Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki regulator do spawarki ?

16 Kwi 2005 15:35 10132 20
  • Poziom 23  
    Cześć! Posiadam spawrkę SPb-250 reulacja jest zrobiona na boczniku magnetycznym prad spawania 50-300A pracuje ona miendzyfazowo i chciałbym wywalić z niej ten bocznik magnetyczny i dać jakąś regulacje elektroniczną ??? czy ma ktos schemat takowego regulatora ???oczywiście chodzi mi o regulacje po stronie pierwotnej.

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
  • Poziom 13  
    Nie SPB 250 ale STB 250 Nowa taka spawarka kosztuje ok 2500zł (polskich)
    Czy warto coś przerabiać sterowanie elektroniczne nie poprawi Ci parametrów a jedynie będziesz miał dodatkowy problem z samym sterowaniem jeżeli masz coś uszkodzone to najlepiej zgłosić się o pomoc do serwisu Mozna zamówić praktycznie każdą część.
  • Poziom 23  
    ale ten regulator z linku który kolega mi podał jest na zasilanie jednofazowe a ta spawarka jest podłączana miedzy dwie fazy tzn. miedzyfazowo i żadnego zera roboczego sie do niej nie podłącza jedynie zero ochronne. kolego Partacz ta spawarka ma około 20 lat i waży około 160-170kg a więc to nie jest napewno ten model którego nazwę podałeś.
    Czy regulator jednofazowy bedzie sie nadawał do podłączenia go miedzy 2 fazy ??

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    popatrz dobrze na schemat,może pracować wpięty między zero i fazę ,jak również między dwie fazy
  • Poziom 13  
    Nie chciałem już odpowiadać ale pomimo wieku użądzenia te są nadal produkowane zobacz tu http://www.bester.com.pl/Bester_A/produkty_lincoln_pdf/bester_2004_low.pdf
    i nadal części są tam osiągalne .
    Urządzenie STB 225(250) jest produkowane tylko i wyłącznie na napięcie zasilania 380(400)V.
    Jakiekolwiek stwierdzenie o 220-230V jest co najmniej błędne(k3048) jeżeli nie chorobliwe
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    kolego ''partacz'' ja nie twierdzę że wyżej wymieniona spawarka jest na 230v,tylko regulator którego schematu poszukuje kolega ''d_stopa'' ,a do którego link mu podałem może pracować ,wpięty jak wcześniej podałem między faza-zero,jak również faza-faza,nie zapominając o włączeniu w szereg z elementem wykonawczym pierwotnego uzwojenia transformatora spawarki,a wiek urządzenia nie ma tu nic do rzeczy.tak że proszę w przyszłości uważniej czytać co ktoś pisze,i rozważyć co się samemu pisze,nim się zarzuci komuś ''chorobliwe stwierdzenia''.pozdrawiam i życzę miłego wieczoru
  • Poziom 23  
    Oki, dziekuję wszystkim forumowiczą za zabranie głosu i pomoc w tej sprawie. Dodam jeszcze że ta spawarka ma przekrój rdzenia 120-140cm² bocznik magnetyczny ma duże rozmiary i myśle zeby z tego bocznika dociąć blachy i zrobić sobię mniejszą spawarke tak około 100-120A. Jaki triak zastosować do tej spawarki o prądzie 300A (najlepiej jakiś tani).

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
  • Poziom 37  
    w schemacie jest podany bta41-600 ,i taki by należało zastosować.pozdrawiam
  • Poziom 22  
    K3048 możesz podać opis dobierania rezystorów
    pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Śledzę ten temat i bardzo śię dziwię że chcesz zastąpić bocznik regulatorem elektronicznym. Bocznik ma może i swoją wagę ale jego praca jest niezawodna. Natomiast z regulatorami elektronicznymi różnie bywa jedne pracują dobrze inne gorzej albo wcale. Swoją drogą powinieneś pmyśleć o poprawieniu parametrów spawania. Mam na myśli to żeby twoja spawarka spawała każdym rodzajem elektrod. Ale jeżeli ci źle doradziłem to przepraszam. pozdrowienia.
  • Poziom 23  
    Maj Marcin napisał:
    Swoją drogą powinieneś pmyśleć o poprawieniu parametrów spawania.
    W jaki sposób mam porawić parametry spawania ???? Jak doradzacie ? czy lepiej zostawić tyen bocznik (ma trochę luzy i czasami bocznik sie przybliża i zmniejsza sie prąd spawania) czy zrobić uklad elektroniczny do tej spawarki ??? Czy trudno bedzie zrobić w domowych warunkach Spawarke TIG ?? mam dostęp do tokarek i frezarek a więc nie mam zbytnio problemu z częścią mechaniczną, co do elektrotechnicznej to nie wiem jak taki TIG działa? czy macie jakies schematy lub rysunki montażowe??

Pozdrawiam! i soryy za błedy :P
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
  • Poziom 15  
    Odnośnie poprawienia parametrów spawania to jeżeli jest to transformator to powinieneś zrobić na wtórnym mostek Greatza i ewentualnie dławik wpięty szeregowo na plus. Wtedy spawarka będzie spawała wszystkimi elektrodami, nawet nierdzewnymi.Bocznik napraw mechanicznie tak żeby śię nie odsuwał. Natomiast jeżeli chodzi o TIG-a, to przeróbka może trochę kosztować. Polecam stronę www.ep.com.pl o ile się nie mylę, nleży wpisać (spawarka TIG) w archiwach.
  • Poziom 17  
    Hej, wreszcie ktoś mądrze napisał (Maj Marcin), ale trzeba dodać, że regulacja bocznikiem magnetycznym ( w spawarkach BESTER służy do tego wzmacniacz magnetyczny) ma jedną podstawową zaletę: można regulować prąd spawania, nie zmniejszając napięcia na biegu jałowym, które jest konieczne do bezproblemowego powstania łuku
    pozdro
  • Poziom 22  
    czyli układ podany przez k3048 zmniejsza napięcie na pierwotnym, tym samym zmniejsza sie napiecie na wtórnym a przez to natężenie?
  • Poziom 27  
    Dlatego zawsze twierdzę że regulacja prądu spawania po stronie pierwotnej to makabra. Jeśli regulacja jest po stronie wtórnej to można zrobić wiele ciekawych dodatków których z bocznikiem lub regulacją po stronie pierwotnej zrobić się nie da. Radził bym raczej skopiować oryginalną elektronikę z jakiejś spawarki kilka schematów widziałem na elektrodzie.
  • Poziom 37  
    zawsze jest coś za coś ,albo rybka albo akwarium
  • Poziom 21  
    Aby spawarka dobrze trzymała łuk a tym samym spawała musi być odpowiednia charakterystyka napięciowa w zależności `od obciążenia. Ta podatność wyjściowa napięcia powoduje stabilizację łuku. Dłuższy łuk daje większą impedancję, napięcie rośnie wymuszając przepływ prądu i podtrzymanie łuku. zastosowanie regulacji po stronie pierwotnej pogorszy właściwości łuku. Na wtórnej należy zastosować mostek z 2 diód i tyrystorów z regulacją fazową. Należy zastosować dławik bo bez niego łuk będzie niezbyt stabilny. Ja wykonałem dławik z stojana silnika klatkowego nawijając na nim kilkanaście zwojów.
  • Poziom 12  
    Myślę że układ strony K3048 być może obniża napięcie ,ale impedancja wejściowa transformatora spawalniczego jest zmienna i zależna od tego czy się spawa ,czy jest na biegu jałowym , być może spadek napięcia na biegu jałowym jest nieznaczny?