Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystor w układzie OE

Maciej Zembaty 17 Apr 2005 14:54 1576 2
Altium Designer Computer Controls
    Maciej Zembaty
    Level 12  
    Witam,
    mam problem, czy mógłby ktoś mi wytłumaczyc o co chodzi w charakterystyce wyjsciowej tego tranzystora? Nie mam jak Wam przedstawic tej charakterystyki, ale jest ona przedstawiona zarówno w Elektronice 5, jak i Podstawach Elektroniki Pióro, jakby któs mógł zobaczyc i napisac o co tam chodzi, to byłbym wdzięczny.
    Aha, jeszcze jedno: czym sie zaznacza ścieżki na płytkach, które się potem wrzuca do tlenku żelaza. Z tego co słyszałem to lakierem do paznokci (ale za grube te sciezki wychodza), a Wy co radzicie?

Pozdrawiam.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam
    Odnośnie obwodów drukowanych polecam:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=375817#375817
    oraz słowo "wytrawianie" w wyszukiwarce:
    szukaj
  • Helpful post
    robert_bytom
    Level 15  
    Mam Podstawy Elektroniki - Pióro i w charakterystyce wyjściowej tranzystora (ja patrze na tą na str 97) chodzi mniej więcej o to że prąd kolektora bardzo słabo zależy od napięcia kolektor emiter (wykres jest prawie poziomy) od wartości napięcia nasycenia. Zależność ta jest tylko silnie rosnąca zanim tranzystor osiągnie minimalne napięcie potrzebne do przewodzenia złącza które wynosi ok 0,2 V. Zaznaczone jest tam też że prąd ten zależy od prądu bazy bo dla małych Ib wykres ma mniejsze wartości niż dla dużych.
    Jeśli chodzi o trawienie druku to można używać każdej farby nierozpuszczalnej w wodzie. Ja używm najczęściej zwykłego korektora albo cienkiego markera (takiego jak do podpisywania płyt - ścieżki wychodzą bardzo precyzyjnie). Raz też stosowałem taśmę klejącą (zakleiłem całą miedź i wycinałem pola nożykiem - dobre do grubych ścieżek). Jak ktoś ma drukarkę laserową to można toner przyprasować do płytki projektując ją wcześnie na kompie.