Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Vostro 3550 - Regeneracja baterii (BQ29330 + sn80305) - symbol j1knd

oxygen0 04 Cze 2014 15:34 4233 19
  • #1 04 Cze 2014 15:34
    oxygen0
    Poziom 14  

Podczas testowania podzespołów (po wymianie dysku twardego) w menu diagnostyki komputer wyłączył się prawdopodobnie z powodu rozładowania, po podłączeniu zasilania bateria nie chce się naładować (także w innym komputerze) - pokazuje cały czas stan ładowanie 1%.

Bateria składa się z 6 ogniw Samsung ICR18650-22H (połączonych po 2 równolegle i później po 3 szeregowo). Po rozebraniu baterii napięcie na sekcjach wynosi: 4,07; 4,06; 4,06V - w sumie 12,17 V (bateria luzem). Po podłączeniu baterii do laptopa napięcie na całej baterii wynosi także 12,17V - mimo komunikatu o ładowaniu.

Na PCB są dwa (duże) układy scalone: BQ29330 oraz (prawdopodobnie) SN80305 (na pewno SN80***) - oba w obudowie TSSOP30 i trochę drobnicy. Wszystkie układy scalone i elementy dyskretne są zalane jakąś żywicą/klejem - dlatego nie jestem pewny oznaczenia tego drugiego układu, bo po zdrapaniu żywicy oznaczenie jest słabo widoczne.

Czy tą baterię da się jeszcze uratować? Bateria ma prawie 3 lata, działała około 30-40 minut więc liczę się z koniecznością wymiany ogniw, chodzi mi o to czy mogę bezpiecznie wsadzić inną baterię do tego komputera (został mi miesiąc gwarancji na płytę główną i cały komputer bez baterii) oraz czy da się wymienić ogniwa tak żeby sterownik baterii zadziałał.

0 19
  • #2 04 Cze 2014 23:09
    Lupo - baterie

Poziom 23  

z BQ29330 zazwyczaj jest bq8030. Sprawdzałeś odczyt z BatteryMon? Najprawdopodobniej jest to kontroler Sanyo, a tego bez odpowiedniego, drogiego oprogramowania nie zresetujesz. Jeżeli kontroler jest zablokowany, to wymiana ogniw niestety nic nie pomoże.

1
  • #3 05 Cze 2014 10:07
    oxygen0
    Poziom 14  

Oczywiście sprawdziłem wcześniej BatteryMon
    Dell Vostro 3550 - Regeneracja baterii (BQ29330 + sn80305) - symbol j1knd

Przy zablokowanym układzie bateria nie powinna zwracać błędu podczas diagnostyki z poziomu biosa oraz w narzędziach Dell Battery Meter/My Dell (Pc Doctor)?

0
  • #4 05 Cze 2014 10:12
    Lupo - baterie

Poziom 23  

Czy laptop startuje na tej baterii? Bateria ma napięcie ponad 12V więc teoretycznie (jeżeli kontroler nie jest zablokowany) laptop powinien na niej wystartować.

Jeżeli bateria się nie ładuje i nie rozładowuje to kontroler jest zablokowany. Ewentualnie może być przepalony dodatkowo bezpiecznik baterii. BatteryMon i BIOS sprawdza jedynie komunikację laptopa z baterią.

0
  • #5 05 Cze 2014 10:19
    oxygen0
    Poziom 14  

Komputer nie startuje (po odłączeniu zasilacza przy pracującym komputerze nastąpił spadek stanu naładowania z 1% na 0,2%) i nie ładuje (wbrew temu co pisze Windows, napięcie na ogniwach też się nie zmienia). Ten model komputera nie startuje jeśli poziom baterii spadnie poniżej około 5% mimo, że po wystartowaniu z zasilacza i odłączeniu zasilacza dalej działał.

0
  • #6 05 Cze 2014 10:25
    Lupo - baterie

Poziom 23  

To jak nadal masz wątpliwości czy kontroler jest zablokowany sprawdź, czy wchodzi napięcie z baterii po smBUSie. Pamiętaj, że jest to Dell, więc napięcie wyjdzie dopiero po podłączeniu rezystora pod pin ID.

0
  • #7 05 Cze 2014 10:35
    oxygen0
    Poziom 14  

Lupo - baterie napisał:
    Pamiętaj, że jest to Dell, więc napięcie wyjdzie dopiero po podłączeniu rezystora pod pin ID.

A który to pin (złącze 9 pinowe, dwa skrajne B-, po drugiej stronie dwa skrajne sterowane V+ - połączone z tranzystorami) i jaka wartość rezystancji?

Edit: już znalazłem, 100 Ohm i metoda prób i błędów.

0
  • #8 05 Cze 2014 10:48
    Lupo - baterie

Poziom 23  

Rezystor 100 Ohm podłączasz pod masę baterii a drugą stronę pod pin ID. No właśnie, pytanie gdzie jest pin ID w Twojej baterii :-)

W standardowych Dell'ach ID jest zawsze na 4 pinie liczonym od masy, z tego co jednak pamiętam VOSTRO miały nieco inną pinologię, tam było chyba +9,C3, D4, -1, zaś ID był na 7.

Sprawdź, ewentualnie metodą prób i błędów znajdziesz ten pin na pewno o ile kontroler nie jest zablokowany :D

0
  • #9 05 Cze 2014 11:01
    oxygen0
    Poziom 14  

Na luzie V+ = 1,35V (rezystancja woltomierza 10Meg), po obciążeniu 10k napięcie to spada do 0V więc chyba tranzystory mocy są dobre.
    Po podłączaniu rezystora (470R) do 4 pinu V+ rośnie do 12,17V i po chwili spada do 11,9V (z obciążeniem 10k spada po chwili do 0V) - albo mi połączenia szwankują bo na słowo honoru się trzymają druciki w gnieździe.

0
  • #10 05 Cze 2014 11:09
    Lupo - baterie

Poziom 23  

no to jak prad wchodzi przez gniazdo, to kontroler jest raczej ok.

Ja bym na Twoim miejscu spróbował po prostu tą baterię rozładować i naładować poza lapkiem i dopiero wtedy wsadzić do laptopa. Podczas ładowania baterii przez smBUSa kontroler powinien na nowo pokazać procentowe naładowanie baterii.

0
  • #11 05 Cze 2014 11:16
    oxygen0
    Poziom 14  

Znaczy z pominięciem kontrolera, bezpośrednio same ogniwa? Kontroler ma być podpięty do czegoś, czy odpięty od ogniw? Bo mimo, że jestem elektronikiem to ze smart battery mam do czynienia po raz pierwszy.

0
  • #13 05 Cze 2014 11:29
    oxygen0
    Poziom 14  

Trochę nie rozumiem, jak mam rozładować (uaktywnić Pin ID i rezystorem rozładować baterię do 10V?) i naładować (jak?) poza laptopem. Po podłączeniu Pin ID mam naładować to z zasilacza laboratoryjnego czy z ze złącza baterii w laptopie?

0
  • Pomocny post
    #14 05 Cze 2014 12:02
    Lupo - baterie

Poziom 23  

Oj, było o tym na forum wielokrotnie.

Uaktywnić pin ID poprzez rezystor tak żeby przez gniazdo baterii wychodziło napięcie i podłączyć pod gniazdo żarówkę samochodową 12V 20W. Rozładować baterię do zgaśnięcia żarówki. Po rozładowaniu podłączyć pod gniazdo baterii zasilacz laboratoryjny ustawiając prąd ładowania na 2A. Zmniejsz prąd ładowania do 500mA w chwili, gdy bateria będzie miała już 12,4V i tak doładuj ją do 12,6V. W między czasie sprawdzaj napięcie na sekcjach czy ładują się równo.

0
  • #15 05 Cze 2014 23:20
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Spadek napięcia w chwili obciążenia był duży dlatego sądzę, że ogniwa są do wymiany. Zresztą kolega liczy się z tym. Co do kontrolera to jest to BQ80305 - kontroler produkowany specjalnie na zamówienie producenta baterii. Różni się on istotnie od BQ8030 i nie można go zresetować tak jak bq8030. Ale można to zrobić.

0
  • #16 05 Cze 2014 23:45
    oxygen0
    Poziom 14  

Bateria obciążona żarówką 12V 21W (świateł stop) rozładowywała się ponad 40 minut i jeszcze się nie skończyło bo przy mniejszym obciążeniu napięcie na ogniwach nie spada jeszcze poniżej 3V.
    Ładować będę jutro bo mój zasilacz nie chce współpracować - ograniczenie prądu nie działa tak jak powinno.

0
  • #17 05 Cze 2014 23:55
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Nie rozładowuj ogniw poniżej 3,2 V. Głębokie rozładowanie szkodzi ogniwom Li-Ion.
    Aby sprawdzić, czy ogniwa są naprawdę dobre, należy zmierzyć ich opór wewnętrzny.
    Ja twierdzę, że ogniwa Li-Ion po kilku latach nie nadają się do dalszej pracy.

0
  • #18 06 Cze 2014 00:06
    oxygen0
    Poziom 14  

Ale mi te ogniwa do szczęścia nie potrzebne, bo skoro mam baterię rozebraną (drugi raz jej nie rozbiorę bo franca jest na zatrzaski i tak już wygląda jak po wojnie) to chcę ogniwa wymienić - tylko zanim kupię nowe muszę mieć pewność, że kontroler baterii jest ok (jak się nie uda to kupię nową baterię i tyle). Rezystancję mają paskudnie dużą, bo po odpięciu żarówki napięcie na nich dość mocno rośnie.

0
  • #19 06 Cze 2014 08:33
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Już pisałem: kontroler można zresetować.

0
  • #20 06 Cze 2014 13:51
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Przyjrzyj się dokładnie ogniwom. Przy rozładowaniu żarówką 12V/21W w zakresie napięć pracy tego pakietu od 12,6 do 9,0 V żarówka powinna świecić ok 2 godziny 50 minut przyjmując średnią moc dla tej żarówki 17 W. Obliczenia dla pakietu 4400 mAh. Jeśli żarówka w powyższym zakresie napięć świeci 40 minut, oznacza to, że pakiet ma już ok 1000 mAh, a elektronika błędnie pamięta jeszcze 4017 mAh.

0