Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca- zasilacze komputerowe

17 Kwi 2005 19:23 2645 13
 • Poziom 17  
  Szukam jakichś materiałów do pracy dyplomowej na temat zasilaczy komputerowych. Za wszelkie linki lub materiały byłbym bardzo wdzięczny.
 • Poziom 13  
  Poszukaj materiałów tutaj na elektrodzie.
 • Spec od monitorów
  Popatrz po notach katalogowych do układów TL494, UC3842 i podobnych - są one często stosowane w zasilaczach komputerowych.
 • Poziom 11  
  Zobacz w Praktycznym Elektroniku nr 12/2000r na str. 11
  Zasilacz komputerowy

  bako122
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Co prawda o naprawie ale może się przyda :)
 • Poziom 13  
  Troche czystej techniczno-elektronicznej "dedukcji",spojrzenia na noty katalogowe układów stosowanych w zasilaczach impulsowych od komputera tak jak wspomniał Connor MacLeod.Ewentualnie odszukać ogólne informacje dotyczące zasilaczy impulsowych przełożyć to na zasilacz komputerowy i po sprawie.Z praktyki wiem że mają tą samą zasadę działania.Zmieniają sie tylko podzespoły i rozwiązania układowe ale to w dalszym ciągu jest stary zasilacz impulsowy.
 • Poziom 17  
  A może jakieś linki do ciekawych stron w tym temacie- może ktoś przypadkiem natkną się na jakąś ciekawą strone. Jakieś normy zasilania (napięć, prądów) typowych zasilaczy AT lub ATX. Cokolwiek. Bo ja znajduje w sieci tylko sklepy z zasilaczami i troche mam dość juz tego tematu.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Jest duzo na ten temat w Serwisie Elektroniki 7,8,9,10/2003. Niestety nie posiadam skanera i nie mam do niego dostepu wiec Ci za bardzo nie pomoge.
  Mozesz jednak zakupic numery archiwalne ew. moze ktos na forum zrobilby skany.

  pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Witam wszystkich
  Ja mam Serwis elektroniki - 7,8,9 z opisem działania zasilaczy komputerowych i sposobem wykrywania i naprawy uszkodzeń, mogę to zeskanować ale pytanie - czy zeskanowanie i opublikowanie tutaj na forum jest legalne ?
  Pozdrawiam

  Oczywiście że nie ! (TJT)
 • Poziom 17  
  Ale może przesłanie skanów tylko do mnie na e-maila jest legalne? :D
  Na 28.04 muszę mieć jakiś zarys tej pracy a narazie nic nie mam.
 • Poziom 12  
  Witam ponownie
  Ja zamówiłem serwisy wysyłając maila : elga(malpa)elga.pl
  i za kilka dni miałem to sa tylko trzy n-ry.
  Pozdrowienia
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  OT: Gwoli ścisłości: AFAIK prawo autorskie i ochrony własności intelektualnej dopuszcza wykorzystanie cudzej własności w celach _edukacyjnych_ (możesz pełnoprawnie cytować i wykorzystywać źródła pisane) -- a takim z pewnością jest praca dyplomowa. Jak rozumiem tzw. "dozwolony użytek" oznacza także możliwość rozpowszechniania (np. przez net) dla tych celów. Zawsze tak sobie tłumaczyłem umieszczone na różnych forach artykuły z czasopism elektronicznych i innych; w końcu nie jest to kradzież cudzej własności -- służą edukacji a nie dajmy na to kopiowaniu rozwiązań układowych.
  Jeżeli przyda się Tobie zasada działania zasilacza impulsowego, tj. przetwornicy SMPS, to całkiem sporo jest na elektrodzie linki masz m.in. tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic222316-30.html
  Będziesz musiał omówić topologie SMPS, wskazać w jakich pracuje komputerowy (skądinąd raczej prosta zasiłka w flyback), problem Power Factor Correction, przewagę SMPS nad zwykłym transformatorem, czy sposób stablizacji Vout.
  Good luck!
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  o przetwornicach było kilka porządnych artykułów w elektronice dla wszystkich

  Tak w numerach 10-12 1997
  Tekst dodał moderator TJT