Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kable zdolne do przechowywania energii elektrycznej?

jacu007 04 Cze 2014 12:40 1905 0
 • Kable zdolne do przechowywania energii elektrycznej? Wyobraź sobie, że jesteś w stanie zasilić smartfon, odtwarzacz MP3 i kilka innych urządzeń elektrycznych, podłączając ją tylko do własnej koszuli. Choć brzmi to futurystycznie niewykluczone, że już w przyszłości stanie się rzeczywistością.

  Do tej pory kable były stosowane wyłącznie do przesyłu energii elektrycznej. Teraz jednak, profesor nanotechnologii Jayan Thomas wraz ze swoimi współpracownikami z Uniwersytetu Central Florida znaleźli sposób jak jednocześnie transmitować i przechowywać energię elektryczną w lekkim kablu miedzianym.

  Drut miedziany był w tym przypadku tylko punktem wyjścia. W celu umożliwienia przechowywania energii, wytworzyli oni na powierzchni drutu miedzianego warstwę malutkich nanowłosków. Następnie włoski te zostały pokryte specjalnym stopem, co spowodowało powstanie elektrody. Ponieważ jak wiadomo w każdej baterii potrzeba dwóch elektrod, po tym etapie naukowcy przystąpili do stworzenia drugiej elektrody. Wytworzono ją poprzez owiniecie nanowłosków cienkim arkuszem z tworzywa sztucznego i metalową osłoną z podobnie przygotowanymi na ich powierzchniach nanowłoskami. Tak przygotowane warstwy zostały na koniec połączone specjalnym klejem. W rezultacie na powierzchni miedzianego kabla powstał rodzaj superkondensatora. Ponieważ warstwy nanowłosków są od siebie izolowane, gdy w zewnętrznej warstwie jest przechowywane energia elektryczna, wewnętrzna warstwa zachowuje zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego.

  Amerykańscy naukowcy twierdzą, że podobną technikę można również zastosować do innych materiałów w tym włókien wykorzystywanych do produkcji odzieży. Można sobie również wyobrazić ogniwa słoneczne zintegrowane z naszymi ubraniami zintegrowane z takimi włóknami-kondensatorami, które będą w stanie ładować noszone przez nas gadgety.

  Źródło:
  http://www.ecnmag.com/news/2014/06/breakthrou...gy-storage-electrical-cables-can-store-energy

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 73, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.