Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca- zasilacze komputerowe

Sebastian S 17 Kwi 2005 19:23 2564 13
  • #1 17 Kwi 2005 19:23
    Sebastian S
    Poziom 17  

Szukam jakichś materiałów do pracy dyplomowej na temat zasilaczy komputerowych. Za wszelkie linki lub materiały byłbym bardzo wdzięczny.

0 13
  • #2 17 Kwi 2005 21:21
    Mr_X
    Poziom 13  

Poszukaj materiałów tutaj na elektrodzie.

0
  • #3 17 Kwi 2005 22:33
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Popatrz po notach katalogowych do układów TL494, UC3842 i podobnych - są one często stosowane w zasilaczach komputerowych.

0
  • #4 17 Kwi 2005 23:26
    bako122
    Poziom 11  

Zobacz w Praktycznym Elektroniku nr 12/2000r na str. 11
    Zasilacz komputerowy

bako122

0
  • Pomocny post
    #5 17 Kwi 2005 23:31
    Robert B
    Poziom 43  

Co prawda o naprawie ale może się przyda :)

0
  • #6 18 Kwi 2005 01:35
    Mr_X
    Poziom 13  

Troche czystej techniczno-elektronicznej "dedukcji",spojrzenia na noty katalogowe układów stosowanych w zasilaczach impulsowych od komputera tak jak wspomniał Connor MacLeod.Ewentualnie odszukać ogólne informacje dotyczące zasilaczy impulsowych przełożyć to na zasilacz komputerowy i po sprawie.Z praktyki wiem że mają tą samą zasadę działania.Zmieniają sie tylko podzespoły i rozwiązania układowe ale to w dalszym ciągu jest stary zasilacz impulsowy.

0
  • #7 18 Kwi 2005 15:32
    Sebastian S
    Poziom 17  

A może jakieś linki do ciekawych stron w tym temacie- może ktoś przypadkiem natkną się na jakąś ciekawą strone. Jakieś normy zasilania (napięć, prądów) typowych zasilaczy AT lub ATX. Cokolwiek. Bo ja znajduje w sieci tylko sklepy z zasilaczami i troche mam dość juz tego tematu.

0
  • Pomocny post
    #9 18 Kwi 2005 20:32
    killer
    Poziom 19  

Jest duzo na ten temat w Serwisie Elektroniki 7,8,9,10/2003. Niestety nie posiadam skanera i nie mam do niego dostepu wiec Ci za bardzo nie pomoge.
    Mozesz jednak zakupic numery archiwalne ew. moze ktos na forum zrobilby skany.

pozdrawiam

0
  • #10 19 Kwi 2005 09:11
    Riksza
    Poziom 11  

Witam wszystkich
    Ja mam Serwis elektroniki - 7,8,9 z opisem działania zasilaczy komputerowych i sposobem wykrywania i naprawy uszkodzeń, mogę to zeskanować ale pytanie - czy zeskanowanie i opublikowanie tutaj na forum jest legalne ?
    Pozdrawiam

Oczywiście że nie ! (TJT)

0
  • #11 19 Kwi 2005 20:33
    Sebastian S
    Poziom 17  

Ale może przesłanie skanów tylko do mnie na e-maila jest legalne? :D
    Na 28.04 muszę mieć jakiś zarys tej pracy a narazie nic nie mam.

0
  • #12 19 Kwi 2005 22:56
    Riksza
    Poziom 11  

Witam ponownie
    Ja zamówiłem serwisy wysyłając maila : elga(malpa)elga.pl
    i za kilka dni miałem to sa tylko trzy n-ry.
    Pozdrowienia

0
  • Pomocny post
    #13 20 Kwi 2005 18:24
    Kubaj
    Poziom 15  

OT: Gwoli ścisłości: AFAIK prawo autorskie i ochrony własności intelektualnej dopuszcza wykorzystanie cudzej własności w celach _edukacyjnych_ (możesz pełnoprawnie cytować i wykorzystywać źródła pisane) -- a takim z pewnością jest praca dyplomowa. Jak rozumiem tzw. "dozwolony użytek" oznacza także możliwość rozpowszechniania (np. przez net) dla tych celów. Zawsze tak sobie tłumaczyłem umieszczone na różnych forach artykuły z czasopism elektronicznych i innych; w końcu nie jest to kradzież cudzej własności -- służą edukacji a nie dajmy na to kopiowaniu rozwiązań układowych.
    Jeżeli przyda się Tobie zasada działania zasilacza impulsowego, tj. przetwornicy SMPS, to całkiem sporo jest na elektrodzie linki masz m.in. tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic222316-30.html
    Będziesz musiał omówić topologie SMPS, wskazać w jakich pracuje komputerowy (skądinąd raczej prosta zasiłka w flyback), problem Power Factor Correction, przewagę SMPS nad zwykłym transformatorem, czy sposób stablizacji Vout.
    Good luck!

0
  • Pomocny post
    #14 20 Kwi 2005 18:32
    beavis
    Poziom 17  

o przetwornicach było kilka porządnych artykułów w elektronice dla wszystkich

Tak w numerach 10-12 1997
    Tekst dodał moderator TJT

0