Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampa solarna zasilana diodą LED

18 Kwi 2005 18:06 29693 18
  • Poziom 22  
    Kupilem na promocji w tesco za 19zl:) dwie lampy solarne ale co juz bylo wczesniej do przewidzenia strasznie slabo swieca....
    Jako zrodlo swiatla producent zastosowal biala dioda LED 4,5cd zasilana jednym akumulatorkiem R6 1,2V 600mAh.
    W innym sklepie widzielem takie same lampy z tym samym akumulatorkiem ale z mocniejsza dioda - 8cd.
    Czy moge do swoich lampek zalozyc jakies silniejsze diody np. 10cd?? Czy skroci sie czas swiecenia na standartowym aku?? O jakich parametrach(napiecie, prad) wstawic diode??
  • Specjalista elektronik
    Na diody 8cd nie warto zmieniać, bo różnica znikoma, a sporo roboty.
    Poszukaj diody LED na minimum 15cd i o kącie świecenia minimum 25 stopni.
    Zwróć uwagę nie na jasność świecenia na osi, a na całkowitą ilość światła,
    bo to są dwie różne sprawy, LED choćby 30cd świecący w kąt 10 stopni to
    około 2x mniej, niż LED 10cd świecący w kąt 25 stopni.
  • Poziom 22  
    wlasnie rozebralem ta lampke i zmierzylem jaki prad idzie na diode z naladowanego akumulatora - 2,9V. czy tyle wystarczy aby w miare mocno swiecila taka dioda 15cd 3,3V??
  • Specjalista elektronik
    A w tej lampie solarnej nie ma przetwornicy podwyższającej napięcie?
  • Poziom 27  
    sliver1 napisał:
    wlasnie rozebralem ta lampke i zmierzylem jaki prad idzie na diode z naladowanego akumulatora - 2,9V. czy tyle wystarczy aby w miare mocno swiecila taka dioda 15cd 3,3V??

Dioda 3,3V nie odpali przy 2,9V chociaż podejrzewam że jest tam przetwornica, po której jest rezystor. Należało by zmniejszyć jego wartość tak aby prąd pozostał ten sam.
  • Poziom 22  
    Odpalic odpali, ale jasność nie będzie zadowalająca. Sam mam lampe solarną i wymieniłem 1 diode 10cd na dwie po 15 o kącie świecenia 25 stopni każda ( 3,3V ), plus jeszcze jeden akumulator z allegro po 2.99 ;]
    Efekt jest znakomity, ale było troche roboty. Moim zdaniem jednak warto poświęcic 3zł na akku i godzine pracy na rzecz znakomitego efektu.
    Ponadto dodatkowy akku pzredłuża długość świecenia lampy nawet po pochmurnym dniu - zwykłe wysiadają po 3-4h.
  • Poziom 22  
    syriuszblack napisał:
    Odpalic odpali, ale jasność nie będzie zadowalająca. Sam mam lampe solarną i wymieniłem 1 diode 10cd na dwie po 15 o kącie świecenia 25 stopni każda ( 3,3V ), plus jeszcze jeden akumulator z allegro po 2.99 ;]
    Efekt jest znakomity, ale było troche roboty. Moim zdaniem jednak warto poświęcic 3zł na akku i godzine pracy na rzecz znakomitego efektu.
    Ponadto dodatkowy akku pzredłuża długość świecenia lampy nawet po pochmurnym dniu - zwykłe wysiadają po 3-4h.

jakie napiecie daje ogniwo w twojej lampie?? czy przypadkiem lampy z 2x aku nie maja wydajniejszych ogniw solarnych??
    gdzie kupiles ta diode 15cd; 25st??
  • Poziom 22  
    Cytat:
    jakie napiecie daje ogniwo w twojej lampie

oba ogniwa dają 2.6V (zaraz po akku) ale na wyjściu na diodę mam 3.5V.
    Diody podłączone są równolegle, bo napięcie jest jeszcze znośne (max napięcie białych ledów to cos koło 3.6V chyba :))
    Cytat:
    czy przypadkiem lampy z 2x aku nie maja wydajniejszych ogniw solarnych

Mają :] Ale uznałem, że nie bede solarki modyfikowac, bo i jak :P Ale posiadając 2 ogniwa 2400mAh po całym dniu ładowania jest dobrze, nie zauwazyłem żadnych niedogodności w użytkowaniu. Oni te lampki chyba montują kazde takie same, tylko elektronikę zmieniają.

Diodę kupiłem na allegro jak była promocja :P Kupiłem ich 10 sztuk, bo sie przydają czasem. Dałem 3.5 za sztukę (w elektronicznych najtaniej widziałem za 6.5 sztukę, ale nie wiem ile cd miała).
  • Poziom 22  
    Cytat:
    ... posiadając 2 ogniwa 2400mAh po całym dniu ładowania jest dobrze, nie zauwazyłem żadnych niedogodności w użytkowaniu...

hmm, a jakie miales aku standartowo?? u mnie byl jeden 600mAh
  • Poziom 22  
    U mnie było 1x NiMH 1800mAh. Ale 600mAh to cos wyjątkowo mało.... :|

Kwazor: u mnie jest 50x80mm ale widziałem mniejsze, 40x40 np. Co do wydajności prądowej nie wiem, ale na myjściu mają coś koło 1.3-1.5V chyba, ale nateżenie malutkie, do ładowania akku sie nadają, ale LEDa to ono już nie pociągnie.
  • Specjalista elektronik
    600mAh to nie tak mało, biorąc pod uwagę, że zasilanie LED-a przez przetwornicę wymaga prądu
    60-80mA - więc taki jeden akumulatorek, w pełni naładowany, powinien zapewnić 8-10 godzin świecenia...

Rozmiaru fotoogniwa nie pamiętam, chyba 7x7cm, kiedyś mierzyłem prąd i napięcie, jakie można
    z nich wyciągnąć, i podałem wyniki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=741453

I przy okazji korekta: układ pobiera 15mA, więc akumulatora 600mAh wystarczyłoby na 40 godzin
    świecenia, a fotoogniwo daje dużo więcej prądu, niż układ pobiera - może przeładować akumulator.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    fotoogniwo daje dużo więcej prądu, niż układ pobiera - może przeładować akumulator

A wiesz, słyszałem, że nie. Ponoć wsadzają w elektronike czujnik naładowania(coś takiego jak jest w ładowarkach automatycznych) i kiedy akku osiąga max naładowania odcina dopływ prądy z solarki. Nie wiem czy to prawda,nigdy nie grzebałem po elektronice-ale moim zdniem tak wypada.
  • Specjalista elektronik
    wypada, ale tego nie robią - obejrzyj schemat, podawałem, link jest w tym wątku
  • Poziom 17  
    Witam ,ja w mojej lampie solarnej mam swietlowke 4 watowa i 6v akumulatorek 700ma. ogniwo na sloncu daje 10v prad zwarcia nie spr. ale z akumulatorkiem okolo 150ma, zapala sie jak spadnie prad ladowania
    czyli jeszcze jest dosyc jasno , swieci do godz 1 w nocy <mniej wiecej> swiatlo w porownaniu z 1diodowymi jest mocniejsze,
  • Poziom 25  
    Ja w swojej lampce nie mam przetwornicy (chyba :) ) tylko taki ukladzik na 2 tranzystorach ktory gdy napiecie na aku przkroczy poziom napiecia podawanego z baterii slonczecznej zalacza diodke.

A co pradu i napiecia fotoogniwa to ja naprzyklad jak go polozylem pod 12W halogen to dawalo 2,7V :D . Teraz jako bajer uzywam tego ogniwa do zasilania wzmacniacza sluchawkowego smd ktory o dziwo dziala :D , tylko ze przydalo by sie jeszcze jedno takei w szerego bo pod koniec zakresy sie przesterowuje :D
  • Pomocny dla użytkowników
    Taka prosta lampa solarna za 14 zł (za tyle dostałem w Castoramie 2 sztuki) to ma taki schemat:

lampa solarna zasilana diodą LED

Tranzystor Q1 z L2, C1 i R3 tworzy generator impulsowy pracujący w okolicach 600-900 kHz (ciekawe jak daleko sieje radiowo ;) ) zależnie od wartości elementów.

Rezystancje RL1, RL2 to zmierzone rezystancje dławików L1 i L2.

Impulsy prądowe powodują przepięcie na cewce L1 podwyższające napięcie na kolektorze Q1 i stabilizowane na poziomie napięcia przewodzenia diody LED (D2).

Na kolektorze tranzystora Q1 są w przybliżeniu impulsy prostokątne o amplitudzie równej napięciu przewodzenia diody LED i wypełnieniu 1/3.

Tranzystor Q2 zatrzymuje przetwornicę gdy fotoogniwo jest oświetlone, zwierając bazę Q2 do masy. Ponieważ napięcie ogniwa jest zbyt niskie jak dla potrzeb diody LED to ona nie świeci i prąd z fotoogniwa podładowuje akumulatorek Cd-Ni.

Układ pobiera prąd średni ok. 15-16 mA.
  • Poziom 14  
    ja złożyłem nowa przetwornice na układzie dedykowanym tj pr4430i strasznie słabo świeci nie polecam. za to polecam te mocniejsze wersje pr do 40 mA