Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timer NE555 - podlewanie roślin

04 Cze 2014 02:57 3561 7
  • Poziom 7  
    Witam,
    Próbuje zbudować układ który znalazłem w internecie.
    Problem w tym że załączaniem zewnętrznego urządzenia steruje optotriak, a ja chciałbym zasilać układ z baterii/akumulatora - DC, co chyba wyklucza użycie optotriaka.
    Więc chciałbym zamiast tego optotriaka GE3023 użyć przekaźnik i tu zaczyna się mój problem bo nie jestem elektronikiem i moja wiedza w tym temacie się kończy.
    Nie wiem czy z tego 2 NE555 z pinu 3 (out) mogę podłączyć bezpośrednio przekaźnik, tylko coś czytałem żeby wstawić przed przekaźnikiem diodę prostowniczą, lub czy należy przekaźnik podłączyć poprzez tranzystor PNP albo NPN?
    Prośba o pomoc bo nie mam pojęcia co dalej z tym zrobić… a potrzebuje tego układu do podlewania roślin w ogródku jaki zbudowałem dla swojej małej córeczki. (PS. nie to żeby nie chciało mi sie dla córy biegać z konewka, poprostu jest on u babci 60 km od nas:P)

Byłbym bardzo wdzięczny za niewielki jakiś łopatologiczny rysunek nawet w mspaint...
    Albo taki łopatologiczny opis krok po kroku co i jak podłączyć do 2-go NE555 do 3pinu Out.

Mam przekaźnik ZETTLER AZ943-1AH-5DE na 5V może udało by się go wykorzystac.

Oczywiście jak będe mógł to postaram sie odwdzięczyć w jakiś sposób. Z góry bardzo dziekuje. :-)

Układ zaczerpnięty ze strony:
    http://ludens.cl/Electron/sprinkler/sprinkler.html
  • PCBway
  • Poziom 23  
    Po co przekaźnik - już dawno wymyślono tranzystory , które pełnią te same funkcje co przekaźniki ale po co budować układy (jeżeli nie jesteś hobbystą elektroniki) można kupić gotowy timer na 16A z wyświetlaczem i możliwością zaprogramowania włączenia / wyłączenia o dowolnej porze .Zasilany 230 v . W estetycznej obudowie . Cena :od 30 do 40 zł .
  • PCBway
  • Poziom 7  
    No właśnie o to chodzi że nie mam jak pociągnąć tam zasilania 230V :( Już sprawdzałem takie urządzenie na 12V dużo więcej by mnie kosztowało, co mogło by się nie spotkać ze zrozumieniem u mojej żony :D

Dlatego układ ma to byc zasilany z akumulatora żelowego (mam taki 6V, ale jak trzeba żeby nie skomplikować działania układu mogę kupić inny).

Co do hobbysty elektronika to: udało mi się połączyć, zlutować już ze 3 inne gotowe układy z pozytywnym skutkiem i bardzo mi się to spodobało, jak dla mnie duża frajda :) Tylko brak podstaw wiedzy niestety zniechęca trochę, jak przychodzi do dokonania jakiś zmian lub pojawi się problem to niestety lipa ….:(

Prośba o pomoc konkretnie z tym układem, już go zrobiłem tylko oczywiście po podłączeniu zasilania DC 9V nie działa prawidłowo. Po kilku godzinach studiowania układu i podzespołów doczytałem się ze optotriak „stosuje się do obwodów prądu przemiennego, a nie stałego, ponieważ potrzebuje zerowego napięcia, aby się wyłączyć”.

Tak wiec chciałbym optotriaka wylutowac(jest w podstawce) i zastosować przekaźnik lub triak lub transoptor tylko nie wiem co i jak.

Miałby on uruchamiać urządzenie zasilane napięciem DC 6, 9 lub 12V. Jeszcze nad nim pracuje bedzie to jakiś silniczek lub zawór :)
  • Poziom 27  
    Witam
    Z mojej strony wyrazy szacunku dla kolegi za wstępną próbę samodzielnego rozwiązania problemu. Nie piszesz czy ten silniczek ( zawór) będzie zasilany z tego samego źródła co Twój timer.
    Dla silniczka wystarczy wykorzystać część wykonawczą z tego schematu:

..czyli rezystor, tranzystor mocy ( na schemacie BUZ, ale również może być IRF840 lub podobny), dowolna dioda prostownicza( koniecznie), silniczek ( wypada :D ), kondensator C3 - w.g uznania. Być może rezystor 47R trzeba będzie dać mniejszy np.: 33R.
    Z zaworem powinno tak samo działać.
    andrewo napisał:
    Oczywiście jak będe mógł to postaram sie odwdzięczyć w jakiś sposób

....żyć będziemy - grzechy będą :D

Pozdr.
  • Poziom 7  
    Witam,
    Jestem pod wrażeniem tego forum a w sumie osób, które udzielają się na nim...:-)
    Nie spodziewałem się tak szybkiego, pozytywnego odzewu i tak fachowej pomocy.
    Naprawdę wielkie dzięki dla Was wszystkich : -) Jednak największe podziękowania należą się dla KW48 :-)

Układ zlutowałem na płytce uniwersalnej i wydawało mi się ze działał ok.
    Przeniosłem go w inne ustronne miejsce na testy i przestał działać ok :-(
    Później spostrzegłem się ze układ położyłem na małym kawałku cienkiej blaszki.
    Ręce mi opadły, że taki numer odwalilem... ale w sumie to tak do końca nie wiem, czy układ działał na pewno dobrze, czy przez tą blaszkę jakieś zwarcie się zrobiło..:-(

Przekaźnik zamontowałem tak, że do niego równolegle jest wlutowana dioda
    BAT46 i połączone jest to z PINem 3 w drugim NE555.

Teraz sytuacja wygląda tak, że pierwszy timer działa chyba dobrze, bo jak
    przekręcam pierwszy potencjometr to pierwsza dioda Led pulsuje szybciej lub
    wolniej.
    Jak ustawie miganie pierwszej diody na najszybsze to po 30-50 minutach, przekaźnik się na 1sek. załączy i puszcza, w sumie jest tylko takie "pstryk"... :-( Zmiana regulacja tym drugim potencjometrem nic nie daje. A powinno się nim regulować długość trzymania przekaźnika.
    Sprawdzałem na zasilaniu 6 i 9 V tak samo się dzieje.
    Teraz się zastanawiam, w którym miejscu coś nawala i jak mógłbym to sprawdzić. Układy mam na podstawkach, NE555 zamieniłem miejscami i nadal tak
    samo, bez zmian. Układu CD4040 i przekaźnika innego narazie nie mam, to
    nie wiem. Nie uśmiech mi się kupować wszystkich części i lutować
    wszystkiego od nowa..:-(
    ehh podłamka..., a tyle się nad tym nasiedziałem...:-(

Mozna to jakoś miernikiem wybadać gdzie lub w którym miejscu ten problem może leżeć...?
  • Poziom 27  
    Witam
    Zastanawiam się nad podłączeniem drugiego 555. Nie spotkałem się z takim podłączeniem kondensatora ( nie twierdzę, że źle ale nie widziałem ).
    W.g ogólnie przyjętych schematów brakuje również kondensatorów przy PIN'ach "5".
    Podaję zmienioną wersję Twojego schematu.
    Co do testów: drugi timer możesz "odpalać" zwierając kondensator 100n do masy.
    Długość świecenia też musi dać się regulować.

Może TO pomoże.

Pozdr.
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich,
    Czy można uprościć ten układ bez zastosowania 4040 (nie mam - a zaraz wyjeżdżam na urlop;) ).
    Z jednego układu 555 nie jestem w stanie uzyskać impulsu niskiegonp. 5s a potem te 24h wysokiego?
    Planuje użyć modułu przekaźnika (załączanego stanem niskim) podłączonego pod pin 3 ne555