Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

światła do jazdy dziennej - zasilanie z baterii słonecznej

02 Cze 2014 18:09 1095 9
 • Poziom 8  
  Witam,

  chcę zrealizować ciekawy moim zdaniem projekt - instalacja układu świateł do jazdy dziennej wykorzystujący zasilanie z baterii słonecznych. W desce rozdzielczej mojego auta znajduje się bardzo ładne miejsce gdzie można by zainstalować takie panele.

  Pytanie takie, czy lepiej byłoby wykorzystywać energie słoneczną do ładowania akumulatorów zasilających światła dzienne, czy może lepiej taką energie przekazać do układu ładowania akumulatora samochodu. Zakładając że przez tydzień samochód nie wyjeździe z garażu, czy te baterie słoneczne będą w stanie od razu umożliwić jazdę na światłach dziennych?
 • Poziom 39  
  Witam
  Światła do jazdy dziennej mają mały pobór prądu w stosunku do świateł mijania,czy jest sens by coś takiego robić.
 • Poziom 8  
  projekt ma być wykorzystany w pracy dyplomowej i chciałem koniecznie wykorzystać te panele słoneczne. Myślę że na desce można by zamontować 6-8 takich małych paneli (lampkowych). Na co przeznaczyłbyś takie zasilanie w takim razie?
 • Poziom 17  
  Eko komputer- wskaźnik spalania zasilany z ogniw:)
 • Poziom 8  
  Moim zdaniem lepiej wykorzystać je tak, by odciążyć alternator. Pomysł ze światłami dziennymi jest o tyle fajny że planuje dołożyć czujnik zmierzchu - automatyczna zmiana na światła mijania o zmroku
 • Poziom 17  
  Pomysł twój jest fajny i mi tez sie podoba, lecz jakim prądem dysponują te ogniwa?
 • Poziom 31  
  Twój problem to niewłaściwa ocena ilościowa zjawisk fizycznych w proponowanym przez Ciebie pomyśle.
  Na przykład: Weź na próbę małe ogniwo fotovoltaiczne (np. zdemontowane z popularnej taniej ogrodowej lampy LED), podłącz do niego bezpośrednio odpowiedni miliamperomierz i zmierz prąd stały, porównaj wartości prądu oświetlając ogniwo przez szybę (wewnątrz samochodu) i na zewnątrz samochodu.
  Po tej próbie będziesz miał własne, wiarygodne zdanie na ten temat.
 • Poziom 17  
  Takie ogniwa nawet jakby dały 12V 1A to co to jest w samochodzie? przy alternatorze rzędu 30A albo i lepiej.
 • Poziom 8  
  Poczytałem teraz głębiej o tym i niestety chyba będzie trzeba porzucić ten pomysł. Musiałbym cały dach samochodu panelami zastąpić;)
  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 • Poziom 30  
  david926 napisał:
  Myślę że na desce można by zamontować 6-8 takich małych paneli (lampkowych). Na co przeznaczyłbyś takie zasilanie w takim razie?

  Ja bym zastosował do zasilania wentylacji samochodu na postoju . Niema nic gorszego niż wsiadanie do samochodu który stał na słońcu z zamkniętymi szybami , W środku jest piekarnik !
  Zadna firma tego nie robi aby auto się wentylowało na postoju za pomocą foto ogniw .
  Możesz zrobić taką pracę dyplomową , patent sprzedać jakiemuś producentowi a zyskami podzielisz się zemną jako pomysłodawcą .