz, duuużo wyższe koszty zakupu, i musisz to kupić już itd.
  • Poziom 11  
    to jest u mnie router CISCO tylko przestawiony w tryb bridge - ma WiFi (wyłączone) i 4 porty LAN. poprosiłem o taki ze względu na wyjścia LAN, bo "zwykłe" modemy mają jedno wyjście RJ-45 i musiał bym bawić sie z Gigabitowym routerem i albo jak do tej pory drogą -switch -> 2 routery, albo jednym routerem używając pakiet macvlan na OpenWRT

mówie tutaj głównie o tym, by router nie był wąskim gardłem, by umiał przepuścić ruch z dwu WANów do wewnątrz z pełną (200Mb/s) przepustowością, ewentualnie jakąś maszynke z gigabitem, wttedy już nie musi chyba być jakaś wyszukana.

to co pisze, to że potrzebuje domowy router z opcją (zrobienia) 2 WANów które razem obsłużą pełną moc 200Mb/s w szczycie i puszczą ją do "środka" na 3 podsieci.
    wszystkie WiFi i tak pójdą po innym routerze, bez DHCP, czyli de facto AP i switch orazinnych urządzeniach. wewnętrzny ruch giga będzie szedł przez transparentny switch zyxel. dlatrgo pisałem, że moge dosyć mocno odciążyć ten router używając innych maszyn.
    tylko szukam najtańszego rozwiązania z dobrą możliwością konfiguracji (np OpenWRT, który znam) i żeby sie nie krztusił przy szczycie powyżej 100Mb/s transferu w dół.

EDIT:
    nikt nie pisze o maszynach CISCO - czy mają jakieś gorsze punkty? polecacie?
    np taki na szybko:
    RV042G-K9-EU
  • Poziom 37  
    ivoxik napisał:

EDIT:
    nikt nie pisze o maszynach CISCO - czy mają jakieś gorsze punkty? polecacie?
    np taki na szybko:
    RV042G-K9-EU

Maja slaby punkt. Cene. Pisales o urzadzeniu za 150pln, to nikt z cisco nie wyskakiwal ;-)

marcin
  • Poziom 11  
    pisałeś też o mikrotikach które do tanich nie należą...
    widziałem już takie ilości sprzętu, ale niestety nie wiem, co dostane w środku, co będę mógł skonfigurować itd...
    poza tym, jeśli już miałbym dać większą ilopść kasy niż te nieszczęsne 2 stówy, to też nie za bardzo wiem w co celować... są i cisco i mikrotiki takie w miare sprzętowe i nie wybijające dużo powyżej 300pln.

ma ktoś przykład jakiejś maszynki powyżej 300 (ale bez przesady) żeby nie była wąskim gardłem?

pozdr Ivox I. K.
  • Poziom 37  
    ivoxik napisał:
    pisałeś też o mikrotikach które do tanich nie należą...
    widziałem już takie ilości sprzętu, ale niestety nie wiem, co dostane w środku, co będę mógł skonfigurować itd...
    poza tym, jeśli już miałbym dać większą ilopść kasy niż te nieszczęsne 2 stówy, to też nie za bardzo wiem w co celować... są i cisco i mikrotiki takie w miare sprzętowe i nie wybijające dużo powyżej 300pln.

ma ktoś przykład jakiejś maszynki powyżej 300 (ale bez przesady) żeby nie była wąskim gardłem?

pozdr Ivox I. K.

Ale taki RV042G-K9-EU jest badz co badz 2x drozszy niz RB450G. A w mikrotiku dostajesz troche wiecej funkcjonalnosci. Jesli potrzebujesz, bo jak pisalem, sprzet pod potrzeby. Ja osobiscie mam zle doswiadczenia z cisco z serii small business. Kupilem kiedys AP (tylko AP) za 300 czy 400PLN. Spedzilem ze 2 tygodnie na walce z helpdeskiem, pisaniu ticketow itd. Nawet jakas wersje beta firmwareu dostalem. A AP jak rozlaczal bez powodu sie co pol godziny, tak rozlaczal :-( Wiec dalem sobie spokoj.
    Mam teraz wlasnie RB450G na wejsciu do domu. Mam swoj wlasny serwer pocztowy, kilkanascie urzadzen. Niestey lacze bardzo wolne do swiata bo 4mbit. Ale chodzi tygodniami i nie narzeka. A mozliwosci bajka :-) Jakis Ipad sasiada potrafil mi zajac cale lacze (up) na pol godziny. Co wysyla nie dotarlem. No to dostal ipad swoja kolejke do wysylania i nie obciazy wiecej niz 0.1 łacza.
    Chcialem udowodnic WISPowi ze w godzinach wieczornych lacze przysiada? Prosze bardzo. Skrypt ktory co x sekund robi ping i zapisuje wynik do pliku.
    Statystyki? Prosze. Po porcie, po IP, z lista adresow, z iloscia danych przelsanych po IP.
    Co tylko chcesz. W zasadzie co bym sobie nie wymysli, to sie da zrealizowac. A calosc badz co badz za 300PLN!!

marcin
  • Poziom 11  
    to brzmi dobrze...
    zanim zaczne szukać... soft w mikrotikach jest modularny, coś jak OpenWRT? czy ograniczony do tego, co dostane? może jakieś demo istnieje?? mowiles ze ma jakieś GUI...

Tymczasem poszukam jakiegoś mikrotika, jeśli ktoś po drodze nie podrzuci lepszego rozwiązania....

pozdr
  • Poziom 37  
    ivoxik napisał:
    to brzmi dobrze...
    zanim zaczne szukać... soft w mikrotikach jest modularny, coś jak OpenWRT? czy ograniczony do tego, co dostane? może jakieś demo istnieje?? mowiles ze ma jakieś GUI...

Tymczasem poszukam jakiegoś mikrotika, jeśli ktoś po drodze nie podrzuci lepszego rozwiązania....

pozdr

Nie tylko demo, ale do rzeczywistej maszyny sie mozesz zalogowac i zobaczyc webGUI. Daja tez maly program kotry daje ciut wieksza funcjonalnosc, plus mozliwosc dostania sie do urzadzenia po adresie MAC (jakbys cos grubo spitolil z IP ;-)

http://demo.mt.lv
    Rozne moduly mozna wlaczac i wylaczac wedle potrzeb. Wejdz w system/packages.
    A czy ograniczony do tego co dostajesz? No to znajdz tam cos czego potrzebujesz a nie dostajesz ;-)

marcin
  • Poziom 38  
    @ivoxik

Bierz MT ;) i sie nie zastanawiaj w nic innego nie ma sensu sie pchac. To na prawde bardzo fajny sprzet za przystepne pieniadze. Konfiguracja nawet z konsoli nie jest taka straszna, jak ma sie pojecie o sieciach idzie szybko zalapac co i jak. Reszta urzadzen na ktore jest przykladowo OpenWRT to niestety zabawki z ktorymi jest wiecej problemow niz to wszystko warte. Jak upchasz cos wiecej to wszystko zacznie sie dlawic bo procek nie wyrobi. Do tego ile to ma maszyn obsluzyc... czuje ze w domu wiec nie ma sie co spinac, bo jak wiecej to warto pomyslec i poszukac z demobilu do NAT-u jakis Cisco PIX (swietnie sobie radzi z NATem).

Niestety 200Mbps to nie jest takie chop siup :) jeszcze stosunkowo niedawno za taki sprzet slono sie placilo :) (mowa o takim ktory zrobi cos jeszcze poza routingiem czy NAT-em)... Ewentualnie jakas plyta miniITX (Atom itp. lub cos w tym stylu) + Vyatta.

No chyba ze chcesz to mam Cisco 7206VXR + NPE-G1 do sprzedania (cena na priv - ale moze zalamac ;) )...
  • Poziom 37  
    tplewa napisał:
    @ivoxik

Bierz MT ;) i sie nie zastanawiaj w nic innego nie ma sensu sie pchac. To na prawde bardzo fajny sprzet za przystepne pieniadze.

A jak podstawowy model sie nie wyrobi to masz do wyboru ten sam soft na sprzecie:
    z 2, 9, 16 czy nawet 36 rdzeniowym procesorem, w zakresie cen od 1000 do 3500PLN. W Cisco to za cos takiego samochod trzeba sprzedac albo nerke.

marcin
    ivoxik napisał:

Za 300 zł chcesz router, który ma 2 wany?.
    Pamiętaj też, że po podłączeniu, może się okazać, że jesteś za podwójnym natem, adres IP nie jest publiczny (cisco które masz, choć w bridgu, to operator coś wywinie, i będziesz miał 2 routery i będziesz miał kaszankę).
    W UPC swego czasu, też można było sposobem przełączyć cisco do roli mostu..., no to już nie można.
  • Poziom 37  
    KOCUREK1970 napisał:

Za 300 zł chcesz router, który ma 2 wany?.
    W czym problem. Wspomniany RB450G z mikrotika, moze miec... 4 WANy, jesli sobie go tak skonfigurujesz :-)
    On nie ma WANow/LANow, tylko 5 portow. A co z nimi zrobisz, jak to skonfigurujesz to juz Twoja decyzja. OK, z mala obudowa desktop to jest 350PLN. Z obudowa rackowa 400PLN.

marcin
  • Poziom 38  
    @KOCUREK1970

Moze nie za 300 ;) ale za 354 mozesz miec wiecej WAN-ow

Cos takiego mam w domu (MikroTik RouterBOARD RB2011UAS-2HnD-IN):
    http://www.cdr.pl/p1754,mikrotik-routerboard-rb2011uas-2hnd-in.html

uzywam tez w firmie jako AP (kilka VLAN-ow, kilka SSID, 802.1x PEAP itd.) konfigurujesz i zapominasz o sprzecie (poza aktualizacjami). A nie jak w przypadku zabawek jakies resetery itp. bo ciagle sie wiesza lub cos dziala jak loteria... Wczesniej w firmie byl Netgear WNR3500L v2 kupiony przez kogos z Tomato - PEAP dzialo jak chcialo czesc komputerow sie logowala czesc nie itd. (zleznie chyba od pogody ;) ) - w Radiusie (Windows 2012 R2 NAP) nawet nie bylo sladu by ten Netgear sie komunikowal przy logowaniu (ale wystepowalo to losowo).

Choc akurat wymieniony model to nie wiem czy da rade na 200-300Mbps jak chce sie cos wiecej upakowac... ale jak ktos juz wspomnial MT nie konczy sie na tym modelu. Ten to akurat fajne gotowe rozwiazanie do domu malej firmy...

Jednak z drugiej strony to ja tak srednio wierze w te 200-300Mbps z UPC :) Teoretycznie w DOCSIS 3.0 przy 8 kanalach downstream i 4 upstream da sie 400Mbps / 108Mbps ale to tylko teoria ;) zwlaszcza problem jest w upstram (ograniczenia pasma w kanale zwrotnym). Wiec moze i taki mniejszy MT wystarczy bo taki ruch to raczej bedzie bardzo sporadycznie wystepowal...