Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - sortowanie danych w wierszu od wybranego ciągu

03 Cze 2014 08:42 1392 3
  • Poziom 22  
    Mam w arkuszu Excela takie dane:
    Code:

A    B    C    D     E  F    G    H  I    J    K  L
    1 Nazwa Data Ilość_1 x kg Ilość_2 y kg Ilość_3 z kg ...
    2 Nazwa Data Ilość_2 y kg Ilość_3 z kg ...
    3 Nazwa Data Ilość_3 z kg ...
    4 Nazwa Data Ilość_2 y kg Ilość_3 z kg ...
    5 Nazwa Data Ilość_1 x kg Ilość_2 y kg Ilość_3 z kg ...
    ...

Czy jest możliwość posortowania/wyrównania danych w wierszach tak aby Ilość_3 oraz wartość z były w jednej kolumnie?
  • Poziom 33  
    Dzień dobry,
    Zawsze w takich przypadkach należy dodawać załącznik z reprezentatywnymi danymi, bo tak to trzeba się domyślać.
    Rozumiem, że "ilość_1", "ilość_2" i "ilość_3" są to stałe teksty identyfikujące dane, a x, y, z oraz kg to zmienne. Nazwą oraz Datą nie zajmowałem się, rozumiem, że zostaną po prostu skopiowane.
    Moja propozycja to zastosować funkcje INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ oraz JEŻELI.BŁĄD (Excel >= 2007), aby zamaskować nieznalezione pozycje.
    Trzy komórki zaznaczone na żółto stanowią zestaw, który można kopiować razem w prawo i w dół. Powtórzone nagłówki danych nad tabelką stanowią wzorce.
    Plik po wczytaniu zapisać w formacie .xlsx.
    Pozdrowienia.
  • Poziom 22  
    Witam.
    Już naprawiam błąd - załączam plik z próbka danych. Chciałbym aby wyrównać jakoś dane w wierszach aby dane zaznaczone na żółto były w jednej kolumnie ale pozostąłe zachowały przy tym swoją kolejność.
  • Poziom 33  
    Dzień dobry,
    Ten wariant jest trochę trudniejszy od poprzedniego. Po pierwsze trzeba ustalić w której kolumnie najdalej może wystąpić zaznaczony tekst. Jeśli to wiadomo, ten etap można pominąć. Jeśli nie, to szukamy frazy "Ciężar całkowity" w każdym wierszu i notujemy numer kolumny, następnie znajdujemy najwiekszy z tych numerów. Jest to numer kolumny, w którym zgrupowane będą te frazy.
    W każdym wierszu należy umieścić 2 formuły tablicowe: pierwsza w kolumnach początkowych, aż do kolumny poprzedzającej wyróżnioną; druga od kolumny wyróżnionej do końca danych.
    Pierwsza formuła:
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

$B4:$P4 - zakres danych wiersza oryginalnej tabeli.
    Druga formuła:

Te dwie formuły należy skopiować w dół, aby objąć cały zakres tabeli.
    W miejscach, gdzie brak danych będą wyświetlane kody błędów.
    Jeżeli te kody przeszkadzają w opcjach wydruku można je zamaskować. W arkuszu można też utworzyć kopię tej tabelki za pomocą formuły tablicowej:
    w Excelu >=2007
    w Excelu <=2003.
    W przypadku gdy będzie wyświetlana tabelka z zamaskowanymi błędami, tę pierwszą można ukryć.
    Być może istnieje prostszy sposób realizacji tego zadania, ale mnie na razie przyszedł do głowy tylko taki.
    Pozdrowienia.