Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduję aktywny subwoofer-parę pytań!!!

Mateusz169 16 Kwi 2005 18:29 2375 17
  • #1 16 Kwi 2005 18:29
    Mateusz169
    Poziom 11  

Witam.
    Chcem zbudować sobię subwoofer, tylko, że nigdy nie budowałem ani subwooferów ani kolumn i nie zabardzo wiem, jak obliczyć obudowe, pościągałem jakieś programy ale nie bardzo wiem, jak się nimi obsługiwać, a przedewszystkim mam głośnik, do którego nie mam praktycznie rzadnych danych jest to Atex Sound SPW 2406 6" 4Ohm 100W Max i chyba 50W RMS. Mam już zbudowany wzmacniacz do tego suwoofera, opis tego wzmacniacza umieściłem w załączniku. I po prostu proszę was o pomoc przy budowie suba. Chciałbym osiągnąć miękki i mocny bas(chociarz wiem, że na tym głośniku i wzmacniaczu dużo się nie wyciągnie), myslałem o obudowie z bass reflexem, tylko jak pisałem na początku jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o budowe i obliczanie obudów, coś czytałem na ten temat na www.akustyka.tk ale to jest teoria, a ja chciałbym, żeby pomógł mi ktoś, kto ma o tym pojęcie. A więc napiszę jescze raz, PROSZĘ o pomoc przy budowie pudła do subwoofera aktywnego.
    Z góry bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam.

0 17
  • #2 16 Kwi 2005 19:06
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

No to tak: ten A-tex nie jest taki zły (napewno lepszy od alpharda) i daj go do zamkniętej a ci się odwdzięczy miłym szybkim basikiem :) nie dawaj go w bass reflex bo one kiepsko grają w tych obudowach (sprawdzałem)

0
  • #3 16 Kwi 2005 19:24
    syriuszblack
    Poziom 22  

6" to głosnik trochę mały na subwoofer, ale na mały pokoj wystarczy. Popieram poprzednika, obudowa zamknięta to podstawa. Nie znam parametrów tego głosnika to nie wspominam o nich, a zdanie opieram na sprawdzonej sprawie, że w B-R wsadzac głosniki od 8". Mniejsze szybko traca brzmienie na obudowach BR.
    Banasiewicz02, a co sądziszo obudowie BR z głosnikiem wewnetrznym? Widziałem juz takie rozwiazanie na głosniku 4" alpharda, i grało na prawde bardzo ładnie...

0
  • #4 16 Kwi 2005 19:37
    mardoq
    Poziom 13  

Ta obudowa B-R z głośnikeim w środku to jest ta tzw Filtr akustyczny 4 rzędu? Mógłbyś napisac o swoich doświadczeniach z budową czagoś takiego, wymiary głośniki materiały odsłuch. Fajnie by było THX

0
  • #5 16 Kwi 2005 21:05
    Tremolo
    Poziom 43  

mardoq - nie odchodź od tematu!! To samo się tyczy SyriuszBlack. On jest poczatkujący, a wy mu karzecie robic obudowe dla zaawansowanych, kiedy on nie zaznał budowy obudów zamkniętych. Najprostszych. Trzeba po kolei budować stopnie wtajemniczenia.

Po za tym to czy głośniki o danej średnicy pasują do BR zalezy nie od przekroju ich membrany tylko parametrów przede wszystkim EBP. Tannoy ma głośniki 6" własnie pakowane do obudów BR...

Moim zdaniem prosta konkluzja jesli chcesz koniecznie BR to przeglądnij ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
    a ten zamkniemy. Bo ktoś go przekieruje na manowce

0
  • #6 17 Kwi 2005 01:56
    Mateusz169
    Poziom 11  

W sumię troche pomyślałem i doszedłem do wniosku, że zrobię większy subwoofer. Mam zrobiony już wzmacinacz z kitu JABEL J-35 zasilany jest napięciem 40V i ma moc 100W, tylko musiałbym jakoś jescze zrobic do niego filtr dolno przepustowy i jakiś potencjometr czy coś, żeby go muc podłączyc pod wyjście głośnikowe wzmacniacza (ws 503). A głośnik, o kórym myślałem, to STX 27/150/8/SS. Co o tym myślicie? Tu już sytuacja wyglda lepiej bo są dane głośnika http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=54 .A moze macie jakieś inne propozycję? Lubię bardzo mocny i głęboki bas, mam wzmacniacz ws 503 i podłączone pod nie kolumny Altus 110 i to mi nie starcza, to wszystko gra za cicho, ja po prostu luię czuć muzyke na sobie, pokój mam około 20m kwadrat. Co byście mi radzili??? Na sam głośnik mogę wydać około 80zł. ale wolałbym mniej ale wiadomo - coś za coś. Macie może jakieś propozycję? Albo linki z gotowymi projektami? Z góry dziękuję!!!
    Pozdrawiam.

0
  • #7 08 Maj 2005 02:01
    Tremolo
    Poziom 43  

Skoro Ci mało a chcesz dczuć na sobie muzyke, to kup zestaw estradowy...

0
  • #8 08 Maj 2005 07:52
    piórko
    Poziom 30  

STX 27/150/8/SS może być. W obudowie 60 litrów z otworem dostrojonym do 30 Hz będzie grał od 30 Hz (-3dB). Problemem mogą być tylko wymiary tunelu. Przy średnicy 10 cm musi mieć długość 38cm, a powinien być jeszcze grubszy i dłuższy.

Ale!
    Jeśli priorytetem jest dla Ciebie natężenie dźwięku to zrób jak napisał tremolo, albo kup GDN-32-300-8-SS. Kosztuje niestety ponad stówkę, ale jak uciułasz to będziesz wdzięczny piórkowi za dobrą radę.

0
  • #9 08 Maj 2005 13:33
    remnaj
    Poziom 15  

Pewnie niektorzy juz mnie znaja z tych pytań ale ja nadal czegoś nie rozumie.Ja myślalem ze sprzety Hi-End'owe (nie mowie ze te sprzety sa Hi-End) dążą do uzyskania dzwieku rzeczywistego,a ludzie wyskakuja tu z tekstem ze lubia mocny bas itd.muzyka z mocnym basem który wali po uszach niska czestotliwoscia nie jest realny.wiec co to za sens pakowania w zestaw suba ktory wali i dudni i z perkusyjnej stopy robi odgłos idącego dinozaura?Pozdrawiam Miłośników wielkich łomotów :)

0
  • #10 08 Maj 2005 14:31
    piórko
    Poziom 30  

remnaj> chyba niepotrzebnie się unosisz.

Po pierwsze: jak ktoś lubi...
    Poza tym uważam, że chęć posiadania sprzętu, który "wali i dudni" z ogromną mocą wynika z niedosytu powstającego przy słuchaniu ogromnej większości popularnego sprzętu audio.
    A użycie terminu "Hi-End" jest tu chyba nie na miejscu.
    I jeszcze: Wolałbym mieć BMW i jeżdzić nim osiemdziesiątką, niż 125p i deptać 120km/h.

"Bo ktoś go przekieruje na manowce".
    No właśnie. Ale niech i to będzie wybaczone. :roll:

To co w końcu robimy Mateusz169?

0
  • #11 08 Maj 2005 15:21
    remnaj
    Poziom 15  

Nie mow ze masz 125p ja tez do niedawna mialem fata i mam do niego wielki sentyment.ja bym bardzie proponowal zrobic koledze Mateuszowi jakies monitory odsluchowe albo pomyslalbym nad tymi altusami(choc altusy dudnia a nia maja basu)moze dobrze wytlumić??

Dodano po 4 [minuty]:

aj zapomnialem ze kolega mateusz lubi czuc muzyke na sobie to monitory beda za male. wiesz moj ojciec ma altony 110 w pokoju 20m i powiem ci ze na amplitunerze technicsa nie da sie tego podkrecic do polowy bo nie jest za ciche

Dodano po 7 [minuty]:

a co do tego STX jak na niego patrze to mi sie kojazy z zabaweczka.ja wiem ze sie zatrzymalem w czasach lat 89 ale ten magnesik jest malutki ja do takich glosnikow nie mam zaufania niby ma pelna moc a gra jak kupa

0
  • #12 08 Maj 2005 20:27
    Mateusz169
    Poziom 11  

W sumie to myślałem nad podkręceniem tych altusów i narazie w jednej kolumnie wymieniłem zwrotnice na 12db/okt. przewody na 2,5mm, wytłumienie, wyjąłem przełączniki regulacji wysokich i średnich tonów i będe teraz mątował jakies rury br, i głosniki w tych altusach 110 to GDN 25/60, GDM 12/60 i GDWT 9/70. Jakość dzwięku się poprawiła, jest troszkę więcej basu, szcególnie jak się zatka jeden otwór z czterech i teraz będe musiał pomyśleć nad rurami br. Ale teraz na temat, te altusy nie mają praktycznie basu i to mnie drażni, że podkręcam gałke głośności i basu praktycznie nie słychać, a wolałbym mieć go więcej, nie mówię, że przy 1/5 głośności ma mnie z butów wyrawać uderzenie stopy... tak jak pisał piórko, lepiej mieć zapas niż żeby ci zabrakło, po prostu te kolumny mają bardzo słaby bas. W tym momencie myślę jednak nad pasywnym subwooferm, ponieważ nie mam za dużo czau, żeby ten wzmacniacz uruchomić i złożyć do kupy. A z głośnikem, to mógłbym kupić ten GDN-32-300-8-SS, tylko czy bez wbudowanego wzmacniacz, będzie on jakoś grał? I teraz jaką do tego obudowe zbudować i jaki filtr dać?

0
  • #13 09 Maj 2005 00:15
    piórko
    Poziom 30  

Moim zdaniem jeśli już sub to aktywny. Ze względu na jego zamierzone efektywne wsparcie odtwarzania basów i ominięcie problemu zwrotnic. A jak byś podłączył pasywnego woofera do wzmacniacza?

Kupuj więc tego żółtego GDNa i ładuj go z posiadanym kitem JABEL J-35 do 70 litrowej skrzyni razem z potencjometrem, sumatorem na dwóch oporkach i filtrem dolnoprzepustowym, którego schemat na pewno znajdziesz u Elki.

0
  • #14 09 Maj 2005 00:42
    Pyroaniah
    Poziom 28  

"wyjąłem przełączniki regulacji wysokich i średnich tonów i będe teraz mątował jakies rury br
    Jakość dzwięku się poprawiła, jest troszkę więcej basu, szcególnie jak się zatka jeden otwór z czterech"

Bardzo ciekawe, to ty masz tam 4 dziury? nic dziwnego że zero basu! zatkaj (porządnie, wklej grube kawałki drewna albo coś) 3 otwory, zostaw jeden o śr. 5cm. i wklej w niego rurkę pcv i długości 15cm. Napisz jak wrażenia :).

0
  • #15 09 Maj 2005 10:54
    Mateusz169
    Poziom 11  

A z altusami, to mówię, że robię tylko jedną kolumnę a dróga zostaje oryginalna i porownuję zmiany. Wiem , że cztery otwóry, to za dużo ale jak już wpsomniałem, kiedy zakryje się jeden, słychac polepszenie się basu i myśle, że jak bym zostawił jeden otwór z 15cm rurą, to by to raczej jeszce bardziej pogorszyło sprawę ALE spróbuję, nie zaszkodzi, chociarz, na forum pisali, żeby te dwa oryginalne otwory, poszerzyć do 7cm i włożyc BR. Ale jak już napisałem, sprubuję.

No dobra, to niech będize aktywny, po prostu będe go dłużej budował. Teraz jak dokładnie zrobić skrzynie? Otwór BR długość i średnica rury itd. może ktoś poleci mi jakiś program, do obliczania takich rezczy i powie mi jak się nim obsługiwać:) Jak pisałem wcześniej nigdy nie budowałem żadnych skrzyń itp.

Dodano po 3 [minuty]:

I jeśli ktoś chcę porozmawiać ze mną o Altusach, to zapraszam na te forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=286137&highlight= żeby nie przekierowac tematu.

0
  • #18 11 Maj 2005 18:38
    Mateusz169
    Poziom 11  

Hmm... w sumie taka opcja nie jest zła, jeśli wszystko jest tam porawnie obliczone, to czemu nie. No...to chyba już mam odpowiedź:) Wilkei dzięki!!!

0