Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 128 WRL - Konfiguracja czujki przewodowej

byblue 03 Cze 2014 22:34 5310 23
 • #1 03 Cze 2014 22:34
  byblue
  Poziom 12  

  Witam.
  Czy jest możliwość skonfigurować czujkę przewodową w centrali Integra 128 WRL
  tak żeby w w czasie czuwania działała jak czujka zwykła (2EOL/NC) a w czasie rozbrojenia alarmu działała jako (czujka ruchu) dla danego wyjścia ? (np.załączała oświetlenie w holu) Co do uzbrojenia to też może załączać dane wyjście...
  Jeśli tak proszę o jakiś schemat konfiguracji.
  Z góry dziękuje za info.
  Pozdrawiam

  0 23
 • Sklep HeluKabel
 • #2 04 Cze 2014 08:15
  montersi.pl

  Poziom 15  

  Witam,
  Nie ma potrzeby nic kombinować. Czujkę należy podłączyć zgodnie ze schematem (instrukcja instalatora), najlepiej w konfiguracji 2EOL/NC.

  To jak będzie działał układ zależy od ustawień centrali. I tutaj czujka może mieć typ reakcji np. "Zwykła" lub "Wejścia/wyjścia". W stanie dozoru centrali alarmowej, czujka będzie w stanie wywołać alarm na wyjściach np. "Alarm poż/włam. ".

  Kiedy dozór/czuwanie centrali zostanie wyłączone, czujka wciąż może wyzwalać wyjścia np. "Przełącznik MONO" na określony czas. Oczywiście dobrze jest to ubrać w jakąś logikę, która np. nie będzie załączała światła kiedy jest 13:00 - to po prostu zbędne.
  Konfiguracja wyjść z uwzględnieniem funkcji logicznych wymaga przynajmniej dobrego zaznajomienia się z typami wyjść + zrozumienie działania mechanizmów sumy i iloczynu logicznego.

  0
 • Pomocny post
  #3 04 Cze 2014 09:56
  reweriko

  Poziom 25  

  Tworzysz wirtualne wyjcie np 31 - jako Iloczyn logiczny wyjść 29 i 30
  wyjście 29 ustawiasz jako - śledzenie linii (czujnik który ma zał światło)
  wyjście 30 ustawiasz jako - Timer i zaznaczasz timer np:1
  Ustawiasz Timer 1 - (Czas w którym wyjście ma być aktywne) np:codziennie od 18:00 do 7:00
  Do wyjścia 31 wpinasz przekaźnik 12v który steruje elementem wykonawczym (zał/wył) światło.(oczywiście ustawiasz też czas aktywacji wyjścia)
  - Światło załączy się gdy zostaną spełnione dwa warunki.
  1 zostanie naruszony czujnik
  2 będzie w przedziale czasu od 18:00 do 07:00
  Bez sensu aby światło zapalało się w dzień.
  Pozdro

  0
 • Pomocny post
  #4 04 Cze 2014 10:17
  montersi.pl

  Poziom 15  

  Tak jak kolega wyżej zasugerował. Dobrze jeszcze by było, aby wyjście, do którego podłączasz przekaźnik faktycznie istniało ;) Wiem, że to tylko przeoczenie. Tak czy inaczej, zamiast wyjścia 31 może to być ostatnie wyjście płyty, czyli "8". Chyba, że autor jest w posiadaniu ekspanderów wyjść, które akurat pokrywają wyjście 31.

  Wskazana logika powyżej jest poprawna i można taką zastosować. Przydała by się jeszcze możliwość sterowania ręcznego tym światłem. Można to zrobić na zasadzie wykorzystania dodatkowej funkcji logicznej lub przed samym światłem wstawić wyłącznik, który całkowicie wyłączy światło.

  0
 • #5 04 Cze 2014 18:00
  reweriko

  Poziom 25  

  Tak rzeczywiście... poniosła mnie fantazja - Dzięki montersi.pl za poprawę... :D

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #6 04 Cze 2014 23:17
  byblue
  Poziom 12  

  Dziękuje za pomoc koledzy :)
  Udało się zaprogramować według waszych wskazówek.
  Tylko, że jak kolega "reweriko" napisał
  ***wyjście 29 ustawiasz jako - śledzenie linii (czujnik który ma zał światło) ***
  u mnie tej opcji nie było - może miał na myśli co innego, ale ja ustawiłem
  ***wyjście 29 ustawiasz jako - 14.naruszenie wejścia***
  i tak u mnie działa.

  Teraz mam do tego tematu drugie pytanie bo nie mogę sobie poradzić...mianowicie chciałem ustawić w INT-KSG - Makropolecenia załączanie tego wejścia i niestety nie działa...
  Jakieś wskazówki ???
  Pozdrawiam

  0
 • #7 05 Cze 2014 05:19
  reweriko

  Poziom 25  

  Będziesz musiał użyć innego wyjścia (*nie wejścia) na płycie centrali aby to zrealizować.
  Styki wykonawcze tego przekaźnika podpinasz równolegle do styków przekaźnika j.w.

  0
 • #8 05 Cze 2014 08:32
  montersi.pl

  Poziom 15  

  Możesz zrealizować sterowanie np. w ten sposób:

  Integra 128 WRL - Konfiguracja czujki przewodowej

  Swoją drogą, zamiast "Naruszenie wej" lepiej wykorzystać "Przełącznik MONO". Jest pewna różnica w działaniu na korzyść tego drugiego (w tym przypadku).

  Ten drugi przełącznik MONO lub BI (dolna część schematu) ustawiasz w makropoleceniach. Z racji wykorzystania warunku "Sumy" logicznej, tym razem światło załączy się w pierwszym (iloczyn) LUB drugim przypadku (Przełącznik MONO /BI sterowany makropoleceniem).

  0
 • #9 05 Cze 2014 22:27
  byblue
  Poziom 12  

  Witam.
  Coś nie chciało działać tak jak powinno z opisu "montersi.pl" po zapisie według rysunku wyjscie było cały czas załączone...próbowałem kilka razy i nic cały czas to samo ;/ wieć zostawiłem poprzednie ustawienia i jest OK. Przemyślałem, że tak naprawdę w strefie gdzie jest czujka wyzwalająca wyjście po przez naruszenie tak naprawdę to nie potrzebuje osobnego sterowania tym wyjściem :)
  Dziękuje za pomoc koledzy i oczywiście zasłużony ( pomógł )
  Na pewno jeszcze skorzystam z waszej pomocy bo obecnie zmieniam Verse15 na Integre 128WRL i widzę, że jest całkiem innaczej. Obecnie Integra leży na biurku i tu ją konfiguruję zanim ją zamienię... Posiadam jeszcze INT-TSI ale on jeszcze leży w pudełku i czaka na swoją kolej :)
  Pozdrawiam serdeczni i jeszcze raz dziękuję za pomoc.

  0
 • #10 06 Cze 2014 08:06
  montersi.pl

  Poziom 15  

  Witam,
  Konfiguracja, którą przesłałem, jest na 100 % działająca. Prawdopodobnie przyczyną niepowodzenia jest błędne jest oprogramowanie. Tzn. "Przełączniki MONO" mają domyślnie zaznaczone wyzwalanie z wszystkich wejść (m.in. z czujek i to pewnie powodowało ciągłe świecenie) i timerów. Aby to poukładać jak należy, trzeba w tych przełącznikach MONO / BI odznaczyć wszystkie wejścia sterujące.

  Dla górnego (wg rysunku) przełącznika MONO zostawiamy tylko wejście wskazujące na daną czujkę, która wykazuje ruch. Dla dolnego przełącznika MONO należy wyrzucić ze sterowania wszystkie wejścia (mają być w tabelce na biało).

  Proponuję jeszcze raz dokonać próby. Konfiguracja musi zadziałać. Jeśli nie zadziała, tzn., że wciąż coś źle robisz. Wtedy proszę o zrzut ekranu i zobaczymy co jest nie tak. Warto to zrobić, choćby w ramach rozgrzewki przed jeszcze większymi tematami związanymi z logiką w integrze.

  0
 • #11 06 Cze 2014 20:59
  byblue
  Poziom 12  

  Witam.
  "montersi.pl" dziękuję za popchnięcie mnie do przodu :)
  Jednak udało się to uruchomić z podanego schematu. ()

  Integra 128 WRL - Konfiguracja czujki przewodowej

  Obecnie konfiguracja wygląda jak w załączniku,(opisane w komentarzu jako Oświetlenie hol) a poprzednio dwa, a potem trzy wyjścia wirtualne posiadały pozycje 120,121,122 i wtedy nie działało !!! Czy jest tutaj jakieś ograniczenie co do takiego oddalenia wyjść ?
  Co do załączania po przez Makropolecenia to musiałem ustawić to tak bo inaczej nie chciało działać.

  Integra 128 WRL - Konfiguracja czujki przewodowej

  Przy okazji zapytam się czy możesz polecić mi kamerę IP dla INT-TSI bo czytałem w dokumentacji to co poleca SATEL ale nic mi to nie mówi...
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  0
 • #12 07 Cze 2014 10:57
  byblue
  Poziom 12  

  I mam jeszcze jedno pytanie, czy Klawiaturą INT-SCR można sterować wyjściami na płycie 128WRL ? bo z tego co czytam to raczej nie, a chociażby nic o tym nie jest wspomniane...

  0
 • #13 07 Cze 2014 12:16
  montersi.pl

  Poziom 15  

  byblue napisał:
  Czy jest tutaj jakieś ograniczenie co do takiego oddalenia wyjść ?


  Nie ma takiego ograniczenia. Dobrze, że udało się uruchomić, ale to nie jest konfiguracja wg rysunku. W wyjściu typu "Suma logiczna" wg rysunku, który przesłałem, powinno być dwa wyjścia wyzwalające. Jedno wyjście to "iloczyn" (i to się zgadza), ale drugim wyjściem proponowałem dać osoby przełącznik MONO z zupełnie innym czasem lub po prostu przełącznik BI (sami włączamy, sami wyłączamy).

  byblue napisał:
  Co do załączania po przez Makropolecenia to musiałem ustawić to tak bo inaczej nie chciało działać.


  Gdybyś dokonał konfiguracji wg schematu, to nie miałbyś potrzeby tak kombinować. W makropoleceniu wystarczy, że dasz ten "osobny" (którego nie masz) Przełącznik MONO lub BI. Swoją drogą, tutaj tak naprawdę chodzi o przełącznik BI (bistabilny), bo stosowanie MONO faktycznie nie ma sensu. Światło przecież samo się załącza na ruch. Stosowanie przełącznika BI pozwoli na załączenie tego światła nawet pomimo braku ruchu (tak wynika z logiki schematu).

  Integra 128 WRL - Konfiguracja czujki przewodowej

  Odnośnie kamer do TSI, to przede wszystkim kamera, która ma MJPEG. Jest kilka postów niżej temat właśnie kamer do TSI i tam uczestnicy forum podali kilka sprawdzonych propozycji.

  Klawiaturą SCR można sterować wyjściami (są nawet użytkownicy typu sterowanie mono/bi). Można też pokombinować z różnymi typami wyjść (użycie hasła/podanie hasła/użycie karty itp.) i to podpiąć pod jakieś zależności logiczne.
  Czyli jest to możliwe przy odrobinie pomysłów, natomiast nie będzie to tak proste jak "naciśnij 2#, żeby załączyć lampę". Takich skrótów nie uzyskamy.

  0
 • #14 07 Cze 2014 23:07
  byblue
  Poziom 12  

  a mógłby kolega podać jakiś przykład dla sterowania wyjściem z klawiatury SCR ?
  bo jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić :)
  Z góry dziękuje.

  0
 • Pomocny post
  #15 08 Cze 2014 08:58
  montersi.pl

  Poziom 15  

  Najprostszy wariant:

  - utworzyć użytkownika typu "ster. wyjściami bi stref"
  - w klawiaturze SCR zaznaczyć "Steruje wyjściem BI"
  - utworzyć wyjście typu "Przełącznik BI" sterowany ze strefy, w której jest SCR

  Wpisanie hasła wspomnianego użytkownika załączy wyjścia BI dane strefy. Już nie piszę o tym, że "wejścia wyzwalające" w przełączniku BI należy odznaczyć.

  Inny wariant (z użyciem karty/breloka zbliżeniowego):
  - utworzyć wyjście typu "Wczytano kartę na module"
  - ustawić odpowiedni czas działania tego wyjścia
  - wybrać ekspander wyzwalający (czyli adres SCR)

  To będzie działanie monostabilne, czyli po przyłożeniu karty wyjście załączy się na ustawiony czas. Jeśli potrzebne jest sterowanie bistabilne, to należy zrobić coś takiego:

  Integra 128 WRL - Konfiguracja czujki przewodowej

  Teraz każde przyłożenie karty będzie naprzemiennie załączać/wyłączać wyjście.

  0
 • #16 08 Cze 2014 13:02
  byblue
  Poziom 12  

  Witam
  Dziękuje za info.
  Bez problemu poradziłem sobie z tą konfiguracją.
  I tutaj chyba kończą moje oczekiwania :( bo chciałbym jeszcze za pomocą SCR w taki sam sposób tzn. hasło+# załączać jeszcze dwa inne wyjścia, ale z tego co widzę to w tym miejscu kończą się możliwości SCR (chyba, że stworzenie nowej Partycji ?!)
  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #17 08 Cze 2014 20:53
  montersi.pl

  Poziom 15  

  Należy zacząć od tego, że INT-SCR to nie klawiatura do sterowania "automatyką". Jej możliwości są w tej materii ograniczone i bardzo dobrze. Klawiatura ma swoje konkretne zadania. Do automatyki proponuję użyć innych klawiatur (TSI, TSG, KSG).

  Jeśli konieczna jest funkcja załączania kilku innych wyjść z INT-SCR, to nic nie stoi na przeszkodzie powielenia danej konfiguracji. Można stworzyć kilku użytkowników o prostych hasłach typu "4444", "5555", "6666" itp. Hasła nie będą sterowały strefami, ale tylko wyjściem typu "Sygnalizacja podania hasła". Rozwiązanie możliwe w realizacji, ale obsługa trochę oporna.

  0
 • #18 08 Cze 2014 22:30
  byblue
  Poziom 12  

  Witam.
  Po raz kolejny dziękuję za pomoc.
  O to mi właśnie chodziło :)
  Co do klawiatury SCR to zdecydowałem się na ze względu na to:
  - klawiatura zewnętrzna zamontowana przed wejściem głównym
  1. żeby się pozbyć standardowego przycisku dzwonka (tu występuje)
  2. aby móc otworzyć za pomocą hasła drzwi wejściowe (zwora elektromagnetyczna)
  i tutaj jest właśnie ten wygodny sposób bo wychodząc za dom nie muszę go zamykać - zabierać kluczy i martwić się, że ktoś wejdzie do domu :) chociaż i tak zostanie w holu bo następne drzwi wejściowe do domu też są zabezpieczone zworą elektromagnetyczną.
  3. otworzyć bramę garażową bez wchodzenia do holu gdzie jest INT-KSG
  4. załączyć dodatkowe urządzenie (np.brama wjazdowa czy podlewanie)
  co do SCR to taka wygoda, żeby nie nosić ze sobą pilota czy też karty, a hasła to kwestia przyzwyczajenia i do takich celów mogą być proste do zapamiętania.
  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. (oczywiście zasłużony pomógł)

  0
 • #19 05 Lip 2014 21:51
  byblue
  Poziom 12  

  Witam ponownie. Mam następne pytanie dotyczące konfiguracji...
  Mam ustawione trzy wyjścia
  4 Elektromagnes Hol
  5 Elektromagnes Dom
  6 Elektromagnes Garaż
  wszystkie jako MONO z czasem 5sec
  Załączane są przez INT-KSG z Makropoleceń, jedno również z pilota i inne z INT-SCR
  Chciałbym zrealizować za pomocą INT-KSG w makropoleceniach taką opcję dla wszystkich tych wyjść:
  Odblokuj wszystkie drzwi, ale na nie określony czas... do momentu, aż nie wybiorę w Makropoleceniach następnego polecenia np. Zablokuj wszystkie drzwi.
  Pozdrawiam

  0
 • #21 05 Lip 2014 22:08
  byblue
  Poziom 12  

  Wszystko jest do zrealizowania !!!
  Chociażby kosztem następnego wyjścia !!!
  Ale na razie szukam innego rozwiązania może z jakąś logiką wyjść.

  0
 • #22 06 Lip 2014 13:27
  montersi.pl

  Poziom 15  

  Przykładowy schemat rozwiązania:

  Integra 128 WRL - Konfiguracja czujki przewodowej

  Należy teraz dodać makropolecenie w KSG, które będzie odpowiednio sterowało tym przełącznikiem bistabilnym ze schematu. Trzeba też pamiętać, że od tej pory ta opcja będzie miała charakter nadrzędny. Jeśli wyłączymy blokadę (przełącznik bistabilny), to wyjście (p. mono) będzie jeszcze działać przez czas przełącznika mono (tutaj 5s).

  Proponuję wrzucić to i wykonać testy. Myślę, że powinno zadziałać.
  D.

  0
 • #23 09 Lip 2014 22:39
  byblue
  Poziom 12  

  Witam Montersi .Pl
  Co do ostatniego postu to jeszcze nie miałem czasu na przetestowanie...ale w wolnej chwili napewno.
  Mam następne pytanie co do INT-SCR bo na klawiaturze mrugają mi na przemian diody Lewa i Prawa na przemian czyli Dioda alarm i Awaria a w odczycie zdarzeń nic nie wystepuje w tym urządzeniu jako błąd... Klawiatura jest ustawiona jako INT-SCR i ma zwarty przewód brązowy bo ten nie jest używany, przycisk dzwonka jest podpięty pod wejście w CA-64 E a wyjście w 128WRL 7 Klawiatura służy tylko do załączania wyjść MONO z hasła i do funkcji dzwonka. Po zrzuceniu całkowitym zasilania z centrali wraz z Akuu diody te nie mrugają...ale kiedy zaczynają mrugać tego nie zauważyłem. Nie wiem w czym tkwi problem ?! Proszę o jakąś pomoc. Załączam nastawy.
  Pozdrawiam Integra 128 WRL - Konfiguracja czujki przewodowej

  0
 • #24 12 Mar 2015 12:53
  byblue
  Poziom 12  

  Dziekuje za pomoc...

  0