Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijanie transformatora w rdzeniu - 2500VA

03 Cze 2014 15:09 2541 17
 • Poziom 37  
  Witam,

  Dorwałem transformator sieciowy 220V na 33V, według producenta 2500VA.
  Uzwojenie wtórne nawinięte jest drutem ~4mm a ilośc zwoi to 38. Samo trafo jest dość masywne bo waży około 11kg. Drut pokryty prawdopodobnie podwójną emalią (bez przekładek między zwojowych) ale za to polakierowane (trochę się lepi).
  Muszę zrobić 3 odczepy na 12V, 20V, 30V.
  Trafo jest już rozebrane a z samego karkasu odwinąłem już 20 zwoi (według obliczeń powinno tam być około 10V). Czy w takim przypadku najlepszym sposobem będzie złożenie w tej sytuacji trafa do kupy i nawijanie go od początku w rdzeniu podłaczając go co jakiś czas do sieci mierząc miernikiem napięcie i upewniając się czy w dobrym miejscu robię odczep bo według wyliczeń dla 12V-22uzw, 20V-29uzw, 30V-36uzw czy może zrobienie odczepów i zaufanie obliczeniom? Nie ukrywam że się trochę boję nawijać tego trafa w rdzeniu bo drut ~4mm jest dosyć sztywny a uszkodzenie go to nie problem tym bardziej że chce robić przekładki z papieru kuchennego (tego brązowego) a każde z uzwojeń polakierować lakierem akrylowym.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 43  
  Witam!
  Aby ustalić prawidłową liczbę zwoi wystarczy nawinąć uzwojenie 'próbne' jakimkolwiek drutem (lub linką w izolacji PCV) - napięcie bez obciążena nie zależy od średnicy drutu.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 37  
  Tak wiem o tym że napięcie nie zależy od średnicy drutu a od ilości zwoi dlatego też odnosiłem się do ilości zwoi. W tej chwili na karkasie zostąło koło 17 zwoi więc na 100% będzie to poniżej wartości jaką potrzebuje do zrobienia odczepu ale czy w takim wypadku złożyć transformator z tak odwiniętym uzwojeniem, usunąć izolację z drutu i wykonać pomiar po czym ponownie nawinąć jeden zwój i ponownie wykonać pomiar zabezpieczając od razu "nacięte" uzwojenie taśmą izolacyjną i np papierem bo nie będe miał możliwości wsadzenia tam termokurczu chyba że idealnie wyprostuje drut. Nie wiem czy będzie w ogolę taka możliwość aby nawinąć to trafo ponownie w rdzeniu, drut gruby i bardzo sztywny a byle zahaczenie i może się posypac izolacja drutu
 • Moderator Projektowanie
  Nawijanie na złożonym rdzeniu to... głupota. Nie dasz rady, zmasakrujesz izolację drutu, pogniesz go co uniemożliwi jego równe nawiniecie - a jeśli jest tam mało miejsca - całe uzwojenie się wtedy nie zmieści. A nawet jak się zmieści - będzie luźne i będzie brzęczeć, może też zabraknąć tego drutu na zakładaną ilość zwojów.
  Tylko pomiar napięcia - liczenie zwojów - wyznaczenie k=il. zw/V - z tym że będzie to dotyczyć napięcia bez obciążenia/biegu jałowego ( a zapewne masz podane 33V jako napięcie nominalne pod obciążeniem).
  Można to przeliczyć z jałowego na obciążone proporcją.
  Coś te twoje dane/wyliczenia są chyba błędne.
  Skąd wiesz że jest tam 38zw? - jeśli nie odwinąłeś do końca?
  Skąd wyszło 12V-22uzw, 20V-29uzw, 30V-36uzw "
  przecież to bzdura, bo jeśli 12V-22uzw (rozumiem, że 22zw a nie 22 uzw) to k=22/12=1,83zw/V, a wtedy nie zgadza się to z 20V-29zw - bo tu wtedy k wynosiłoby 1,45, a dla 30V-36zw - k=1,2zw/V.

  Zmierz napięcie wtórne na nieodwijanym wtórnym - najlepiej na biegu jałowym (bez obciążenia) i pod obciążeniem nominalnym. Zmierz też napięcie sieci - bo jeśli odbiega mocno od 230V to będziesz miał nieprawidłowe wyniki pomiaru wtórnego. Wtedy trzeba je skorygować proporcjonalnie do odchyłki napięcia sieci.
  Rozbierz trafo, odwiń wtórne (szanuj drut/nie pognij go, nie uszkodź izolacji) do ostatniej warstwy (jej nie odwijaj) i policz całkowitą ilość zwojów. Wylicz k=il.zw./Uwt.=X zw/V.
  Przy czym ta cyfra X to będzie dotyczyć napięcia jałowego/pod obciążeniem - zależy co podstawisz do wyliczeń (pomiar Uwt jałowego/pod obciążeniem).
  Dla napięć 12V, 20V wyliczysz po jakiej ilości zwojów mają być odczepy:
  n12V=12k=12X zw.
  n20V=20k=20X zw.
  Nawijaj na karkasie rozebranego transformatora starając się układać zwoje równo i ciasno (taki drut daje się w pewnych granicach delikatnie prostować/przeginać w palcach), po nawinięciu n12 i n20 zrób odczepy- przy tak grubym drucie (średnica 4mm? ) najlepiej robić to z płaskownika/paska blachy miedzianej gr. 0,5-1mm, szer. ok. 10-20mm (aby pow. przekroju była zbliżona do pow przekroju drutu) której jeden koniec pobielasz cyną i zwijasz w rurkę o średnicy drutu/rozginasz/zakładasz na oczyszczony z emalii/pobielony drut i lutujesz. Ma być ciasno/mało cyny.
  Na końcu tego paska blachy można blachę pobielić/zwinąć/wiercić pod wkręt albo lutować do kabla. Tak zrobiony odczep ma tę zaletę, że zajmuje mało miejsca w nawoju - w tym miejscu pogrubia drut o 2 grubości blachy czyli o ok. 1-2mm.
  Izolować to miejsce (pasek blachy na drucie) oraz okolice bo emalia na drucie została przegrzana.
  Wskazane izolować międzywarstwowo cienkim preszpanem/taśmą/ceratką nasączaną lakierem elektroizolacyjnym - w zależności od ilości miejsca
 • Poziom 36  
  Brak przekładek warstw uzwojenia wtórnego jest oczywisty, dawno temu w Technikum Kasprzaka mój nauczyciel przyjmował do 40V na uzwojeniu bez dawania przekładek, problem w tym, że ty używasz drutu z odzysku i stan izolacji tego drutu, oraz sposób nawijania, może powodować ew. zwarcia. Dodatkowo przy dużych prądach uzwojenie może drgać i spowodować mechaniczne przetarcie izolacji więc po nawinięciu (ścisłym i z pewnym naciągiem drutu w czasie nawijania) solidne unieruchomienie uzwojenia (np. sklejanie) jest konieczne.
 • Moderator Projektowanie
  cirrostrato napisał:
  Brak przekładek warstw uzwojenia wtórnego jest oczywisty, dawno temu w Technikum Kasprzaka mój nauczyciel przyjmował do 40V na uzwojeniu bez dawania przekładek, problem w tym, że ty używasz drutu z odzysku i stan izolacji tego drutu, oraz sposób nawijania, może powodować ew. zwarcia. Dodatkowo przy dużych prądach uzwojenie może drgać i spowodować mechaniczne przetarcie izolacji więc po nawinięciu (ścisłym i z pewnym naciągiem drutu w czasie nawijania) solidne unieruchomienie uzwojenia (np. sklejanie) jest konieczne.

  Wszystko prawda, a w dodatku trzeba pamiętać, że to drut bardzo gruby, będzie na pewno lekko pogięty i w efekcie przy nawijaniu ręcznym będzie luźno (pustki międzyzwojowe) - nie da się go nawinąć ściśle i z naciągiem odpowiednim dla tej średnicy drutu.
  Wniosek - przekładki międzywarstwowe są potrzebne, jakiś rodzaj impregnacji wskazany.
 • Poziom 37  
  Posiadam excela według którego obliczana jest ilość zwoi. Po wpisaniu napięcia na biegu jałowym oraz prądu jaki jest w stanie oddać ten transformator, program obliczył 38 zwoi przy średnicy drutu 3,91 co by się w 100% zgadzało bo ilość zwoi jak i średnica drutu jest taka sama chociaż teraz wiem że dośc mocno on oszukuje. Co do policzenia ilości zwoi to drut jest na tyle gruby a samych zwoi jest na tyle mało że bez problemu można je policzyć. W tej chwili odwinąłem uzwojenie zostawiając 18 zwoi (20 zwoi mieści się na szerokośc w karkasie). Nic się na 100% nie uszkodziło, drut jest pokryty dośc mocno lakierem a samo trafo rozwijałem bardzo delikatnie na miękkim podłożu także o uszkodzenia bym się nie martwił.
  Co do obliczeń to z tego co pamiętam trafo dawało 35V na biegu łałowym (33V według producenta ale zapewne pod obciążeniem). Ilość zwoi = 38. W takim razie:
  38/35=1,08V=1,1V na zwój.
  Czyli:
  12Vx1.1V na zwoi = 13,2 zw
  20Vx1.1V na zwoi = 22 zw
  30Vx1.1V na zwoi = 33 zw
  Więc o ile obliczenia są poprawnę to muszę odwinąć jeszcze połowę uzwojenia z karkasu i zrobić odczep trochę za miejscem od którego zliczam zwoje.
 • Moderator Projektowanie
  Jakiego excela? - program do liczenia transformatorów? - to na nic, nawet jeśli ten program jest OK i liczy poprawnie to tutaj się nie nadaje, tu masz konkretny transformator z określoną stałą k=X zw/V i z tego wynika określona ilość zwojów.
  Kolego, więcej precyzji. To nie grządka:
  "Co do obliczeń to z tego co pamiętam trafo dawało 35V na biegu łałowym (33V według producenta ale zapewne pod obciążeniem). Ilość zwoi = 38. W takim razie:
  38/35=1,08V=1,1V na zwój."
  Nie, jeśli te dane są prawdziwe ("z tego co pamiętam" - brzmi mało wiarygodnie) to 38/35=1,1zw./V a nie 1,1V/zw jak piszesz.
  I nie zmieniaj wymiaru stałej k - ma być zw/V - czyli u Ciebie byłoby to rzeczywiście 1,1 ale zw/V.
  Twoje obliczenia wyglądają tak:
  "12Vx1.1V na zwoi = 13,2 zw "
  A gdybyś chciał liczyć poprawnie to wyszłoby 12V x 1,1V/zw=13,2V²/zw - ??? - i to powinno zwrócić Twoją uwagę że gdzieś masz błąd. Bo wymiar wyniku powinien być [zw]

  Obawiam się że to zadanie zbyt trudne dla Ciebie, nie rozumiesz podstawowych spraw. A transformator to nie jest prosta sprawa - zarówno liczenie jak wykonanie, zwłaszcza tej mocy.
  Moc transformatora też wzięta chyba z sufitu. Bo jeśli drut fi 4mm, to prąd wtórnego ok. 30A, co daje moc rzędu 1kW a nie 2,5kW. Chyba że są tam jeszcze inne uzwojenia o których nie piszesz.
 • Poziom 37  
  Masz rację kolego wybacz za te pytania rodem z podstawówki chyba zbyt pochopnie do tego podchodzę. Co do excela to tak, jest to program do liczenia transformatorów. Co do reszty to myślę że się już ustosunkuję czyli trafo na wyjściu daje 35V, przez producenta oznaczone jako 2.5kVA(sam w to nie wierzę ale 30A mi wystarczy). Ilość zwojów na uzwojeniu wtórnym to 38. Korzystając z twoich wzorów czyli:
  k= il.zw / Uwt = X zw/V;
  k= 38/35 = 1,08 zw/V
  więc:
  12V * 1,08 zw/V = 12,96 zw ~ 13 zw
  20V * 1,08 zw/V = 21,6 zw ~ 22 zw
  30V * 1,08 zw/V = 32,4 zw
  Aby to sprawdzić:
  11V * 1,08 zw/V = 11.88 zw
  + 1,08 zw/V = 12,96 zw
  19V * 1,08 zw/V = 20.52 zw
  + 1,08 zw/V = 21.6 zw
 • Moderator Projektowanie
  2,5kV ? - czy 2,5kW ?
  Nie możesz się tak mylić co trochę.
  Zapewne możesz przyjąć połówki zwojów - to wynika z konstrukcji transformatora.
  Jeśli tak, to 13zw, 21,5zw, 32,5zw - ale to Ci da pożądane napięcia jako napięcia jałowe - bez obciążenia. Pod obciążeniem te napięcia zmniejszą się w przybliżeniu proporcjonalnie o 2/35 czyli do wartości 33/35. Aby to uwzględnić możesz przyjąć do obliczeń k=38/33, i wtedy dla każdego napięcia będą nieco większe ilości zwojów, napięcia jałowe będą nieco większe, napięcia pod obciążeniem będą zbliżone do 12V, 20V i 30V
 • Poziom 37  
  2,5kVA tak pisałem od samego początku co do spadków to oczywiście zwróciłem na to uwagę bo wymagane przeze mnie napięcia są lekko wyższe niż te które będą mi rzeczywiście potrzebne także fakt spadków uwzględniłem tym bardziej że trafo i tak przez większość czasu będzie pracowało na 40% swojej mocy.
  Jutro złożę to trafo do kupy i zobaczymy co to z tego wyjdzie tylko powiedz mi czy licząc zwoje mam to robić tak jak na przedstawionym rysunku tyle że zaczynając od początku uzwojenia (na zdjęciu kolorem czerwonym)?
  Nawijanie transformatora w rdzeniu - 2500VA
 • Moderator Projektowanie
  Nie, pisałeś 2,5kVA czyli 2,5kW.
  2,5kV oznacz coś zupełnie innego i ja tracę już cierpliwość.
  Co do liczenia zwojów - nie jestem pewien o co Ci chodzi (a to potwierdza tylko moje obawy, że zadajesz takie pytania, bo nie ogarniasz tematu) - i nie umiem wytłumaczyć jak liczyć zwoje. Rysunek nic tu nie pomaga, wręcz gmatwa, bo są tam jakieś cyferki. Zwój to zwój - pełne 360 stopni wokół kolumny środkowej rdzenia. Jak będzie 260 st - to zaokrąglij do 0,5 zw.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  bearq napisał:
  według producenta 2500VA.


  bearq napisał:
  przez producenta oznaczone jako 2.5kV


  bearq napisał:
  2,5kV tak pisałem od samego początku


  Kolego, zdecydowanie nie wiesz o czym piszesz. Doucz się jaka jest różnica między kV a kVA, alternatywnie sugęruję (a już wyżej radzili...) zmieńić hobby na ogrodnictwo albo stolarkę.

  Wstaw fotografię (ostrą, wyraźną) tabliczki znamionowej tego transformatora.
 • Poziom 37  
  Wybaczcie, po prostu albo za mało śpię albo czas zacząć myśleć. Chodzi mi oczywiście o 2500VA czyli 2,5kVA (kilowoltoamper) a nie tak jak pisałem 2,5kV(kilovolta). Z tym transformatorem tez nie wiem co mnie naszło skoro wszystko jest jasne jak budowa cepa.
 • Poziom 37  
  Po zrobieniu odczepów na 13zwoju, 22 i 33 i zlozeniu transformatora wychodzą mi głupoty. Pomiędzy początkiem uzwojenia a poszczególnymi odczepami mam 0V. Jak dotknę tylko plusowy kabel od miernika do odczepu nie ważne którego to zawsze napięcie na kązdym z odczepów jest takie same a co najlepsze czasami jest to 3V czasami 6V itp. Źle podłączam czy coś źle zrobiłem?

  @Edit najlepsze jest to że jak dotknę przewód minusowy od miernika do palca to mi pokazuje 80V, jak przewód rzucę daleko od przewodu badanego to pokazuje 8V, jak go przybliże to wzrasta do 20V...
 • Poziom 36  
  Sprawdź omomierzem uzwojenie pierwotne bo obawiam się, że kombinując uszkodziłeś to uzwojenie.
 • Poziom 37  
  Uzwojenie pierwotne nie było nawet ruszane, okazało się że wyprowadzenie od pierwotnego było ciulowo przylutowane i nie łączyło. Po zlutowaniu transformator chodzi super, co prawda gdzieś jedna blacha troszkę skrzypi ale odczepy zostały wyliczone w 100% poprawnie. Dziękuje wszystkim za pomoc można zamknąć ;)