Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic GS400 miniDV - Dziwne zakłócenia dźwięku

prosiak_wej 03 Jun 2014 22:50 1803 10
    prosiak_wej
    Level 38  
    Witam,

Zgrywałem nagraną komunię i uzyskałem na całym materiale (dwie kasety) dziwne zakłócenia dźwięku. Pojawiają się one w głośniejszych fragmentach, natomiast nie było przesterowania. Wskaźnik na kamerze nawet nie dotykał kreski 0dB, w Adobe Audition do 0dB jest jeszcze spora granica. Mikrofon też nie może być winien, bo jest wpięty na kamerę mikrofon pasywny. Ponadto przy odtwarzaniu kasety w kamerze, z podłączonymi do niej słuchawkami tych zakłóceń w ogóle nie słychać. Fragment nagrania zgrywałem na dysk komputera stacjonarnego (Win7 x64) oraz laptopa (WinXP), na obu maszynach te zakłócenia są podczas oglądania fragmentu na jakimkolwiek odtwarzaczu, włączając VLC. Powiedzcie gdzie może być przyczyna i jak zakłócenia wyeliminować (albo chociaż dostatecznie stłumić), bo głupio oddac płyty z komunii z takimi artefaktami dźwięku. Dźwięk w kamerze mam ustawiony na 16bit i jak dotąd nie było problemów (a nagrywałem już pociągi i samoloty, gdzie było dużo głośniej i zdarzały się przestery do nawet +6dB, a dźwięk był na odpowiednim poziomie jakości).
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    Level 1  
    prosiak_wej
    Level 38  
    Materiał zgrywałem przez DV, FireWire, IEEE1394... bezpośrednio na dysk komputera.

Na razie podejrzewam zakłócenia z mikrofonów bezprzewodowych bądź bezprzewodowych lamp błyskowych używanych w tym momencie w kościele. Zobaczę jak to wygląda przez kable i wieżę HiFi. Widocznie kamera może okroić sygnał dla słuchawek i owego zakłócenia nie słychać.

Ponadto zgrywanie materiału cyfrowego przez kable analogowe raczej kłóci się z ideą kamery cyfrowej. Dobrze, że mam konwerter Canopus a nie jakąś badziewną kartę TV czy jeszcze badziewniejszy grabber USB.
    User removed account
    Level 1  
    prosiak_wej
    Level 38  
    Po co angażować konwerter ADVC skoro kamera jest cyfrowa a w komputerze są gniazda FireWire... Kamera - gniazdo 4p - kabel - wtyk 6p - komputer. Konwerter ADVC wykorzystuję do łapania sygnału analogowego (VHS, SVHS) z magnetowidów Panasonic. Do zgrywania kaset Video8 i Hi8 wykorzystuję kamerę Sony DCR-TRV130, która potrafi odtwarzać analogi i od razu konwertuje sygnał do DV. Ją z kolei podłączam do komputera bezpośrednio jak kamerę Panasonic.

Podłączyłem kamerę kablem AV do zestawu HiFi i nie zauważyłem zakłóceń.

Ponadto użyłem konwerter do pracy w drugą stronę, czyli Digital > Analog, do konwertera podłączyłem kamerę kablem DV a konwerter analogiem do zestawu HiFi i również nie słyszę zakłóceń. Dopiero gdy materiał trafi na komputer (po kablu DV) zakłócenia się pojawiają. Spróbowałem też innego programu do przechwytu, lecz to nic nie dało. Na ogół korzystam z WinDV, teraz spróbowałem programem DVIO.

Dodano po 4 [minuty]:

P.S.

Kamera podłączona analogowo do konwertera ADVC, zgrywanie na dysk za pomocą konwertera - zakłóceń brak.
    User removed account
    Level 1  
    prosiak_wej
    Level 38  
    Tor audio w kamerze będzie w porządku, skoro wyjście analogowe jest wolne od zakłóceń. Problem kabla DV by się objawiał brakiem transferu danych lub przerwy w transferze. Spróbuję zgrać fragment materiału za pomocą Linuksa, bo to pewnie problem po stronie Windowsa leży, skoro jakiekolwiek wyjście z kamery jest czyste (analogowe - bezpośrednio, DV - przez konwerter ADVC). Dobrze by było złapać inną kamerę miniDV do odtworzenia nagranego materiału.
    User removed account
    Level 1  
    prosiak_wej
    Level 38  
    W postaci cyfrowej (DV) nie ma wydzielonego toru audio. Jest to tylko odtwarzanie strumienia danych z tasmy i wypuszczanie go na gniazdo DV, wiec i kabel tu nie moze byc winny, bo transferu by nie bylo w ogole. Poza tym na laptopa zgrywalem material innym kablem, co dodatkowo wyklucza jego wine. W ostatecznosci zgram caly material jeszcze raz, analogowo przez konwerter ADVC i w montazu podstawie tylko sam dzwiek aby moc zakonczyc zlecenie i oddac plyty. Natomiast sprobuje jeszcze z Linuksem a jak da rade to pozycze od kolegi kamere i z nia pocwicze. Moze dobrym rozwiazaniem okaze sie kupno czegos niedrogiego tylko do zrzucania nagranego materialu.
    User removed account
    Level 1  
    prosiak_wej
    Level 38  
    Pożyczona od kolegi kamera odtwarza kasetę tak samo, tzn. na wyjściu analogowym zakłóceń nie słychać, po zrzuceniu fragmentu na komputer zakłócenia słychać. Nadal obstawiam zakłócenia z urządzeń bezprzewodowych pracujących w kościele zarejestrowane mimochodem przez zewnętrzny mikrofon. Aby to potwierdzić na 100% musiałbym pójść na jaką uroczystość z kamerą i nagrać trochę z mikrofonem zewnętrznym i trochę na mikrofonie wbudowanym. Ewentualnie na jakąś próbę z fotografem się ustawić. Tymczasem zgrałem cały materiał analogowo (przez konwerter ADVC) i obecnie synchronizuję ścieżkę dźwięku, aby potem całość podstawić do projektu i z nowym dźwiękiem ostatecznie zmontować.