Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to możliwe ? <nietypowa trioda>

gregor10 16 Kwi 2005 18:54 1503 6
 • #1 16 Kwi 2005 18:54
  gregor10
  Poziom 27  

  Wpadł mi pewien pomysł do głowy pewnie skazany jest on na niepowodzenie i głupi ale zaryzukuje i powiem :
  Tranzystor bipolarny w uproszczonym schemacie to dwie diody połączone z sobą katodami lub anodami w zoleżnoci czy PNP czy NPN

  Gdyby tak połączyć dwie diody prostownicze lampowe następująco :
  katoda- jako katoda
  anoda lampy1 z katodą lampy 2 -jako siatka
  anoda lampy 2- jako anoda
  Czy takie coś może zadziałać i pełnić funkcje jako trioda ?
  Pytanie może "lamerskie" <jestem początkujący w tej dzidzinie>
  ale od paru dni mnie nurtuje i osobiście mam 50% myśli ze zadziała a drugie 50% ze nie.

  Proszę znawców o odpowiedz czy to możliwe,
  moim skromnym zdaniem zagadnienie jest ciekawe :)

  Pozdrawiam!

  Ps.nie wiem czy to coś da ale możnaby zastosować 2 diody w jednej bance np. EAA91 , lub dwie dody w osobnych bańkach np. PY88, możeby to coś dało lub uprościło w przemyśleniach :).

  0 6
 • #2 16 Kwi 2005 19:24
  studisat
  Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

  Nie ma prawa zadziałać. Czemu? Bo zasada działania triody opiera się rozkładzie potencjału elektrycznego pomiędzy anodą a katodą. Siatka zaburza rokład pola elektrycznego. Osłabia tzw przechwyt przez anodę elektronów emitowanych z katody. W diodzie pole elektryczne wywołane przez anodę powoduje, że pewien odsetek (bardzo ale to bardzo niewielki) wyemitowanych elektronów popłynie do anody. Wokół katody w naturalny spoób powstaje chmura łądunku przestrzennego, który skutecznie hamuje przepływ elektronów do anody.

  Wprowadzenie siatki powoduje że tworzymy dodatkowe pole które zapobiega przepływowi elektronów. Jeśli siatkę spolaryzujemy dodatnio to ułatwiamy elektronom przepływ do anody z racji tego że strefa ujemnego ładunku przestrzennego wokół jest zmniejszona. Niestety siatka zaczyna też pracować jak anoda i duża cześć elektronów dopływa tylko do niej.
  Dodam ze były produkowane lampy która miały siatkę blisko katody której zadaniem było osłabienie ujemnego ładunku przstrzennego przy katodzie (siatka przeciwładunkowa). Dzięki niej napięcie anodowe mogło byc bardzo niskie. Zaniechano stosowania tych lamp jeszcze w połowie lat 30-tych, ale niespodziewanie ta koncepcja odżyła w latach 50-tych w postaci triody mocy 12K5 z siatką przeciwładunkową. Przeznaczenie - lampa głosnikowa do radioodbiorników samochodowych. Wymagała napięcia anodowego 12V, ale prąd anodowy był czterokrotnie mniejszy od prądu siatki przeciwłądunkowej. (Uwaga inne lampy 12V - ECC86, EF97, EF98, ECH83, EBF83 ... nie mają siatke przeciwładunkowych!!!)

  Robocze charakterytyki typowych triod to ujemne napięcia siatki sterującej. Choć triody nadawcze i niektóre odbiorcze mogą pracować przy dodatnich potencjałach siatki sterującej. Wymago to opodwiedniej konstrukcji lampy aby odprowadzić traconą moc w siatce sterującej!!!

  W przypadu półprzewodników podobne uproszczenie również nie zadziała. Tranzystor bipolarny nie jest połączeniem doch diod. To że są dwa takie same złącza to nie oznacza że tak można uprościć jego strukturę i jego działanie.

  W przypadku lamp na 100% nie zadziałą w przypakdu tranzystora również w 100% nie zadziała. Prosty wniosek.

  0
 • #3 16 Kwi 2005 19:59
  gregor10
  Poziom 27  

  No to szkoda ze nie zadziała :(
  Ale w zamian dziękuje za lekcje wiedzy trochę mi rozszerzyła pole widzenia :)

  Pozdrawiam!

  0
 • #6 18 Kwi 2005 08:33
  gregor10
  Poziom 27  

  wajha25 napisał:
  jeśli jesteś początkujący to przeczytaj sobie to
  http://audioton.republika.pl/lampy1.html
  najlepiej wszystkie części to sama teoria i od tego powinno się zaczynać POLECAM :)


  Hehe, ja to chyba ze 3 razy czytałem :)
  To było tylko moje takie pytanie, pewnie rzeczywiście tak głupie ze Uznaliście mnie za totalnego początkującego, ale to nic :)

  Słyszeliście kiedyś , ze jakiś niemiec czy ktoś tam, zrobił wzmcniacz na wyświetlaczy VFD ? 8O 8O :lol: czytałem o tym gdzieś na którymś forum.


  Pozdrawiam!

  0
 • #7 18 Kwi 2005 08:40
  krzkomar
  Poziom 25  

  Tak, gdzieś czytałem. Zresztą taki wyświetlacz to zwykła trioda o bezpośredim żarzeniu, gdzie na anodę napylono luminofor więc nie widzę przeciwskazań do wykorzystania go do celów nietypowych :). Inną kwestią są parametry tak zbudowanego wzmacniacza - niewielka moc oraz duże zniekształcenia (wyświetlacz w swoim zastosowaniu sterowany jest w sposób cyfrowy, więc nikt z konstruktorów takiego VFD nie martwi sie o charakterystykę IU takiego wyświetlacza - ma być załączony lub nie, stany pośrednie są nieistotne )

  0