Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

axor 2002r nie dmucha zimnym powietrzem

04 Cze 2014 05:57 2172 11
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam problem z klimatyzacją w Mercedesie Axor z 2002r. Chodzi o to że z nawiewów nie leci zimne powietrze, tylko takie w temperaturze otoczenia. Klimatyzacja się załącza, sprężarka chodzi, rurka wchodząca do kabiny robi się zimna i na tym koniec. Nabijana była tydzień temu. Gościu co ją nabijał powiedział że pewnie nagrzewnica jest brudna i nie oddaje zimna, ale on się zajmuje tylko nabijaniem. Prosiłbym o pomoc, lato się zbliża a cały dzień w ukropie człowieka wykańcza. Z góry wszystkim dziękuję
  • Poziom 16  
    A coś takiego jak filtr kabinowy??

Dodano po 1 [minuty]:

I podaj ciśnienia jak klima chodzi. Pojęcia "zimna" jest dość szerokie :) od chłodnej po lodowatą.
  • Poziom 11  
    co do filtra kabinowego to na obiegu zamkniętym i otwartym jest tak samo także można go chyba wyeliminować, jednak tak i tak dzisiaj zamówiłem nowy. Ciśnień nie znam bo nie ja to nabijałem, nabijał to gościu co się tym zajmuje na co dzień i stwierdził, że jest wszystko tak jak być powinno i wina leży jedynie po stronie nagrzewnicy. Jedna rurka wchodząca do kabiny jest lodowata druga chłodna. Chciałbym sprawdzić te nawiewy, bo gościu przyjeżdża w sobotę robić klimę w koparce i mógłbym go przy atakować jakbym wiedział co i jak
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    chudino napisał:
    Gościu co ją nabijał .... zajmuje się tylko nabijaniem.

To jak byś na stacji benzynowej chciał silnik naprawić :)

sprawdź ten filtr, sprawdź czy klapa zimne/ciepłe działa i sprawdź ciśnienia. Jak ktoś do mnie przyjeżdża to ciśnienia i wylot na kratce sprawdzam za free.

co do rurek to przy zaworze rozprężnym 1 powinna być ciepła (nie gorąca) a druga własnie lodowata.
    Niech ktoś tam zajrzy ogarnięty i daj znać co stwierdził.
  • Poziom 11  
    szkoda ze do Wrzesni mam tak daleko. Domyslam sie ze ta klapa jest w srodku, w obudowie nagrzewnic?
  • Poziom 16  
    Tak :) sprawdź czy reaguje jak robisz na maxa ciepło później max zimno. Ostatnio miałem auto co działało tylko w 1 stronę.
  • Poziom 11  
    no właśnie bo ogrzewanie działa dobrze, także też może działa tylko w jedną stronę. Rozbiorę to ustrojstwo i może coś znajdę. Dam znać co i jak
  • Poziom 11  
    dzisiaj od rana walczyłem z klimą i tak, filtr kabinowy nowy, wyczyszczone nagrzewnice, które nie były mocno zabrudzone, sprawdzone wszystkie klapy, to auto nie ma klapy która oddziela nagrzewnice od ogrzewania od tej od klimatyzacji. Ciśnienia LP 2 bar, HP 8 Bar. No i klimatyzacja dalej nie dmucha zimnym. Co mnie zaciekawiło to te dwie rurki co wchodzą do kabiny. Jedna jest cienka i idzie od osuszacza do nagrzewnicy, a druga gruba idzie chyba od sprężarki do nagrzewnicy. Lodowata robi się rurka cienka, a ta gruba wydaje się że jest w temperaturze otoczenia. Nie powinno być na odwrót?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    A no widzisz. Nie mam danych do twojego auta ale prawdopodobnie masz dysze dławiącą (nie masz zaworu rozpręznego) jak jest "zalepiona" to możesz mieć takie objawy i należy ją wymienić na nową. Nie wiem jak w ciągnikach bo nie robie ale w osobówkach to są grosze.
    Co do klap w nagrzewnicy to musisz mieć jakaś klapę mieszającą. Co z tego że Ci powietrze schłodzi przez parownik który ma 0st jak za chwile przeleci przez nagrzewnice która ma 90st???

Dodano po 3 [minuty]:

Jak byś macał cienką rurkę od ściany grodziowej w stronę chłodnicy to po drodze na zgrubieniu z zimnej zrobi się cieplutka i właśnie tam jest dławica.
  • Poziom 11  
    Zawór rozprężny mam zaraz za ścianą grodziową. Gruba rurka przed zaworem i za zaworem jest takiej samej temperatury, czyli w temperaturze otoczenia. Jeśli jest zawór rozprężny to jest też dławik, czy w klimatyzacjach jest albo jedno albo drugie? Ta cienka rurka przy wychodzeniu z kabiny jest lodowata, po wyjściu z osuszacza robi się normalna. Powinno tak być? Może osuszacz zabity na amen? A co do klap to jest tylko zawór na wężu który zamyka obieg na nagrzewnicy i nic innego nie ma
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Co do klap to o to mi chodziło że odcinasz nagrzewnice.
    axor 2002r nie dmucha zimnym powietrzem axor 2002r nie dmucha zimnym powietrzem

Masz 2 podstawowe schematy układów z dławicą i zaworem rozprężnym.
    Podstawowa różnica to:
    dławica= osuszacz po stronie niskiego ciśnienia
    zawór= osuszacz po stronie wysokiego ciśnienia

Dodano po 57 [sekundy]:

sory że takie małe obrazki ale nie wynalazłem nic lepszego
  • Poziom 11  
    no i okazało się że winny był całkowicie zabity osuszacz. Radzę wszystkim wymieniać to ustrojstwo przy jakiejś naprawie, koszt niewielki bo ok 250 zł a efekt bezcenny