Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ALL auta - Rozrusznik kiedy wolno go używać

saa204 04 Cze 2014 17:43 1656 8
  • #1 04 Cze 2014 17:43
    saa204
    Poziom 15  

Mam takie pytanie. Jak używam rozrusznika do odpalenia to jest jakiś wymóg że wolno nim kręcić jedynie jak auto STOI i nie toczy się?
    Przykładowo jak mi auto zgaśnie i się toczy lub jedzie np 40km/h to mogę wrzucić na luz i odpalić? Mogę odpalić na sprzęgle i biegu rozrusznikiem?
    Słyszałem od taty że rozrusznika wolno używać jedynie gdy auto stoi, tz koła nie ruszają się.

0 8
  • #2 04 Cze 2014 17:52
    Pi0trek121
    Poziom 23  

Rozrusznik można używać gdy nie ma połączenia silnik -> koła, przez wciśnięcie sprzęgła, lub wrzucenia biegu neutralnego (luz). Dlaczego? zakładając mamy wbity bieg przykładowo 1 i zakręcimy rozrusznikiem to rozrusznik zacznie nam napędzać auto, defakto baaardzo obciążamy rozrusznik co się wiąże z uszkodzeniem rozrusznika (bardzo duży prąd idzie przez rozrusznik i przetapia izolacje robiąc zwarcie). Oczywiście są sytuacje awaryjne gdy np auto odmówi posłuszeństwa stojąc na torach, w takich przypadkach bez zastanowienia trzeba wbić najniższy bieg i kręcić rozrusznikiem aż auto zjedzie nam z torów.
    Odnośnie kręcenia rozrusznikiem gdy auto jedzie i zgaśnie, można ale tylko tak jak wcześniej napisałem, gdy koła są oddzielone od silnika, lub po prostu wbić odpowiedni bieg do prędkości (najlepiej jak najwyższy) i puścić sprzęgło.
    Z punktu widzenia mechanicznego najlepiej jest odpalać auto na sprzęgle, bo odciążamy rozrusznik (rozrusznik napędza mniej elementów)

0
  • #3 04 Cze 2014 18:02
    freebsd
    Poziom 34  

Ja zapalam silnik rozrusznikiem jak samochód jedzie, wciskam tylko sprzęgło lub wrzucam luz.

0
  • #4 04 Cze 2014 18:31
    saa204
    Poziom 15  

A co to jest bendix?
    W jaki sposób rozrusznik rozkręca silnik przez rozrząd?

To czemu tato mówił ze jak koła się kręcą nie wolno odpalać?
    Czy możliwe jest to że rozrusznik sam się wyłacza jak silnik odpali?

0
  • #5 04 Cze 2014 18:36
    robokop
    Moderator Samochody

saa204 napisał:
    A co to jest bendix?

Google

Cytat:

W jaki sposób rozrusznik rozkręca silnik przez rozrząd?

znowuż Google
    Cytat:

To czemu tato mówił ze jak koła się kręcą nie wolno odpalać?
    Skoro to Tato tak powiedział, to poproś, niech uzasadni.
    Cytat:

Czy możliwe jest to że rozrusznik sam się wyłacza jak silnik odpali?

Możliwe, w niektórych pojazdach.

0
  • #6 04 Cze 2014 18:48
    Pi0trek121
    Poziom 23  

Bendiks jest to taka jakby "dźwignia" która za pomocą elektromagnesu wypycha zębatkę rozrusznika z kołem zamachowym (jest to takie wielkie koło między silnikiem, a sprzęgłem, które dookoła ma zęby (przez które rozrusznik przekazuje napęd). Nigdy nie można kręcić kołem rozrządu, jeżeli chcemy np. wymienić rozrząd to musimy ustawić silnik na "znakach" i silnikiem można kręcić tylko i wyłącznie przez wał korbowy (do którego z resztą jest połączone koło zamachowe).
    Dobrze mówił Twój tata, jeżeli będziemy chcieli włączyć rozrusznik przy prędkości obrotowej silnika chociażby 1tys obr/min usłyszymy charakterystyczny zgrzyt, czyli dwa koła zębate dotkną siebie w tym, że jedno będzie miało 1tys obr a drugie będzie stało w miejscu, chcąc na siłę wcisnąć się w zęby tych kół zetrzesz zęby, albo je wyrwiesz, jeżeli by Ci się udało to rozrusznik kręciłby się z prędkością kilka, a nawet kilkadziesiąc razy większa niż powinien, resztę możesz sobie chyba sam dopowiedzieć .
    Jest możliwość by rozrusznik się sam wyłączył, takie coś jest wykorzystane w nowych autach, gdzie jest przycisk start/stop. Co lepiej przykładowo w audi a1 jeżeli silnik zgaśnie np przez zbyt szybkie puszczenie sprzęgła, następnie wciśnie się sprzęgło auto samo zapali

0
  • #7 07 Cze 2014 16:39
    Marian B
    Poziom 35  

"Rozrusznik, kiedy wolno go używać". Pytanie trochę bez sensu, bo rozrusznika uzywa się wtedy, gdy jest potrzebny. Lepiej postawione pytanie, to jak używać rozrusznika aby go nie uszkodzić, i żeby długo i bez awaryjnie spełniał swoją rolę. W zasadzie prawie wszystkie te problemy rozwiązuje automatyczny wyłącznik rozrusznika, który eliminuje wiele błędów "użytkownikow" samochodu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic555846.html
    Ten układ automatycznego wyłącznika rozrusznika działa bezproblemowo w moim samochodzie już więcej niż 13 lat.

0
  • #8 07 Cze 2014 18:02
    saa204
    Poziom 15  

Pytam się tylko czy gdy rozrusznikiem kręcę to jest wymóg że wszystkie 4 kołą muszą stać i nie może auto się toczyć.
    Np wsiadam do auta wciskam sprzeglo auto sie zaczyna toczyć a ja kręcę rozrusznikiem.

0
  • #9 07 Cze 2014 18:27
    CommonRail
    Poziom 27  

saa204 napisał:
    Pytam się tylko czy gdy rozrusznikiem kręcę to jest wymóg że wszystkie 4 kołą muszą stać i nie może auto się toczyć.

Nie, na BOga, nie muszą. Wydedukuj to z tej dyskusji. Nawet jak się będziesz toczył 70/100/300 na godzinę, gdy silnik zgaśnie, to przy wciśniętym sprzęgle, luz drązku biegów w pozycji neutralnej możesz używać rozrusznika.
    saa204 napisał:
    Słyszałem od taty że rozrusznika wolno używać jedynie gdy auto stoi, tz koła nie ruszają się.

Nie ma racji. Można używać rozrusznika, gdy koła są w ruchu, z wciśniętym sprzęgłem/skrzyni na luzie. Jedynie nie wolno go używać w czasie gdy silnik pracuje. A może Tata mówił o biegu wstecznym, a nie rozruszniku?

0