Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Vostro 3550 - Regeneracja baterii (BQ29330 + sn80305) - symbol j1knd

04 Cze 2014 15:34 4581 19
  • Poziom 14  
    Podczas testowania podzespołów (po wymianie dysku twardego) w menu diagnostyki komputer wyłączył się prawdopodobnie z powodu rozładowania, po podłączeniu zasilania bateria nie chce się naładować (także w innym komputerze) - pokazuje cały czas stan ładowanie 1%.

Bateria składa się z 6 ogniw Samsung ICR18650-22H (połączonych po 2 równolegle i później po 3 szeregowo). Po rozebraniu baterii napięcie na sekcjach wynosi: 4,07; 4,06; 4,06V - w sumie 12,17 V (bateria luzem). Po podłączeniu baterii do laptopa napięcie na całej baterii wynosi także 12,17V - mimo komunikatu o ładowaniu.

Na PCB są dwa (duże) układy scalone: BQ29330 oraz (prawdopodobnie) SN80305 (na pewno SN80***) - oba w obudowie TSSOP30 i trochę drobnicy. Wszystkie układy scalone i elementy dyskretne są zalane jakąś żywicą/klejem - dlatego nie jestem pewny oznaczenia tego drugiego układu, bo po zdrapaniu żywicy oznaczenie jest słabo widoczne.

Czy tą baterię da się jeszcze uratować? Bateria ma prawie 3 lata, działała około 30-40 minut więc liczę się z koniecznością wymiany ogniw, chodzi mi o to czy mogę bezpiecznie wsadzić inną baterię do tego komputera (został mi miesiąc gwarancji na płytę główną i cały komputer bez baterii) oraz czy da się wymienić ogniwa tak żeby sterownik baterii zadziałał.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V

• Poziom 23  
    z BQ29330 zazwyczaj jest bq8030. Sprawdzałeś odczyt z BatteryMon? Najprawdopodobniej jest to kontroler Sanyo, a tego bez odpowiedniego, drogiego oprogramowania nie zresetujesz. Jeżeli kontroler jest zablokowany, to wymiana ogniw niestety nic nie pomoże.
  • Poziom 14  
    Oczywiście sprawdziłem wcześniej BatteryMon
    Dell Vostro 3550 - Regeneracja baterii (BQ29330 + sn80305) - symbol j1knd

Przy zablokowanym układzie bateria nie powinna zwracać błędu podczas diagnostyki z poziomu biosa oraz w narzędziach Dell Battery Meter/My Dell (Pc Doctor)?

• Poziom 23  
    Czy laptop startuje na tej baterii? Bateria ma napięcie ponad 12V więc teoretycznie (jeżeli kontroler nie jest zablokowany) laptop powinien na niej wystartować.

Jeżeli bateria się nie ładuje i nie rozładowuje to kontroler jest zablokowany. Ewentualnie może być przepalony dodatkowo bezpiecznik baterii. BatteryMon i BIOS sprawdza jedynie komunikację laptopa z baterią.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 14  
    Komputer nie startuje (po odłączeniu zasilacza przy pracującym komputerze nastąpił spadek stanu naładowania z 1% na 0,2%) i nie ładuje (wbrew temu co pisze Windows, napięcie na ogniwach też się nie zmienia). Ten model komputera nie startuje jeśli poziom baterii spadnie poniżej około 5% mimo, że po wystartowaniu z zasilacza i odłączeniu zasilacza dalej działał.

• Poziom 23  
    To jak nadal masz wątpliwości czy kontroler jest zablokowany sprawdź, czy wchodzi napięcie z baterii po smBUSie. Pamiętaj, że jest to Dell, więc napięcie wyjdzie dopiero po podłączeniu rezystora pod pin ID.
  • Poziom 14  
    Lupo - baterie napisał:
    Pamiętaj, że jest to Dell, więc napięcie wyjdzie dopiero po podłączeniu rezystora pod pin ID.

A który to pin (złącze 9 pinowe, dwa skrajne B-, po drugiej stronie dwa skrajne sterowane V+ - połączone z tranzystorami) i jaka wartość rezystancji?

Edit: już znalazłem, 100 Ohm i metoda prób i błędów.

• Poziom 23  
    Rezystor 100 Ohm podłączasz pod masę baterii a drugą stronę pod pin ID. No właśnie, pytanie gdzie jest pin ID w Twojej baterii :-)

W standardowych Dell'ach ID jest zawsze na 4 pinie liczonym od masy, z tego co jednak pamiętam VOSTRO miały nieco inną pinologię, tam było chyba +9,C3, D4, -1, zaś ID był na 7.

Sprawdź, ewentualnie metodą prób i błędów znajdziesz ten pin na pewno o ile kontroler nie jest zablokowany :D
  • Poziom 14  
    Na luzie V+ = 1,35V (rezystancja woltomierza 10Meg), po obciążeniu 10k napięcie to spada do 0V więc chyba tranzystory mocy są dobre.
    Po podłączaniu rezystora (470R) do 4 pinu V+ rośnie do 12,17V i po chwili spada do 11,9V (z obciążeniem 10k spada po chwili do 0V) - albo mi połączenia szwankują bo na słowo honoru się trzymają druciki w gnieździe.

• Poziom 23  
    no to jak prad wchodzi przez gniazdo, to kontroler jest raczej ok.

Ja bym na Twoim miejscu spróbował po prostu tą baterię rozładować i naładować poza lapkiem i dopiero wtedy wsadzić do laptopa. Podczas ładowania baterii przez smBUSa kontroler powinien na nowo pokazać procentowe naładowanie baterii.
  • Poziom 14  
    Znaczy z pominięciem kontrolera, bezpośrednio same ogniwa? Kontroler ma być podpięty do czegoś, czy odpięty od ogniw? Bo mimo, że jestem elektronikiem to ze smart battery mam do czynienia po raz pierwszy.
  • Poziom 14  
    Trochę nie rozumiem, jak mam rozładować (uaktywnić Pin ID i rezystorem rozładować baterię do 10V?) i naładować (jak?) poza laptopem. Po podłączeniu Pin ID mam naładować to z zasilacza laboratoryjnego czy z ze złącza baterii w laptopie?
  • Pomocny post

Poziom 23  
    Oj, było o tym na forum wielokrotnie.

Uaktywnić pin ID poprzez rezystor tak żeby przez gniazdo baterii wychodziło napięcie i podłączyć pod gniazdo żarówkę samochodową 12V 20W. Rozładować baterię do zgaśnięcia żarówki. Po rozładowaniu podłączyć pod gniazdo baterii zasilacz laboratoryjny ustawiając prąd ładowania na 2A. Zmniejsz prąd ładowania do 500mA w chwili, gdy bateria będzie miała już 12,4V i tak doładuj ją do 12,6V. W między czasie sprawdzaj napięcie na sekcjach czy ładują się równo.

• Poziom 32  
    Spadek napięcia w chwili obciążenia był duży dlatego sądzę, że ogniwa są do wymiany. Zresztą kolega liczy się z tym. Co do kontrolera to jest to BQ80305 - kontroler produkowany specjalnie na zamówienie producenta baterii. Różni się on istotnie od BQ8030 i nie można go zresetować tak jak bq8030. Ale można to zrobić.
  • Poziom 14  
    Bateria obciążona żarówką 12V 21W (świateł stop) rozładowywała się ponad 40 minut i jeszcze się nie skończyło bo przy mniejszym obciążeniu napięcie na ogniwach nie spada jeszcze poniżej 3V.
    Ładować będę jutro bo mój zasilacz nie chce współpracować - ograniczenie prądu nie działa tak jak powinno.

• Poziom 32  
    Nie rozładowuj ogniw poniżej 3,2 V. Głębokie rozładowanie szkodzi ogniwom Li-Ion.
    Aby sprawdzić, czy ogniwa są naprawdę dobre, należy zmierzyć ich opór wewnętrzny.
    Ja twierdzę, że ogniwa Li-Ion po kilku latach nie nadają się do dalszej pracy.
  • Poziom 14  
    Ale mi te ogniwa do szczęścia nie potrzebne, bo skoro mam baterię rozebraną (drugi raz jej nie rozbiorę bo franca jest na zatrzaski i tak już wygląda jak po wojnie) to chcę ogniwa wymienić - tylko zanim kupię nowe muszę mieć pewność, że kontroler baterii jest ok (jak się nie uda to kupię nową baterię i tyle). Rezystancję mają paskudnie dużą, bo po odpięciu żarówki napięcie na nich dość mocno rośnie.

• Poziom 32  
    Już pisałem: kontroler można zresetować.
  • Poziom 28  
    Przyjrzyj się dokładnie ogniwom. Przy rozładowaniu żarówką 12V/21W w zakresie napięć pracy tego pakietu od 12,6 do 9,0 V żarówka powinna świecić ok 2 godziny 50 minut przyjmując średnią moc dla tej żarówki 17 W. Obliczenia dla pakietu 4400 mAh. Jeśli żarówka w powyższym zakresie napięć świeci 40 minut, oznacza to, że pakiet ma już ok 1000 mAh, a elektronika błędnie pamięta jeszcze 4017 mAh.