Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja/Naprawa Tonsil'ów GDN 16/40/8

mardoq 16 Kwi 2005 17:32 3669 18
  • #1 16 Kwi 2005 17:32
    mardoq
    Poziom 13  

Ma kolumny jakieś takie dziwne na przedniej ściance jest napis GRUNDIG, na tylnej tabliczce:

Cytat:

HIFIFOX EA 370
    Puissance Nominale 50 WATT
    Puissance Max Admissibe 60 WATT
    Impedance 8 Ohms
    Fabrique In Poland

i pod spodem charakterystyka.

W środku sa głośniki GDN 16/40/3 i jakiś wysokotonowy, ale mniejsza o niego.

Chodzi o to, że górne zawieszanie (papierowe) w tych głośnikach kiedyś było w 3/4 obwodu rozerwane.
    Jak byłem młody i nie obeznany dobrze w temacie to próbowałem je naprawić w ten sposób, że powycinałem z kartki z bloku rysunkowego paski papieru (ok 5 x 10 mm) i posklejałem (wikolem) to zawieszenie.

Problem w tym, że teraz wydaje mi się, że głośnik strasznie "sztywno gra" na takim zawieszeniu (możliwe że je w ten sposób zmiejszyłem i jedną "fale").

Ostatnio kupiłem okazyjnie głośnik Alpharda LW-650 i zamontowałem do jednej kolumny w miejsce starego TONSILA.

Teraz nie widze (słyszę) aż takiej różnicy w dźwięku, oprócz tego, że ten nowy ma większe wychylenie membrany.

Może wieczorem dam zdjęcia bo kumpel nie ma na razie kabla do kompa.
    Zaznaczam jeszcze, że kolumny są budowy zamkniętej o wymiarach (szer / wys / głęb) 215 x 400 x 155 mm.

0 18
  • #2 16 Kwi 2005 17:51
    syriuszblack
    Poziom 22  

Jak było zawieszenie papierowe, to to były estradówki.... Powiem tak: każdy tonsil lepszy od Alpharda, tym bardziej LW.... Ale wróćmy do tematu. Jak wszystkie Tonsile i Twoje głosniki można łatwo zregenerowac. Po klejeniu wikolem widac że byłes młody :P Ale tak. Poszukaj po sklepach lub lpiej np.allegro membran wraz z zawieszeniami górnymi do Twojego tonsila,-z tym nie ma problemu. Nastepnie będziesz musiał na prawde BARDZO ostrożnie oderwać albo wyciąć starą membranę od cewki-idzie łatwo, wiem bo robiłem. Następnie musisz tak wkleić na cewke nową membranę, żeby cewka nie ocierała o magnes i zawieszenie górne było tak samo napięte jak wtedy, gdy membrana jest poza głosnikiem-to widac na oko, sam załapiesz o co chodzi.
    Potem zostaje tylko przyklejenie mmebrany do cewki od wewnątrz (polecam najpierw kleić np. Cjanopanem lub Superglue, bo szybko łapie, a potem dipiero w ramach poprawek cały obwód pojechac butaprenem). Potem musisz na kilka kropelek kleju szybkoschnącego przykleić DELIKATNIE zawieszenie górne do kosza, sprawdzić, czy głosnik podczas grania nie trzeszczy-jak nie przyklejasz całe zaiweszenie. Jeśli tzreszczy, musisz kombinwac z położeniem membrany-tez załapiesz o co chodzi.

W sumie to sprawa nie ejst taka trudna jak wygląda-mi kiedy robiłem po raz pierwszy regenerację zajęło to 30 minut, i za 1 razem było OK. Następne głosniki były co raz lepsze, ale to były juz takie szczegóły jak krzywo przklejona kopułka czy coś w tym stylu.
    Na prawdę warto poświęcić troche czasu naprawie tych głosników, bo sa one tego warte.

0
  • #3 16 Kwi 2005 18:02
    mardoq
    Poziom 13  

Thx za odpowiedz, ale nie jetem pewny czy cewka nie jest też uszkodzona wprawdzie głośnik gra, ale kiedys jak go "skleiłem" to dalej charszał tak jakby memprana o coś stukała. Może to wina tego że cewke przeciążyłem za dużymi basami (przesterowanie wzmacniacza). Jak kumpel zgra mi zdjęcia (oczywiście nie wnętrza głośnika) to wyśle je tutaj coby lepiej było widać ten głośnik bo jest on w stanie opłakanym. Co do tego Alpharda to 20 zł nie jest majatkiem najwyżej sie zmontuje jakiś subwoofer z niego.

0
  • #4 16 Kwi 2005 18:42
    syriuszblack
    Poziom 22  

tego Alpierda wystaw na Allegro za 20 zł......radę ci jak przyjaciel :P bo od nich trzymaj sie z daleka.... A Suba z niego nie będzie, bo zacznie ci okropnie pierdzieć.
    Co do GDN'a to jesli gra to cewka jest sprawna-inaczej by nie grał. Mógł "pierdzieć" daltego ,że zawieszenie Twojego autorstwa mocno różni się od zawieszenia oryginalnego, którego tam jeszcze troche jest. Chodzi tu o sztywność-jak dasz dużą moc to membrana wyskakując z orbity prrzechyla się na stronę tego, gdzie jest oryginalne zawieszenie-skutek to ocieranie papieru z cewki o wnętrze magnesu.

0
  • #5 16 Kwi 2005 19:00
    mardoq
    Poziom 13  

Mam rozumieć przeto, że do czasu dokonania naprawy nie obciążać głośnika?
    A nawet w czasie naprawy jak sprawdzić czy w cewce nie jest juz poprzecierany lakier na uzwojeniach?
    Przecież miałem nie ruszac resora dolnego.
    Co do zdjęć to wrzuce jakieś za około 2-3 godz (niestety tylko z komórki) bo kumpel ładuję jeszcze komórke, a nie chce jej odlaczyć (tormatowanie).
    Poniżej daje symulacje z WinISD zielony to TONSILEK liczone przy parametrach:
    Tonsil:

Cytat:

Z=8
    Fs=50
    Pe=40
    SPL=93
    Qms=4,49
    Qes=0,47
    Qts=0,42
    Vas=29

Alphard:
    Cytat:

Z=4
    Fs=40
    Pe=80
    SPL=88
    Qms=3,09
    Qes=0,91
    Qts=0,69
    Vas=20
    zaznaczam ze mam 8 Ω a nie wiem czy paramatry bedą takie same wiec liczylem dla 4 Ω wersji (tylko taka miałem)

0
  • Pomocny post
    #6 16 Kwi 2005 19:08
    syriuszblack
    Poziom 22  

Lakier na uzwojeniach to mniejsza, przeciez to jest drut miedziany więc i tak prądu nie przewodzi przez zetnkiecie :] No najlpiej głosnika nie obciążaj za mocno-do słuchania cicho sienadaje bo to mu nic nie zrobi, ale wieksze moce moga pogorszyc jego i tak nie najlepsza kondycję;]
    Symulacje wygladają niexle, ale pamietaj, że to tylko symulacje.
    Nawet teraz widac, że Tonsil ma lepsze parametry niż Alphard :P
    Róznice beda, bo każda z wersji nico różni się parametrami-dlatego ważne jest w symulacjach nawet w winISD wskazanie oporowości (gdyby nie miało to znaczenia, to nie byłoby takiego pola nawet). Różnice będą, ale chyba na niekozyść Alfreda, bo z prania wiem, że 4Ω robia jakby dokładniej.
    Ale dalej podtrzymuję nie tylko swoja opinie, że Alphardy to nie najlepszy wybór na subwoofer. Lepiej dołozyć kilkanaście zł i kupić STX albo Teslę...

0
  • #7 16 Kwi 2005 21:36
    mardoq
    Poziom 13  

Obiecałem dać zdjęcia tego zmasakrowanago TONSILA.
    Niestety to sa te z komórki kumpla (ale i tak niezłe)
    Wiem, że zaraz sie posypią słowa krytyki pod moim adresem, że zbeszcześciełem głośniki najlepszej firmy na świecie. Sorki byłem młody głupi a teraz chce coś z nich konkretnego zrobić jeszcze.

0
  • #8 16 Kwi 2005 21:39
    mardoq
    Poziom 13  

Proszę napiszcie jak można (i czy jeszcze można ) uratować te głośniki. !!!

0
  • #9 17 Kwi 2005 16:57
    DJ Volt
    Poziom 25  

Hmm.... wymień membranę, a jeśli ci charczą i wydaję Ci się, że coś nie tak z cewką to zrób full regeneracje. Ja wymieniałem sobie membrane i to było bardzo łatwe i jestem zadowolony <kupiłem GD 16/40/3 bez zawieszenia i wstawiłem takie z "materiału" z GD 16/20, wszystko wyniosło 15zł!!!>. Ze wszytkimi nowymi częściami sobie też poradzisz, a na allegro wszystko dostaniesz!!

0
  • Pomocny post
    #10 17 Kwi 2005 18:17
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

Nie tylko na allegro :) na www.umifon.pl również dostaniesz resorki,membranki,kopółeczki oraz ceweczki jak nawet w twoich głośnikach byłyby uszkodzone...

0
  • #11 17 Kwi 2005 18:34
    mardoq
    Poziom 13  

Ta firma to nie jest stary odłam TOSNILU ??
    Coś mi się tak skojarzyło jka zobaczyłem gdzie mają siedzibę.
    Jeśli tak to jest to ta sama jakość co w TONSILU,
    i wtedy bez zastanowienia kupie u nich cześci do naprawy.
    Jak coś będę działał konkretnie z tymi głosnikami to dam znać.

0
  • Pomocny post
    #12 17 Kwi 2005 18:39
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

No niby wygląda na to że z wrześni jest ta firma ale czy części które sprzedaje są faktycznie oryginalne to nie wiem ale raczej wygląda że tak bo mają w swojej ofercie niebieski resor który tonsil żadko stosował i tylko wyłącznie w głośnikach Car Audio 25 centymetrowych.

0
  • #13 20 Kwi 2005 01:21
    mardoq
    Poziom 13  

Poprawka co do tego co pisałem ogrinalne zawieszenie też było z pianki, tylko nie tej jedno łokowej tylko falistej (3 karby)

0
  • #14 21 Kwi 2005 14:06
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

to to chyba nie byl tonsil.. jak zyje nie widzialem nigdy tonsila z potrojnym piankowym resorem. to musial byc resor tekstylny impregnowany.

0
  • #15 21 Kwi 2005 14:45
    DJ Volt
    Poziom 25  

Ale to chodzi o taką "falę z trzema garbami" bo nie wiem jak to nazwać.
    Jeśli tak to to GD 16/40/6 miał takie zawsieszenie na piance<sam wymieniałem na "szmaciane">

0
  • #16 21 Kwi 2005 15:29
    mardoq
    Poziom 13  

Nie wiem czemu ale wyżej były zdjęcia tego głośnika, to na pewno jest TONSIL. Nie wiem dokładnie z czego to zawieszenie było, bo po mojej nieudolnej regeneracji tego zawieszenia kilka lat temu (miałem może 15-16 lat), to nie wiele było widać z czego ono jest. Przykleiłem do niego kawałki papieru i zalałem cały resor górny butaprenem, więc zrobiło sie całkiem sztywne.

Już z innej beczki, to jeden już naprawiłem (moja pierwsza konkretna regeneracji) i DZIAŁA !! <jupi>.

0
  • #17 21 Kwi 2005 18:06
    DJ Volt
    Poziom 25  

No jeśli Ci się uda to pozbąć się tego zawieszenia samoróba i wstaw coś normalnego, a jak nie to poprostu złóż go odnowa;]

Ja miałem głośnik z takim resorem piankowym. Na pewno Tonsil bo było z tyłu.

0
  • #18 25 Kwi 2005 19:57
    biegi
    Poziom 13  

Witam

ja mam takie pytanko jak odkleić membrane od cewki w GDM 12/10 bo za cholere nie chce zleść a nie chce uszkodzić cewki :)czy jak ją poobcinam do maksa i na to nakleje nową to bedzie to śmigać ??

0
  • #19 25 Kwi 2005 22:05
    josef88
    Poziom 11  

--------------------------------------------------------------------------------

Lakier na uzwojeniach to mniejsza, przeciez to jest drut miedziany więc i tak prądu nie przewodzi przez zetnkiecie :] No najlpiej głosnika nie obciążaj za mocno-do słuchania cicho sienadaje bo to mu nic nie zrobi, ale wieksze moce moga pogorszyc jego i tak nie najlepsza kondycję;]
    Symulacje wygladają niexle, ale pamietaj, że to tylko symulacje.
    Nawet teraz widac, że Tonsil ma lepsze parametry niż Alphard
    Róznice beda, bo każda z wersji nico różni się parametrami-dlatego ważne jest w symulacjach nawet w winISD wskazanie oporowości (gdyby nie miało to znaczenia, to nie byłoby takiego pola nawet). Różnice będą, ale chyba na niekozyść Alfreda, bo z prania wiem, że 4Ω robia jakby dokładniej.
    Ale dalej podtrzymuję nie tylko swoja opinie, że Alphardy to nie najlepszy wybór na subwoofer. Lepiej dołozyć kilkanaście zł i kupić STX albo Teslę...

0